Wolna Strefa Jawa - CZ
Sprawy Techniczne => Elektryka => Wątek zaczęty przez: semaj w Stycznia 25, 2006, 20:12:05
-
długo mnie tu nie było, ale miałem wiele zaległych egaminów w szkole i (z lekkim poślizgiem) od przedwczoraj mam absolutorium - wreszcie :)
Mam pytanko. Nie znam się na oznaczeniach kabli, a chcę powymieniać ich znaczną większość w całym układzie elektrycznym.
Do rzeczy: jak pójdę do skepu elektrycznego, mam powiedzieć, że jaki chcę kabel??
Te oznaczenia są dziwaczne - jedyne co jestem w stanie z nich zrozumieć to powierzchnia przekroju drutu.
Wiem, że najprościej byoby wziąć próbkę i pokazać - mój problem jest taki, że Jawa zimuje wiele kilometrów dalej.
-
Gratuluję absolutorium :)
A co do kabelka tfu fachowo przewodu jednożyłowego to poroś o linkę miedzianą jednożylową o przekroju ileś kwadrat :) no i w odpowiednim kolorze :) Typ izolacji raczej nie gra roli bo w sklepach zazwyczaj albo jest polwinitowa (Y w oznaczeniu) albo gumowa (ale to raczej tylko w dobrych sklepach).
W jawie grube przewody mają 1,5 kwadrat a cieñsze 1 kwadrat ale jak wszystkie kupisz 1,5 to nawet lepiej (o ile się w koszulki izolacyjne zmieszczą w których są prowadzone wiązki).
Przykład oznaczenia takiego przewodu: LgY....... (w wykropkowaniu zawarte są informacje o napięciu pracy max i przekroju ale to nie ważne bo zazwyczaj izolacja jest na 750 V co przy 12w jawie jest aż nadto :))
To co napisałem powyżej tyczy się przewodów do instalacji elektrycznych, może warto się rozejrzeć czy są kable specjalnie przeznaczone do motoryzacji o np. lepszych parametrach izolacji, większej wytrzymałości mechaniczenj etc etc- osobiście się jednak z czymś takim nie spotkałem- tak sobie po prostu gdybam. Jakby ktos coś wiedział na ten temat to niech pisze ;D
-
coś mnie gryzie, bo w mojej jawie (instalacja częściowo ruszana przez poprzedniego właściciela) nie było kabli 1mm^2. Wszystkie były 1,5mm^2 ale te 3 kable, mianowicie: X, Y, Z; są grubsze, 2,5mm^2.
Czy jak tam założę 1,5mm^2 to będzie wszystko OK??
-
1,5 kwadrat podaje dokumentacja więc skoro Czesi tak twierdzą to nic złego się nie stanie :) jeśli jednak w koszulkach masz miejsce to zostaw 2,5 kwadrat na pewno nie zaszkodzi, pomóc raczej w niczym też nie pomoże ;D
-
a jaka jest różnica w przewodzeniu kabla 1,5mm^2 i 2,5mm^2 ??????
Czy przez któryś prąd szybciej i lepiej płynie?? ;D
-
Słuszne spostrzeżenie ;D
Czym przekrój przewodu jest większy tym jego rezystancja mniejsza i tym samym są mniejsze straty w samym przewodzie. Zatem zgodnie z prawem Ohma zastosowanym w tym przypadku- na przewodzie powstaje spadek napięcia równy U=R*I, gdzie R- rezystancja przewodu, I- prąd płynący przez przewód. Spadek napięcia na przewodzie odejmuje sie od napiącia ¼ródła, więc jeżeli np na przewodzie pomiędzy akumulatorem a żarówką będzie spadek napiećia 1V to na żarówce będzie napięcie tylko 12V-1V= 11V. Oczywiście ten 1V na przewodzie wydzieli sie w postaci ciepła i podgrzeje przewód w skarajnym przypadku może dość nawet do zniszczenia izolacji przewodu!!! (problem przeciążonych instalacji elektrycznych w budynkach)- w jawie występujący tylko w przypadku zwarcia.
Zatem czym wiekszy prąd płynie przez przewód tym jego przekrój musi być większy:P.