Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 09:19:54
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jak "wyremontować" tłumiki??  (Przeczytany 7153 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

radziu90

  • Gość
Jak "wyremontować" tłumiki??
« dnia: Maja 28, 2007, 00:31:51 »

Witam. Mam pewne zamiary odnośnie "remontu" tłumików. Ale mam kilka pytañ.

1) Czym i jak najlepiej wyczyścić tłumik?

2) Czym go sezpawać (migomat czy zwykła spawarka)?

3) Podobno można "przepalać" wkłady tłumiące - o co w tym chodzi?

4) Co zrobić z koñcówkami tłumików, bo wyglądają tak jakby były nie wsadzone do koñca, ale nie chcą dalej wejść i wygląda to tragicznie... Jest tłumik, czarna przerwa i koñcówka tłumika.

Pozdro.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 28, 2007, 10:00:37 »

Kolego wrzuć zdjęcia....
Coś poradzimy
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

cypis.z

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 28, 2007, 10:23:32 »

Lepiej spawać migo-matem to ich nie poprzepalasz.
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 28, 2007, 12:40:53 »

Do czyszczenia to najlepszy jest rozpuszczalnik nitro. Spawa sie oczywiście "migomatem"- no chba że ktoś jest mistrzem elektrody (ja w każdym razie nie jestem). Z przepaleniem chodzi o to, że jak masz dużo nagaru na wkładach to możesz go spalić w ogniu(poważną wadą jest to, że wkłady pordzewieją w trybie szybkim przyśpieszonym). Co do koñcówek to pierwsze trzeba wkłady porządnie skręcić a nastepnie upchnąc w rury i znowu skręcić w rurach (możliwe że otwory na bokach tłumika są już porozrywane- wiec możliwe, że trzeba nawiercić nowe jak dobrze pamietam to na 8mm)           
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

KOREK

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 168
  • CZ 175 Typ 487,0 - '87 + CZ 350 Typ 472,6 - '86
    • nawigacja GPS
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 28, 2007, 15:15:53 »

Witam.

Przy okazji zapytam..., bo też mnie czeka czyszczenie wydechu.
To najlepiej w to nitro wsadzić na kilka dni ?? czy jak ? Chodzi mi głównie o wyczyszczenie samego kolanka, ale tak do gołego metalu  :>
A może nowe kolanko kupić ? --> drożny układ wydechowy to jedna z podstaw !!

Co do spawania to ja miałem małą dziurke (w koñcówce) i sąsiad mi to mosiądzem zalał, i z tego co z nim gadałem to takie tłumiki właśnie tak najlepiej...

Pozdrawiam.

radziu90

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 29, 2007, 02:56:37 »

A próbował ktoś z Was czyścić tłumiki kretem? Podobno działa super... Ale trochę się boję że mi cały tłumik przeżre...

Co do tych koñcówek to u mnie są już nie¼le pozrywane... Mam już tam po 3 dziurki wywiercone (z czego 2 zerwane) i na dodatek każda w innej odległości od koñca tłumika.  <mur>

BTW: Co się stało ze stroną Ruszczyka? Bo coś nie działa a chciałbym parę części kupić oryginalnych...
Zapisane

cypis.z

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 29, 2007, 08:17:30 »

Do Ruszczyka to musisz dzwonić internetem to raczej nic nie załatwisz.
Zapisane

Renegade

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 29, 2007, 13:37:41 »

Kret to nie głupi pomysł ale tylko do wkładów bo on też spowoduje przyśpieszenie korozji.
A żeby wyciszyc to wymieñ przekładki (czy jak to się nazywa  :P ) pomiędzy elementami wkładu. Co do dziurek to proponuje wspawac od środka blaszki w miejscach gdzie mają byc dziurki mocujące. To napewno je wzmocni.
 A do Ruszczyka to albo mailem albo dzwonic. Lepiej to drugie.

Pozdrawiam.
Zapisane

radziu90

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 29, 2007, 23:01:55 »

Dzięki za rady. W najbliższym czasie będę musiał kupić zgrzewkę piwa i iść z nią do sąsiada, żeby mi zespawał tłumiki. Co do wyciszania to chyba kupię nowe wkłady, ale to dopiero w przyszłym miesiącu bo funduszy nie styknie...  :-/
Zapisane

Lukass102

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 30, 2007, 18:20:02 »

Do czyszczenia tłumika w 100% polecam kreta. Jak dla mnie to najlepsza metoda.
Sposób użycia: Zatykasz otwór z jednej strony, wsypujesz trochę kreta (ja nie szczędziłem mu <yes>), zalewasz gorącą wodą i uciekasz gdzie się da :> Jeżeli jesteś szybki, to możesz jeszcze zatkać 2-gi otwór :> Ogólnie to masz kilka sekund od pierwszego styku kreta z wodą na zalanie i ucieczkę. Chwilka i już zachodzi reakcja na tyle silna, że może wyrzucić trochę roztworu na zewnątrz przy pionowym ustawieniu tłumika :> Wydziela się straszny odór i jest trochę dymu. Jak już nie bucha z tłumika to machasz tym trochę, żeby rozprowadzić po ściankach tłumika. Tak 2-3 razy, płukanie i jeżeli boisz się o rdzę, to możesz olejem zabezpieczyć. W tamtym roku czyściłem tłumik od simsona, przepłukałem tylko wodą z szamponem samochodowym i rdzy nie ma śladu, a po pierwszym odpaleniu aż dech zapiera w piersiach, taki czysty d¼więk z wydechu <lol> Normalnie jak prosto z fabryki funkiel nie śmigany <lol>
Przy okazji witam serdecznie, bowiem to jest mój pierwszy post na forum <cheers>

ps. gdzie jest powitalnia, bo nie widać ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2007, 19:05:20 wysłana przez Lukass102 »
Zapisane

cypis.z

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 30, 2007, 19:21:18 »

Ciekawy sposób muszę spróbować bo przydało by się moim tłumikom czyszczenie <thumbup>

PS
Witamy  <cheers>
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 30, 2007, 19:42:22 »

A ja tak trochę  <offtopic> chętnie bym kupił tłumiki do TS 350 638 bo moje są z Cezety z resztą  sam je założyłem a chciałbym mieć oryginalne bo z tych które ja mam nie bardzo jest co robić...
Czyli ujmując proste bez wcięć na amorki tłumiki do TS350... Ma ktoś może, bo cena 145zł/szt w AGMOCIE zabija... <eek>
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

KOREK

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 168
  • CZ 175 Typ 487,0 - '87 + CZ 350 Typ 472,6 - '86
    • nawigacja GPS
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 30, 2007, 22:51:51 »

Hmm... to jakie Wy krety macie <eek> ? U mnie to nie działa bo już praktykowałem... <sadwalk> Kret działa max 30 min,(czynność było by ze 20 razy powtarzać) i jakoś słabo penetruje, mowa o kolanku, w którym jest dość gruby nagar. Może w tłumiku, gdzie nie ma owego nagaru to zdaje egzamin...

Pozdrawiam.

Lukass102

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 30, 2007, 23:20:58 »

No, w kolankuto wspomóc się trzeba, chociażby skruszyć ten nagar trochę, ale w tłumiku to bez problemu sobie radzi. Kretów na półce w sklepie było 2 rodzaje, ja wziąłęm tañszy i się spisał. Czasu działania wystarczy, trzeba tylko te kilka min pomachać energicznie ;)
Zapisane

radziu90

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 31, 2007, 02:53:02 »

A ja tak trochę  <offtopic> chętnie bym kupił tłumiki do TS 350 638 bo moje są z Cezety z resztą  sam je założyłem a chciałbym mieć oryginalne bo z tych które ja mam nie bardzo jest co robić...
Czyli ujmując proste bez wcięć na amorki tłumiki do TS350... Ma ktoś może, bo cena 145zł/szt w AGMOCIE zabija... <eek>

Ja mam w swojej TS-ce oryginalne tłumiki i mają wgięcia na amorki... A w Waszych nie ma? Ja dzisiaj idę po resztę części od Jawy (w tym druga Jawa w częściach) i naj prawdopodobniej będę tłumiki całe zamieniał.
Co do kupna nowych tłumików to myślę, że i tak kupię ale dopiero w wakacje. Bo gdyby to kosztowało 145zł * 2 = 190 zł, ale trzeba kupić nowe wkłądy tłumiące (2 * 65 zł) i 2 kolanka (2*25zł) a to razem daje 370 zł  <eek> Ale wychodzę z założenia, że najpierw dopieścić silnik, a pó¼niej sprawy kosmetyczne.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 31, 2007, 13:27:49 »

Radziu ja mam Jawę TS 350 model 638 taki jak na zdjęciu:
http://www.breinride.home.pl/index/GALERIAMODELI/350_typ_638/Jawa_350_typ_638_43.jpg

Natomiast Ty możesz mieć już 639 (w zależności, który to rocznik) i masz już takie jak na tym zdjęciu:
http://www.breinride.home.pl/index/GALERIAMODELI/350_typ_639/Jawa_350_typ_639_30.jpg

Poza tym widzę że coś u Ciebie z matematyką na bakier 145zł razy 2 wychodzi 290zł i to masz kompletny tłumik z wkładami tylko przykręcić podpiąć pod kolanka i je¼dzić...

Tak więc jakbyś miał tłumiki bez wgięć na amorki i chciałbyś odsprzedać to ja się piszę...

Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Xargo1

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 706
  • Budyñ śmierdzi...
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 31, 2007, 15:30:14 »

Sorki za mały  <offtopic> ale muszę.
Odkąd pamięć mnie sięga (i nie tylko mnie) uważałem że model TS z wysokimi tłumikami i naklejkami na baku był odmianą jawy 638 i tylko on miał owy dopisek. Na 4um jednak jest zawsze stwierdzenie, że 638 = TS. Więc jak to w koñcu jest??
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2007, 15:45:50 wysłana przez Xargo1 »
Zapisane

cypis.z

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 31, 2007, 15:50:30 »

Ja mam typ 638 TS i mam tłumiki do góry z zagłębieniami na amortyzatory.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 31, 2007, 23:18:19 »

No bo na 638 wszyscy mówią TS.... przynajmniej w moim gronie....
W każdym bąd¼ razie znów się powtórzę potrzebuję tłumików do owego modelu...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

radziu90

  • Gość
Odp: Jak "wyremontować" tłumiki??
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 02, 2007, 05:59:59 »

Cytuj
Poza tym widzę że coś u Ciebie z matematyką na bakier 145zł razy 2 wychodzi 290zł i to masz kompletny tłumik z wkładami tylko przykręcić podpiąć pod kolanka i je¼dzić...

Tak więc jakbyś miał tłumiki bez wgięć na amorki i chciałbyś odsprzedać to ja się piszę...

Sroki za tą matmę - gdzieś mi stówkę wcięło  (a jestem na profilu mat-inf  <mur> ):D Więc gdy kupuję nowe tłumiki (te za 145 zł) to one są razem z wkładami, tak? No to git - zapłacę mniej niż myślałem  :>

Co do sprzedaży tłumików to nie sprzedam bo mam jeszcze jedną Jawę do złożenia a bez tłumików jej nie zostawię  :P Poza tym są zleksza porysowane - tak jakby je ktoś szlifierką przejechał  :[ - ale to się jakoś wypucuje...

Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
192 Odpowiedzi
40689 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 09, 2007, 00:30:16
wysłana przez Wódz
12 Odpowiedzi
5695 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 08, 2007, 01:02:56
wysłana przez jawol RIP
Opona "Kostka" w JAWIE.

Zaczęty przez Kronobel Eksploatacja

21 Odpowiedzi
10721 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 15, 2013, 19:10:40
wysłana przez jawa23vondermustang
14 Odpowiedzi
7304 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 25, 2007, 23:38:44
wysłana przez Xargo1
18 Odpowiedzi
7646 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 31, 2012, 14:38:00
wysłana przez WujoWojtas