Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 12, 2024, 22:22:55
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jak poprawić tylni hamulec ?  (Przeczytany 6137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pav

  • Gość
Jak poprawić tylni hamulec ?
« dnia: Marca 23, 2007, 00:24:48 »

Chłopaki pomóżcie bo luksus nie jest  :-/ Mam jawe od już 3 lat, wymieniłem z tyłu klocki na nowe od razu po zakupie, przejechałem na nich ponad 4 tys. km więc będą już dotarte a z hamowania jak nici były tak nadal są <furious>
Próbowałem już papierem ściernym wygładzić (wyrównać) i tak już gładki bęben ale nadal nic, przyciągam linke i kurcze nie da się znale¼ć kompromisu pomiędzy tarciem "masakrycznym" na kole a dobrym hamowaniem. Sprawa jest taka, że jak wciskam pedał to ledwo co czuję hamowanie, ta siła ma się u mnie jak 10% gdybym przodem hamował. Elementem, który może mieć wpływ na hamowanie może być też linka, która daje nam coś w rodzaju "opó¼nienia" w czasie ze względu na to że musi się naciągnąć ale przecież i tak każda linka po pewnym czasie się naciągnie, więc myślę że to nie jej wina. Co do swobodnego działania pedału hamulca na jego osi to 0 oporów, idealnie.

Ziomki pomóżcie bo kurcze sam nie wiem co zrobić a na forum nie znalazłem do tej pory odpowiedzi na to pytanie :[

I jeszcze jedno, po czym poznać, że bęben się skoñczył ?
Czy po starciu się tej warstwy na bębnie odpowiadającej za hamowanie pojawia się zauważalna gołym okiem nowa warstwa, która nas będzie informować o tym, że to koniec tej piasty ?
[/pre]
Zapisane

madras30

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 23, 2007, 06:48:28 »

prawdopodobnie masz to samo co ja  czyli krzywo wciśnięty albo zdeformowany lekko pierścieñ  w aluminiowej obudowie piasty koła. U mnie jest jajko a nie pierścieñ i za chiñskiego boga  <furious> nie zablokuję koła w dwie osoby, ABS taki  :-/ a w jedną to  zablokuję ale nie¼le depnąć musze na d¼wignie hamulca. Bart obserwował linke podczas hamowania i zauważył,że "pracuje" cyklicznie. Po  rozkręceniu i widać jak szczęki ocieraja w bębnie nierównomiernie i a w jednym miejscu  jest nawet podrdzewiałe miejsce zatem tam szczęki nawet niedodtkają! cóż zastosowałem skrobanie bo jak to przetoczyć ale nie wiele to dało. trzebaby  rozszprychować koło bo całe nie zmieści sie w tokarkę chyba, że masz dostęp to  tak duzego urządzenia- moze rewolwerowa by dała radę? zatem albo zamien  np koła przednie z tylnym  albo szukaj drugiego lub przetocz jakoś tylko pamiętaj, że w motocyklach to przodni hamulec jest hamulcem zasadniczym.

czy ktos z kolegów z forum nie nazwał i słusznie hamulców w jawie zwalniaczami ?  :> <lol> :'(
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2007, 07:56:11 wysłana przez madras30 »
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 23, 2007, 08:02:37 »

Możliwe, że po prostu winna jest kiepska regulacja. Ustawiasz hamulec a po starciu/spasowaniu ustawiasz ponownie. Jeśli winą byłby "krzywy" bęben - czułbyś to w trakcie hamowania - takie pulsowanie delikatne.

Jawy wbrew pozorom mają dobre hamulce, tylko muszą być one dobrze wyregulowane.

Kolejną przyczyną kiepskiego hamowania może być zaolejony bęben lub cięgło hamulca w kiepskim stanie (Pręt zużyty do tego stopnia, że stał się plastyczny, lub za stara linka która straciła swoje właściwości)

Ustawiając hamulec musisz ustawić tak, aby hamowały obie szczęki - najczęstszym błędem jest ustawianie nieumiejętne tak, że hamuje tylko jedna - a w takim wypadku nigdy nie będzie hamować dobrze - i okładziny będą się zużywały praktycznie od razu.

Madras - hamulce w Jawie to zwalniacze? - u mnie oba koła spokojnie można zablokować - przód na maksymalnym wciśnięciu a tył gdzieś w 2/3 ruchu d¼wigni (tak ustawiłem aby się nie zabić) - ale fakt, że przez kilka lat nie potrafiłem należycie ich wyregulować  i wtedy rzeczywiście były to spowalniacze. Hamulce ustawiłem na początku zeszłego sezonu i tylko raz delikatnie podciągnąłem w trakcie.

Ale fakt, że technika jazdy ma ogromne znaczenie - jeśli je¼dzisz ostro - często musisz regulować bo okładziny szybko się zużywają. Ja raczej mam spokojny styl jazdy więc u mnie raz wyregulowane hamulce potrafią wytrzymać cały sezon.

Hamulce w jawie to nie spowalniacze - natomiast są trudne w ustawieniach i o tym raczej należy pamiętać, niż machnąć ręką na zasadzie "bo tak już jest".

Pozdrawiam
Zapisane

Pav

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 23, 2007, 10:27:58 »

Brein ale co do linki to każda się naciągnie po jakimś tygodniu jazdy i tak będzie lipa. Pisałeś w dalszej części, że odpowiednia regulacja
i po kłopocie, ale powiedz mi w jaki sposób mogą się szczęki nie równomiernie dociskać do bębna skoro z tyłu jest tylko jeden rozpierak
no i jak to zauważyć że styka się tylko jedna szczęka do bębna ? Jak wyciągam bęben to widzę zdarcie szczęka na całym obwodzie
na każdej z nich.

Jeśli ktoś czuł by się na siłach to był bym wdzięczny gdyby opisał krok po kroku jak PO¯¡DNIE wyregulować tylni hamulec.
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 23, 2007, 10:56:48 »

Pav nie o takie wyciągnięcie mi chodziło, ale o ekstremalne rozwalenie linki - jesli linka ma kilka lat to już nie spełnia swojego zadania.

A o regulacji poszukam... gdzieś to było jasno i przejrzyście napisane... postaram się znale¼ć.
Zapisane

madras30

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 23, 2007, 17:19:45 »

 własnie Brein, tez będe wdzięczny za instrukcje regulacji tylnego hamulca   :), przód jest ok, zaciskam i oby piasku czy kurzu nie było bo koło sie zatrzyma prawie  gdyby nie przód to nie raz bym siedział u kogos na zderzaku. Przód wyregulowany i orginalne szczęki ma choć koñczą sie powoli, tył ma nówki prawie ale jak wspomniałem   pierścien ma bicie i nic nie poradzę. Tak, zgdzam się , jak wszystko gra to tył tez na dotyk chodzi a szczególnie tam, gdzie  nie jest na lince ( linka niestety "pracuje" i to nie to samo co zasiskac na cięgle sztywnym), jak dorobie się cyfry a będę  rozkręcał tył to wrzuce foto bębna to sam zobaczysz.
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 23, 2007, 17:56:39 »

hamulce wg mnie to jeden z wiekszych minusow jawy,  mogli zastosowac zwykly pret na tyl, ogolne hamowanie to pewnie tez wiele zalezy od regulacji wiec nie bede sie wypowiadal na ten temat, napewno w porownaniu z tarczówa chodzby w glupiej etce hamulec przedniw  jawie nie ma szans
Zapisane

KcPrWWL

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 23, 2007, 18:26:07 »

no a aj mam dzwignie polączoną tylko prętem :D
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 23, 2007, 18:40:02 »

    W  100%zgodzę się z Breinem
Nakulałem Jawą "troszkę" kkm i nigdy hamulce mnie nie zawiodły.
Nawet w ekstremalnych sytuacjach jest Ok.

Prawidłowa regulacja hamulców w Jawie nie jest wbrew pozorom trudna.
No może troszkę czasochłonna.
Jak znajdę troszkę czasu (bo to dużo pisania) to napiszę krok po kroku jak to robię,... że nie narzekam  na hamulce ;]

Co prawda to prawda: odpowiednia regulacja i dobry stan techniczny to gwarancja niezawodności i pewności  hamowania.  <thumbup>
Zapisane

madras30

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 23, 2007, 21:39:03 »

ja tez na przedni nie narzekam bo mam wyregulowany dobrze i działa tez bez zarzutu a w stanie tak sprawnego wymiana na tarczę była by  bajerem choć  wskazanym bo tarcza nie ma porównania jednak.

temat dotyczy hamulca tylnego proszę i nalegam zatem o sposób regulacji hamulca tylnego kolego Brein i jawol bo widocznie Pav i ja robimy coś nie tak  :-/
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2007, 21:41:38 wysłana przez madras30 »
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 23, 2007, 21:45:12 »

madras30 szukam szukam i znale¼ć nie mogę ( po wymianie komputera sieczkę mam na dysku).
Ale nie wiem, czy Ci to pomoże jeśli masz tam jajeczko. A sam bęben? - jak wygląda? - bo jak masz bicia to sam bęben może być nierównomiernie zużyty, a co za tym idzie trzeba by go było toczyć, czy szlifowac - nie znam się na fachowej terminologii - musicie mi wybaczyć - humanistą jestem :)

Jawol jak masz czas to opisz.

 
Zapisane

Pav

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 23, 2007, 21:48:04 »

jutro jak pogoda będzie w miarę OK to pokombinuję z tym hamulcem ale proszę was o ukierunkowanie jak wyregulować, bo jak dotąd nie umiałem zrobić to wątpię abym jutro coś lepszego spłodził  <mur>
Zapisane

madras30

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 24, 2007, 08:41:34 »

Panowie:-) nad czym tu debatować i szukac na forum jeśli sprawa dotyczy tylnego hamulca   TS a konkretnie cięgna w postaci linki- dkręcamy nakrętkę regulacyjna aż usłyszymy ocieranie a potem cofamy o obrót np i gotowe! ja natomiast przez to jajo podciagam az lekko ociera bo inaczej o tłumik by sie oparła prawie d¼wignia hamulca i jeszcze by brakowało (linka niedawno wymieniona nieptrzebnie). Jak sprawdzałem  wczesniej bęben a dokładnej ten pierścieñ ma bicie z 0,5 mm, jeszcze na starych szczękach widac na obwodzie   powierzchnie o długosci ok 5 cm  o która nie ocierają okładziny. Podskrobałem resztę troche skrobakiem ale to niewiele zgodnie z założeniem pomogło. i co tu wykombinuję? tylko przetoczenie załtwiłoby sprawę. i to względem powierzchni łozysk- osi obrotu bo jak widzę miejsce chwytu zewnetrzne nie odpowiada osi wewnątrz i stąd prawdopodobnie to bicie. Przy CZ czy rozwiazaniach na  drut albo nawet TS i dodatkowo  już pracujących powierzchniach jeśli jest tak jak ma byc czyli jeśli zachowana jest osiowośc to koło zatrzymuje sie bez problemu nawet i pod 3 osobami  :P
fakt faktem, że  potrafi wyciekać smar z łozyska w kole przez to nieszczęsne uszczelnienie filcowe albo czasem  rózni magicy myją np piaste koła czy dekiel olejem napędowym by  brud lepiej puscił albo inymi wynalazkami i wiadomo raz nasączona okładzina związkiem olejopochodnym czy innym smasującym jest praktycznie do wyrzucenia  Więc może kolega Pav zacznie od tego  - czy okładziny sa ok i czy nie zapackane czymś
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2007, 08:53:27 wysłana przez madras30 »
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 24, 2007, 17:21:21 »

Kolega  madras30 zna się na rzeczy  <thumbup>

Ja tylko mogę dodać, że bardzo ważną kwestią jest stan okładzin, a konkretnie ich grubość, czystość i to czy nie wystają już nity.
Wystające nity potrafią skutecznie uniemożliwić hamowanie.
Bardzo ważna kwestią jest też gładkość  powierzchni bębna.
Na "nieosiowy" bęben jest chyba tylko jedna skuteczna metoda: wymiana na inny - dobry.
To czy bęben jest "osiowy" czy też nie  można zmierzyć nawet dobrą suwmiarką

Co do regulacji hamulców to zacytuję instrukcję:

Regulacja hamulca przedniego dwukułakowego

a) W pierwszej kolejności trzeba odkręcić dostatecznie nakrętkę motylkową cięgna Bowdena
b) Uwolnić cięgno łączące obydwie szczęki - odkręcić nakrętkę
c) Nakrętkę motylkową dokręcać do chwil, kiedy szczęka zacznie hamować. Następnie    nakrętkę odkręcić o 1,5 obrotu.
d) Nakrętkę cięgna dokręcić do chwili, kiedy przy obracaniu się koła będzie wyczuwalne ocieranie szczęki. Następnie trzeba nakrętkę poluzować odkręcając o 1,5 obrotu.

Pozostaje już tylko przeprowadzić regulację d¼wigni ręcznego hamulca dokręcając nakrętkę motylkową.

Regulacja hamulca tylnego
- hamulec regulujemy dokręcając lub odkręcając nakrętkę motylkową. (tylko tyle?) <yes>

Dodam jeszcze tylko, że wszystkie regulacje można przeprowadzić tylko na hamulcach sprawnych technicznie, czystych, no  i  przesmarowanych - oczywiście w odpowiednich miejscach  <yes>
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Jak poprawić tylni hamulec ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 28, 2007, 22:51:04 »

http://www.polskajazda.pl/foto/foto-zoom/MotoRider350IMG_2404.JPG
u was tez tak odstaje ten dzyndzel z hamulca na bebnie??  mnie wkurza u mnie w przednim hamulcu to ze bierze przy samym pocztku i trudniej sie hamuje, moze w sobote siade i sobie to wyreguluje
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[all] Hamulec

Zaczęty przez nerlst Mechanika

7 Odpowiedzi
4268 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 15, 2006, 21:30:20
wysłana przez _Wujek samo Zło_
1 Odpowiedzi
2913 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 17, 2011, 08:44:14
wysłana przez von_Majzel
6 Odpowiedzi
2588 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 24, 2014, 23:11:18
wysłana przez Tomek
1 Odpowiedzi
2105 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 08, 2017, 14:33:56
wysłana przez Mathini
2 Odpowiedzi
703 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 14, 2022, 18:41:54
wysłana przez Tomom20