Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 14, 2024, 02:21:51
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.  (Przeczytany 5503 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

killervip

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 8
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 21, 2017, 13:07:13 »

@beduin929- czemu wał i tak do regeneracji? twoim zdaniem nie będzie się go dało odblokować po rozpołowieniu tak?

@marian- Uważasz jak twój przedmówca, że wał do regeneracji bo nie da się go odblokować tak?

Po rozmowie z poprzednim macherem który jest moim znajomym wiem na BANK że są tam jedynie igiełki. Nie było to rozbierane w piachu w szopie tylko w cywilizowanych warunkach toteż nic innego tam niema.
Ogólnie jeździłem tą cz jakiś miesiąc może dwa temu i w silniku była cisza.
Właściciel ma ją od nowości , przebieg to jakieś 10k , cały czas była na chodzie.

@von_Majzel - komentarz z pozycji profesorskiej, który pozostawię bez komentarza.

@muczacz - pomysł warty uwagi , spróbuję się jeszcze troszkę z tym pomęczyć - zakładając jakąś przedłużkę na korbę nagle robi się bardzo mało miejsca..

Silnik rozchodzi się na jakieś 3cm i dopiero wtedy dobija korbą o prawą połówkę.

Jeśli to się nie uda, to mimo wszystko jednak raczej wytnę kawałek karterów i najwyżej zawiozę do pospawania a założę 2 połówkę bo takową posiadam. Połówki dorwałem za grosze , na bank będzie to tańszy koszt niż regeneracja wału -o ile uda się go potem bez uszczerbku odblokować...
Zapisane

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 21, 2017, 15:30:52 »

Połówki były obrabiane parami! To że wygladają identycznie nie znaczy ze są takie same. Kolejna kwestia, nawet jak odblokujesz w jakiś sposób wał, to samo to że go chwyciło na amen nie wróży nic dobrego. Te silniki i owszem nie są szczytem ówczesnej technologii, jednak każde pójście na skróty zwiastuje późniejsze problemy. Być może ten wał będzie jeszcze jeździł, ale jeśli chcesz tłuc kilometry, to przemyśl regeneracje.

P.S W jakim celu silnik był rozbierany, skoro miał tylko 10 tys przebiegu?
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #27 dnia: Maja 21, 2017, 15:38:42 »

Napisał kolega, że skrzynia biegów miała jakiś problem
Zapisane

von_Majzel

  • Gość
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #28 dnia: Maja 22, 2017, 16:19:19 »

Może i faktycznie z pozycji profesorskiej, ale widziałem kilka zablokowanych korbowodów i żaden nie był zablokowany igiełkami tylko miał sciśniete przeciwwagi i one blokowały korby. Przypadku z zablokowaniem wału igielkami nie znam, nie spotkałem takiego nigdy. Mi się w czasie jazdy wysypały igiełki że stworzenia tłoka i wału nie zablokowało, ale zniszczyło tłok i cylinder.
Zapisane

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 860
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #29 dnia: Maja 22, 2017, 19:16:07 »

Wszystko dobrze, zakładaj rurę wal młotkiem i będzie cacy  ;)
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 22, 2017, 21:30:10 »

brandzlowania w temacie dużo efektów żadnych , przyślij do nas to  rozbierzemy ci ten silnik  ;D
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2017, 21:39:51 wysłana przez muczacz »
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

killervip

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 8
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 22, 2017, 22:16:12 »

@yuzik
W razie czego posiadam 2 inne połówki więc to nie problem, fakt nie zwiastuje to nic dobrego no ale zobaczymy jak wał wyjdzie z silnika, przez tyle lat ma zrobione 10 k to następne 10 zrobi w takim samym czasie albo i wolniej.

@von_Majzel
To że nie widziałeś takiego przykładu to nie znaczy że tak nie może być , ja widziałem - co prawda nie w cz , ale to chyba nie ma większego znaczenia.
Owy silnik nie był rozbierany x razy przez nie wiadomo kogo i znam jego całą historię - ma 1 właściciela.  Sądzę iż zawarte przeze mnie przesłanki dały podstawę do wyciągnięcia konkluzji i komentarze typu silnik składany (choć był składany tylko raz) młotkiem na zimno, a nie tam żadne igiełki drodzy panowie są co najmniej nie na miejscu.
W moich oczach wykreowałeś sobie wizerunek cwaniaczka, który sądzi że wszystko wie i tylko czeka żeby kogoś za coś skarcić, a nie pomóc. Może tak nie jest bo pozory czasem mylą, więc nie chce cię oceniać :)

@muczacz
Trafnie skomentowałeś tą sytuację :)
Nie wiem kiedy się za to zabiorę ponownie, być może w tym tygodniu nawet tego nie tknę z powodu braku czasu, ale postaram się opisać sytuację i jakieś rozwiązanie które z tego wyjdzie...


Fakt że robi się zwykle taka gównoburza jak jedna osoba nie czyta ze zrozumieniem, druga w coś nie wierzy, i wie że jest na 100% inaczej, a trzecia się czymś wymądrzy.

Ja sam nie uważam się za jakiegoś guru i największego znawce - bo przecież wtedy bym tu w ogóle nie pisał, lecz staram się unikać 3 wyżej wymienionych zachowań, aby zachować jakiś poziom dyskusji i prowadzić do konsensusu a nie kłótni- zwykle o nic :)

Niemniej jednak drodzy użytkownicy forum , dziękuje wszystkim za odpowiedzi, w trakcie których udzielania, mieliście świadomość że nic z tego nie będziecie mieli - w sensie materialnym oczywiście gdyż wymiana doświadczeń daje zwykle wiele dobrego, a i ten wątek zostanie na forum i może jeszcze komuś się przydadzą nasze wywody - ale taka jest chyba idea prowadzenia takowego forum :)





Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 22, 2017, 22:20:36 »

zdecydowanie zgadzam się z tobą w całej rozciągłości twojej wypowiedzi , a tak apropos jak nie dasz rady wysyłaj do nas rozbierzemy ci całkiem za sześciopak Leżajska niepasteryzowanego :P :P :P
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

Paweł Świecie

  • Mapa jawerów-indianscout.
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 158
  • Jawa 638.1+Velorex562, Kawasaki VN 800 Classic
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 22, 2017, 23:02:27 »

Killervip ale tak na zdrowy rozum to gdzie ta igiełka miałaby się dostać żeby zablokować korbowód?Mogłaby zablokować cały wał w karterach dostając się między walcową część karteru a przeciwwagę ale między przeciwwagę a korbowód nie bardzo ma gdzie się zatrzymać tak żeby go zablokować,a nawet jak by rzeczywiście gdzieś się tam zablokowała to jest na tyle twarda,a więc krucha że powinna pęknąć przy próbie ruszenia korbowodem,gdy go uderzysz w jego wzdłużnej płaszczyźnie i wylecieć nie powodując większych strat wgłąb karteru skąd po rozpołowieniu wyczyścisz odłamki.
Zapisane
Motor bez wozu jest jak kobieta bez piersi-niby jeździć się da ale to nie to...

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 23, 2017, 01:11:17 »

Jak na moje to nie zadna igiełka, tylko zaciśnięte przeciwwagi po próbie rozbierania silnika i używaniu młotka do pobicia po czopie, żeby się połówki rozeszły.
Zapisane

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 956
  • :)
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 23, 2017, 10:43:33 »

a mi sie wydaje ze winny jest temu wszechobecny Raster 8)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 860
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 23, 2017, 18:21:32 »

a mi sie wydaje ze winny jest temu wszechobecny Raster 8)
Daje "Lubie to"  ;)
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

Uziel

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
  • Cz472,5 Jożin,Jawa 638-5 Odkurzacz
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #37 dnia: Maja 23, 2017, 19:24:20 »

A na raster to i Bozia nie pomoże. :-*
Zapisane
Zawsze beztrosko i bezrozumnie aż moja dupa legnie w trumnie czyli w bani czeski film

von_Majzel

  • Gość
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #38 dnia: Maja 24, 2017, 19:51:39 »

I jak tam, udało się odblokować korbę?
Jeśli dalej nie bardzo, to może kolega sprawdzić czy jednak wał nie jest ściśnięty. Potrzeba zmierzyć dokładnie odstęp pomiędzy przeciwwagami, tam gdzie porusza się korbowód, można nawet suwmiarką z dokładnością do 0,1mm, tylko najlepiej w kilku miejscach. Po porównaniu lewej strony wału z prawą być może coś kolega wywnioskuje. Jeśli będzie widać że ten zablokowany ma ciaśniej, to wtedy trzeba delikatnie rozszerzyć przeciwwagi wbijanymi wąskimi klinami aż korba się uwolni. Niestety po takim zabiegu wał musi być przynajmniej sprawdzony i wycentrowany ponownie, przed zamontowaniem.


Ja przepraszam że tak przed szereg się wypuszczam ale no takie przypadki były, takie znamy i na takie mamy sposoby. Te wały w Jawach takie są, taką mają konstrukcje że nie wolno puknąć go niczym poosiowo, bo się blokują.
Zapisane

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 956
  • :)
Odp: Jak to rozpołowić? Cz 350 , zablokowana korba wału , poważny problem.
« Odpowiedź #39 dnia: Maja 24, 2017, 20:07:10 »

majzel nie do konca ;) ja za gówniarza majac tam 14 lat chyba w swojej pierwszej CZ rozpolawialem i skladalem silnik chyba z 4 razy bo siadaly skrzynie. rozpolawialem go bez jakiejkolwiek wiedzy mlotkiem i srubokretami, skrecalem potem srubami i dobijalem karter mlotkiem, nigdy nic sie nie zacisnelo ani nic bo mam ten silnik do dzisiaj a niedlugo pojedzie do pana Marka ;)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Poważny problem cz 350 6v

Zaczęty przez piotrekyo Mechanika

7 Odpowiedzi
2606 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 05, 2008, 13:56:59
wysłana przez piotrekyo
Jawa 634 poważny problem :(

Zaczęty przez Kaniaaa1994 « 1 2 » Mechanika

26 Odpowiedzi
7279 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 01, 2010, 14:11:32
wysłana przez gluchyjw
11 Odpowiedzi
6282 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 21, 2012, 12:09:21
wysłana przez mateusz_89
17 Odpowiedzi
4561 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 29, 2015, 16:04:12
wysłana przez marian
Krzywiąca się korba

Zaczęty przez kubowoda « 1 2 » Mechanika

27 Odpowiedzi
6873 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 29, 2015, 13:38:48
wysłana przez Dragon on the Blue Sky