Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 25, 2024, 20:16:31
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Potrzebna pomoc :)  (Przeczytany 3851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SONY

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 198
  • Najlepsze przed tobą !
    • Moja Jawa
Potrzebna pomoc :)
« dnia: Maja 29, 2012, 21:50:57 »

Witam serdecznie na wstępie od razu mówię zebyście mnie nie brali za kompletnego laika w sprawach Jawy otóż mam pojęcie:)
Problem hmmm prośba polega na tym czy ktos z okolic śląska mugł by mi wyregulować Jawę na zapłonie bo coś mi ona nie pasuje starałem się wyregulować lecz coś nie za bardzo mi szło więc wróciłem do poprzedniego ustawienia może to wina gaźnika a nie chce czegoś spiepszyć powinno sie uczyc na błedach i takie tam wiem lecz chciałbym mieć to na prawdę dobrze zrobione bo w niedługim czasie chciałbym się nią wybrac na mazury czyli około 550km jak po patrze na filmiki to jawt lepiej zbieraja z dołu i to o wiele i maja tez wysoko wydechy jak ja.
poziom paliwa ustawiłem może to kwestia gażnika czasem nie daje mi to spokoju bo mam porównanie do Mz i ona rwie z niskich wiem ze niema co porównywac lecz jest dyrastyczna różnica :( od 3 tys rwie ale te niskie a przciez niebęde jechał 110 czy 120 tylko poto żeby mi dobrze ciągła chce 1,5 tys obrotów na 4 i około 80-90 km tylko te cholernie słabe niskie obroty wiem że to nie Diesel ale chyba jest cos nietak
No to sie rozpisałem wiem tematów milion było ale musialem nowy założyć

Zapisane
    Status GG

pery_1989

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 28
  • Jawa 634
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 29, 2012, 22:04:48 »

Może ktoś Ci pomoże,ale na spokojnie wytłumacz co jest nie tak w twoim motorkiem?:)
Zapisane
    Status GG
Drogę otwartą,Wibrację pod butem,Wiatr we włosach
i Manetki w dłoniach. Żeby to nigdy się nie kończyło,
w Szeroki Świat ze mną pędziło,Gdy kopniesz raz-poczujesz pusty gaz,
Gdy kopniesz razy pięć-usłyszysz piękny dźwięk. Maszyna się obudzi,
dwutaktem Świat przewróci,Wy chyba już to wiecie -
Dla mnie Jawa Najpiękniejszy motor na Świecie:D

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 29, 2012, 22:09:39 »

638 z wysokimi komina podobno tak mają, że ciągną ostro dopiero od 3000.
W kwestii zapłonu, jak jest wczesny, zbiera się z wysokich obrotów, jak jest późny, dobrze idzie z dołu ale szybko nie pojedzie.

Cytuj
:( od 3 tys rwie ale te niskie a przciez niebęde jechał 110 czy 120 tylko poto żeby mi dobrze ciągła chce 1,5 tys obrotów na 4 i około 80-90 km

przy 1500 rpm na 4 biegu masz coś koło 35/40 km/h
prędkość rzędu 80-90 to obroty ok 3250-3500
Zapisane
    Status GG

SONY

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 198
  • Najlepsze przed tobą !
    • Moja Jawa
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 29, 2012, 22:18:14 »

No dobra z ta predkościa to moze przesadziłem grubo ale chodzi mi oto że musze ja troche meczyc na obrotach żeby ciagneła kumpel ma Cz 175 i mu rwie i jade za nim on na trzeci bieg niskie obroty ja na 3 niskie on poszed a ja redukcja i dopiero czekam az na 2500 wejdzie i dopiero go doganiam denerwuje mnie to i dlatego prosze o wydedukowanie czego kolwiek żebym mógł sprawdzać
Zapisane
    Status GG

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3513
  • Smoczyciel
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 29, 2012, 22:18:38 »

Jaką masz zębatkę zdawczą (ile zębów)??
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

SONY

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 198
  • Najlepsze przed tobą !
    • Moja Jawa
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 29, 2012, 22:20:52 »

Ja mam 18 z nówka sztuka
Zapisane
    Status GG

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3513
  • Smoczyciel
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 29, 2012, 22:29:00 »

Ja mam 18 z nówka sztuka


A wcześniej miałeś taką samą (18z)??
Twoje problemy zaczęły się po zmianie ustawienia zapłonu czy wczesniej??
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Krzysiek

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 29, 2012, 22:36:46 »

Witam...mam to samo - zębatka 18 - jawa trochę ,,czopperowata,, - jak mam trójkę to idzie jak ogień ale jak wrzucę 4 to robi się mulasta i trzeba trochę czasu aby się rozpędziła - niedobre przy wyprzedzaniu z niskich obrotów na 4, przyzwyczaiłem się do tego...rada - zmień 18 na 17 - holger podał link do charakterystyk silnika w zależności od zębatki...K
Zapisane

Don1993

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 321
  • Jawa 350 Typ 638-1/639 '89 , 638-5
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 29, 2012, 22:51:20 »

powiem tyle mam 638-1 wysokie kominy i miałem zębatkę wcześniej 18z ciągła ładnie ale gdy miałem wybrać się do Kamieńska to stwierdziłem musi być 17z, teraz jeżdżę na 17z, zapłon na 2.7 mm przerwa na platynkach 0.4mm chodzi jak marzenie jak na ts ale w porównaniu do żeliwniaku nie ciągnie tak od dołu po przekroczeniu 1750rpm już zbiera się podobnie do żeliwniaka, a przy 3000rpm rwie jak diabeł, jeździłbym  na 18z ale często jeżdżę w dwie osoby i łubie mieć zapas mocy ale na 18z nigdy nie robiła się mułowata zawsze ciągła ;) a teraz na 17z przynajmniej zbierze się na prostej drodze do 7000 rpm nie raz i ponad troszkę;)  daje radę a wcześniej to max na prostej 6500;)
Zapisane

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 29, 2012, 23:02:56 »

gaźnik do regulacji - u mnie z dołu dobrze ciągnie i się rozpędza przyzwoicie
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

albiNOS

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 152
  • Kia Sorento, , Audi A4, Swift Coastline, Romet M1
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 29, 2012, 23:34:17 »

Jak już będziesz na Mazurach to wpadnij do Pierkunowa i pozdrów moich rodziców :-) potem zaleć do mojego wójka na biwak do Pieczarek, biwak u Bogusia. Powołaj się na Alberta to może jaki rabat dostaniesz :-).

A w temacie to Ci powiem, że ciężko tak wyczaić co i jak. Potrzeba więcej informacji by Ci coś doradzić. Przy czym grzebałeś, co zmieniłeś. Przyczyny mogą według mnie być takie:
1) za duży kąt wyprzedzenia zapłonu. Przyjrzyj się czy kopnikak ci nie odbija przy uruchamianiu, sprawdź ile mm przed gmp pojawia się rozwarcie styków. Niby ma być od 2,7 do 3,2 sprawdź też przerwę, nie pamiętam ile powinna wynosić przy gmp
2) Grzebaństwo przy tłumikach, może ktoś z poprzednich właścicieli usuną jakąś część, za głośna nie jest?
3) Nie masz problemów z rozruchem? raczej labiryntu to bym nie podejrzewał ale przy tak niskich obrotach typu tysiak to może i przedmuchy pojawiają się
4) Zobacz czy gdzieś niema nieszczelności w dolocie.
5) poziom paliwa jak umiesz to sprawdź, przyznam, że ja tego nie umiem robić
6) ustawienia zapinki na iglicy (z tego co wiem to środkowa) i poczytaj o regulacji gaźnika. Sprawdź czy czysty jest
7) i na koniec coś co mnie kiedyś zaskoczyło. Miałem cz. Ciężko paliła i nie chciała wchodzić na obroty. Trzeba było machać gazem aż osiągnęła jakieś 5000 obrotów (dokładnie to nie wiem bo niema obrotomierza) ale jak już jeba...a osiągnęła te obroty jakimś cudem, to miała takiego kopa, że aż dziw brał. Ale naprawdę nie dało się tym jeździć. Bo ciężko było złapać te obroty. Przyczyną tego stanu rzeczy był niski poziom inteligencji poprzedniego właściciela który upierd...lił płaszcze tłoka chyba o kilka centymetrrów. Chyba chciał obniżyć ich masę.
 8) na razie nic więcej nie przychodzi mi do dyńki. Dobra idę oglądać horror na tv7 pazdriawliaju.

Juz nie będzę poprawiał, mówisz gaźnik ok. Przylewa? chodzi o zalewanie paliwem? brudny lub nieszczelny zaworek iglicowy?
no na razie nic mi do łba nie przychodzi
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2012, 23:36:18 wysłana przez albiNOS »
Zapisane

Bzyko

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 30, 2012, 15:40:16 »

Co do ustawiania zapłonu to jednak dobrze by było jakbyś sam się tego nauczył. Jadąc w taką trasę może się okazać, że będziesz musiał to robić gdzieś w polu. Oryginalny zapłon nie jest mocną stroną Jawy i wymaga częstych korekt.
Zapisane
Jawa 634,7 rocznik 83
Kawasaki GPZ 1100 rocznik 96
Romet Duet Tandem rocznik 81
Mitsubishi Galant 2,5 V6 rocznik 02
Seicento 0,9 rocznik 98

SONY

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 198
  • Najlepsze przed tobą !
    • Moja Jawa
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 30, 2012, 20:15:02 »

Wczesniej miałem zebatke 17 i od samego poczatku tak było ona ogólnie ładnie ciagnie tylko chciałbym żeby z niskich ciagneła.
A może po prostu mam porównanie do Mz i dlatego tak nazekam wczesniej nie nażekałem bo nie miałem porównania chyba wezme sie ostro za zapłon poczytam poradniki z forum i cos wykombinuje bo tak wiem tyle zeby jawa dobrze ciągneła z niskich to musi równo chodzić na niskich i mieć pełne jakby spalanie a nie takie mruczenie tylko dupczyć musi żeby dobrze ciągnęła więc na gażniku sie pobawie bo zapłony nie chce ruszać bo pali wyśmienicie
Do albiNOS-a
1 kopniak nieodbija przy kopaniu reką ja moge odpalic nigdy mi w tej Jawie nie odbił,
2 tłumiki nie dawno wypalałem to znaczy te bebechy i czyscilem kominy,
3 tak jak mówie pali z reki z dolnego połozenia kopki,
4 mam peknieta gume co z gażnika do cylindrów idzie i zdeformowana z airboxa,
5 poziom paliwa ustawiłem był za mały,
6 zapinka na srodkowym czyszczony i to solidnie około 3 tuygodni temu,
Silnik dziewiczy nawet głowce niebyły sciągane jak twierdził poprzednik który był pierwszym właścicielem a ja nie rozbierałem:)

 
Zapisane
    Status GG

albiNOS

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 152
  • Kia Sorento, , Audi A4, Swift Coastline, Romet M1
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 30, 2012, 21:19:58 »

Postaraj się ogarnąć temat pękniętej gumy i arboksa, może tu leży przyczyna? Jeśli to pęknięcie było już wcześniej a wszystko było ok to z czasem mogło się już całkiem rozszczelnić i bierze powietrze z boku zamiast airboksa, przy wyższych obrotach podciśnienie może zaciskać gumę i nieszczelność zanika.
Zapisane

Krycha

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 677
  • Cz 472.6
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 30, 2012, 22:05:52 »

Cytuj
przy wyższych obrotach podciśnienie może zaciskać gumę i nieszczelność zanika.


A tego to kompletnie nie rozumiem. Że niby guma  się ściska przy większych obrotach? I dlaczego niby większe obroty powodują wzrost podciśnienia?
Sądzę, ze airboxy w knedlach nie były wcale liczone. Po prostu wsadzili tam byle jaką puchę i zamontowali filtr, ktory stwarza pożądany opór w przepływie powietrza.
A nie masz przypadkiem tak , że trzymasz gaz równo, motocykl jedzie równym tempem załózmy 80/h. Popuszczasz delikatnie gaz a on przyśpiesza? Mam tak samo. Musze podkręcić piec do 5tys. aby sprawnie się poruszać.Śmiem twierdzić, ze to za wysoki poziom paliwa. Kotłuje się to paliwo w garnkach, nie da rady się spalić i przez to zostaje wyrzucone w wyfuki. Spalanie rośnie lawinowo. Jeśli odpuścimy gaz, dostaniemy mniejszą dawkę paliwa przy tej samej dawce powietrza, które spowoduje łatwiejsze spalanie. świece prawidłowo dobrane?
No i nazwij ten temat po ludzku, bo problemy ma każdy, nie tylko motocyklowe. Pamiętam temat o MZ TS. Również był to problem. Że moderatorzy tego nie widzą...
Zapisane
ZaKrystian powiedz mi, ile Jawa pali Ci?

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3513
  • Smoczyciel
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 30, 2012, 22:11:12 »

Że moderatorzy tego nie widzą...

Arcy wszech wiedzący global moderator się prawie pierwszy wypowiedział, ale żeby temat poprawić to już nie bardzo...
Ja w tym dziale nie mam uprawnień...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

AndreV20

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 23, 2013, 10:04:27 »

A w temacie to Ci powiem, że ciężko tak wyczaić co i jak. Potrzeba więcej informacji by Ci coś doradzić. Przy czym grzebałeś, co zmieniłeś. Przyczyny mogą według mnie być takie:
1) za duży kąt wyprzedzenia zapłonu. Przyjrzyj się czy kopnikak ci nie odbija przy uruchamianiu, sprawdź ile mm przed gmp pojawia się rozwarcie styków. Niby ma być od 2,7 do 3,2 sprawdź też przerwę, nie pamiętam ile powinna wynosić przy gmp


Mam właśnie taki problem i nie mogę dojść do ładu z ustawieniem zapłonu. Brakuje kilku mm regulacji żeby zapłon był przed GMP. Co jest grane?
Zapisane

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 23, 2013, 10:10:05 »

Wyrarta krzywka, platynka przytarta, przestawiony czop wału (w co wątpie bo on się tak łatwo nie przestawia), ugięta podstawa zapłonu przez co po dokręceniu pitoli się całe ustawienie.
Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

kozulec

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 330
  • Jawa 634 "1984, Jawa 638 " 1989, Ogar 200" 1984
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 23, 2013, 10:34:05 »

Kilka lat temu, gdy pomimo zmiany krzywki,platynek i podstawy zapłonu dalej "brakowało mi skali" do ustawienia to zmieniałem wartość przerwy. W moim wypadku na 0,2mm. Jest to niestety patent a nie właściwe rozwiązanie problemu ale po tej przeróbce wszystko działało prawidłowo.
W obecnej Jawie też ustawienie zapłonu było problematyczne ale zapłon Groma wybawił mnie od problemów :D
Zapisane
Moc i satysfakcja. Bez kompromisów :P
500655795

Marcin_93

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 812
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 23, 2013, 10:37:17 »

Mnie też mało szlag nie trafił przy ustawianiu zapłonu. Miałem tak że dwa razy mi się platynka w 175tce otwierała, szlifierka, tuning krzywki i działa jak należy ;D
Zapisane
Bez motóra mina jest ponura

Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
┌(-_-)┐┌(-_-)┘└(-_-)┘└(-_-)┐

von_Majzel

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 23, 2013, 11:36:24 »

Ewentualnie polecić można elektroniczny zapłon . Tutaj na forum są koledzy którzy montują zainteresowanym takie , raczej w dość przystępnych cenach .
Zapisane

AndreV20

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 23, 2013, 18:02:05 »

Ile taki zapłon i do kogo się zwrócić?
Jak strzela w gaźnik to w którą stronę kręcić zapłonem?
Kolego jak zeszlifowałeś krzywkę? Tak że platynki otwierają się te 2.9mm-3.2mm przed GMP a zaraz za GMP się zamykają? Bo u mnie teraz w GMP jest prawidłowa przerwa a potem się zwiększa...
Co może być przyczyną słabej iskry?
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2013, 18:07:00 wysłana przez AndreV20 »
Zapisane

ForesT

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 225
  • Starszy informatyk :)
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 23, 2013, 18:06:15 »

Zapłony są produkcji kolegów SofCHJanek oraz GROM
Wiem że Grom chwilowo zawiesił produkcję.
Nie wiem jak jest z Jankiem.
Koszty ok 250zł.
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2013, 18:31:39 wysłana przez ForesT »
Zapisane
    Status GG
Motocykl to nie wszystko. Liczy się pasja!

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 23, 2013, 18:06:33 »

Jak kicha w gaźnik to za wczesny zapłon, jak strzela w tłumik to za późny.
Zapisane
    Status GG

AndreV20

  • Gość
Odp: Potrzebna pomoc :)
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 23, 2013, 18:22:00 »

Edytowałem post w czasie gdy koledzy już odpisali  :D
Zapisane