Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 03:46:22
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: jak to jest z tym zaplonem ??  (Przeczytany 15053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
jak to jest z tym zaplonem ??
« dnia: Kwietnia 02, 2006, 15:18:41 »

Dobra pol dnia przegladlem forum i dalej mam zamet w glowie. Chodzi oczywiscie o zaplon, mam zwykly na przerywaczach i zonk. Ustawie sobie wszystko na 110% dobrze przejade do 100km i od nowa trzeba ustawiac  :'( czasem nawet czesciej... Wszystkie mozliwe (tak mi sie wydaje) przyczyny mechaniczne wyelimnowalem (lacznie z wymaina calego korpusu pradnicy na inny sprawny od kolegi ) i nadal mnie ten sam motyw troche przejade sie  i w szczerym polu STOP <evil>. Nic  nie jest rozkrecone nic poluzowane a jednak gubi zaplony nawet na korpusie zrobilemsobie delikatne znaki czy przypadkiemmi sie caly korpus jakims cudem nie obraca - z przykroscia stwierdzam, ze nie.   <drool>

wiec przez zime odlozylem sobie troche grosza i tak sobie mysle zeby zakupic ten nowy zaplon prametti- promoto czy jakos tak ...   
na forumnaczytalem sie ze ma tyle samo przeciwnikow co i zwolennikow ...

Wiec pytam co radicie drodzy Koledzy Jawowicze??

p.s
a moze ma ktos dojscia do w miare tanich zaplonow Vape??
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

fizyk0

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 02, 2006, 15:49:41 »

Pisałem gdzies w poprzednim wątku.Miałem najpierw Prametti.Kompletne nieporozumienie w moim przypadku.Odzałowałem 370 zł i kupiłem VAPE jest rewelacyjnie nie ten sam motocykl.Vape jest sprawdzona konstrukcja i montowana seryjnie w pozniejszych Jawach typ 640 .Dlatego wydaje mi sie ,ze jesli masz zapłacic 230 za Prametti i ma nie chodzic dobrze to moze lepiej dołożyc kupic Vape i miec swięty spokój.Pomysl nad tym.
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 02, 2006, 16:51:49 »

Popieram. A ja też pisałem już, że można tañszą alternatywę w postaci digitecha (poszukaj na forum, wpisz digitech).

A co do twojego problemu - cewki masz na pewno sprawne? Sprawdzałeś je? A jeżeli tak, to w jaki sposób?
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2006, 17:41:28 »

Bardzo ciekawe objawy opisujesz:)

Skoro się nic nie "przesuwa" to jakim cudem zapłon się rozlegulował :-/

Z opisu wynika że przyczyna jest raczej mechaniczna więc zakup digitecha dużo nie pomoże- bo zostają przerywacze:)

A wymieniałeś płytki na których są przerywacze? Bo raz mogą być luzy na ośkach, a dwa czasami ¼róbki wgniatają się w płytkę i nawet gdy przykręcisz je w innym miejscu z czasem "wrócą" w swoje wyżłobienia :(
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 02, 2006, 19:58:21 »

cala mechanika doslownie wszystko zpstalo wymienione nawet srubki i  nic to  nie dalo i najlepsze jest to ze nikt nie wie o co chodzi z tym zaplonem cewki nowe instalacja jest ok i dziwne rzeczy sie dzieja z tym zaplonem  <blink>


aaaa  i jeszcze jedno  pytanie :czy Vapej est przystosowany do instalki 6v ?? bo taka mam w jawie
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2006, 20:01:43 wysłana przez Pawel »
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

fizyk0

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 02, 2006, 23:09:05 »

Jest odmiana zapłonu Vape dla instalacji 6V jego symbol to SZ14,ale niestety muszę Cię zmartwic jest to kompletny zestaw z alternatorem 6V montowanym w miejsce prądnicy z tego co udało mi się dowiedzieć to kosztuje on w Czechach około 3500 Kc czyli na nasze wychodzi to  455 zł .
Zapisane

semaj

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 02, 2006, 23:25:13 »

nawet na korpusie zrobilemsobie delikatne znaki czy przypadkiemmi sie caly korpus jakims cudem nie obraca - z przykroscia stwierdzam, ze nie.   <drool>

A szczelina zostaje taka sama ???

zaplon prametti- promoto czy jakos tak ...   
na forumnaczytalem sie ze ma tyle samo przeciwnikow co i zwolennikow ...

Co do prameti, to wydaje mi się jednak, że jego zwolennicy to znaczna mniejszość, do której ja się zaliczam.... aczkolwiek na pewno nie zamontowałbym u siebie tego nowego modelu gdzie cała elektronika narażona jest na temperaturę alternatora.

Na dodatek przy prameti nie ma co liczyć na więcej mocy... może uda mi się coś jeszcze z tym wykombinować ale dopiero po dotarciu (na przerywaczach), którego jeszcze nie zdążyłem zacząć
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2006, 23:34:42 wysłana przez semaj »
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 03, 2006, 19:25:30 »

O fu...k ja pie...le ku...wa  <eek> 500 stow za zaplon ????  nie nie to ze tak powiem delikatne przegiecie po calosci, za 500 to mozna jawe sobie juz kupic z papierami w mioh okolicach
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 03, 2006, 19:31:35 »

O fu...k ja pie...le ku...wa  <eek> 500 stow za zaplon ????  nie nie to ze tak powiem delikatne przegiecie po calosci, za 500 to mozna jawe sobie juz kupic z papierami w moich okolicach. Tak wiec zostaje jedynie prametti (niech strace chociaz watpie zeby moglo byc gorzej  <blink> )

Kolego Semaj przerwa zostaje taka sama i to jest wlasnie dziwne ... zreszta jawe juz z 10 moze 15 osob usilowalo ustawic i wszystko jest oki do czasu  :'( tak 100 km raz udalo sie kolo 180 km zrobic nie wiem co jest grane  nikt z tych ktorych znam a z jawa mieli doczynienia  tez nie wiedza ...

stracilem nerwy do tegomotoru przez zaplon wlasnie i powiedzialem sobie ze albo elektronik rozwiaze problem albo jakis silnik inny znajde  <evil>]

a co zwiekszenia mocy ... nie szukam doznan predkosciowych czy innych zwiazanych z moca, wystarczy mi tyle ile jawa ma a predkosc tak do 120km/h wzupelnosci mi wystarczy (zreszta w szybkie zakrety z dlugim przodem troche dziwnie sie skladac  :D)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2006, 19:34:57 wysłana przez Pawel »
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

andy250

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 03, 2006, 23:13:49 »

Pewnie to co napisze wyda sie bardzo dziwne  <unsure>, ale jedynym wytlumaczeniem dla mnie rozregulowywania sie zaplonu (przy unieruchomionych przeywaczach względem korpusu silnika) jest zmiana polozenia czopa walu korbowego wzgledem kol zamachowych (tzn obrot tego czopa) lub obrot samych krzywek wzgledem czopa (nie pamietam dokladnie jak to wyglada - czy krzywki sa pzymocowane do czopa czy sa jego integralna czescia?) 
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 03, 2006, 23:30:54 »

Wiesz Andy250 ze ja tez juz mam rozne mniej lub bardziej prawdopodobne scenariusze w zanadrzu ...
ale dwa lata temu robiac kapitalke nie zauwazylem nic straszniego co by sie dzialo z walem
no poprostu czeski film ...
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

Romek35

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 03, 2006, 23:37:55 »

   Jak sie dobrze raz ustawi zapłon to nie ma prawa sie przestawić. Można je¼dzić  10 , 15 tys km. Ja w moim motorku ustawiałem zapłon 2 razy . Pierwszy raz jak miał 2 tys km a drugi po przejechaniu 32 tys gdy wymieniałem cylindry to trzeba było siłą rzeczy ustawić jeszcze raz.
   Moze masz za duży luz na łożyskach wału lub na sworzniu tłoka.
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 03, 2006, 23:46:43 »

Romek35 no wlasnie podobnie inni jawowicze mowili .... baaaa nawet srubki wsztskie pomalowalemfarba zeby widziec ewentualne gdzie so sie luzuje,i co ?? i nic . A mechanika walu zostala wymieniona i doprowadzona do porzadku jako pierwsza zeby zadnej chaly nie bylo ze tlok luzny czy cos w ten desen
 aczkolwiek troche lepirj chodziloto wszystko jak dobrze pamietam na calej pradnicy od kolegi wiecmoze byc jakas asymetria mocowan albo "cuś" podobnego co nie jest douchwycenia okiem a jednak jest
wiec zakladam tez wymiane(jesli zajdze potrzba) calapradnice na inna i ewentualnie dokupie ten zaplon prametti -przynajmniej moze regulacja jest prostsza i szybsza niz przerywaczy (mam zle doswiadczenia przywiezione z Roztocza jak moto odmawia posluszestwa np w srodku jaiegos lasu albo posrod pol   <furious> ) nerwica juz mnie odpadla przez to a jak ide ustawiac zaplon to tez bez piwa ani rusz ...
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

repi_lowicz

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 04, 2006, 00:37:06 »

wiesz miałem taki sam problem w zeszłym sezonie.CZego to ja nie robiłem zeby poje¼dzić <crybaby> wsadziłem 2 silnik , wyminiłme krzywke, dorobiem 2 krzywke od japoñca, przeorbiłme mocowanie zapłonu i dupa dupa dupa dupa !! po przejechaniu jakis 2 -5 km wszystko siadało i trzeba było pchac spowrotem do domu :-/ :-/ .
Co się okazało ga¼nik łapał lewe powietrze, jak silnik był zimny to było all OK ale jak już złapał temperature do siadała lewa świeca i tak w kółko, ga¼nik miał powyginane uchy i nierówno dochodził do cylindrów.
Lekarstwo na to lustro na nim papier ścierny i jedziesz :)
Do dzisiaj Czesława śmiga jak szalona w rękach kumpla
Zapisane

mortimers

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 04, 2006, 09:53:19 »

witam
postanowilem sie przylaczyc do postu,robilem remont mojej jawki ta stara 250 z 60 roku ,zlozylem odpalilem przejchalem sie po podworku zgasilem i nie chce odpalic zgubila iskre problem okazal sie w przerywaczu,mial zawarcie z masa,no i potem zaczolem ustawiac ,ale w koncu zglupialem,bo jak ustawie przerwe na przerywaczu w gornym martwym punkcie jak ma byc to po przekreceniu dalej w prawo przerwa ziwkesza sie dwukrotnie,jak mialem rometa to nie mialem takich problemow;)i mam pytanie czy nawet na zle ustawionym zaplonie mazyna winna odpalic?,bo ogolnie wali mi dymem w gaznik,jesli chodzi chodzi o elektryke to za dobry nie jestem,wiec prosze o wyrozumialosc.
Zapisane

SirP

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 14, 2006, 12:52:04 »

Mortimers, może masz skrzywiony czop wału dlatego ci tak się podnosi przerywacz. Jak kiedyś kupiłem WSK to właśnie mi prawy czop latał tak, że się zapłonu nie dało ustawić przy okazji się wyrobiło gniazdo prawego łożyska w karterach tak, że jak się dodawało gazu to zacholerre niechciała wchodzić na obroty bo od sił dośrodkowych czop z krzywką latał i niebył zapłon dobrze ustaiony. Co do problemy z zapłonem który potrafi się rozlegulować po 100km to może podobny problem? Może masz skrzywiony wał i ci np odgina przerywacza? Może ścięty klin na wale? Może faktycznie lewe powietrze? Wiem co czujesz bo ja kiedyś miałem tak z elektronicznym zapłonem i też wszystko wymieniłem. Ale piszesz że wymieniasz od kolegi cały alternatori i ta sama sytuacja więc przyczyna nie leży walternatorze i przerywaczach tylko gdzieś indziej w czymś czego nie wymieniłś :-)
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 14, 2006, 13:24:49 »

jak ustawie przerwe na przerywaczu w gornym martwym punkcie jak ma byc to po przekreceniu dalej w prawo przerwa ziwkesza sie dwukrotnie

W TS-ce też tak jest i to jest prawidłowe. Przerwę na przerywaczu ustawia się dla regulacji zapłonu. Czyli np. te 0.3 mm, które jest istotne dla położenia wałiu GMP - kąt wyprzedzenia. Kształt krzywki jednak jest taki, że po przekroczeniu GMP przerywacz się jeszcze unosi. I gdybyś chciał ustawić przerwę 0.3 w punkcie maksymalnego rozwarcia przerywacza - to zapłonu byś za chiny nie ustawił :D
Zapisane

mortimers

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 15, 2006, 20:02:36 »

dokaladnie jest tak jak mowisz demonos, mratwi mnie tylko to ze jak kopie w kopke to to mi odbija i zgrzyta polksiezyc;/ jak na to poradzic??
Zapisane

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2222
    • moja stronka
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 04, 2007, 11:54:55 »

Witam nie bede robił nowego wątku wiec pisze o co biega:
a wiec chiałem po zimie ustawić zapłon pożądnie i według ksiazki ustawiłem i jawa pali do tyłu w kazdym innym miejscu jawa pali na dotyk  i jest nieodczówalna różnica po przestawieniu zapłonu :-/
zawsze pali z kopa je¼dzi tak samo , i sobie łyka paliwko obecnie z rury nic nie kapie (moze po 50km widać jakieś kropki na koñcówkach) i teraz mi powiedzcie jak mam ustawić zapłon żeby mniej palił jak w kazdym punkcie zapłonu chodzi tak samo dodam że zapłon mam teraz około 2milimetry brakuje do całkowitego przyspieszenia zapłonu . nie wiem czym, sie kierować .Jawa ciągle je¼dzi  <thumbup>
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2222
    • moja stronka
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 04, 2007, 11:57:14 »

A może któryś z was podjął by sie ustawienia zapłonu jak będziemy w Kazimierzu  oczywiście   <cheers> za to
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

Piotrek350

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 04, 2007, 20:26:56 »

Paweł co było przyczyna ze nie mogłes ustawic tego zapłonu ja mam tak samo po 5-10km zapłon silada  <mur>  nie wiem co robic poradzicie cos bo trace siły do tego motocykla  :[   <mur>
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 04, 2007, 21:00:49 »

[quote ]
A może któryś z was podjął by sie ustawienia zapłonu jak będziemy w Kazimierzu  oczywiście   <cheers> za to
[/quote]

Coś się pomyśli  :> :>

Tylko żebym sprzętu nie zapomniał  :-/ bo z moją sklerozą to .........
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2222
    • moja stronka
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 05, 2007, 07:27:34 »

jak cos to ci przypomne :)

pozdr
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

madras30

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 05, 2007, 09:13:51 »

problem  dwóch szkół regulacji zapłonu przerabialismy niedawno...

ale ok, ja mam że maksymalny wznios krzywek( wał daleko za GMP) ma te 0.3 i jakos dało mi sie ustawic zapłon i chodzi od 3 lat bo nie zaglądałem tam od tego czasu ale w tym sezonie  kontrolnie zajrzę, podczas takiej regulacji jest pewien szkopuł: połozenie ok2.7 mm przed tym GMP uzyskuje przerywacz na małym wzniosie krzywki zatem bardzo trudne jest juz ustawienie ale nie oto m chodzi. Praktycznie najmniejsze zuzycie slizgacza młoteczka powoduje szybkie poóxnianie zapłonu i tu cała kicha  :-/. natomiast podczas regulacji na 0.3 w GMP a maksymalne rozwarcie wiadomo gdzie to wówczas  jest tak ja w inych moto czy autach z przewywaczem i gra tylko, ze maksymalny wznios krzywki to (u mnie też) przerwa  ok 2.5- 3mm zatem jak długo wytrzymalyby styki i cała regulacja jak młoteczek wali w kowadełko z tak duzą siłą? może tak ma być ale sądze, że to jest właśnie przyczyna u Pawła. spróbuj  pobawic się z zapłonem  na makymalny wznos krzywki 0.3 a nie 0.3 w GMP.

PS. napewno często spotykaliscie sie z piłowanymi orworami regulacji płytek- dlaczego? wiadomo.
Zapisane

lyyy

  • Gość
Odp: jak to jest z tym zaplonem ??
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 05, 2007, 09:48:07 »

po naszych ostatnich debatach na temat zapłonu doszedłem do takich samych wniosków co Madras30 (opisane wyżej)- dlatego przestawiłem zapłon na 0,7mm w maksymalnym rozwarciu.w ogóle silnik dobrze mi pracuje na wszystkich tych ustawieniach.ale wydaje się, że to będzie optymalne.oczywiście nie upieram się że tak ma być i nie chcę wprowadzać jeszcze trzeciej szkoły.radzę ustawić według serwisówki,a jeśli coś nie będzie grało-kombinować po swojemu.jeśli tylko wał nie ma bicia,krzywka i przerywacze nie zużyte-(nie ma ..... we wsi-musi grać) ;]
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
problemy z zaplonem

Zaczęty przez Orzeszek « 1 2 » Elektryka

46 Odpowiedzi
16533 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 07, 2013, 22:54:14
wysłana przez Orzeszek
25 Odpowiedzi
9532 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 16, 2013, 23:04:08
wysłana przez AndrewS
6 Odpowiedzi
2567 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 26, 2017, 01:34:07
wysłana przez janosikmz19822
14 Odpowiedzi
4200 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 24, 2017, 20:57:48
wysłana przez grześ350
32 Odpowiedzi
6052 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 08, 2021, 19:58:23
wysłana przez beduin929