Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 20, 2024, 20:05:17
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: rozrusznik elektryczny w jawie  (Przeczytany 14649 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

teoroch

  • Gość
rozrusznik elektryczny w jawie
« dnia: Lipca 12, 2006, 21:46:46 »

witam wszystkich serdecznie. Ostatnio poważnie się zastanawiałem nad zamontowaniem rozrusznika w Jawie 350ts, i tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Może mi coś podsuniecie???? Doskonale znam budowe silnika w jawie ale nie mam zabardzo pomysłu. Od strony sprzęgła było by może prościej ale gdzie dać ten rozrusznik??? od strony alternatora nie da rady????? może ktoś widział taką jawe. proszę o fotki??? email: teoroch@wp.pl
Zapisane

K2squad

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 12, 2006, 23:38:13 »

witam jak zrobisz to daj znac bo az jestem ciekaw co i jak.

pozdrawiam
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 12, 2006, 23:53:24 »

widzialem fotke silnika jawy z rozrusznikiem. zamontowany byl pod gaznikiem i chyba napedzal kosz sprzęgła.nawet estetetycznie to wygladalo..rorusznik zabudowany byl w zmodyfikowany blok silnika

pozdr
Zapisane

jawamania

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 12, 2006, 23:56:04 »

Jesli dobrze kojaze kiedys koles na allegro sprzedawal rozrusznik z przygotowanymi pod niego karterami od ts-ki.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 13, 2006, 00:04:30 »

Dokładnie koleś to na allegro miał wystawione. Gdzieś mam fotki tego cuda tylko coś jest nie tak z załącznikami na forum. Jak znajdę fotki wrzucę na jakiś serwer.
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 13, 2006, 07:08:51 »

Do Jawy można dokupić oryginalny rozrusznik.Jest montowany z przodu silnika w związku z tym potrzebna jest inna pokrywa od strony sprzęgła.Zestaw w Czechach kosztuje 6000 Kc.Tu jest fotka tego.
http://www.velorexy.cz/clanek/jawa-350-typ-638-a-elektricky-starter
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2006, 07:13:54 wysłana przez fizyk0 »
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 13, 2006, 08:40:32 »

ten zestaw kosztje prawie 850zł. to dla mnie za duzo. musze cos wykombinowac tañszego. po pierwsze musze zkombinowac rozrusznik.
Tak sobie pomyslalem za moze sie bedzie dalo zrobic przedluzenie walu jako śruba i wyprowadzić go poprzez otwór w misce olejowej. potem za pomocą paska klinowego połączyć go z rozrusznikiem. to mój pierwszy pomysł jak narazie.
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 13, 2006, 10:21:00 »

Swego czasu też nad tym myslałem,ale pó¼niej doszedłem do wniosku,że gra chyba nie warta jest świeczki i zdecydowałem sie na dozownik oleju.
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 13, 2006, 16:01:08 »

A tutaj znajdują się ładniejsze fotki i widok silnika z rozrusznikiem.
http://www.mps-moto.cz/novinky.html
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 13, 2006, 16:50:53 »

Wszystko fajne ale czy warto inwestować aż tyle. W sumie to jest tylko bajer:D
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 13, 2006, 17:05:27 »

Dokładnie Johny.Chiałem też coś pokombinować samodzielnie (mam dostęp do prawie wszystkich maszyn) i dorobić coś podobnego na wzór elementów z fotografii z rozrusznikiem od Suzuki GS 500.Nic by mnie to nie kosztowało ale największy problem to lewy dekiel którego nie można kupić oddzielnie a to niestety odlew gdzie wykonanie formy pod odlew ciśnieniowy w ilości 1-szt kosztowałoby mnie cene dobrego nowego samochodu-motocykla a może i znacznie więcej.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 13, 2006, 17:17:08 »

Jakbyś miał porządny rysunek tego dekla to można by pokombinować nad frezowaniem tego na frezarce numerycznej (jeśli masz do takowej dostęp to też by Cię to nic nie kosztowało).
Zapisane

fizyk0

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 13, 2006, 17:28:53 »

Słusznie prawisz można to zrobić na OSN-ie jednak tylko tak jak mówisz trzeba dokładnie to rozrysować troszkę jest problemów z materiałem (z kolorówka na lewo u nas ciezko  :) ,a w hurtowni nikt nie sprzeda prostokącika 400x200) no i kod NC (program).Taki detal ze wzgledu na dużą liczbe R-ów(promieni) jest kłopotliwy  do wykonania.Trzeba byłoby go wykonać z kilku mocowañ a jak są promienie to już nie takie proste(dodatkowe oprzyrządowanie).Mozna by było to obejść robiąc kanciasty ale znowu tandetnie by to wygladało.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 13, 2006, 17:34:50 »

No fakt- teraz w zakładach ze wszytskim na lewo ciężko.

Można by się skupić tylko na środku żeby pasował z oryginałem, a na zewnątrz zrobić kanciasty a pó¼niej go przejechać na okrągło już ręcznie- tam wymiary nie muszą być zachowane. Najgorzej z rysunkiem- pozostaje tylko pożyczenie dekla, a pó¼niej osprzęt pomiarowy i autocad (albo inny programik), ale to już chyba za dużo zachodu :-/
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 13, 2006, 19:18:34 »

 ;) tak szczerze juz sam nie wiem czy mi się to opłaci, z tego co czytam to nie bedzie lekko. Ale motocykle Jawa są bardzo fajne no i tanie. POZDRAWIAM I DZIęKUJE ZA POMOC
Zapisane

Faza

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 13, 2006, 20:02:12 »

Mam na twardym fotki karterów z rozrusznikiem, które były wystawione na allegro za ok 150zł. Niestety nie da się dodać załączników z fotkami. Może znacie jakiś serwer na który można je wrzucić??
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 14, 2006, 00:44:09 »

jak zaczalem czytac ten watek to nie wierzylem ze takie cos jest mozliwe
kolejny dowod na to ze wszystko jest mozliwe
ale nie zawsze oplacalne :-(
szkoda ze nie ma pliku audio z odpalania takiej jawy

moim zdjaniem przy wlasnej robocie odpada naped paskowy poniewaz silniki rozrusznikow sa bardzo silne i pewnie wystepowalby poslizg na takim pasku musialby byc bardzo napiety a to z koleji bardziej zuzywa lozyska

zdjecia mozesz umiescic np na

http://imageshack.us/

a nastepnie wkleic wygenerowany gotowy link na forum
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

przemo

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 14, 2006, 18:47:49 »

No ale ten rozrusznik duży i gdzie zmieścić przy tym ga¼nik, przecież chyba sie nie zmieści  <eek>
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 14, 2006, 23:14:53 »

tez mialem kiedys podobne ciagaty ale po zastaonowieniu sie doszedlem do wniosku ze lepiej jawe porzadne zrobic bo wtedy nie ma najmiejszych problemow z zapalaniem no i ewentualne koszty modyfikacji zakupow robocizny itp za wysko poz granica zdrowego rozsadku


....a wiadomo prawdziwy twardziel pali tylko z wyskoku ... :D
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

cypis.z

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 27, 2007, 15:25:30 »

Witam,
mam wielką prośbę czy ktoś wie jak te części do rozrusznika ściągnąć i jaki wtedy wyjdzie koszt. Interesuje mnie także dozownik gdzie można dostać.
Najlepiej by było jak by ktoś wiedział jak to z czech ściągnąć.
Z góry dziękuje kolegą za pomoc
Zapisane

SirP

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 27, 2007, 18:13:21 »

Według mnie to ten rozrusznik jest z malucha, widać charakterystyczny elektromagnes. Według mnie z takim rozrusznikiem był by inny problem. Niejestem pewien czy akumulator by był wstanie dostarczyć mu tyle mocy żeby obrócił, chociaż .. silnik jawy może ma mniejsze opory niż malucha ale jednak moc jest ta sama a wiem że rozrusznik ma bardzoooo duże zapotrzebowanie na prąd, raczej jak bym zakładał takie urządzenie to z innego motocykla żeby moc była mniejsza. Chociaż moim zdaniem lepiej wyregulować niż bawić sie samemu nigdy to estetycznie nie będzie wyglądało i będzie tylko powodem kolejnych usterek ewentualnie kupić zestaw fabryczny. Ja myslałem np. nad wtryskiem do jawy ale to tylko takie głupie pomysły miałem przez chwilę szybko zaniechałem. Takie przeróbki mają jedno do siebie, nie mają żadnego sensu ekonomicznego tylko dzięki nim można zdobyć jakieś doświadczenie życiowe pobawić się no i nakoñcu być dumnym ze jego pojazd jest inny od wszystkich :-)

Aha zapomniałem dodać że kiedyś czytałem o takim patencie w URALU podajże, że facet zamontował pod alternator trójfazowy (zadada działania jak w jawie) generator przebiegu prostokątnego dokładnie 3 fazy przesunięte o 120(Stopni) podobno pomimo braku przekładni odpalało to cudo motocykl ale szczerze powiedziawszy wydaje mi się ta opowieść wyssana z palca a dopóki kiedyś (może) sam nie sprawdzę to nie będę się tutaj upierać że coś takiego może działać aczkolwiek jestem ciekaw :-) czy takie coś by działało, teworetycznie ... ;-)
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2007, 18:22:48 wysłana przez SirP »
Zapisane

madras30

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 27, 2007, 21:05:00 »

Wg mnie to nie z malucha bo byłby wiekszy jednak a i po mocowaniu elektromagnesu jakos niepodobny ale nie oto chodzi

owszem. wszystko gra ale SirP zwrócił uwage na bardzo ważny szczegół, który był pomijany.Akumulator a raczej jego pojemność. Przed Jawą śmigałem  własnoręcznie odnowioną od podstaw WSK 175 chyba model W2 ale nie pamiętam- napewno nie była z iskrownikiem choc była z lat 70 tych jeszcze ale miała pod ga¼nikiem już wgłębienie przeznaczone właśnie na rozrusznik, który jednak nie wszedł do seryjnej ( i chyba wogóle-nie jestem pewien) produkcji. Instalacja 12V i 2 6V w szeregu akumulatory po 10 Ah. i tyle tez miałem  jak nakazywał producent.
jak zatem chcecie montować dziwnie zdobyte i nieorginalnie rozruszniki nieprzystosowane do tej instalacji?. Owszem potrzeba matka wynalazku i potrzeba wówczas pomyslec o wszystkim, o zsileniu rozrusznika z akusia 5.5 Ah. Co ze spadkiem napięcia i "mocą" iskry?
i ładowaniu ew. wiekszego akumulatora jeśli zajdzie taka potrzeba choć alternator sobie powinien, no własnie powinien poradzić. Wszystko to kwestia dommysłów,prób i błędów.
Jedyne rozwiązanie jakie widzę  to montaż orginału- i otwory i nadlewy i dobrane parametry elektryczne ale cena napewno skłania do szukania zamienników tylko  czy sie opłaci? Zawsze  za to pozostanie satysfakcja z własnoręcznie zrobionych rozwiazañ jesli nawet przewyższą koszt orginalnych cześci  :)

PS. Pawel - piwko za uwagę! prawdziwy twardziel pali tylko w wyskoku <lol> <lol> <lol> nawet  w trampkach  :'(, w koñcu to nie MZ  :-/.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2007, 21:12:07 wysłana przez madras30 »
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 27, 2007, 23:16:14 »

Oj Madras ile to juz sie butów porozdzierało od tañczenia na kopniaku ...
...ile to butów już sie poscierało od hamowania nogami (rama cała silnik złożony, kilku elementów jeszcze brakuje w tym hamulców a nie przejechać sie pierwszy raz po złożeniu grzechem jest przecie )
...ile to butów sie olejem zabryzgało bo tłumik niedokrecony jak należy

Oj ciężki żywot moje buty ze mna mają ....

Madras z tym piwkiem to całkiem niegłupi pomysł jak już ciepełko nastanie    <cheers>   
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

madras30

  • Gość
Odp: rozrusznik elektryczny w jawie
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 27, 2007, 23:30:03 »

piwko czemu nie  <cheers> <punk> tylko taksówką wróce do domu chyba bo po alkoholu nie prowadzę  :'(

natomiast co do  bucików i nie z tematem:-)
owszem, hamowało sie z paltfusa nie raz  <lol> ale  "tarczówki" nie robiłem bo szkoda szprych było, z olej dawkuje raczej z umiarem i staram sie dokręcać na bierząco podejrzane nakrędki  <scared>,  Jawkę to  reką zapalm i nie pękam raczej, że odbije ale do dzis pamiętam uwagi starszego kolegi jak przesiadłem się z 125 raczkowałem na 175 by w trampkach  do niej nie podchodzić- wiedział co mówi jak sie potem nie raz dowiedziałem, podobne przypadki  i z MZ koledzy mają ale to inna historia aby nawiązać jednak  do rozrusznika to jak stuninguje sie wał jawy "na raz" to rozrusznik konieczny i oczywiscie trampki na glany zamienic  trzeba  :(  <crybaby> albo łepka wozic trezba by na pych zapalać pomagał bo jak wyrwie to  :>...
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2007, 23:37:54 wysłana przez madras30 »
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Prawie jak rozrusznik...

Zaczęty przez Schiso « 1 2 » Opowieści warsztatowe

25 Odpowiedzi
9473 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 10, 2008, 19:18:14
wysłana przez Arek
11 Odpowiedzi
5956 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 07, 2008, 19:48:10
wysłana przez Jawsim
109 Odpowiedzi
33813 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 24, 2014, 23:31:32
wysłana przez sibert
63 Odpowiedzi
15095 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 06, 2011, 12:39:04
wysłana przez MarcinS
46 Odpowiedzi
15848 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 07, 2014, 09:47:30
wysłana przez matex1432