Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 21:36:09
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Ktos chetny by byc GURU??  (Przeczytany 4063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Ktos chetny by byc GURU??
« dnia: Listopada 30, 2013, 22:45:05 »

Witam
Wzielo mnie na maxa na odnowienie starej Jawy 350 z 1984r w tzw wersji DELUXE
http://tablica.pl/oferta/zamienie-jawe-350-delux-CID5-ID2AFBP.html - identycznie wyglada
Stoi bidulka w garazu i sie marnuje - poki co wlasnosc mojego 85 letniego Dziadziusia
Potrzebuje GURU ktory by mogl mnie nakierowac od czego zaczac zeby nie zepsuc, na co zwrocic uwage itd. Najlepiej z okolic Rudy Slaskiej zeby czasem mozna bylo pogadac w cztery oczy
Chodzi mi oczywiscie tylko o GURU mentalnego. Nie potrzebuje FIZYCZNIE pomocy np, zalatw to, przynies w tym, przytrzymaj itd.
Zaznaczam, ze dopiero zaczynam ta przygode choc mam juz 36latek na karku. Nawet nie mam jeszcze prawa jazdy kat A choc samochodem jezdze juz od 19lat. Na wiosne lub w lato zrobie prawko na motor i mam nadzieje tak zacznie sie moja przygoda z motocyklami. Poki co chcialbym posiedziec i podlubac przy tej Jawie.
KTOS CHETNY BY BYC MOIM GURU??
Zapisane
adamisku

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 861
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 01, 2013, 11:55:51 »

Na początek musisz wszystko porozkręcać do ostatniej śrubki.Ocenić co nadaje się do wymiany,co do naprawy a co do lakierowania,chromowania czy też cynkowania.
czego nie bedziesz wiedział szukaj na forum lub załóz temat w dziale "nasz garaż" i tam pytaj i informuj o postepie prac.
Być moze ktoś tam blisko ciebioe mieszka i się jeszcze odezwie lub zerknij tu:
http://www.bazajawerow.tk/
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 01, 2013, 21:30:14 »

Wiesz tak sobie myslalem zeby Ja rozebrac i poskladac ale poki co to mam doswiadczenie jedynie z rozbieraniem rowerow i ....  zony Boje sie ze sobie nie poradze Jestem co prawda manualnie sprawny ale troszke sie trzeba znac na mechanice Poza tym jak moje laickie oko rozpozna czy cos jest dobre czy zepsute?? Wiele info wyczytam z tego forum ale pewnie nie wszystko
Mam juz 36 lat a jeszcze nie przejechalem na motocyklu ani 1km to sie nazywa wyczyn!!!>
W lecie zrobie prawo jazdy na motor i mam nadzieje do tej pory ja zrobie A sam pewnie nie dam rady:(
Zapisane
adamisku

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 01, 2013, 21:42:38 »

Jak jest w takim stanie tak jak ta na zdjęciu to przez pierwsze 2 lata nie rozbieraj jej, napraw tylko to co wymaga naprawy i załatw wszystkie sprawy eksploatacyjne typu oleje, filtry, smarowanie itp. zarejestruj, pojeździj a dopiero potem bierz się za poważne remonty. Bo jak nie miałeś nigdy doczynienia z motocyklami to na 90% remont skończy się tylko na rozbiórce motocykla.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Turbo

  • Niegdyś Jawer
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1468
  • -
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 01, 2013, 21:51:34 »

Witam
Wzielo mnie na maxa na odnowienie starej Jawy 350 z 1984r w tzw wersji DELUXE
http://tablica.pl/oferta/zamienie-jawe-350-delux-CID5-ID2AFBP.html - identycznie wyglada
Stoi bidulka w garazu i sie marnuje - poki co wlasnosc mojego 85 letniego Dziadziusia

LUDZIE, TO NIE TA JAWA ZE ZDJĘCIA  :P

jawa z linku to 83r. a ta co ma być od dziadka jest 84r.

« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2013, 21:53:23 wysłana przez Turbo »
Zapisane
Czym innym możesz zostać, kiedy świat widzi cię tylko jako MONSTRUM ?

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 01, 2013, 22:15:14 »

...O wlasnie - to nie ta JAWA - te zdjecie jest tylko pogladowe jaka stoi w garazu i czeka - bo nie wiedzialem jaki to modelSprawdzalem takie tam jak ja dorwalem w garazu - do kupienia jest na pewno aku Przednie kolo kiedys sie krecilo jak ta lala teraz stoi w bezruchu - pewnie sie cos zapieklo - od czasu do czasu wykrecalem swiece i wlewalem po 1 strzykawce oleju silnikowego - teraz pewnie bedzie trzeba to stamtad wyciagnac - mam nowe gumowe oslony do amortyzatorow z przodu takze tez bedzie to trzeba wymontowac - o wymianie wszystkich plynow nie wspomne - ten moto stoi tam od 20lat!!! - ale powietrze w kolac.h JEST!!!  NIe chce ryzykowac odpalenia bez ewentualnych napraw zeby czegos nie zepsuc Aha odkrecilem korek z baku i jak wlozylem palec to na wewnetrznych sciankach jest jakby czarna sadza - pewnie tez do czyszczenia - jest troche roboty - wolalbym rozebrac ale sie boje ze nie poskladam (jak rozbieralem 2 rowery to przy 1 sie meczylem drugi poszedl juz bezbolesnie - tutaj nie mam nic do treningu rozbieracza)W tym tygodniu zorganizuje przyczepke i przewioze ja na boku na oponach do siebie (10km)- zrobie kilka fotek i jak bede umial wrzuce na forumNie chce oddawac do mechanika bo szkoda kasy i tylko w naglych wypadkach moglbym podrzucic - sprawdzenie sprzegla, nagaru w silniku itpAha JAWA m.a przejec.hane 11000kmMOZE SIE PRZYNAJMNIEJ ZNAJDZIE GURU FORUMOWE?
Zapisane
adamisku

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Online Online
  • Wiadomości: 956
  • :)
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 01, 2013, 22:21:56 »

przywiez porob foty i wrzuc ;) zaczniesz cos grzebac to zapytasz tutaj kazdy chetnie ci pomoze po to jest to forum ;)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 01, 2013, 22:24:23 »

Kolego, wielu tutaj zaczynało tak jak Ty. Nie każdy rodzi się tak jak Czort z fachem w ręku :P Ja swoja 638, też rozebrałem jako pierwszy motocykl i sobie poradziłem. Nie obyło się bez błędów, ale jak nie spróbujesz to umiał nie będziesz. To forum ma do siebie, że wiele osób służy pomocą, a są i tacy, którzy potrafią łopatologicznie wytłumaczyć co i jak. Ściągnij jakąś instrukcję obsługi, tam są schematy i działaj. Motocykl stał 20 lat, gaźnik, bak na 101% do czyszczenia, płukania.

Jest jeszcze jedna sprawa... Jesteś pewien że to ten motocykl? Wielu było takich, którzy zrobili remont i sprzedawali bo im nie odpowiadało. Ten motocykl nie ma powalających osiągów, potrafi mieć swoje humory... Fajnie jakbyś przywrócił ją do życia :)
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 01, 2013, 22:46:56 »

Moj Dziadek jezdzil na niej przez 10 lat - zrobil 11000km - nie majac prawa jazdy Podobnie z Warszawa (dla mlodziezy - taki duzzzy polski samochod) - jak bylem starszy bral m.nie czasem zeby mu pomoc utrzymac motor bo ja mialem dlugie nogi;)
1 Chce ja zrobic bo mam do niej sentyment (moj ojciec przez nia - jak robilem w wieku 17lat prawko - nie dal kasy na zrobienie kat A - bede musial zrobic w lato)
2 Zima to taki okres ze zona gledzi jak sie siedzi i nic nie robi a tak zejde sobie do garazu podlubie postrugam i moze cos z tego bedzie - moze to bedzie baza do czegos innego - narazie chwycilem bakcyla - oby sie nie skonczylo na tym ze nie bede umial przeskoczyc drobnej naprawy i sie zniechece - najgorsze jest to ze czesci brak i jakbym cos zepsul to tak latwo nie dokupie
Podtrzymujcie mnie na duchu bo jak dobrze pojdzie to w zalozeniach na wiosne bedzie gotowa czekala na moje papiery - bez prawka jezdzic nie bede i basta!!!
Aha w komplecie do tej Jawy sa 2 kaski w takim samym kolorze (bordowe z drobinkami brokatu) ehhh fajna jest


NAPISZCIE JESZCZE PROSZE JAKI MAM TEN MODEL JAWY BO NIGDZIE ZNALEZC W PAPIERACH NIE UMIEM - ta w linku to identyczna do mojej


sorki za pisownie ale klawiatura albo pisze na m.ax.a kropki albo ich. wogole nie stawia
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2013, 22:51:57 wysłana przez adamisku »
Zapisane
adamisku

Blenders

  • Laureat "Krzywej Korby" 2012
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1081
  • Bibliotekarz
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 05, 2013, 20:56:37 »

Model Jawy sprawdza się na tabliczce znamionowej umieszczonej na główce ramy, a w papierach czasem piszą głupoty.

U ciebie będzie 634.7 lub 5 nie wiem dokładnie jak jest w  ciebie bo to tzw. "ruska tęczówka" na rynek rosyjski. prawdopodobnie tabliczkę masz po rosyjsku sprawdź i daj znać.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2013, 21:01:35 wysłana przez Blenders »
Zapisane
Jawa 350 634-7 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 83r Docieranie
Čz 350 472.5 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 85r
Čz 180 487.4 (Pełne Vape 12V) 93r
Jawa 638.5
Wsk 125 M06B3 Bąk (Cdi TurboZabytki 12V) 77r

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 05, 2013, 21:48:07 »

Wrzucam fotki
To z wczoraj - dzis juz:
1. wyczyszczony beben kola przedniego
2. rozmontowany przedni amorek


NIestey temat mojej reanimacji zostal przeniesiony do dzialu szybka interwencja a myslalem ze cala relacja bede sie dzilil w dziale  GARAZ

Zapisane
adamisku

Kanter

  • Grupa Podlasie
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1770
  • JAWA TS 350 638-1/639
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 05, 2013, 22:01:28 »

Stwórz odpowiedni temat do działu nasz garaż.
Później scale dwa wątki i po problemie.
A nie w dziale nasz garaż nie pokazujesz moto tylko krzyczysz co i jak zrobić.
Zapisane
Jawa TS 350 638-1/639

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 05, 2013, 22:46:17 »

Sorki ale narazie jestem zielony - powoli kumam o co kaman:)
Zrobilem tak ze teraz chyba jest ok - edytowalem kilka swoich postow
Jesli bede miec problem zamieszcze krotki opis w Szybka Interwencja - jesli opis postepu prac w Nasz garaz
Zapisane
adamisku

Pawand

  • v-ce President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 864
  • Jawa 350 TS 638,
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 06, 2013, 00:19:52 »

Fajne moto i przy okazji dość rzadki model, tym bardziej, że wszystko masz jesczcze z fabryki, oryginalne. Na razie nie pchał bym się w remonty i nie rozkręcał na czynniki pierwsze. Tak, jak Ci koledzy radzili: zdejmij bak, wylej stare paliwo, wypłucz z paprochów, przeczyść kranik, wyczyść/przedmuchaj gaźnik i filtr powietrza. Zdejmij prawą pokrywę i sprawdź styki przerywaczy, przeczyść delikatnie drobnym papierkiem ściernym, kapnij oleju na filce (jeśli wcześniej chodziła normalnie to nie reguluj na razie). Jeśli wlewałeś olej do cylindrów to wykręć świece i poruszaj ręką kopnik słuchając jak chodzą tłoki w cylindrach. Jak się nie boisz ;)  to możesz ściągnąć głowice i obejrzeć z bliska gładzie cylindrów. Jeśli nie mają wżerów i rdzy, to poskładaj wszystko z powrotem, wlej świeżego paliwa, sprawdź poziom oleju w skrzyni, wkręć nowe świece, ew. wymień kable wys. napięcia i spróbuj odpalić. Być może się okaże, że na najbliższy sezon lub dwa poza czyszczeniem i regulacjami nic więcej nie będzieśż musiał robić. Olejem, który wstrzykiwałeś do cylindrów się nie przejmuj. Wydmucha go do tłumików przy kopaniu, a reszta z czasem się przepali. Będzie bardziej kopcił na początku.
Powodzenia
Zapisane

adamisku

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Jawa 350 634-7 ruska teczowka
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 06, 2013, 12:07:28 »

No Twoj glos zawazyl na rodzaju transportu - pozdrawiam
Zapisane
adamisku

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 861
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 06, 2013, 14:39:39 »

Człowieku ładna Jawa.Nic nie remontuj tylko wyczyść i zrób to co kolega Pawand napisał a prawdopodobnie jeszcze długo pojeździsz jak dziadek delikatnie jeździł i ma faktycznie przejechane tyle co na liczniku.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2013, 11:22:53 wysłana przez marian »
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 07, 2013, 09:22:31 »

Żaden remont nie zastąpi fabrycznego montażu, nawet jeżeli jest wykonany lepiej niż w fabryce to i tak w większości przypadków motocykl nieodnawiany w idealnym fabrycznym stanie jest bardziej wartościowy niż po renowacji.

Miałeś farta że trafił ci się taki zadbany egzemplarz ;)
Moja przeszła poważny wypadek, spawanie przednich teleskopów z połówek, 3 malowania, rozpierdzielenie skrzyni w drobny mak, jakieś 2 lata katowania w lesie aż w końcu trafiła do mnie, trzeba było sporo pracy i pieniędzy w nią włożyć. A ty masz praktycznie gotowy motocykl do jazdy wymagający tylko wyczyszczenia i nasmarowania :)
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

andree

  • MoTóRzysta z PRLu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1599
  • Burek 650, Jawa 638.0
Odp: Ktos chetny by byc GURU??
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 13, 2013, 18:18:55 »

Panowie, niema nikogo na forum z okolic Rudy Ślaskiej, co by mógł spojrzeć fachowym okiem na ten motocykl ?, ustawić  zapłon, przerwę, zerknąć na gaźnik ?,
fajna Jawa, dobrze by było dać jej jeszcze szansę pośmigania po naszych drogach  ;),
ale z tego co wiem, to kolega adamisku trafił chyba na nie do końca znającego swój fach mechanika, bo nie widząc nawet stanu motocykla, silnika, od razu kazał mu kupować części elektryki, cewki, przerywacze, powiedział że bez tych części to on sie nie podejmuje zrobienia przegladu tego silnika :)
Pomoże ktoś koledze ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2013, 19:51:01 wysłana przez andree »
Zapisane
Czasem trzeba długo iść, aby dojść do siebie..  ;)
Motocykl jest jak media markt - nie dla idiotów