Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwietnia 30, 2024, 18:02:00
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts  (Przeczytany 5959 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« dnia: Sierpnia 23, 2014, 17:02:35 »

Witam,
trochę zaniepokoiły mnie ostatnio dźwięki mojego silnika...
Silnik jest po kapitalce,zrobione na dotarciu już 300km, wał,cylindry -robione u Marka w Poznaniu.
Na początku było wszystko ok,silnik jak masełko, zauważyłem ,że po przejechaniu jakiś 200km z prawego cylindra zaczął dochodzić jakby klekot lub stukanie połączone z lekkim dzwonieniem. Problem pojawia się tylko wtedy gdy przyspieszam,gdy motocykl osiągnie np.80km/h i tej prędkości się trzymam to cisza,jeśli chcę znów przyspieszyć np do 100km/h to stuka dopóki nie osiągnę stałej prędkości. Na biegu jałowym nie ma żadnych niepokojących tego typu dźwięków ,tylko podczas przyspieszania.
Dodam,że motocykl docieram prawidłowo, nie przekraczając 3tys.obrotów. Myślałem na początku,że to może łożysko zdawcze,które też było nowe ale wyeliminowałem,że ono może być przyczyną.
Problem dotyczy tylko prawej strony,z lewej jest zupełna cisza.
Ktoś poradzi ? -nie chcę odrazu się brać za ściąganie garnków,dopiero co złożyłem,wszystko starałem się zrobić starannie.
pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2014, 17:41:46 wysłana przez bonzots »
Zapisane

Uziel

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
  • Cz472,5 Jożin,Jawa 638-5 Odkurzacz
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 23, 2014, 18:15:42 »

Na twoim miejscu bym się tym nie przejmował i jeździł dalej(u mnie jest podobnie).Pzdr.
Zapisane
Zawsze beztrosko i bezrozumnie aż moja dupa legnie w trumnie czyli w bani czeski film

von_Majzel

  • Gość
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 23, 2014, 18:52:26 »

U mnie "klepalo" lozysko na sworzniu tloka , mialo luz na boki , gonilo i sie tluklo , dalem podkladki , przestalo =]
Zapisane

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 23, 2014, 22:07:56 »

Staram się tym nie przejmować ale nie da się ;) raz,że słychać a drugi ,że mam obawy ,że wkońcu to się przerodzi w usterkę ;)
Sworznie były nowe,razem z igiełkami,oraz tymi dwoma pierścionkami dystansującymi korbę a tłok.
Cóż,będę docierał dalej,zobaczymy,mam nadzieje,że będzie ok,bo nie wiem czy ucichnie ;)
Zapisane

simsons50_1986_2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 270
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 23, 2014, 22:28:20 »

Powiem tak, Musisz sie do tego przyzwyczaić. Przechodziłem przez to samo tyle ze umnie zaczeło sie od lewego, ogólnie do przyzwyczajenia :P
Zapisane
    Status GG

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 23, 2014, 22:33:34 »

Trauma bo przecież nic się nie działo do jakiś 200km na dotarciu a po tym...
Miałem nie jedną jawę,chodziły naprawdę różnie i bardzo dźwięcznie, martwi mnie tylko bo w obecny egzemplarz włożyłem sporo kasy i remont był naprawdę solidny a tu taki zonk ;)
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
  • Ile to już lat ?
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 23, 2014, 22:37:49 »

Miałem kiedyś podobną sytuację w momencie rozpędzania słychać było klepanie . Pomogła wymiana przepustnicy na nową.
Zapisane

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 23, 2014, 23:04:52 »

Miałem kiedyś podobną sytuację w momencie rozpędzania słychać było klepanie . Pomogła wymiana przepustnicy na nową.
no tak kolego ale to ewidentnie dobiega z okolic prawego garnka ;)
Jakby przepustnica była kibel to sądzę,że towarzyszył by temu bałagan w trzymaniu obrotów na biegu jałowym ;)
Zapisane

Uziel

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
  • Cz472,5 Jożin,Jawa 638-5 Odkurzacz
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 24, 2014, 10:11:02 »

Trauma bo przecież nic się nie działo do jakiś 200km na dotarciu a po tym...
Miałem nie jedną jawę,chodziły naprawdę różnie i bardzo dźwięcznie, martwi mnie tylko bo w obecny egzemplarz włożyłem sporo kasy i remont był naprawdę solidny a tu taki zonk ;)
Nie ty jeden kolego włożyłeś spore pieniądze w knedla a on zaczyna dzwonić,klepać,stukać.Ja osobiście się tym nie przejmuję a od czasu kiedy silnik zrobił się zwyczajnie głośny minęło już kilka tysięcy km.
Zapisane
Zawsze beztrosko i bezrozumnie aż moja dupa legnie w trumnie czyli w bani czeski film

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 24, 2014, 10:16:51 »

Próbujecie mnie uspokoić  :P
może zdjąć cylindry i coś sięzobaczy ?
Zapisane

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1718
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 24, 2014, 10:49:00 »

Stówa podsunął bardzo prawdopodobną przyczynę.
Spróbuj na wolnych obrotach umiarkowanie dodawać gazu i wsłuchaj się w gaźnik, nawet nowa przepustnica w lekko wyrobionym gaźniku potrafi sobie właśnie klekotać.
Jak się bardzo uprzesz to możesz oczywiście zdjąć prawy cylinder, dokładnie obejrzeć, sprawdzić palcem krawędzie okien.
Zmierz dokładnie luzy na zamkach pierścieni, Popukaj gumiakiem w tłok. Myślę, że wiecej tu zrobić się nie da bez rozbiórki silnika.
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Haggy

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 8
  • CZ 350
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 24, 2014, 10:49:20 »

Ja także miałem podobny problem, także po remoncie.
Wymiana sworzni nic nie dala, łożysk pod tłokami także (nawet próbowałem z panewką i także nic nie dało więc wróciłem do oryginalnego łożyskowania) , wymieniałem przepustnice gaźnika - także nic. Generalnie motorek jeździ, pracuje idealnie, spalanie także w normie więc dałem spokój. A z biegiem czasu albo się przyzwyczaiłem albo troszeczkę cichszy się zrobił ;)
Także nic tylko jeździć :)
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 24, 2014, 10:54:32 »

Zdejmuj prawy cylinder i sprawdź czy czasem któryś pierścień nie pękł albo nie jest zapieczony.Jeśli masz zapieczony pierścień spróbuj nalać mieszaninę nafty z olejem 1/1 do prawego cylindra i niech postoi przez noc wkręć starą świecę a rano dobrze przekop żeby pozostałości nafty wyszły i odpal na 10-15 min jeśli ucichnie to miałeś zapieczone pierścienie,nafta zmiękcza nagar i pozwala go szybciej wypłukać jeśli nie pomoże to jednak zdejmij prawy cylinder i sprawdź bo jeśli masz pęknięty pierścień to narobi bałaganu i jeszcze jedno pytanie czy okna w cylindrach miałeś sfazowane bo jest to częstą przyczyną łamania pierścieni które zamykają się właśnie na oknach cylindra.
Zapisane

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 24, 2014, 11:10:35 »

Nie wiem czy okna były sfazowane,tak jak otrzymałem od Marka -tak złożyłem wszystko.
Ostatnio zdejmowałem prawą głowicę celem wymiany uszczelki,obejrzałem przy tym dokładnie gładź cylindra i wszystko było w porządku. Nagaru także nie było wiele,mogłem go z głowicy i denka tłoka wyczyscić szmatką z benzyną ale nie wykluczę zapieczonego pierścienia,chociaż to chyba ostatnia opcja... Obawiam się ,że któryś poprostu pękł i sobie dzwoni.
Wracając do przepustnicy,przy zapalonym motocyklu na biegu jałowym,czy to na wolnych czy na zwiększonych obrotach nic nie słychać,ani dzwonienia w cylindrze a tym bardziej z okolic gaźnika.- zauważlanie,problem pojawia się przy obciążonym silniku przy przyspieszaniu.
Przepustnicę bym raczej zostawił w spokoju.
A mogą takie dźwięki pojawiać się przy źle wyregulowanym gaźniku ?tj.zbyt dużo paliwa? (wydechy mam mokre).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 24, 2014, 11:12:58 wysłana przez bonzots »
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 24, 2014, 11:41:41 »

Przy za bogatej mieszance raczej nie powinno być takich objawów tym bardziej że jest to tylko w prawym cylindrze. Przy ubogiej mieszance mogą występować samozapłony wtedy jest to bardziej prawdo podobne jest jeszcze jedna ewentualność za wczesny zapłon na prawym cylindrze tym samym przegrzewanie się .
Zapisane

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 24, 2014, 11:44:39 »

Źle ustawiony zapłon odpada, mam SOVEKa.
Cóż,dziś wleję,ropy z olejem do cylindra i tak zostawię.
Ale czuję,że nie obejdzie się bez zdjęcia cylindrów.
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 24, 2014, 11:58:49 »

Jak zdejmiesz cylinder to dokładnie sprawdź pasowanie sworznia w tłoku ja miałem takie objawy jak pisałeś w latach 80 tych w cz jeśli sworzeń tłoka przesunie się pod naciskiem palca to do wymiany powinien być zakładany na zgrzanym tłoku otwór tłoka powinien być na minusie albo sworzeń na plusie jeśli sworzeń wsadziłeś bez podgrzania to na pewno kpl był źle wyselekcjonowany.
Zapisane

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 24, 2014, 12:21:52 »

Przy zakładaniu tłoków,sworznie montowałem bez grzania ale powiem tyle,że weszły bardzo ciasno -prawy zarówno jak i lewy.
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 24, 2014, 13:35:29 »

U mnie też prawy tarabanił. Okazało się że w czujniku optycznym soveka rozlutował się ten środkowy styk do którego przykręca się kabelek. Zaczęło się od tego że po nagrzaniu silnik stukał i na bardzo wysokich obrotach minimalnie tracił moc. Potem zacząłem ruszać kablem przy czujniku i zaczął gubić zapłony aż całkiem zgasł. Po zlutowaniu ścieżki w czujniku chodzi jak nówka.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #19 dnia: Września 13, 2014, 19:32:37 »

Panowie... Muszę trochę znów namieszać... Od ostatniego razu nic w jawie nie robiłem w związku z rzekomym dzwonieniem prawego cylindra gdyż nie miałem kiedy i praktycznie nie jeździłem motorem.
Dziś się przejechałem i chyba stwierdzam,że dźwięk nie dochodzi z prawego cylindra... tzn. pojawia się po wrzuceniu biegu i ruszaniu ,gdy np.jadę 70km/h i przyspieszam to słychać ,natomiast jeśli przy tej prędkości wrzucę luz ,jest cisza.
Dźwięk wyraźnie z prawej strony ale... może to wina łożyska zdawczego ? -mogłoby tak 'dzwonić' ale tylko przy obciążeniu ? -gdy motor na podnóżkach i wrzucam bieg to żadnego hałasu nie ma...
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #20 dnia: Września 13, 2014, 20:16:11 »

A może łańcuch za mocno napięty? na nóżkach łańcuch może być luźny, musisz posadzić kogoś ciężkiego na motorze stojącym na kołach i wtedy zobaczyć czy ma trochę luzu i co się dzieje gdy go popchniesz.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

bonzots

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 27
  • only JAWA !!!
Odp: niepokojący klekot/stukot z prawego cylindra Jawa 350 ts
« Odpowiedź #21 dnia: Września 14, 2014, 01:05:11 »

Hmm,nie łańcuch jest napewno OK.
Dźwięk symbolicznego dzwonienia dochodzi z bliskich okolic prawej strony silnika...
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
2600 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 05, 2013, 23:30:32
wysłana przez motomaciey
1 Odpowiedzi
2235 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 06, 2013, 17:32:13
wysłana przez Kanter
7 Odpowiedzi
3495 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 20, 2014, 18:32:02
wysłana przez Tomek
11 Odpowiedzi
3364 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 28, 2016, 00:57:13
wysłana przez Sneick
7 Odpowiedzi
1567 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 25, 2021, 08:50:40
wysłana przez azbescik2