Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 19, 2024, 01:14:43
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Mocne wibracje przy wyższych obrotach  (Przeczytany 6561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:05:04 »

Cześć, słuchajcie mam pewien problem, a mianowicie Jawa 250 przy wyższych obrotach bardzo mocno drży (takie mrowienie). Wyczułem to wczoraj podczas jazdy, gdy na 4 miałem prędkość w okolicach 60-65. W domu jak sprawdziłem, to na luzie jest ten sam objaw i pojawia się on w okolicach 2500-3000 obrotów (mierzone na ucho, więc może być trochę niedokładne :D). Wyczytałem po różnych forach, że takimi objawami może odznaczać się niewyważony wał, luz na łożyskach wału lub kiepskie łożyska. Dobrze wyczytałem? Jeżeli tak, to u mnie wał był regenerowany, więc raczej powinien być dobrze wycentrowany. Jednak mam pewne wątpliwości, co do osadzenia łożysk, ponieważ jedno łożysko włożyłem na zimno, ponieważ nie miało żadnego luzu, jednak drugie już minimalny miało (wchodziło w karter z dużym oporem, ale dało się je przesuwać ręką). Mechanik mi podpowiedział, że można to napunktować i będzie dobrze, ale teraz się zastanawiam, czy czasami to punktowanie nie jest winne tym objawom. Jak myślicie?

Kolejną rzeczą, jaką wyczytałem, to że takie wibracje może powodować źle ustawiony zapłon, jednak u mnie przestawianie tego zapłonu nie zmienia wibracji (pojawiają się w tym samym momencie z taką samą siłą).

Czy ktoś ma pomysł z skąd takie coś i jak to wyeliminować? Jakby ta informacja była potrzebna, to zapłon mam CDI od kolegi Saviera
Zapisane
    Status GG

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:28:05 »

zastanów się co piszesz jedno łożysko miało luz i weszło ciasno drugie nie miało luzu i weszło lekko?
napunktowanie załatwiło problem luzu na krótką metę lepiej było osadzić na klej anerobowy, zapłon nie ma nic wspólnego z wibracjami, jak zregenerowałeś wał to łożyska też pewnie były nowe i nawet jak były gówniane jakiś czas powinny wytrzymać ,


ja obstawiam
nie równo wycentrowany wał.
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
  • Ile to już lat ?
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:30:39 »

Nie miałem do czynienia z tym silnikiem ale silniki , również Jawy , generują wibracje . Moja TS ka wibrowała najbardziej przy 4000 obr . Ten mechanik który podpowiedział Ci punktowanie gniazd lepiej niech już nic nie podpowiada. Moim zdaniem minimalne wibracje nie są objawem niepokojącym .
Zapisane

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:36:57 »

Muczacz dobrze napisałem ,że jedno nie miało luzu i włożyłem na zimno (karter podgrzałem, łożysko zamroziłem), a drugie wchodziło z delikatnym luzem i to gniazdo zostało napunktowane :)
Tak łożyska były nowe firmy SKF, więc raczej nie powinny paść, bo to jest dobra jakościowo firma

STÓWA, to nie są minimalne wibracje, jak jadę około 60km/h to drży tak, że po chwili musze zwolnić, ponieważ w rękach wszystko czuję, ciężko jest z trzymaniem kierownicy wtedy
Zapisane
    Status GG

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:39:24 »

Muczacz dobrze napisałem ,że jedno nie miało luzu i włożyłem na zimno (karter podgrzałem, łożysko zamroziłem), a drugie wchodziło z delikatnym luzem i to gniazdo zostało napunktowane :)
Tak łożyska były nowe firmy SKF, więc raczej nie powinny paść, bo to jest dobra jakościowo firma

STÓWA, to nie są minimalne wibracje, jak jadę około 60km/h to drży tak, że po chwili musze zwolnić, ponieważ w rękach wszystko czuję, ciężko jest z trzymaniem kierownicy wtedy
no dobra ale o podgrzaniu napisałeś dopiero teraz
dalej obstawiam źle złożony wał :)
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
  • Ile to już lat ?
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:44:28 »

Generalna zasada , łożyska obsadzamy na czopach a potem wał wkładamy w kartery. Możliwe że przy składaniu silnika scentrowałeś wał lub właśnie to gniazdo zrobiło robotę.
Zapisane

oskare2345

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 114
  • bez młota nie robota
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:46:09 »

Może kwestia zamontowanego tłoka? Jego zbyt duża masa powodowałaby wibracje.
Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 29, 2017, 21:56:26 »

Może kwestia zamontowanego tłoka? Jego zbyt duża masa powodowałaby wibracje.
ale w całej rozpiętości obrotów
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 29, 2017, 22:19:28 »

Muczacz, zgadza się dopiero teraz to napisałem :)
STÓWA, to tego nie wiedziałem, że najpierw łożyska na wał, a później dopiero w kartery. To ja złożyłem odwrotnie i to mogłoby aż taki problem spowodować? To punktowanie też widze, że było błędem, ale wtedy nie znałem się na tym i dlatego pytałem mechaników, czytałem fora, itd.

Tłok mam zamontowany ten czeski z 4motor, ale czy on jest czeski, to nie wiem :D

Ogólnie jeszcze przypomniał mi się jeden objaw, jak już przez kilka kilometrów jechałem na wyższych obrotach z wibracjami, to nagle silnik zrobił takie Buuuuuuu i zgasł i mi zablokowało kolo i tylko szybkie wciśnięcie sprzęgła pozwoliło mi na spokojne zatrzymanie się. Paliwo miałem cały czas. Jak chwile Jawa ostygła (tak ze 4-5 minut) to odpaliła normalnie, ale wtedy już tak wysoko jej nie trzymałem na obrotach
Zapisane
    Status GG

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
  • Ile to już lat ?
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 30, 2017, 05:15:52 »

Powiedz kolego jak składałeś ten silnik? Chodzi o to czy grzałeś kartery , wciągałeś wał lub może robiłeś to jeszcze inaczej?

Może się okazać że punktowanie zmieniło oś otworu i z tąd te wibracje.

A to buuuuu , to było przytarcie tłoka.

Jeżeli bardzo Ci to przeszkadza to zaczął bym od ponownego sprawdzenia wału.
Zapisane

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 30, 2017, 05:58:00 »

Muczacz, zgadza się dopiero teraz to napisałem :)
STÓWA, to tego nie wiedziałem, że najpierw łożyska na wał, a później dopiero w kartery. To ja złożyłem odwrotnie i to mogłoby aż taki problem spowodować? To punktowanie też widze, że było błędem, ale wtedy nie znałem się na tym i dlatego pytałem mechaników, czytałem fora, itd.

Tłok mam zamontowany ten czeski z 4motor, ale czy on jest czeski, to nie wiem :D

Ogólnie jeszcze przypomniał mi się jeden objaw, jak już przez kilka kilometrów jechałem na wyższych obrotach z wibracjami, to nagle silnik zrobił takie Buuuuuuu i zgasł i mi zablokowało kolo i tylko szybkie wciśnięcie sprzęgła pozwoliło mi na spokojne zatrzymanie się. Paliwo miałem cały czas. Jak chwile Jawa ostygła (tak ze 4-5 minut) to odpaliła normalnie, ale wtedy już tak wysoko jej nie trzymałem na obrotach
to po prostu zatarł się silnik...
Zapisane

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 30, 2017, 09:30:12 »


STÓWA, składałem tak: włożyłem zamrożone łożyska w rozgrzane kartery, następnie zamroziłem wał, a kartery delikatnie podgrzałem i włożyłem w nie ten wał. Jednak nie wchodził on z luzem, tylko dosyć ciasno, co spowodowało, że pod koniec musiałem go tak jakby ściskać śrubami, żeby kartery doszły do siebie (taki niby ściągacz do zakładania). No punktowanie mogło niestety zmienić oś otworu.


Czyli wychodzi na to, że bez połowienia silnika się nie obędzie, albo nawet będę musiał wykonać szlif, bo jak mi przytarło tłoka, to wtedy będzie kiepsko. Tego się właśnie po tych objawach niestety obawiałem. Dobrze myślę?
Zapisane
    Status GG

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 30, 2017, 09:51:02 »

czyli złożyłś odwrotnie niż sztuka składania o tym mówi, najpierw zakładasz łożyska na wał , wkładasz do zamrażarki , grzejesz kartery i składasz ,ściskanie śrubami podowujeże że łożyska będą napięte i szybko się zużją, punktowanie nie zmieniło centrowania osi wału .
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

xepher

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 656
  • Motór nie umiera nigdy
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 30, 2017, 10:03:17 »

W mojej CZ wibracje w weny zakresie obrotów są oznaką że czas popatrzeć na zapłon,  czy 250 na jednym tłoku też tak ma nie wiem ale warto sprawdzić najpierw najprostsze rzeczy.
Zapisane
"Jak dwumetrowy, stu kilowy facet może jechać na motorynce?!"
CZ 350 472.4 i inne.
Nowy Sącz 793621301

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 30, 2017, 10:50:37 »

na jednym tłoku raczej nie będzie to miało wpływu ale spróbować można  :)
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpnia 30, 2017, 11:01:39 »

muczacz, no to faktycznie założyłem odwrotnie niż powinienem i to mogłoby spowodować takie problemy? Wtedy nie wiedziałem, że tak trzeba składać, teraz już wiem

xepher, zapłon regulowałem (opóźniałem i wyprzedzałem) ale żadnych zmian w wibracjach nie było, jedynie praca silnika się zmieniała, więc to raczej nie jest zapłon


To czyli muszę to rozebrać, więc teraz pytania, czy te górki po punktowaniu jakoś wyrównać, czy zostawić tak jak jest?
Zapisane
    Status GG

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpnia 30, 2017, 11:53:52 »

Punkty zostaw, łożysko już wyrównało je. Jak wyjmiesz wał to sprawdź, czy przy obracaniu czopy stoją równo.
Zapisane

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1474
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpnia 30, 2017, 13:20:25 »

najprędzej jak składałeś i ściskałeś śrubami mógł się wał zejść od strony przecienej do korbowodu , musisz rozpołowić ,  ustaw wał w kłach i sprawdź czy czopy nie biją :D
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpnia 30, 2017, 14:04:20 »

,  ustaw wał w kłach i sprawdź czy czopy nie biją :D
o to mi chodziło
Zapisane

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #19 dnia: Września 05, 2017, 20:30:54 »

Dzięki wielkie za podpowiedzi, ale postanowiłem aktualnie eksploatować Jawę do zimy, ponieważ silnik chodzi i wcale jakichś niepokojących dźwięków z niego nie słychać. Będę teraz starał się jak najwięcej jeździć, żeby skończyć tzw. docieranie. Może nawet uda mi się więcej km zrobić. Jak coś padnie w trakcie to wtedy rozbiorę silnik i złożę zgodnie z techniką :)

Ale dziwna sprawa się stała, bo jak wymieniłem śruby przy silniku na śruby z "mięsem", czy nie z gwintem na całości i pozamieniałem w niektórych miejscach nakrętki ze zwykłych na te sprężynujące oraz jak pobawiłem się bardziej przy zapłonie (teraz mam trochę opóźniony) to te drgania jakby znikły. Ogólnie wybrałem sie wtedy na przejażdżkę i przy prędkości 69km/h (wskazania gps, licznik pokazywał około 70-80, trochę niedokładnie, bo wskazówka delikatnie lata) nie było żadnych drgań. Może takie minimalne, ale to już nie te co wcześniej. Muszę jeszcze szybciej pojechać i zobaczyc co będzie, ale aktualnie nie chcę męczyć silnika, żeby znowu nie złapał tłoka

Przez takie zachowanie doszedłem do wniosku, że Jawą teraz pojeżdżę i poobserwuję co sie z nią będzie działo (podpowiedział mi to mechanik i ojciec, który też mechanikował przez dłuższy czas) ;)
Zapisane
    Status GG

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #20 dnia: Września 05, 2017, 20:36:44 »

Czy ty przypadkiem nie masz niedokręconego silnika do ramy?:P:P:P

Druga sprawa - jak już męczymy sprawę wału i łożysk. Jak nasuniemy łożyska na czopy i generalnie zamkniemy silnik to czy delikatnie młotkiem gumowym uderzacie w czopy wału, aby odprężyć łożyska? Spotkałem się z taką techniką, ponoć "lepsiejsza"...
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

Ajgor

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 198
  • Jawa 350 - 634 12v ; MZ TS 150
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #21 dnia: Września 05, 2017, 20:47:52 »

W serwisówce od jawy piszą o czymś takim, ale nie bijemy w czop lecz podbijakiem w wewnętrzny pierścień łożyska.
Zapisane

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #22 dnia: Września 05, 2017, 20:55:10 »

Też tak właśnie myślałem o czymś takim, bicie po czopach to słaby pomysł...
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

lentek91

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
  • Jawa 250 353/(04)
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #23 dnia: Września 06, 2017, 08:24:27 »

Dragon, mogłem mieć sam tył delikatnie popuszczony, bo śrubki wykręciłem do wymiany bardzo łatwo, bez żadnego oporu.  ;D ;D  Bo przód już wcześniej był skręcony bardzo mocno na podkładkach sprężynujących :)
Zapisane
    Status GG

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Mocne wibracje przy wyższych obrotach
« Odpowiedź #24 dnia: Września 06, 2017, 09:29:41 »

A po co bic wal zamkniety w karterach? Nie lepiej zlozyc jeszcze raz wszystko jak nalezy, oczywiscie wstawiajac wal uprzednio wycentrowany i sprawdzony?
To tak jak zastanawianie sie jak bic aby nie bylo widac.
Swoj silnik od 362 skladalem w warunkach bardzo spartanskich ale po odpowiednim podgrzaniu wszystko "weszlo" i "zeszlo sie" jak nalezy i pod wlasnym ciezarem. I nawet po zalozeniu simmeringow i sprzegla mozna krecic silnikiem za prawy czop.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
1 Odpowiedzi
3402 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 13, 2006, 10:06:57
wysłana przez antek
4 Odpowiedzi
3436 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 12, 2010, 12:28:26
wysłana przez von_Majzel
ładowanie przy wysokich obrotach

Zaczęty przez oliver « 1 2 » Elektryka

26 Odpowiedzi
10441 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 04, 2010, 09:02:21
wysłana przez Smiledogg
18 Odpowiedzi
4374 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 22, 2017, 09:41:23
wysłana przez muczacz
19 Odpowiedzi
4167 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 14, 2020, 20:35:07
wysłana przez Dominikm10