Wolna Strefa Jawa - CZ

• Wrzesień 29, 2022, 13:17:12
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Suzuki GN - problem z wrzucaniem na luz - wina sprzęgła?  (Przeczytany 319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

michal_t

• elektronik
  • Jawer
  • Cezet 350 Wrocław
Suzuki GN - problem z wrzucaniem na luz - wina sprzęgła?
« dnia: Sierpień 17, 2022, 16:47:33 »

Cześć,

Wiem że to nie Jawa/Cz ale koledzy tutaj mają dużą wiedzę wiec może nikt się nie oburzy za mocno :)

Kupiłem dla mojej kobiety na początek przygody z motocyklami Suzuki GN 125 (jest bardzo lekki: 108kg). Niestety było z nim sporo problemów i wiekszość już naprawiłem ale został problem z wrzucaniem na luz. Zauważyłem, że gdy silnik jest zgaszony biegi chodzą bardzo lekko i nie ma problemu z wrzuceniem na luz. Gdy silnik się odpali sytuacja jest znacznie gorsza, biegi chodzą ciężej a próba wrzucenia na luz skutkuje przełączeniem na kolejny bieg. Druga rzecz którą odkryłem, to gdy mam np. wrzucony 1 bieg i na sprzegle odpalę silnik to czuję jak zaczyna ciągnąć lekko.

Powyższe objawy wskazywały by na problem ze sprzęgłem ale wyregulowane jest dobrze. Tak jak by tarcze się sklejały - sam nie wiem. Zmieniłem nawet olej bo wiem, że w Jawie/Cz to potrafiło robić różnicę ale niewiele się zmieniło. Na zagranicznych forach ktoś wspominał, że poluzowanie łańcucha napędowego może pomóc (inne naprężenia na wałkach skrzynii biegów są).

Zaglądałem przez korek wlewu oleju na sprzęgło i wygląda ok. Nie bije a tarcze się rozchodzą.

Ktoś przerabiał taki problem w japońcu?
    Status GG

Bimberpołudnie

• Jawer Weteran
  • 638-1 1100xx xs750 mt16/R80 2328 2361105L 104
Odp: Suzuki GN - problem z wrzucaniem na luz - wina sprzęgła?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2022, 17:24:01 »

Zrzuć dekiel sprzęgła. Może jakiś pomysłowy Dobromir podłożył podkładki pod sprężyny i sprzęgło nie wysprzegla do końca
    Status GG

j@wa

• Kudłaty durnowaty reperuje stare graty
  • Jawer Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2022, 00:14:42 »

Tarcze sprzęgła wybiły sobie rowki w koszu. Na zgaszonym będą się rozchodzić, ale podczas pracy siadają w rowki i sprzęgło ciągnie.
Rozbież i zobacz.
Jawa 638.0 '87r
Jawa 638.5 Velorex 562 '86r

I coś tam jeszcze.

Dragon on the Blue Sky

• Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2022, 23:23:11 »

Popieram odpowiedź j@wa. Miałem identyczne objawy w Minarelli AM5 i japoncu. Wymiana kosza i po problemie. Ewentualnie sprężyny krzywe/krzywy zabierak/kosz i nierówno sie przeuwają w koszu sprzegla tarcze. 
Przy okazji sprawdź czy masz gumy w tylnym kole majace za cel zmniejszyć zjawisko wyżłobienia w koszu przez tarcze dołków - po kazdym odjęciu gazu tarcze biją po koszu robiac wyżłobienia, przez co zaczynają się problemy
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

michal_t

• elektronik
  • Jawer
  • Cezet 350 Wrocław
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2022, 19:11:27 »

Problem rozwiązany. Przyczyną znowu był ten idiota (poprzedni właściciel). Pewnie chciał olej zmienić, odkręcił nie tą śrubę co trzeba, wypadły części i złożył odwrotnie.

Przy okazji rozebrałem sprzęgło - jest ok. Skasowałem luz na popychaczu bo był za duży środkową śrubą (w Jawie i Cz ta śruba jest przy zębatce zdawczej). Teraz krzywka popychająca popychacz pracuje w pełnym zakresie i lepiej wysprzęgla.

Napisałem "znowu był ten idiota" bo to już któraś usterka z jego winy. Np. jak kupowałem moto to się chwalił, że kupił nowy akumulator. Kupił ale o połowę pojemności mniejszy (bo pewnie był tańszy) więc prąd ładowania był dwa razy za duży. Efekt był taki, że akumulator się gotował a opary skorodowały styki od zapłonu oraz inne konektory które były w pobliżu aku. Druga sprawa to przy skręcaniu motocykl gasł - wciśnięte sprzęgło i niskie obroty to nie było ładowania a włączone były światła, światło stopu i kierunkowskazy. W rezultacie brakowało prądu dla zapłonu i silnik gasł. Założył złą zębatkę przy silniku i inne dziwne historie ale już chyba wszystko mam ogarnięte.
    Status GG

Ez57

• Młodszy Jawer
  • **
  • Jawa 350 TS 638.1
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2022, 19:21:24 »

Tak właśnie bywa Michał jak ktoś nie wie co to serwisówka tylko na pałe po "swojemu" robi. ;)