Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwietnia 30, 2024, 10:22:37
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Zawieszenie z MZ kolejny raz  (Przeczytany 4853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Xargo1

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 706
  • Budyñ śmierdzi...
Zawieszenie z MZ kolejny raz
« dnia: Października 17, 2007, 22:47:17 »

O montażu zawieszenia z mz na forum jest pełno. Po przeczytaniu większości topików znam 3 sposoby na przerobienie górnej półki:
1. Wspawanie tulejki ograniczającej + przetoczenie otworu
2. Przetoczenie otworu + dorobienie przejściówki
3. Stoczenie koñcówek lag i zostawienie oryginalnej półki
I teraz pytanie: jaki sposób jest wg. was najlepszy??
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #1 dnia: Października 18, 2007, 11:14:42 »

Xargo Najlepszy sposób to:

Wytoczenie tulejki ok 100mm długości ze ścianką grubosci ok 10-12mm, ktora na polowie swojej długości będzie miała średnice wewnętrzną równą (może być bardzo delikatnie węższa) ladze z emzy a drugą połowę swojej długości (wewnątrz) średnice lagi jawowskiej. Skracamy lagi na interecującą nas długość, wiercimy otwory w tulejce, równo wszystko składamy zaspawujemy obspawujemy zakładamy i jeżdzimy. Ja tak mam, może to wygląda i czyta się ten mój przepis makabrycznie ale działa a ja żyje.

na pewno nie jest dobrym pomysłem ingerencja w półki

a mój sposób wcale nie jest najlepszym  ;)     
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #2 dnia: Października 18, 2007, 12:32:58 »

"na pewno nie jest dobrym pomysłem ingerencja w półki"
no nie moge sie z tym zgodzic  ;]
ja ma przerobiona wlasnie gorna polke w zakladzie ktory zajmuje sie obrobka stali nierdzewnej i alu.

w otwory w polkach wspawane sa pierscienie o wysokosci chyba 5 mm i pozniej splanowane. (wewnetrzna srednica pierscienia jest rowna zewnetrznej gwintu korka od MZ)
zrobilem tym trase z pelnym obciazeniem i wytrzymuje (juz bardziej sie chyba obciazyc nie dalo :P )
tyle ze robil mi to profesjonalny zaklad i dalem za to chyba niecale 100 zl z tego co pamietam

osobiscie balbym sie zrobic tak jak ktos tu ma z forum... - rozwiercone polki i wstawione mosiezne tuleje...
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #3 dnia: Października 18, 2007, 12:35:25 »

pawel mozesz daj jakies foty? bo czytalem raz, drugi i nie rozumiem :)
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #4 dnia: Października 18, 2007, 20:42:58 »

M4riush przecież to proste jak budowa czołgu T 80  :)

Materiał poglądowy :



Ingerencja w pólki min. to co opisaleś jest troche ryzykowna. Pólka to  najczęściej odlew ew. odkówka. Nie po to ktoś robił ja taką jaka jest żeby ja np krezowac piłowac rozwiercać itp. Troche jak dla mnie ryzykowna zabawa. £atwiej już by było podszukac jakichs półek na szersze lagi - no ale każdy robi to co chce. I nie kwestionuje Twojego rozwiązania w żadnym razie 
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2007, 21:04:23 wysłana przez Pawel »
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

madras30

  • Gość
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #5 dnia: Października 18, 2007, 20:46:41 »

ooo byłeś szybszy Paweł  <thumbup>

tak, to proste Mariusz  <lookaround> :

Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko.

    Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
    Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
    Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
    Miej serce i patrzaj w serce!” 
                                                      ;]
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2007, 20:48:34 wysłana przez madras30 »
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #6 dnia: Października 22, 2007, 12:00:45 »

mam sposób na odwracalne wpasowanie lag od mz w półki jawy. jak ktoś chce to pytać. gg 5437318. wszystko jest wykonane solidnie i pewnie. elementy które należy dorobić mogę wykonać na własnej tokarni. są to dwie nazwijmy to redukcje.
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #7 dnia: Października 22, 2007, 15:31:40 »

no rzeczywiscie banalne ;P
jakos nie moglem sobie wyobrazic, ze wstawiles ta tuleje ponizej dolnej polki. wciaz myslalem o gornej.
osobiscie ten sposob mi sie nie podoba (estetycznie). i bralbym pod uwage swoj i Jawsima ktory widzialem na zlocie.
a co do moich polek to materialu jest w newralgicznych punktach nawet wiecej niz przez przerobka wiec o kwiestie wytrzymalosciowe sie nie martwie. a naprezenia od spawania jesli wystapia to tylko na 1/4 wysokosci otworu. 


zreszta chyba kazdy z tych sposobow ma swoje plusy i minusy i co kto sobie wybierze to jego ;P
ja mialem dostep do profesjonalistow jesli chodzi o obrobke aluminium  zrobilem tak jak zrobilem.
Jawsim ma dostep do tokarki to wytoczyl sobie kapsle.
co kto lubi ;P

a mnie za to zastanawia jak ktos rozwiazal odsepatowanie kopniaka i dzwigni zmiany biegow. a takie zdjecia juz sie gdzies na forum kiedys pojawily :)
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2007, 15:51:38 wysłana przez m4riush »
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #8 dnia: Października 22, 2007, 16:34:46 »

Też rozważałem różne pomysły. I w moim przypadku w gre wchodziło przedłużanie zawiechy. Wiadomo że powinno to być jak najbardziej solidne bo od tego zależy zdrowie i życie. Miałem dostęp do materiału, robota ze dwa piwa kosztowała to zrobiłem takie. Inna kwestai to taka że w TS jest większa średnica zewnętrzna lagi a co za tym idzie inna półka i srednica otworu w nim. W moim przypadku średnica lagi emzetowskiej była ok 2.3mm większa niz otwór w półce- dlatego nie chciałem nic kombinować z półką (która jest i tak "cieñsza" niż w TS)

Co do estetyki to zgodze się że nie jest to rozwiązanie piękne. Planuje już od początku na te tuleje założyć rury z nierdzewki  tak żeby sięgały aż do górnej krawędzi dolnej szklanki. Ale wiadomo jak to z planami jest szczególnie jak czegoś się nie zrobi na świeżo.       


A przypomniało mi się jeszcze....

Jawsim a Twój patent jak wygląda jeżeli można wiedzieć i nie jest zgłoszony w UP?  :)

i znowu mi się przypomina -chyba trzeba iśc do lekarza

Tą ośke o której mówisz M4riush chyba najprościej było by wykonać roztaczając/przewiercając  starą przez jej oś i pozbawiając ją na koñcu tego elemementu zaczepiającego się w skrzyni. Wytoczyć i utwardzić odpowiednio drugą ośkę  zakoñczoną  tą wcześniej obciętą "kostką" zatoczyć na tej wewnętrznej ośce fazke na jakiś oring żeby olej nie lał. I powinno być ale tylko teoretycznie. Kiedyś miałem taki pomysł żeby to zrobic ale jakoś zarzuciłem bo wszystki stare ośki jakiemiałem powędrowały na złom- Myśle że jest to wykonalne szczególnie dla kogoś kto ma troche czasu i odpowiedni sprzęt do tego typu robót.
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2007, 16:51:22 wysłana przez Pawel »
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

Jawsim

  • Gość
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #9 dnia: Października 24, 2007, 19:23:46 »

fotka rysunku-szkicu mojego patentu będzie w galerii do wglądu...
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #10 dnia: Października 24, 2007, 20:40:18 »

fotka już wrzucona- wybaczcie jakość rysunku. opis jako taki dałem. do wglądu w mojej galerii w NOWYM ALBUMIE
Zapisane

leon000

  • Gość
Odp: Zawieszenie z MZ kolejny raz
« Odpowiedź #11 dnia: Października 24, 2007, 21:49:49 »

Czytam te wszystkie posty i sam już nie wiem.
Właśnie jestem w trakcie rozkładania padaczki Ts-ki - bo w koñcu kupiłem padakę jak przewidywałem
Sam mam taką opcję, że dam to wszystko do mojego znajomego tokarza
I jak tu czytam to chyba zrobię nowe półki na sztycę z TS-ki i zawieszkę jaką uda mi się kupić - nie koniecznie MZ
Potrwa to trochę - nie wyrobię się z wszystkim  na sezon 2008 - to nie wykonalne - ale jak coś będę miał to zdam relację jako opis i foto
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to chętnie zapoznam się z opiniami   
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
10 Odpowiedzi
5040 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 23, 2013, 16:20:12
wysłana przez kalosh
10 Odpowiedzi
4035 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 22, 2013, 20:14:01
wysłana przez Kutron RIP
25 Odpowiedzi
4476 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 25, 2018, 10:56:48
wysłana przez Tomi 350
6 Odpowiedzi
2370 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 15, 2017, 18:08:42
wysłana przez elkinio
32 Odpowiedzi
3244 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 26, 2020, 19:46:09
wysłana przez cesik2006