Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 15:34:17
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp  (Przeczytany 2452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

michal_t

  • elektronik
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 170
  • Cezet 350 Wrocław
Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« dnia: Lutego 05, 2018, 23:05:15 »

Witam,


  Przedstawiam jeszcze nie dokończony ale już częściowo działający zapłon elektroniczny ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu wykonany według mojego pomysłu.


Co odróżnia go od innych konstrukcji:
- przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny z możliwością wyświetlenia stworzonej mapy,
- kilka map (myślałem o 3 żeby je łatwo zmieniać jednym przełącznikiem 3 pozycyjnym)
- woltomierz,
- wyjście na kontrolkę ładowania z możliwością regulacji,
- wsteczny bieg(czeka na dokończenie na działającym silniku),
- informacja o położeniu wału jest ściśle określona, a nie bazuje tylko na przybliżonym opóźnieniu obliczonym z prędkości obrotowej


Nie będę tutaj wyjaśniał dlaczego tak a nie inaczej ponieważ to szeroki temat i każdy ma inne zdanie. Rozwiązania bazujące na 1 lub 2 impulsach na obrót wału to moim zdaniem znacznie uproszczenie kosztem precyzji i zakresu regulacji - wystarczy sprawdzić na jakiej zasadzie działa czujnik położenia wału w samochodzie - posada wiele impulsów na obrót wału oraz jasno określa położenie. W takich rozwiązaniach można "strzelać ze sprzęgła" a zapłon i tak nie wypadnie bardziej niż odstęp pomiędzy impulsami na tarczy enkodera lub zębatce pomimo nagłej zmiany prędkości obrotowej.




Jak wspomniałem jest to dopiero prototyp dlatego wygląda jak wygląda i działa skokowo. Zapłon robię dla przyjemności w wolnych chwilach więc prace wolno idą. Mam nadzieję, że na wiosnę będę mógł się pochwalić filmikiem jak zapłon pracuje w silniku podczas jazdy.


Film:
https://youtu.be/23cou2GkZMg
Zapisane
    Status GG

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 05, 2018, 23:15:35 »

No i zaje...scie.  Tak to ma być zrobione. Tylko taka metoda pomiaru jest w miarę dokładna. Gratuluje. Fajna zabawka może być z tego. Czemu CDI? Co z czasem ładowania cewki/cewek? Przewidujesz stały?
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2018, 23:26:22 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

michal_t

  • elektronik
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 170
  • Cezet 350 Wrocław
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 05, 2018, 23:39:42 »

Cytuj
Czemu CDI?
Na razie to będzie sterownik dający sygnał dwóm chińskim modułom zapłonowym DC CDI.  Natomiast dlaczego CDI a nie tradycyjna cewka butelkowa z dwóch powodów:
- tradycyjną cewkę butelkową trzeba odpowiednio wcześnie załączyć (ładowanie) przed momentem iskry ponieważ energia jest magazynowana w polu magnetycznym cewki.
- tradycyjna cewka butelkowa gdy już wytworzy pole magnetyczne (rdzeń wejdzie w stan nasycenia) zamienia się w grzejnik i cały czas aż do momentu iskry energia idzie w ciepło.


Natomiast CDI jest tego przeciwieństwem:
- energia jest magazynowana w kondensatorze i a nie w cewce WN więc można szybko naładować i w dowolnym momencie wywołać iskrę(nie trzeba się martwić o czas ładowania kondensatora ponieważ odbywa się to dosyć szybko i może być cały czas włączone)
- gdy kondensator się naładuje to prąd przestaje płynąć więc nie pobiera niepotrzebnej energii która zamieniania jest w ciepło.


Podsumowując: tradycyjną cewkę trzeba włączyć, odczekać odpowiedni czas aż pole magnetyczne się wytworzy i wyłączyć aby uzyskać iskrę. W CDI tylko daję się impuls do tyrystora w dowolnym momencie i jest iskra. Nie trzeba się martwić czasami włączenia i wyłączenia.


Cytuj
Co z czasem ładowania cewki/cewek? Przewidujesz stały?
W CDI praktycznie nie ma czegoś takiego jak czas ładowania cewki WN. Energia z kondensatora przepływa przez cewkę do momentu rozładowania kondensatora. Wtedy tyrystor sam "puszcza" i odłącza kondensator od cewki. To jest krótki impuls ale o amplitudzie 300-400V DC dlatego szybko wytwarza wysokie napięcie na wtórnej stronie cewki WN.
« Ostatnia zmiana: Lutego 05, 2018, 23:44:35 wysłana przez michal_t »
Zapisane
    Status GG

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 06, 2018, 08:14:53 »

Temat wygląda bardzo obiecująco. I to jest konkret. Bez zbędnego pier****nia kolega coś robi.
3mam kciuki!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

czeron

  • Potrzymaj no mi te piwo
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1716
  • CEZET 472.6 1986r.
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 06, 2018, 13:36:51 »

Jeżeli robisz też na sprzedaż i cena będzie przystępna to jestem pierwszy w kolejce do kupna
Zapisane
CEZET 472.6
Jawa 638,5
Jawa 638,5
Jawa Choppre 125
Jawa Chopper 125
Romet komar 50
Polonez Caro Plus

Czmielu

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 667
  • knedel knedel knedel
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 06, 2018, 13:48:35 »

Pewnie nie jedna osoba się skusi jeśli testy okazałyby się obiecujące, a cena rozsądna

Zapisane
Čz 472.6 87'
Jawa 250 353 60' + Velorex 560+ PAV 40
Jawa 638-5 87'
ČZ 472.5 x3
Jawa 350 638.1x2
Jawa 634-638 "tęczówka" + velorex 562
Jawa 639 91'
ČZ  175/450 62'

tel. 508 168 776

DZIUK

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 265
  • Jawa 638-X, Jawa 638-7
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 15, 2018, 21:30:19 »

Ja też się najarałem na ten zapłon. Jaki przedział finansowy przewidujesz bo tanio to on nie wygląda?
Zapisane

PanG

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • U siebie rób jak u siebie
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 04, 2022, 11:34:34 »

Tak modziu, ja wiem, że 4 lata...  :P

@michal_t jak się temat rozwinął?

Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1466
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 04, 2022, 13:50:53 »

muczos hamował taki zapłon w jawie  i napisał pracę inżynierską na ten temat , gdzieś na forum jest opis
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

125AREK

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 99
  • jawa 634 i typ 23 cz 472.6 wsk m06b1 , 3x romet
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 04, 2022, 22:33:12 »

Zapłon zrobiony tak jak jest w samochodach , można by wykorzystać do tego koło foniczne z 1.6 hdi/tdci z czujnikiem położenia wału. Potencjał jest, pytanie czy to ma sens jako sam zapłon wg mnie efekt będzie nie duży , ale jeśli zrobić oilmaster i wtrysk na jakimś ecu dlaczego nie.
Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1466
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 05, 2022, 12:52:40 »

z tego co pamiętam zmienne mapy zapłonu nie wnosiły kompletnie nic do mocy motoru , co do wtrysku w Jawiszonie raczej ciężki temat bo zasadniczo co miało by to wnieść , trudno określić w którym punkcie miał by ten wtrysk nastąpić , i tak paliwo musi przejść przez komorę korbową , w czterosuwie owszem  ale w dwusuwie to chyba tylko monowtrysk który podaje cały czas
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 05, 2022, 17:09:05 wysłana przez muczacz »
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

125AREK

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 99
  • jawa 634 i typ 23 cz 472.6 wsk m06b1 , 3x romet
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 05, 2022, 21:54:04 »

jeśli monowtrysk to dolotu , jeśli MPI to do komór korbowych lub jak w skuterach aprilia GDI czyli prosto do komory spalania tylko to wtedy wymusza montaż oilmaster.
Ja skłaniał bym się do dwóch wtryskiwaczy skierowanych tak aby mieszanka trafiała bezpośrednio na łożysko stopy korbowodu i wtedy wtryskujemy paliwo z mieszanką zgodnie z czasem otwarcia okna ssącego na poszczególnym cylindrze i w tym rozwiązaniu trzeba zastosować czujnik temperatury i najlepiej czujniki egt do lepszego sterowania mieszanki oraz TPS.
Dla niewtajemniczonych EGT - czujnik temperatury gazów w wydechu
TPS - czujnik położenia przepustnicy.
Aprilia działa tylko na TPS oraz ETS (Czujnik temperatury silnika) i ma stałą mapę uzależnioną od obrotów , temperatury oraz położenia przepustnicy.
Brzmi to skomplikowanie pytanie czy znajdzie się jakiś pasjonat co to ogarnie.
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 05, 2022, 22:41:30 »

I to wszystko w dwusuwowym silniku konstrukcyjnie w latach 40srych ubiegłego stulecia
Na ziemię panowie
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Zapłon ze zmiennym kątem wyprzedzenia zapłonu - prototyp
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 06, 2022, 10:30:42 »

Panowie odbiegacie trochę od tematu, trochę nawet za bardzo... Niech się wypowie kolega Michał, zobaczymy co z tematu wynikło.
Ja osobiście jeżdżę na zapłonie ze zmiennym kątem zapłonu i na pewno silnik jest elastyczniejszy, mniej pali i jeździ już na tym zestawie prawie 20tys km. Może to mało, ale wystarczająco aby się co nieco wypowiedzieć. Normalnie na gaźniku aczkolwiek na Mikcarbie a nie na Jikovie. Bez mono czy wielo punktu...

Posty nie na temat usuwam
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)