Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 02, 2024, 02:37:33
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: skrzynia biegow moje przypuszczenia  (Przeczytany 19674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gooch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 20, 2006, 20:40:25 »

Sory za złośliwość ale pomóżcie mu bo jeszcze sie wkurzy na jawe i emzete kupi  :P Ja sie nie bede wypowiadał na temat skrzyni bo narazie jestem w tym temacie ciemny  :[
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 20, 2006, 21:03:01 »

Wlaczylem 1 bieg a raczej po kilku nieudanych probach wskoczyl po puszczeniu sprzegla wyskoczyl i to byl koniec.Juz nie dalo sie wrzucic zadnego biegu.Drazek zmiany biegow chodzi do samego dolu i gory bez oporow i nie wrzuca biegu

Czy przy wyłączonym silniku też nie da się wrzucić żadnego biegu?
Jeżeli tak jest, to najpierw bym zdjął sprzęgło i zobaczył, czy wybierak biegów dobrze działa.
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #27 dnia: Maja 20, 2006, 21:58:03 »

tak przy uruchomionym silniku tez nie dzialaja:( raz tylko zaskoczyl a pozniej juz nic.A jak sprawdzic ten wybierak??
Zapisane

NaczelnyFilozof

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1270
  • Cezet 350 '83 NCC-1701-D USS Enterprise
    • www.e75.prv.pl
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #28 dnia: Maja 20, 2006, 22:37:32 »

Czy przy wyłączonym silniku też nie da się wrzucić żadnego biegu?


Nie wiem jak u Was. Ale u mnie to normalne. Trudno jest wbić jakiś bieg bez włączonego silnika...
Zapisane
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #29 dnia: Maja 20, 2006, 22:49:11 »

To akurat jest normalne u każdego. Nie zalecam prób wbicia biegu jak zębatki w skrzyni sie nie obracają (przynajmniej przetaczac moto powoli). Jeśli zębadki ustawia sie akurat kłami to przy próbie wbicia biegu na siłe można pokrzywić prowadnicę albo wodziki.
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #30 dnia: Maja 20, 2006, 22:51:04 »

ale mowimy teraz ze nie da sie wlaczyc zarowno przy wlaczonym jak i wylaczonym silniku.Przy wylaczonym silniku jak nie popchasz motoru w czasie wbijania biegu to standard ze nie chca wejsc.Ale jest roznica bo nawet jak sie wbija bieg bez uruchomionego silnika czuc opor na walku zmiany biegow a u mnie zero oporu.
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #31 dnia: Maja 20, 2006, 22:53:06 »

Johnny uprzedziles mnie o parenascie sekund :)
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #32 dnia: Maja 20, 2006, 22:58:01 »

heheheh <cheers>

hmm
To ciekawe ze oporu nie czuc.

To by sugerowało że wodziki sie wogóle nie przesuwaja- może prowadnicę szlak trafił.

Zobacz te ząbki na wałku zmiany biegów pod sprzęgłem.

A i polecam mertodę świecenia do skrzyni przez te dziury za sprzęgłem- może wypatrzysz coś ciekawego :)
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #33 dnia: Maja 21, 2006, 14:07:43 »

no wlasnie jak nie ma oporu to tak jakby te cycki co sa pod nimi sprezynki nie ciagnely plytki zmieniacza biegow a moze wypadly ale to pewnie malo prawdopodobne bo dwa na raz  <eek>

bedziesz musial pewnie spowrotem zdjac lewa pokrywe i sie temu przyjzec, sprobuj wtedy bezposrednio na plytke naciskac np. trzonkiem mlotka i tak zmienic bieg jednoczesnie pokrecajac walkami
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #34 dnia: Maja 23, 2006, 20:51:48 »

tak wiec rozebralem sprzeglo i probowalem zmieniac biegi.Te zeby probuja zmienic bieg tzn przesunac ten automat zmiany biegow ale zebatki tak chocby nie chcialy drgnac.W koncu rozpolowilem silnik no i wszystko jest ok prowadnica prosta zebatki tak jak powinny byc biegi wskakuja tak ruszam zmieniaczem i chodza plynnie.Problem zaczyna sie w chwili wbicia lozyska igielkowego od prawego kartera.Walki przestaja sie ruszac jest olbrzymi opor i nic juz nie dziala:( plisss moze wiecie co sie dzieje.Nie chce kolejny raz skladac silnika i go rozkladac bo zaczyna mnie to meczyc.Jak probuje dociskac do siebie oba walki tzn glowny i posredni i zasymulowac mocne pasowanie jakie moze wystapic w chwili gdy wszystko jest spolowione i zlozone to nadal dziala bez zarzutu:(  Niekiedy lepiej jak sie cos rozsypie i wiadomo co jest nie tak.
Zapisane

Paragon

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #35 dnia: Maja 26, 2006, 23:39:38 »

czolem jak juz jestesmy przy skrzyni biegow to mialem problem bo stopniowo zaczely psuc sie wszystkie oprocz 2. Pierwszy bieg zacza szarpac 3 wyskakiwala coraz czesciej a 4 czasami .Rozpolowilem silnik i wszystko sie wyjasnilo jeden z blaszanych wodzikow byl podlamany a pret prowadzacy byl dosyc mocno wytarty . kupilem nowe wodziki i pret zlozylem silnik i nastapila poprawa ale sa podobne objawy 3 wyskakuje a 4 szarpie jak przy przekakiwaniu lancucha . Przy skladaniu silnika zauwarzylem ze altomat zmiany biegow ma dosyc spory luz na tej kulce ktora trzyma caly mechanizm czy moze to byc przyczyna ? z gory dzieki
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #36 dnia: Maja 28, 2006, 21:06:13 »

Rumcajs moze masz krzywy ktorys z walkow w skrzyni, to ze po wbicu lozyska cos sie kaszani to sugerowaloby, ze walek po nabiciu lozyska nie jest w dokladnie w osi, tylko jest sciagny w ktoras strone
faktycznie najgorzej jest jak wszystko wyglada dobrze, a nie jest dobrze
ja jak pisalem pare postow wyzej mialem podobnie, ale obecnie skrzynia chodzi coraz lepiej przez ostanie 100km czworka weszla za kazdym razem

Paragon ja z 4 biegiem mialem podobnie tez wyskakiwal ,przez co szarpalo tak jakby lancuch przezkakiwal co zreszta jest opisane w tym watku
u mnie powodem byl wyszczerbiony walek zdawczy
wymienilem tez wybierak biegow o ktorym piszesz, ale teraz dochodze do wniosku ze na starym tez by dzialal, bo nowy mial chyba taki sam luz jak ten stary ktory wyjalem
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwca 06, 2006, 21:45:19 »

Tak wiec musze sie pochwalic ze remont silnika moge uznac za zakonczony.Skrzynia biegow juz dziala. Wadliwym elementem byl wybierak biegow ktory mial jakis dziwny luz i ruszajac sie nie chcial wrzucac biegow:/ dziwne ale tak bylo.Ponadto dokupiona zebatka 24Z w Agmocie jest troszke wieksza od oryginalu co powoduje ze walki posredni i glowny sa bardzo mocno pasowane do siebie.Ogolnie dzis 1 raz przejechalem sie i musze powiedziec ze biegi bardzo ciezko wchodza i nie wchodza za kazdym razem.Niekiedy trzeba uzyc troszke wiecej sily zeby zapiac bieg.Mam nadzieje ze jak sie troszke wszysko dotrze bedzie lepiej.
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwca 07, 2006, 08:52:01 »

u mnie na starym sprzegle od TS-ki tez ciezko chodzila skrzynia
a na cezetowskim chodzi idealnie
czworka podczas ostatniej 100 km jazdy weszla za kazdym razem,
takze dotarcie - ulozenie sie skrzyni jest jak widac jak najbardziej mozliwe  <thumbup>
choc powiem szczerze ze nie wierzylem zbytnio w to ze sie bedzie poprawiac
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwca 15, 2006, 09:01:01 »

Witam serdecznie. Po mojemu jak chodzi ogólnie o skrzynię biegów w Jawie to jest różnie, ale najczęściej jest tak, że ciężko ją złożyć tak aby było wszystko dobrze. Mnie też nie ominoł wątek z biegami, od pewnego czasu mam tak, że tylko trzeci bieg szarpie a wszystkie inne chodzą bardzodobrze. Narazie poruszamm się tak że omijam trzeci bieg. Ale to nie jazda i pewnie muszę się za to zabrać na jesieni, bo teraz szkoda czasu na rozpoławianie silnika jak jest ładna pogoda. Acha ściągłem mise olejową, potem łañcuszek i kosz sprzęgła i zaglądałem przez otwór przy zmieniaczu i za pomocą bateryjki zaglądalem na te tryby, i nic nie wykryłem. Poza tym, że łañcuszek musze wymienić. jednym słowem, aż się boję ruszać tej skrzyni. Bo z tego co czytam to  nawet po remoncie nie można być pewnym, że bedzie prawidłowo działać.... <crybaby>
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwca 15, 2006, 10:15:09 »

Narazie poruszamm się tak że omijam trzeci bieg. Ale to nie jazda i pewnie muszę się za to zabrać na jesieni, bo teraz szkoda czasu na rozpoławianie silnika jak jest ładna pogoda.

Ja radziłbym rozebrać bo jak mi zaczęła wyskakiwać trójka to w krótkim czasie dołączyła czwórka. I pewnego dnia ledwo do domu wróciłem na dwójce (tylko 2 znalazłem). Jeśli się sprężysz to w jeden dzieñ się wyrobisz  <yes>. No chyba że na części długo będziesz czekał.........
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 15, 2006, 11:56:38 »

Ani mnie nie strasz.  <eek> Pięć dni temu zamówilem tarcze sprzęgła i łañcuszek w AGMOCIE i jeszcze nie doszło bo nie mają łañcuszka. Jednym słowem na części można sobie czasami długo poczekać.
Zapisane

ejok

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 15, 2006, 12:10:54 »

mi 3 nie wchodziła wyminiłem wodzik i gitara :>
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 15, 2006, 19:36:20 »

wczesniej pisałem o tym moim 3 biegu. Lecz co dziwne jeśli ściągłem miske olejową pozbyłem się łañcuszka napedowego o raz głównego łañcucha tylniego koła i  zacząłem wrzucać biegi ręcznie i kręcić nimi to jest wszystko OK. to dlaczego nie działa skrzynia po złożeniu?????? Powinien przecież bieg tez wypadać po ściągnięciu pokrywy.????
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 15, 2006, 20:09:19 »

Nie wiem czy dobrze Cie zrozumialem ze wypada ci bieg jak jezdzisz a jak krecisz trybami recznie to jest ok.A wiec jak jedziesz na skrzynie dzialaja inne momenty obrotowe i wieksze sily niz jak krecisz sobie reka albo kluczem dlatego jak jedziesz wypada a na sucho nie.
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 15, 2006, 20:13:09 »

dokładnie jest tak jak piszesz, jak skręce wszystko i jade to wypada. Nic czeka mnie generalka, ale to zostawie na zime
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwca 15, 2006, 21:07:02 »

Najprawdopodobniej masz wyrobione kły na zębatkach. 3 bieg jest przenoszony właśnie za pomocą zazębienia na kłach więc pewnie kiełki są już okrągłe. Nie sugeruj się tym że jak moto stoi to jest dobrze, tak jak Rumcajs napisał jak skrzynia przenosi moment obrotowy na zębatki, kły  działać siły jeże;o do tego kiełki są już okrągłe pojawiają się siły działające na filigranowe wodziki i równie filigranową prowadnicę.
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwca 15, 2006, 21:10:40 »

czyli został remoncik
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwca 16, 2006, 21:55:39 »

jak by inzynierowie troche iinaczej zaprojektowali silnik to by nie bylo takich różnych problemów z skrzynią biegów.
Zapisane

Gooch

  • Gość
Odp: skrzynia biegow moje przypuszczenia
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwca 17, 2006, 10:44:36 »

Inżynierowie oprócz tego że silnik miał być niezawodny to równiez musieli sie liczyć z kosztami  :-/ Owszem tytanowe prowadnice i pokryte granitem zębatki sprawiły by ze prawdopodobnie nigdy nie zaglądalibyśmy do skrzyni ale jaki miałoby to sens skoro Jawa kosztowała by tyle co dobrej klasy Mercedes ?  :[ Takie są niestety realia rynku  :[
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
skrzynia biegow

Zaczęty przez ja868 Mechanika

5 Odpowiedzi
3179 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 21, 2008, 10:40:40
wysłana przez grucha591
16 Odpowiedzi
7218 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 12, 2014, 20:51:21
wysłana przez Jawolotmen
7 Odpowiedzi
3208 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 25, 2016, 19:23:13
wysłana przez marian
4 Odpowiedzi
2486 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 06, 2016, 07:11:04
wysłana przez Adamu2T
1 Odpowiedzi
2682 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 20, 2018, 20:15:29
wysłana przez Pietras