Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 19, 2024, 03:11:18
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: [175] Napęd do paralotni  (Przeczytany 8897 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

skyer

  • Gość
[175] Napęd do paralotni
« dnia: Grudnia 28, 2006, 15:11:44 »

Witam szanownych klubowiczów.

Od razu powiem, że pytanie może dziwne, ale nie wiem, gdzie szukać pomocy a to forum wydaje mi się idealne.

Mam silnik od CZ 175.
Chcę z niego zrobić napęd do paralotni.

Zwykle stosuje się silniki od WSK175 lub MZ150. Ja jednak miałem taki silnik więc spróbuję zrobić na tym.

Silnik po remoncie (Tłok, łożyska) - cylinder zostawiłem bo miał bardzo mały przebieg. Obciąłem silnik i została tylko część cylinder/korbowód oraz ga¼nik membranowy. Do tego zapłon elektroniczny. Będzie też wydech rezonansowy dla zwiększenia mocy na określonych obrotach.

Teraz silnik waży około 18kg więc nie jest ¼le ale mogło by być lepiej.

A teraz moje pytania:

1. Jakie obroty maksymalne wyciągna ten silnik?
2. Cylinder jest żeliwny - więc ciężki. Czy jest możliwość zastosowania innego cylindra - aluminiowego? Może inne modele miały takie cylindry, które by pasowały?
3. Jak ten silnik ma się do WSK 175? (moc, trwałość)?

Z tego co wiem, największą moc ma przy 5500 obr. Ale pasuje mi, żeby miał z 6000-7000 obrotów. Mocy wielkiej nie potrzebuję, jest przekładnia pasowa 1:2,2 (potem dopasuję dokładnię).

Nigdzie nie mogę znale¼ć takich danych ani ludzi, którzy znają się na tych silnikach - mam nadzieję, że właśnie znalazłem.

Jest to układ eksperymentalny - jeszcze nie działający. Proszę o wszelkie sugestie.

Wielkie dzięki za wszelką pomoc!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2012, 19:49:45 wysłana przez Bulo »
Zapisane

Brein

  • Gość
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 28, 2006, 17:22:24 »

Ani jeden ani drugi.
Moja CZ była z roku 1988.

Tutaj znalazłem taki: http://cz175.webpark.sk/moto2.jpg
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 28, 2006, 17:46:03 »

Z tego co mi wiadomo cylindry były tylko żeliwne... jesli nawet pojawiły się aluminiowe to w nowszych silnikach... w 125ccm
http://www.allegro.pl/item152775874_jawa_cz_125.html
tu powinny być już alu. Ale to inny silnik.

W każdym bąd¼ razie, jakby nie było zabawa w zmianę raczej nie jest warta nakładu czasu i środków - trzeba sie pogodzić z kilkoma kilogramami więcej.
Bo, co prawda można kombinować z przeróbkami, łacznie z adaptacją cylindrów i tłoków lub samych cylindrów od innego moto, ale jak już wspomniałem nie warto.

Jesli chodzi o trwałość raczej nie powinieneś narzekać ;) - pod warunkiem, ze silnik został dobrze wyremontowany na dobrych częściach.

Jeśli chodzi o obroty maksymalne... nigdy nie je¼dziłem 175ccm... ale uzytkownik cezet175 powinien coś na ten temat wiedzieć ;) - napisz do niego na pw.
Zawsze pozostaje rozwiązanie w postaci dobrania przekładni.

A swoją drogą to ciekawy pomysł... chętnie zobaczę zdjęcia :)

Pozdrawiam
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 28, 2006, 18:12:28 »

Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 28, 2006, 18:50:27 »

sadysta ;)
Zapisane

JAWOWICZ TS

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 28, 2006, 20:01:31 »

Nie mogę patrzeć jak zniszczył ten silnik!!!  <no> Masz rację Brein to jest sadysta! <scared>
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 28, 2006, 20:03:35 »

Panowie! Spokojnie - to jest w imię wyższych celów!

Teraz musicie mi pomóc, abym nie musiał go wywie¼ć na złom  :>
Zapisane

NaczelnyFilozof

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1270
  • Cezet 350 '83 NCC-1701-D USS Enterprise
    • www.e75.prv.pl
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 28, 2006, 20:42:20 »

Mam silnik od CZ 175.
Chcę z niego zrobić napęd do paralotni.


Ciekawe ile by spalało na 100 km  ;)
Zapisane
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]

Brein

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 28, 2006, 20:44:27 »

zaraz zaraz ja "Sadysta" napisałem z " ;) " - teraz to juz po ptakach... jedynie można coś z tym zrobić :) A projekt jest dość intrygujący i nowatorski :)

W koñcu to będzie pierwszy "knedel" w powietrzu :) - pokażcie mi ile motocykli wzbiło sie w przestworza ;)
Zapisane

QTR

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 28, 2006, 22:05:51 »

Witam. Ja mam CZ 175 i miałem WSK 175. Jeśli chodzi o silnik CZ to ma na pewno większą trwałość od silnika WSKi. Jeśli chodzi o moc to CZ ma 15KM a WSK 14KM. Cylindrów aluminiowych do tego silnika CZ nie ma i ogólnie silnik WSK jest lżejszy od CZ. Obroty jakie osiąga silnik CZ to 5500rpm przynajmniej w papierach bo nigdy nie miałem w niej obrotomierza. Obroty jakie osiąga WSK to podobno 6000rpm. Jeśli chcesz coś jeszcze wiedzieć to pytaj.  Pozdrawiam
Zapisane

QTR

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 28, 2006, 22:25:23 »

Aha i jeszcze jedno będziesz musiał przełożyć tulejkę z uszczelniaczem znajdującą pomiędzy łożyskami z lewej strony maksymalnie na zewnątrz ponieważ bez tego łożysko nie miało by smarowania ponieważ normalnie jest smarowane olejem ze skrzyni. Jeśli przełożysz tą tulejkę sytuacja się polepszy ale i tak smarowanie będzie słabe.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 28, 2006, 22:41:51 wysłana przez QTR »
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 28, 2006, 22:53:21 »

Właśnie - smarowanie łożysk. Tutaj może być problem. Dzięki za tę uwagę.

Zwykle jako zewnętrzne łożyska zakłada się samosmarujące a wewnętrzne zostawia standardowe.

Co do trwałości:
Niestety silniki (przynajmniej te WSK) tak eksploatowane wytrzymują sezon lub dwa i są znów do remontu. Najgorzej jest podczas startu - silnik działa na full obrotach przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sekund, potem ujmuje się nieco gazu i już się tak nie męczy. Dobre wydaje się to, że nie ma tutaj zrywów i szarpañ jak w przypadku jazdy motocyklem - śmigło obraca się płynnie... Zobaczymy jak poradzi sobie silnik CZ.


Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:13:13 »

Z tego co wiem to jakoś silników CZ była na pewno lepsza od WSK175 bo WSK125 była rewelacyjna, a ta 175 to jakoś im średnio wyszła. Mam tylko jedną sugestię - jak rozumiem jak Ci silnik w czasie loru przestanie działać to nie spadniesz niczym IKAR. Bo pomimo tego, że WSK125 i JAWA zje¼dziłem już trochę świata i sam robię remontu życia bym im nie zawierzył bo bąd¼ co bąd¼ te silniczki są trochę "kapryśne". Powodzenia.
Zapisane

QTR

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:20:57 »

A powiedz jak tam jest na górze  ;] Chłodniej chyba jest i wiatr jest no nie, no to chłodzenie jest jakieś? A generalnie to silniki WSK 175 nigdy nie były trwałe
ale na szczęscie skrzyni nie potrzebujesz co było ich największą wadą  <crybaby>
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:29:56 »

To ważne pytanie - Jeśli silnik gaśnie, po prostu się ląduje i nic się nie dzieje. W ostateczności, ale to ostateczności istnieje możliwość awaryjnego odrzucenia napędu, co oczywiście koñczy się często jego zniszczeniem.

Tutaj są filmiki ze startami paralotni z napędami.
http://video.google.pl/videoplay?docid=-7591280932856250151&q=power+paragliding

Proszę zwrócić uwagę na wydech rezonansowy - dopiero to daje porządnego "kopa". Potrafi zwiększyć moc nawet o 30-40% w pewnym zakresie obrotów. Kupne napędy PPG są wykonywane z silników SOLO 210 (kosiarki samojezdne). Są to fajne i niezawodne silniki. Jednak taki silnik to koszt około 1-3 tysięcy a cały napęd to wydatek rzędu 5.000-10.000 zł. Dodatkowo koszt remontu SOLO to wydatek 2.000 a CZ175 może z 300 zł...

Napęd zrobiony samodzielnie (choć wiele ważnych prac zlecam fachowcom) kto koszt około 1.500 zł.

Jest jeszcze kwestia zapłonu, magneta, startera, zbiornika.

Zapłon:
Elektroniczny, ale wymontowałem alternator i go nie będzie, bo zbyt dużo waży. Może ktoś rozwiązał to jakoś? Może jakiś mały iskrownik z kosiarki, itp.? Ja na początek będę miał akumulator od wkrętarki, który gwarantuje pracę silnika przez kilka godzin (sprawdzone na WSK).

Starter:
Oczywiście rozpalanie silnika można robić "od śmigła". ale lepszym rozwiązaniem jest starter ręczny (jak w kosiarce) lub elektrostarter ale to znów zbyt drogie. Muszę jakoś dopasować starter ręczny z kosiarki.

Zbiornik:
Właśnie - ciekawe, ile na godzinę potrafi spalić taki silnik w tych warunkach. Zbiornik 10l jest optymalny bo niezbyt ciężki ale wiem, że CZ to trochę smok i paliwa sobie nie żałuje. Napędy na WSK zużywają około 3-4 litry na godzinę.
Zapisane

QTR

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:38:16 »

A tak wogóle to skąd jesteś bo niedaleko mnie też mieszka gość co tym się zajmuje trochę ale nie gadam znim. Ja jestem spod Rzeszowa.
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:44:23 »

Chyba wiem co to za gość z Rzeszowa (lub okolic). Robi dobre napędy z silników MZ. Ja wzoruję się na domowym producencie z Krakowa, który udostępnił mi plany napędu. Co do silnika, to jest to z mojej strony swoisty eksperyment. Taki silnik miałem pod ręką. Mieszkam niedaleko Stalowej Woli.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 28, 2006, 23:45:37 »

A ja witam kolegę po pokrewnym fachu - jestem elektronikiem i również trochę piszę ale na zdecydowanie mniejsze maszynki - mikrokontrolery oraz języki opisu sprzętu - głównie VHDL. Sorry za off topic i tym bardziej witam na forum.
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 29, 2006, 00:25:10 »

Również witam Johnny - bardzo mi miło (to jakby w razie priv do Ciebie nie doszedł :) )

-------
A powiedz jak tam jest na górze  msn-wink Chłodniej chyba jest i wiatr jest no nie, no to chłodzenie jest jakieś?
W odległości może 10-15 cm od cylindra jest śmigło, które kreci się dość szybko więc chłodzenie jest dość skuteczne...

Zanim na dzisiaj zakoñczę, to jeszcze zapytam o ga¼niki.

Chcę zastosować membranowy, ale trudno jest go dostać a wiem, że przystosowują ga¼niki (w napędach WSK) od CZ lub Java. Nie wiem tylko na czym ta przeróbka polega.

Chodzi o to, czy ga¼nik CZ jest wrażliwy na przechyły. Co prawda przechyły nie są wielkie, ale jak pamiętam podczas jazdy moją CZ175 wiecznie na silnik kapało paliwo.

Mam oryginalny ga¼nik CZ175 oraz drugi wykręcony z CZ jakiejś chyba terenowej czy jak się je zwie...
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 29, 2006, 01:02:58 »

Generalnie zasada jest taka - jeżeli ga¼nik ma boczną komorę pływakową to jest wrażliwy na przechył jeśli zaś centralną to nie - pewnie znajdą się wyjątki od zasady ale myślę że można tak z powodzeniem przyjąć.
Zapisane

skyer

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 30, 2006, 21:21:28 »

Tak, więc dzisiaj udało mi się cudem kupić nowy ga¼nik membranowy od urządzenia rozruchowego ciągnika DT produkcji radzieckiej. Więc sprawę ga¼nika mam z głowy. Ciekawe tylko jak silnik CZ będzie na tym śmigał. WSK działa na nim dobrze.

Mam jeszcze pytanie odnośnie możliwości splanowania głowicy CZ. Na forum była podejmowana dyskusja na ten temat.
Dokładnie w tym temacie: http://www.demonos.vipserv.org//component/option,com_smf/Itemid,153/topic,145.0

Jednak większość była przeciwna takiemu tuningowi silnika. Zastanawiam się, czy splanowanie chociaż o 1 milimetr nie spowoduje większej mocy ale z drugiej strony czy obciąży wał?

Kolega Johnny napisał w tamtym poście:
"Albo na czuja zbierasz ok 1,5 mm ale nie będziesz w ten sposób wiedział o ile wzrósł stopieñ sprężania:) A wartość 1,5 mm podają jako optymalną różniste opracowania na ten temat"

Mi zależy na każdym koniu mechanicznym. Oczywiście zabiegi w stylu polerowania kanałów też wchodzą w grę.

Kolejne pytanie (ale ja Wam truję  :D).

Do obliczeñ wydechu rezonansowego potrzebuję dwóch parametrów (resztę znam):
1. kąt otwarcia okna wydechowego o.w.k. (stopni)
2. kąt otwarcia okna wydechowego o.w.k. , który zawarty jest w granicach; moment otwierania okna wydechowego, przejście tłoka przez dolny punkt, ruch tłoka do góry do chwili zamknięcia okien przelotowych.

Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 30, 2006, 22:55:39 »

Polecam lekturę opracowañ p. SA£KA, które były publikowane w ¦wiecie Motocykli. Opracowania zebrane w jedenj publikacji autorstwa p. Sałka można kupić na allegro - nick: ducam - tu masz linka do aukcji: http://www.allegro.pl/item153897089_tuning_zwiekszanie_sprawnosci_silnikow.html

Księżkę nabyłem i uważam że była warta tych pieniędzy - a jeżeli walczysz o każdy konik mechaniczny po prostu musisz tą publikację przeczytać.

Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 30, 2006, 23:32:57 »

Również polecam tą książkę i potwierdzam, że znajdziesz w niej wiele porad jak zwiększyć ilość KM w silniku.


pzdr
Zapisane

NaczelnyFilozof

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1270
  • Cezet 350 '83 NCC-1701-D USS Enterprise
    • www.e75.prv.pl
Odp: Silnik od CZ175 do Napędu paralotni
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 31, 2006, 11:05:03 »

Przepraszam za mały OT.
Jak  złożysz wszytko do kupy (za co trzymamy kciuki) to przyleć na Zlot Jaw i Cezet na Wisłę w maju  ;)
Zapisane
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
4802 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 17, 2012, 22:16:21
wysłana przez albiNOS
3 Odpowiedzi
1813 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 02, 2014, 14:30:06
wysłana przez kozulec
8 Odpowiedzi
3645 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 07, 2016, 13:40:18
wysłana przez Reprint
2 Odpowiedzi
1975 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 08, 2017, 20:04:47
wysłana przez Maniek 84
2 Odpowiedzi
1511 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 14, 2020, 12:09:01
wysłana przez Yabaman