Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwiecień 29, 2024, 07:29:15
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Nieprawidłowe docieranie, czyżbym zrobił swojej Jawce "kuku"?  (Przeczytany 9330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Markoltent10

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 319
    • Strona firmowa
Odp: Nieprawidłowe docieranie, czyżbym zrobił swojej Jawce "kuku"?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 06, 2015, 18:28:11 »

Już objaśniam moją reakcje ,bo widzę ,że nie wszyscy łapnęli o co mi chodzi!
Otóż ten sposób a i owszem stosowany jest i zalecany przez niektórych wytwórców silników  ,ale ten ,,racjonalizator " mało ,że położył silnik na boku ,to jeszcze używa do tego celu wału starego-wypracowanego w którym korbowody i cały wał mają już swoje ponadnormatywne luzy. Ten wesoły mechanik sam w filmiku o tym mówi a ponadto z uśmiechem informuje ,że cały syf który tam jest i który powstanie  on potem wymyje(biedne pierścienie i gładzie cylindrów ) i wymieni wał na nowy ! Szlif-docieranie dlatego drogi Kolego muczos ,że to barachło które powstaje z owego lanego oleju i ścierających się powierzchni  ,,szlifują" owe docierające się elementy i to mocniej z jednej strony ! Dlaczego to już chyba rozumiesz ? A poza tym silniki dwusuwowe to trochę inna bajka  ,inne smarowanie i w nich raczej się tego nie zaleca ,przynajmniej ja się z tym nie spotkałem a i Ty pisałeś ,że stosuje sie je w ciągnikach i samochodach . Myśle ,że istnieje jakieś głębsze uzasadnienie nie stosowania owej metody w dwusuwach? Kanały ,smarowanie i takie tam różne komplikacje.
Proszę mi wybaczyć moją reakcje ,ale zawsze działa na mnie jak płachta na byka  jak ktoś robi np.wał a nie robi szlifu cylindrów  tłumacząc ,że są dobre bo maja np.dopiero 15tys przebiegu ,albo odwrotnie. Otóż ,jeżeli ma się coś dotrzeć dobrze i pracować długo i bez stukania -pukania, musi-powinno docierać się jednocześnie i to wcale nie dlatego ,że ja mniej zarobię  :D ;)
To taka stara prawda warsztatowo-eksploatacyjna,której myślę ,że nie trzeba specjalnie tłumaczyć ?
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2015, 18:43:51 wysłana przez Markoltent10 »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Nieprawidłowe docieranie, czyżbym zrobił swojej Jawce "kuku"?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 06, 2015, 20:04:37 »

Ok, już wszystko jasne. A jako fachowiec możesz mi wytłumaczyć po co konkretnie dociera się w ten sposób silniki samochodowe i po jakich naprawach?

Odbiegając od tematu to pochwalę się że mój pradziadek był fachowcem od szlifów. Wytoczył drewnianego klocka o średnicy podobnej do tłoka, przykleił do niego papier ścierny i ręcznie szlifował cylindry przedwojennego Opla Olympia. Oczywiście po tym zabiegu samochód już nie działał i służył jako kurnik, aż w końcu skończył żywot w hucie :P
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Markoltent10

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 319
    • Strona firmowa
Odp: Nieprawidłowe docieranie, czyżbym zrobił swojej Jawce "kuku"?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 06, 2015, 20:34:52 »

Żebym to ja znał  odpowiedź w 100% odpowiadającą prawdzie ? Wszystkie silniki czterosuwowe w samochodowych fabrykach trafiają na hamownie. Czyni się tak dlatego by sie dotarł-dopasowały panewki ,tłoki i cylindry oraz by sprawdzić co i jak działa lub nie ,tzn czy trzyma sie w normach czy nie. W czasach socjalizmu te które trzymały normę szły na eksport a te które były trefne szły na rynek krajowy ,hehe ;)
Dlaczego zalecają po szlifach ? Myślę ,że właśnie głownie po to ,by się dopasowały współpracujące elementy i by sprawdzić parametry silnika , bo jak pewnie wiesz i do tego służą hamownie. Współczesne silniki sprawdza się na hamowniach po czipowaniu i innych tego typu eksperymentach ale to raczej typ hamowni nazwę to  laboratoryjnych ;)
A dziadek to widać miał poczucie humoru  :D 
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
5943 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 27, 2013, 07:48:42
wysłana przez georgs64
47 Odpowiedzi
6435 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipiec 15, 2020, 08:52:35
wysłana przez Kutron RIP
4 Odpowiedzi
1001 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 16, 2021, 12:08:21
wysłana przez arajs
25 Odpowiedzi
1714 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 06, 2022, 11:54:02
wysłana przez Jacenty Dziadek
0 Odpowiedzi
319 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 17, 2022, 08:26:14
wysłana przez Fiacior