Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwiecień 29, 2024, 02:02:27
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł  (Przeczytany 14655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 12, 2011, 23:10:50 »

Romzyn od razu CI mówię zmień cewke i twój problem zniknie. miałem dokładnie to samo. zmieniłem cewkę na starą i gra
Zapisane
    Status GG

Roman

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 143
  • Jawa 638-5 HondaAT 750
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 12, 2011, 23:16:07 »

Stara cewka się strasznie grzała. Ok jutro zamienie cewki i zobacze co będzie
Zapisane
Szczęście sprzyja śmiałym

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 14, 2011, 22:03:00 »

Właśnie jak ma za mało prądu to przygasa na jeden gar. A jak jeszcze są duże przerwy na platynach... to już całkiem do du%^ więc musisz zmniejszyć przerwy.
<hammer>Nie prawda! Za duże przerwy na platynach powodują zmniejszenie energii wyładowania i dlatego nie pali jeden garnek. Za małe przerwy powodują zbytnie przedłużenie czasu naładowania CWN co owocuje spadkiem napięcia w układzie w szczególności z włączonymi światłami.
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 15, 2011, 00:57:26 »

Właśnie jak ma za mało prądu to przygasa na jeden gar. A jak jeszcze są duże przerwy na platynach... to już całkiem do du%^ więc musisz zmniejszyć przerwy.
<hammer>Nie prawda! Za duże przerwy na platynach powodują zmniejszenie energii wyładowania i dlatego nie pali jeden garnek. Za małe przerwy powodują zbytnie przedłużenie czasu naładowania CWN co owocuje spadkiem napięcia w układzie w szczególności z włączonymi światłami.
A jak wytłumaczysz to, że jak mam inaczej cewki podpięte tzn plus do nich najpierw do prawej potem do lewej to mi przy braku prądu znika najpierw prawy gar nie lewy?
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 15, 2011, 02:20:57 »

to jest ciekawe właśnie. u mnie jest tak samo, jak lewy jest pierwszy podpięty to pierwszy przygasa <blink>
Zapisane
    Status GG

mirekm71

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 210
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 15, 2011, 04:37:46 »

Do cewki musi byc podpiete zasilanie i sterowanie masa. Jesli kolejnosc podpiecia ma znaczenie czyki 10 cm przewodu ma spadek napiecia to moze by wymienic te trzy stare przewody na krzyz i zrobic takie zasilanie jak nalezy :) Jesli nie pozmoze to puscic na krotko zasilanie i sprawdzic, slaba iskra- kondensator, przerywacz, cewka, przewod WN i swieca. Nie ma tam zbyt wielu elementow :)

Swiece z dlugim i krotkim gwintem mala i duza przerwa w mojej jawie dzialaja wszystkie.
Zapisane
Jawa 350 634 1983r jawulka + velorex
Mz Trophy 71'
Zaporozec xl700

Zawsze pale na starter!

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 15, 2011, 07:41:35 »

Jasne żadne czary - nieśmiertelne prawo Ohma.
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 15, 2011, 12:10:38 »

Hmm tylko, że mój przewód ma raptem 3cm :> dlatego myśle, że to jest głównym powodem a za duża przerwa w dużo mniejszym stopniu.
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

agmus1

  • Gość
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 15, 2011, 18:10:20 »

Jak pierwsza cewka jest rozłączana to oddaje ona część energii po stronie pierwotnej jak i wtórnej (tutaj iskra na świecy), energia ze strony pierwotnej podwyższa ilość energii na drugiej cewce, dlatego na drugim cylindrze jest prawidłowe wyładowanie. Ja bym podpiął amperomierz do prądnicy i zobaczył jaki prąd płynie po włączeniu świateł. zobaczył czy nie jest za mały, powinien oscylować w okolicy 8A prze obrotach 2500-4000. Jeżeli taki jest wymienił bym przewody na grubsze, zasilające cewki i od cewek do przerywaczy. A jeśli chodzi o spadki napięcia to niestety są one największe na złączach.
Zapisane

Roman

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 143
  • Jawa 638-5 HondaAT 750
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:00:41 »

Wymieniłem dziś przekaźnik zapłonu i jawa znowu ładuje, przejechałem 20 km i wszystko git jak na razie  :D . Zobaczymy czy na 100km ujedzie ;) . I takie pytanie poza tym tematem żeby nie robić następnego, kierunki przy 4tyś obrotów nie pykają a właściwie świecą czy to wina przerywacza kierunków? Bo wygląda jakby nie był orginalny.
Zapisane
Szczęście sprzyja śmiałym

jareki007

  • Gość
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 23, 2011, 15:06:58 »

A więc tak, wymieniłem świece (na NGK), fajki (też NGK), kable WN (mają po 25 cm) oraz obie cewki. Polutowałem kable i poprawiłem styki w tym masę od aku bo faktycznie po partyzancku to było zrobione. Niby jest ok ale wydaje mi się, ze jest za małe ładowanie jednak. Motor jeździ ale na wolnych ze światłami dalej jeden garnek nie pali. Wystarczy dodać gazu i łapie. Można w zasadzie normalnie jechać tylko te wolne obroty... I tak, bez świateł jak sobie pyrka na oba garnki miernik pokazuje ok. 5,50 - 5,70V, jak odkręcę gaz ostro to przy ok. 4500 obr pokazuje 6,90 V. Ze światłami jest dramat, na wolnych od razu leci poniżej 5 V i jeden garnek przestaje palić. Po mojemu albo ładowanie jest do dupy albo akumulator. Właśnie się ładuje. Po tygodniu stania motoru pokazywał 6,10V. Wydaje mi się, że mam trzy wyjścia. Wymienić aku, wymienić elektroniczny regulator napięcia, sprawdzić prądnicę. Ale jakoś zdaje mi się, że z tym ładowaniem będzie bieda i to jego problem. No bo jakim cudem na aku aż tak drastycznie spada napięcie? Poradźcie czy wymieniać ten regulator (ewentualnie jak sprawdzić?) i jak sprawdzić czy prądnica działa odpowiednio? Jakie powinno być ładowanie na wolnych ze światłami i bez?
Zapisane

mirekm71

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 210
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 23, 2011, 15:15:45 »

Ladowanie jest do bardzo slabe, chociaz na obrotach mam takie same. Naladujesz aq i bedzie lepiej. 6v chyba tak maja ja u siebie co jakis czas laduje aq a po roku wymienilem. Na slabym aq przy takim ladowaniu czego sie spodziewac.
Zapisane
Jawa 350 634 1983r jawulka + velorex
Mz Trophy 71'
Zaporozec xl700

Zawsze pale na starter!

jareki007

  • Gość
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 23, 2011, 19:22:26 »

Bo się właśnie zastanawiam czy jak zmienię aku na nowy to wszystko wróci do normy i ładowanie będzie ok, czy dalej lipa i będzie rozładowywać nowy akumulator. No bo jeśli to wina ładowania to zmiana aku niewiele da na dłuższą metę.
Zapisane

Mikel

  • Gość
Odp: Jawa 350 `82 6V - nie pali na jeden gar po włączeniu świateł
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 28, 2011, 10:21:59 »

Witam.
Mam podobny problem, co kolega mirekm71. U mnie przerywała jedna cewka po włączeniu świateł. Uznałem że to jej wina, więc ją wymieniłem na nową (drugą też - stara na zapas).
Teraz problem pozostał, ale rozłożył się równomiernie na oba gary. Wygląda to tak, że po włączeniu świateł mijania (również kierunków) silnik się dusi, a motor ledwo rusza (nieciekawa sytuacja gdy stoję pierwszy na światłach).
Po przegazowaniu prędzej czy później z powrotem łapie, i to natychmiast - iskra nie wraca stopniowo, ale od razu dostaje kopa. Akumulator mam nowy, napięcie 6,2v. Bez żadnych świateł ładowanie ok 7,5v, po włączeniu mijania spada do ok 6v.
Nowe: cewki, świece, kable WN, akumulator, regulator napięcia elektroniczny, szczotki. Nie mam już żadnego pomysłu poza wymianą całej instalacji. Ktoś pomoże?
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
6562 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 30, 2007, 17:12:17
wysłana przez kamil123
27 Odpowiedzi
8878 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 31, 2008, 02:35:40
wysłana przez Lukass102
1 Odpowiedzi
3224 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 14, 2009, 05:10:14
wysłana przez GROM
7 Odpowiedzi
3831 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwiecień 28, 2015, 17:00:00
wysłana przez second
5 Odpowiedzi
2066 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 10, 2019, 22:45:10
wysłana przez Adam112