Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwietnia 28, 2024, 06:16:16
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Zabezpieczenie instalacji elektrycznej  (Przeczytany 561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzysiek98

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 19
Zabezpieczenie instalacji elektrycznej
« dnia: Sierpnia 23, 2023, 18:10:17 »

Instalacja elektryczna w Jawie 350 TS/CZ 472.6 ma zarówno zalety w postaci źródła energii jak i wady, największą z nich jest bardzo niski poziom zabezpieczenia instalacji przed skutkami zwarć. Zabezpieczony jest jedynie jednym bezpiecznikiem topikowym 15A obwód odbiorników. Z tego powodu, jeśli wystąpi zwarcie do masy po stronie ładowania, np. przewodu plusowego idącego z prostownika do akumulatora, popłynie prąd ograniczony jedynie rezystancją wewnętrzną baterii, który efektownie stopi nam izolację przewodów masowych po drodze i przestanie płynąć dopiero przy ręcznym odłączeniu lub pełnym rozładowaniu. Oczywiście, w zasadzie takie rzeczy przy sprawnej instalacji nie mają prawa się wydarzyć, ale jednak w życiu bywa różnie... Czarną linią zaznaczone niezabezpieczone elementy. Całkowicie inne podejście mieli konstruktorzy motocykla MZ ETZ, którzy podeszli do tematu w sposób wzorcowy. Otóż, oprócz obwodu odbiorników zabezpieczone jest również połączenie minusa akumulatora z masą, przez co jakiekolwiek zwarcie z udziałem akumulatora zostanie rozłączone, nie tylko to za bezpiecznikiem odbiorników. Oprócz tego, zabezpieczony jest również obwód wirnika alternatora, oraz osobno, za bezpiecznikiem głównym obwód kierunkowskazów. Dlatego postanowiłem u siebie wykonać przeróbki. Zabezpieczyłem minus akumulatora bezpiecznikiem 15A oraz wirnik 5A. Korzystając z tego że równocześnie przerobiłem układ prostowniczy na 9 diodowy wraz z elektronicznym regulatorem, bezpieczniki umieściłem w czterogniazdowej puszce, zamontowanej w miejscu uwolnionym przez zdemontowany regulator oryginalny. Czwarte miejsce można wykorzystać na cokolwiek, ja wykorzystam je do zabezpieczenia gniazda ładowarki do telefonu. Podobną przeróbkę warto wykonać również w modelach z prądnicą bocznikową, tam oczywiście zabezpieczamy tylko drugi biegun akumulatora, podobnie jak to było np. w MZ z prądnicami
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3266
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Zabezpieczenie instalacji elektrycznej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 23, 2023, 20:45:56 »

Mam zrobione tak samo  ;) Jak składałem etz kumplowi TK podpatrzyłem i wprowadziłem  ;)
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
zabezpieczenie styków

Zaczęty przez zielarz Elektryka

8 Odpowiedzi
4808 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 20, 2009, 14:03:07
wysłana przez Marcino666
12 Odpowiedzi
5761 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 05, 2013, 22:52:56
wysłana przez xPredatorx88
2 Odpowiedzi
3966 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 11, 2015, 13:38:59
wysłana przez Ivan
19 Odpowiedzi
2660 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 28, 2019, 10:43:44
wysłana przez Rozztocz
3 Odpowiedzi
900 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 07, 2022, 12:59:30
wysłana przez pomorek78