Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 11, 2024, 17:52:13
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE  (Przeczytany 13068 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pr0dziz

  • Gość
Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« dnia: Listopada 08, 2009, 13:28:07 »

Nie znalazłem podobnego tematu, a informacje na temat owego regulatora są porozrzucane po całym forum, więc zakładam nowy temat w którym użytkownicy regulatora mogliby się podzielić swoimi spostrzeżeniami i wszystko znajdowało by się w jednym miejscu. Więc chodzi o to, czy można elektronikiem z czystym sumieniem zastąpić stary mechaniczny regler? Jak wygląda sprawa ładowania i czy wieczne problemy z "k****m oczkiem" ustąpiły?
Bardzo proszę użytkowników o wyrażanie opinii, gdyż mam dylemat i nie wiem który regler montować.

P.S. Z pewnością informacje te przydadzą się "potomnym".

Pozdrawiam!
Zapisane

zielarz

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 11, 2009, 00:32:14 »

Co do montażu w moto to u siebie w CZ 350tce zastosowałem taki patent że regler dałem pod siedzenie-ma za szeroką blachę żeby się mieścić pod lewym deklem (trzeba by ciąć) ale za to jest bardzo płaski, i akurat fajnie siedział nad taką szeroką wtyczką. Co do działania to z pewnością nie gorzej niż oryginalny, ale mimo wszystko i tak ładowanie miałem na tyle słabe że po właczeniu świateł z żarówką 35W z przodu motor przygasał. Wniosek? jeśli masz nieciekawą instalacje to sam regler tego nie wyleczy. Sam regulator rozebrałem-z ciekawości. Co ciekawe jest tam potencjometr, którego roli do koñca nie rozgryzłem ale napięcia troche się podniosły po przekręceniu go. Mialem też okazję mierzyć napięcie na stykach regulatora podczas jazdy przy różnych prędkościach (przymocowany na stałe miernik uniwersalny i gaszenie motoru w trakcie jazdy żeby owy miernik nie szalał  :>) i wygląda to mniej więcej tak że przy obrotach "chwile po zgaśnięciu kurwiego oczka" mamy jakieś 6,6, potem napięcie sobie stopniowo rośnie, aż gdzieś przy takich już dość zdrowych obrotach (ciężko mi to określić bez obrotomierza, ale na czwórce jakieś 75-80) osiąga 7,2 i na tym poziomie się zatrzymuje.

Aha, i odpowiadając na pytanie to kurwie oczko działa na nim znakomicie i niezawodnie :)
Zapisane

Lopez

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 625
    • Mechanika Pojazdowa
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 05, 2010, 20:02:25 »

U mnie w CZ też mam ten regulator i jest mały defekt. Otóż żarówka ładowania lekko się żarzy. £adowanie jest odpowiednie.
Zapisane

gringo

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 05, 2010, 22:46:09 »

w sama pore Panowie odgrzebaliście bo myslałem o tym, zapewne machne to do mojej 472.4
Zapisane

pr0dziz

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 05, 2010, 23:40:57 »

Teraz ja dam znać jak to wygląda u mnie w Jawie 350 typ 634.7. Kontrolka ładowania gaśnie gdzieś w granicach ~3,5k obrotów, przy włączonych:
-kierunkach 2 x 21W
-pozycja 2W i 5W
-światło mijania 35W
Nie wiem jak wyglądają pomiary miernikiem, gdyż takiego wynalazku nie posiadam (jeszcze!). Można by było dorzucić do tego światło stopu (15W/21W) i tak zrobię gdy lodowce ustąpią, mam nadzieję że wtedy już miernikiem.

PS. Dodam, że akumulator mógł być już lekko zaspany, gdyż zanim po remoncie udało się bestię odpalić to troszkę się nakopałem (nie mówiąc już o tym ile czasu ojciec podziwiał pięknie "pykające" kierunki i "pałer" światła drogowego/mijania, oczywiście na zgaszonym silniku <lol>)
Zapisane

GROM

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 06, 2010, 08:04:05 »

To policzmy pr0dziz
21+21+2+5+35= 84 waty tyle to twoja prądnica ma wydajności nie ma sensu sprawdzać na tylu odbiornikach napięcia ładowania bo ono po prostu będzie na poziomie napięcia akumulatora lub nawet niżej. To że kontrolka gaśnie w okolicach 3.5 świadczy o tym że ładowanie jest tylko wydajnośc prądnicy dopiero przy tych obrotach pozwala na wyprodukowanie napięcia odrobinę większego od napięcia akumulatora.
Zapisane

Hubertus

  • Użytkownik techniki
  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • Srdcem a rozumem
    • rumble garage
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 06, 2010, 08:18:55 »

(...) wygląda to mniej więcej tak że przy obrotach "chwile po zgaśnięciu kurwiego oczka" mamy jakieś 6,6, potem napięcie sobie stopniowo rośnie, aż gdzieś przy takich już dość zdrowych obrotach (ciężko mi to określić bez obrotomierza, ale na czwórce jakieś 75-80) osiąga 7,2 i na tym poziomie się zatrzymuje.

Aha, i odpowiadając na pytanie to kurwie oczko działa na nim znakomicie i niezawodnie :)

80 km/h na czwórce to powinno być jakieś 3000-3200 rpm...
Zapisane
Jawa typ 634; 12Volt-VAPE + Velorex 562
Kawasaki GPz 750 KZ 750E
Kawasaki GPz 900 R

GROM

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 07, 2010, 13:43:55 »

U mnie w CZ też mam ten regulator i jest mały defekt. Otóż żarówka ładowania lekko się żarzy. £adowanie jest odpowiednie.
To jest efekt spadku napięcia na którymś elemencie regulatora najprawdopodobniej diodzie(zależy od rozwiązania bo może to być również tranzystor) i jest całkiem normalnym zjawiskiem a jego efekt to żarzenie się żarówki.
Zapisane

gringo

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 07, 2010, 13:49:19 »

a powiedzcie mi szczerze, jest sens to montować czy juz bawić sie z orginałem i doprowadzić go do urzytecznego stanu
Zapisane

GROM

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 07, 2010, 13:58:25 »

a powiedzcie mi szczerze, jest sens to montować czy juz bawić sie z orginałem i doprowadzić go do urzytecznego stanu

Jeśli doprowadzisz  oryginał do użyteczności to nie ma sensu , ale przyznam się zupełnie szczerze że mnie się to nie udało chod¼ czyściłem i regulowałem, to niby napięcie ładowania było odpowiednie ale bez obciążenia odbiornikami typu światła i strasznie skakało. Po założeniu elektronicznego, ładowanie stało się bardziej stabilne co prawda większej wydajności prądnicy nie uzyskamy ale za to mam pewność że napięcie ładowania trzyma pewne granice.
Zapisane

gringo

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 07, 2010, 14:02:51 »

wiec podążę Twoimi śladami :P powalcze i sie okaże :]
Zapisane

Rufus143

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 24, 2010, 21:25:18 »

Zna ktoś schemat modyfikacji aby CZ 350 6V zaadoptował regulator napięcia (identyczny z wyglądu ja dedykowany jawie) od MZ też 6V stałego , typ RP 15t "MZ"

z tego co poczytałem sprowadza się to do podłaczenia przewodu wzbudzenia na mase a na zacisk wzbudzenia podpiecia +szczotke , w tej chwili nie mam dostepu żeby zobaczyć tą instalacje w motorze i okreslić czy to się nada w działaniu. Może ktoś już dokonał tej modyfikacji i działa regulator mzetowski w jego jawie. pozdrawiam
Zapisane

Mofeix

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 881
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 24, 2010, 21:35:53 »

Tzn jeżeli dobrze zrozumiałem o co Ci chodzi to jak wkładasz od MZ to zamieniasz przewody na prądnicy.
Zapisane
    Status GG
Jawa 350 634 12V 1983r -Była
Vectra A GT 1994-Była
Kawasaki GPZ 500 1990r-Była
E30 Touring 325- Jest!

GROM

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 25, 2010, 06:47:27 »

Zna ktoś schemat modyfikacji aby CZ 350 6V zaadoptował regulator napięcia (identyczny z wyglądu ja dedykowany jawie) od MZ też 6V stałego , typ RP 15t "MZ"

z tego co poczytałem sprowadza się to do podłaczenia przewodu wzbudzenia na mase a na zacisk wzbudzenia podpiecia +szczotke , w tej chwili nie mam dostepu żeby zobaczyć tą instalacje w motorze i okreslić czy to się nada w działaniu. Może ktoś już dokonał tej modyfikacji i działa regulator mzetowski w jego jawie. pozdrawiam
Robiłem tą  przeróbkę u siebie , to proste , zajmujemy się tylko przewodami wzbudzenia prądnicy pozostała cześć instalacji bez zmian, i tak przewód stojana (wzbudzenia) żółty podpinasz do masy, natomiast czerwony spięty ze szczotką plusową podajesz na przewód wzbudzenia z regulatora ot i wszystko. 
Zapisane

Rufus143

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 25, 2010, 12:10:32 »

Wiem panowie że to prosta przeróbka nawet bardzo tylko chodziło mi o info czy ktos to zrobił i mu działa :) dzięki
Zapisane

Rufus143

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 25, 2010, 12:19:52 »

mafinos

Z tego co widze to jest regulator 12V więc sie nie bardzo nada ponieważ 6V prądnica nie poda mu takiego napiecia jakie on potrzebuje wiec nawet nie zacznie regulować, jak dobrze zobaczyłem jest to typ AA2/12V.

jak coś

B - kontrolka, szczotki
D - zasilanie
DF - wzbudzenie
Zapisane

Anarch

  • Gość
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 25, 2010, 13:33:36 »

mafinos

Z tego co widze to jest regulator 12V więc sie nie bardzo nada ponieważ 6V prądnica nie poda mu takiego napiecia jakie on potrzebuje wiec nawet nie zacznie regulować, jak dobrze zobaczyłem jest to typ AA2/12V.

jak coś

B - kontrolka, szczotki
D - zasilanie
DF - wzbudzenie


Rufus czytanie nie boli...również jak i opcja edytuj.
mafinos napisał że ma wersję 6V -> pewnie nie mógł znale¼ć zdjęcia 6V więc wrzucił podobny 12 V.
Zapisane

mafinos

  • Gdy zakładam kask... Zaczynam patrzeć inaczej na świat ...
  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 81
  • jeszcze będzie :)
    • ZUGREM - CNC
Odp: Elektroniczny regulator prądnicy 6v (RP-15t) - OPINIE
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 25, 2010, 19:17:23 »

dziękuje i naprawdę przepraszam za problem:)
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
3 Odpowiedzi
4378 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 30, 2007, 15:41:18
wysłana przez moonraker
16 Odpowiedzi
9903 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 26, 2014, 00:59:51
wysłana przez Jawolotmen
13 Odpowiedzi
8282 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 04, 2008, 23:50:42
wysłana przez Fryz
8 Odpowiedzi
4787 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 18, 2014, 09:04:22
wysłana przez ORZ7
3 Odpowiedzi
1038 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 06, 2021, 17:37:53
wysłana przez Rozztocz