Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 21, 2024, 05:16:56
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Spalanie oleju ze skrzyni ?  (Przeczytany 5796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasz_master

  • Gość
Spalanie oleju ze skrzyni ?
« dnia: Sierpnia 23, 2008, 18:11:44 »

Witam,

myślałem, że wyszedłem ze swoją Jawą na ostatnią prostą, ale pojawił się nowy problem. Już kiedyś narzekałem, że mój knedel nadmiernie dymi, dałem sobie z tym spokój, myśląc, że to wina złego poziomu paliwa. Tym razem jednak wyregulowałem ga¼nik, dolałem dokładnie odmierzoną ilość oleju do paliwa (1:50) i dalej to samo. Dodatkowo pojawiły sie pewne niepokojące objawy. Z tłumików kapie gęsty olej, początkow myślałem, że to niespalona mieszanka, jednak gęstośc sugeruje bardziej olej przekładniowy, dodatkowo nie ma zapachu benzynu.  Z koñcówek tłumików, oprócz oleju i dymu od czasu do czasu wyleci kawałek oderwanej sadzy, wcześniej takiego czegoś u mnie nie było. Oczywiście bardziej zaolejony i dymiący jest prawy tłumik :)


Tak więc czy to możliwe, że silnik zasysa olej z skrzyni? Nie mam problemu z odpaleniem , regulowałem zarówno ga¼nik jak i zapłon. Tak na chłopski rozum, gdyby poszedł simmering, to ciężko byłoby uruchomić motocykl, pozatym, jak już wspomnialem, bardziej zaolejony jest prawy tłumik, a sprzęgło jest przecież z lewej strony.
Zapisane

j@wa

  • Kudłaty durnowaty reperuje stare graty
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1834
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 23, 2008, 19:47:50 »

Wyczyść tłumiki w środku z tego osadu. Jak kiedyś je¼dziłeś na rozregulowanym ga¼niku to nazbierało się tam syfu i teraz pluje,dymi. Takie czyszczenie powinno pomóc. 
Zapisane
Jawa 638.0 '87r
Jawa 638.5 Velorex 562 '86r

I coś tam jeszcze.

brajdak

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 24, 2008, 21:14:36 »

a w skrzyni oleju ci nie ubywa? Mozliwe ze kartety sie troszke poluzowalo i wydmuchalo uszczelke pomiedzy skrzynia a walem korbowym
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 25, 2008, 00:09:46 »

Przecież nie ma uszczelki między skrzynią, a wałem. Wyczyści tłumiki dobrze.


pzdr
Zapisane

brajdak

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 26, 2008, 22:10:27 »

jak to nie ma uszczelki??  Przeciez miedzy dwoma karterami daje sie uszczelke a komory wwalu i skrzyni oddzielone sa cienka scianka ktora tez jeszcze uszczelniana uszczelka ta ktora uszczelnia kartery skrecajac je do siebie, W sumie teoretycznie do tej jcianki dochodzi jeszcze czolo walu ktore powinno byc szczelne bez uszczelki ale wierzcie mi ze z czasem roznie z tym bywa
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 26, 2008, 22:55:13 »

NIE MA ZADNEJ USZCZELKI MIEDZY KARTERAMI. Omawiane dziesiatki razy i wbij sobie to do glowy raz na zawsze ;) Daje sie uszczelnienie, sa rozne specyfiki, ale najczesciej stosowany jest silikon. Tam nie moze byc uszczelki i nigdy oryginalnie nie  bylo.
Zapisane

brajdak

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 27, 2008, 16:42:54 »

silikon tez jest rodzajem uszczelki i o to mi chodzilo
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 27, 2008, 18:33:09 »

Silikon to uszczelniacz raczej nie uszczelka ;)
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 30, 2008, 14:21:32 »

ja mam to i wiele innych elementow skrecone na loctite 510
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

lukasz_master

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #9 dnia: Października 06, 2008, 11:28:27 »

Witam,

przepraszam, że dopiero teraz odpisuje , ale grafik w nowej pracy skutecznie uniemożliwił mi garażowe Jawerowanie. Dziękuję za odzew, w wolnych chwilach tochę siedziałem przy knedlu, teoretycznie znalazłem przyczynę dymienia.

¯eby wykluczyć spalanie oleju ze skrzyni, odpaliłem Jawe z suchą skrzynią,  niestety nadal dymiła ponad normę. Odkręciłem więc dekiel, ściągnąłem sprzęgło i zębatkę - simmering okazał się o 1mm za szeroki w środkowym obwodzie. Nie wiem jak to możliwe, że silnik w ogóle odpalał... No nic, wymieniłem simmering, profilaktycznie nowe poszły też pod alternator i zębatkę zdawczą. Szczęśliwy, że znalazłem rozwiązanie problemu odpaliłem Knedla i.....






....zonk   <frusty>No nic, cieñ podejrzenia padł więc na paliwo, zatankowałem na innej stacji - dalej to samo. Zaszalałem i kupiłem olej ESSO 2T syntetyczny z formułą zmniejszonego dymienia. Oczywiście nie pomogło. Nic to, zabrałem się za regulację ga¼nika (wcześniej odpaliłem Jawe na zapasowym ga¼niku - bez zmian), pomimo tego, że Jawa bardzo ładnie paliła i zbierała się konkretnie. Zmniejszyłem poziom paliwa do minimum, motocykl ciężko odpala, bardzo ¼le się zbiera na wyższych obrotach - bez zmian. Opuściłem iglicę na maxa - null. 


Sam nie wiem o co chodzi. Czy zużyte cylindry oraz niekompletne wkłady tłumików mogą powodować takie problemy?  Mam jeszcze wątpliwości co do dysz, kupiłem cały komplet w agmocie - może trafiłem na chiñski twór...
Zapisane

MOTOMYSZOR

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #10 dnia: Października 06, 2008, 12:31:11 »

£ukasz, co znaczy nadmierne dymienie dla ciebie?
 bo ja w swojej jawie miałem zasłonę dymną nawet na ciepło jak mocniej gazu dałem. I z tłumików kapało też. A wierz mi że moja jawcia była technicznie ok.

We¼ pod uwagę że nagrzanie silnika i wydechu trwa dość długo, dłużej niż by się wydawało. Jeśli to było olej ze skrzyni to zanim resztki wyjdą ze skrzyni korbowej to potrwa zanim paliwo wypłucze. Do tego przy zimniejszej pogodzie i wilgoci w powietrzu zadymienie wzrasta dość mocno. Jak już kiedyś pisałem mi nawet shell advance za 49 zł (sic) nie pomógł. mocniej gazu i dymek...... taki urok.....
Zapisane

lukasz_master

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #11 dnia: Października 06, 2008, 14:51:15 »

Wiem, że 2T zawsze dymiły i będa dymić - nie mam nic przeciwko, martwię się jedynie, że jest to sygnał do kolejnego połowienia silnika (chyba już czwartego;]).

Pojutrze załatwię kamerę i pokażę Wam moje kopcidło, może faktycznie jestem przewrażliwiony. Może być też tak jak piszesz Motomyszorze, silnik zassał oleju do skrzyni korbowej i potrzeba czasu żeby go wypłukać.

Zapisane

Marek01

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #12 dnia: Października 06, 2008, 19:27:37 »

Może poprostu nalałeś mu półsyntetyka i czyści ci nagar i wypluwa?
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Spalanie oleju ze skrzyni ?
« Odpowiedź #13 dnia: Października 06, 2008, 21:26:03 »

Motomyszor ma racje to jeszcze może być olej w skrzyni korbowej. Nie raz czytaliśmy o zupie olejowo nagarowej która wypływała podczas połowienia silnika ze skrzyni korbowej. Co do nagrzewania wydechu to prawda potrafią się baaardzo długo grzać. Wydech grzeje się bardzo szybko gdy jest ¼le wyregulowany zapłon, silnik zresztą też.
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
8 Odpowiedzi
6611 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 20, 2007, 13:29:45
wysłana przez moonraker
59 Odpowiedzi
38381 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 18, 2015, 15:43:34
wysłana przez second
4 Odpowiedzi
3377 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 22, 2013, 15:20:06
wysłana przez Marcin_93
11 Odpowiedzi
5619 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 19, 2015, 00:48:12
wysłana przez Turbo
2 Odpowiedzi
3613 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 01, 2017, 08:26:48
wysłana przez beduin929