Wolna Strefa Jawa - CZ

Sprawy Techniczne => Elektryka => Wątek zaczęty przez: slazby w Maja 13, 2006, 11:57:33

Tytuł: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 11:57:33
Witam, to znowu ja;] może mi ktoś napisac zasade działania regulatora napięcia ??
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Xargo1 w Maja 13, 2006, 12:45:02
W jawoskim alternatorze / pradnicy sa dwa uzwojenia: stajanu i wirnika. Zasada jest tak że jezeli przez jedną z tych uzwojen płynie niewielki prąd o w drugim pojawia się napięcie. Regulator jest po to żeby regulować napięcie w pierwszym uzwojeniu tak żeby na drugim napięcie nie było większe od zakładaneg (6V lub 12V). Zauwaz że w komarach i wskach nie było regli. Dlaczego?? Bo tam wirnik (koło magnesowe) miało magnesy stałe.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 13:27:37
czyli to chyba jest tak: prąd z akumulatora jest dostarczany do wirnika przez szczotki w wyniku przepływu prądu w stajanie jest indukowwana siła SEM ale o jakiej wartosci?? 6V i dlaczego ten zacisk jest pod[pisany jako wzbudzanie??
a co sie dzieje z napięciem jeżeli np. jest idukowane 10v na stojanie w instalacji moze być max 7,5 v(chyba) to co siedzieje z resztą , odkłada sie na zezystorach co jest w reglu?? mam elektroniczny rozkręciłem go bo sie zepsuł, patrze a w nim jest pękniety tranzystor macy i dioda prostowniicza wymieniułem i dalej lipa, był jeszcze spalony rezystor pomiędzy dwoma skrajnymi nóżkami tego tranzystora nie wiem jaka tam jest wartośc bo sie nie da odczytać wstawiłem tam chyba 3,9k, wie ktoś może jaki tam powinien byc rezystor??
natępna sprawa jest to iż na stojanie jest taka mała cewka nawinięta bodajże na przeciw szczotek, ją też mi kiedyś szlak trafił i sie stopiła więc wziołem podobnego przekroju druta i nawinołem ją, zwoi jest tyle samo tylko troche drut jest grubszy, od czego jest ta cewka jak ją odłączam to mam brak ładowania ale to chyba nie wytworzy takiego napięcia na takiej "ceweczce"
to chyba na razie tyle
prosze o odpowiedz
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 14:35:59
Regulator napięcie w Jawie jest zasilaczem liniowym, czyli o działaniu ciągłym. Nadwyżka napięcia jest odkładana na tranzystorze mocy w postaci ciepła. Ma on prawo bardzo się grzać. Moc wydzielana na takim tranzysorze jest równa:
P = (Uwe - Uwy) * I
gdzie:
Uwe - napięcie przed regulatorem
Uwy - napięcie wyjściowe regulatora
I - prąd obciążenia regulatora
Rezystory pełnią tam funkcję ograniczników prądów baz tranzystorów wstępnych oraz mocy.
To że coś nie jest okopcone czy pęknięte nie oznacza, że element jest sprawny. Nie wiem jak w instalacji 6V, ale przy 12V często psują się tranzystory, którymi steruje się tranzystor mocy. Sprawd¼ je. Nie zaszkodziłoby, gdybyś wymienił kondensator elektrolityczny, bo te lubią parować, szczególnie przy takich watunkach jakie mają miejsce w regulatorze.
Jeśli nie możesz odczytać wartości rezysora to przekrój go na pół i zmierz jaką wartość ma połówka. Pomnóż to razy 2 i otrzymasz gotowy wynik. Na oko nie polecam wstawiać takich rzeczy. Jeśli chodzi Ci o rezystor pomiędzy emiterem, a bazą tranzystora mocy, to dla 12V ma on 50R i u mnie jest zupełnie czarny, a mimo to sprawny. 3,9k to gruba przesada raczej.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 15:31:11
a gdzie jest napięcie wejściowe i wyjściowe w regulatorze?? są oznaczenia: szczotki, wzbudzanie, +6V, te tranzystory sterujące tez wymieniłem jeden taki sam wstawiłem a drugi inny niby odpowiednik bo takiego samego nie kupie i teraz są oby dwa takie same;/ tzn przedtem był BC547B i BC337 wymieniłem oby dwa na bc547b wylutowane sprawdziłem miernikiem czy mają wzmocnienie i mają oby dwa takie same.
Jest w reglu również kontrakton i jak sprawdze czy jest zwarty to jest!!!!:/;/ czyli gdzieś chyba jest zwarcie bo kontrakton sam bez podłącznia nie ma zwarcia. Z jednej strony kontraktonu są własnie te tranzystorki sterujące
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 15:40:17
BC547B mają za mały prąd kolektora. Użyj BC640. BC547B ma 100mA prąd kolektora, a tranzystory oryginale mają chyba 600mA, albo 800mA. BC640 na pewno jest dobry, ja na nich jeżdżę.
Napięcie we to jest to podawane z alternatora, a wyjściowe to podawane z regulatora na elementy elektryczne.
Czyli: szczotki - Uwe
6V - Uwy
A napięcie wzbudzenia służy do zapalania lampki niedoładowania akumulatora.
Jeśli sprawdzasz miernikiem diod zwarcie, to ostrzegam, że kondensator będzie je stanowił (dopóki się nie naładuje), mały rezystor, itp.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 16:43:10
ja nie mam w reglu elektrolitów, a co do rezystora to maz racje ;] zrobiłem pomiary rpądu i napięcie na nim;D jak to w szkole uczyli i wyliczyłem z prawa omha ze R=ok.300 om czyli z szeregu wezme 330;]
a co do tych tranzystorów to poczekam doi poniedziałku to kupie i je sprawdze;]
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 13, 2006, 18:25:05
Hmm nie polecam mierzenia połówki rezystora i mnożenia wartości razy 2. W zależności od technologi wykonania rezystora otrzymany wynik może byc całkowicie błedny. W konstrukcjach starszego typu stosowano raczej rezystory masowe, więc taki pomiar może mieć szanse powodzenia, ale w przypadku rezystorów metalizowanych raczej nie da dobrego wyniku- wartość rezystancji w takim rezystorze ustalana jest w wyniku nacinania metalizacji, a nikt nie zagwarantuje że nacinanie jest wykonane symetrycznie po obu stronach. Po drugie jeżeli rezystor jest zjaranty tak że nie można odczytać wartość (no chyba że farba jest tylko starta) to materiał z jakiego wykonana jest warstwa rezystywna zmienił właściwości.

Tranzystor BC547 nie dość że ma za mały prąd maxymalny kolektora to w dodatku jest typu NPN. Zgodnie ze schematem regulatora do TSki dwa pierwsze tranzystory sterujące musza być typu PNP o prądzie max kolektora bliskiej 800mA (szacunkowo bo nie mam dostępu do noty katalogowej oryginalnego tranzystora TESLI). Tranzystor BC337 również jest typu NPN, komplemetarnym do niego tranzystorem (typu PNP) jest BC327- posiada on prąd kolektora 800mA.

Przed dobieraniem zamienników polecam lekture not katalogowych, które mozna znaleśc tutaj: http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/

Schemat regulatora napięcia do TSki można znaleśc tutaj: http://arecki13.republika.pl/jawa/naprawa.htm
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 18:45:16
Johnny - o tym rezystorze napisałem, ponieważ konstrukcja 6V regulatora nie jest dzisiejsza, więc pomiar "połówek" by wystarczył w pełni. Niestety schemat ze strony areckiego nie pomoże koledze, bo on ma 6V instalację jak wyczytałeś. Poza tym BC640 doskonale sprawuje się w regulatorze od TS, więc nie ma potrzeby szukać BC327, którego ja w Warszawie nie mogłem dostać (jedynie na Okrzei, ale tam były używane).
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 18:55:25
Dla kolegi slazby mogę dodać jeszcze, że jeśli orientujesz się conieco w elektronice to bardzo łatwo możesz zrobić sobie we własnym zakresie regulator napięcia.
Dobre są na tyrystorach, bo mało strat idzie na ciepło, np:
http://ezwebz.com/gs-classic/download/recreg_d.pdf
W zależności od tego jaki prąd pobierasz możesz pobawić się w zwykły stabilizator liniowy, np. na L200 czy LM350, niestety oba musiały by być zbocznikowane dość dużym tranzystorem mocy, jak KD503, który jest właśnie w regulatorze od TS.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 19:01:28
przepraszam ale przedtem nie napisałem posiadam cz175 6v i regla typ rp-15t przedchwilą znów odpaliłem sprzeta i zrobiłem pomiary i...
dalej lipa;/ napięcie sięga 12v
jak podłączam miernik pod same sczotki odpinają kabel od nich wychodzacy do regla jest 24v
w reglu jest również dioda prostownicza(chyba) była rozwalona na pół wlutowałem tam  1n4007 ( na oryginalnej też była koñcówka 4007 ale do początku nie jestem pewny)
tranzytor mocy załozyłem inny ponieważ takiego samego nie mieli w sklepie(założony bd244)
a wie ktoś co to jest takie okragłem w reglu po stronie tranzystora mocy tez jest "połaczone" z blachą jako radiator ale przez podkładke izolacyjną
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 13, 2006, 19:02:54
a czy ja napisałem że to musi byc BC327- sprostowałem tylko koleg, że ma na myśli tranzystopr złego typu. Co do rezystora nie polecam tej metody. Pomyśl- jeden problem- jak podzielić rezystor dokładnie na polowę <eek>.

Co do samodzielnej budowy to jeżeli ktoś wie co robi  to dobry pomysł. tylko tyrystorowych sie juz ptraktycznie nie stosuje teraz wszytsko poszo w tranzystory :) <cheers>
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:09:00
Myślałem, że masz też na myśli BC640. Przy tolerancji rezystora 20% nie trzeba się martwić o dokładne dzielenie :-) tylko łapać najbliższy z typoszeregu.
Ja na L200C kiedyś coś takiego skleciłem i działało dobrze. Tylko, że to było w WSK M21W2, jak instalację robiłem na 12V. Grzało się nieco, ale w obudowie TO220 można go dokręcić do ramy. Tylko trzeba pamiętać o podkładce (mikowej najlepiej) i podkładce pod śrubę. Polecam na stabilizatorach scalonych kombinować, bo tranzystorowy jest przecież w Jawie... Tyrystorowe są problemem, bo najpierw jest regulator, a pó¼niej prostownik. Duże tętnienia, itp. Nie polecam, ale na upartego można działać...  <dontgetit>
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 19:09:35
tego rezystora to już zostawmy w spokoju już wiem jaką wartośc miał, tokarz  a ty zrobiłeś tego regla ?? i czy on wogule coś bedzie śmigał, i czy on  jest na 6V, moze by,m coś sie zamotał w nim( jestem "prawie" elektronikiem (2klasa;])) ktoś mi już pisał że jak bede taki regulator robił to nie wiadomo czy bedzie odpowiedni prad przepuszczał
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:14:04
Przeczytaj poprzedni mój post. A czemu miałby nieodpowiedni prąd przepuszczać ? Na tym polega regulator, że zmienia prąd, żeby utrzymać stałe napięcie. Jeśli podłączych powiedzmy 0,5R żarówkę (jak jest zimna) do zasilacza 14,4V, to prąd popłynie wprost proporcjonalny do napięcia i odwrotnie proporcjonalny do rezystancji. Po nagrzaniu żarnika rezystancja wzrośnie, czyli prąd zmaleje, żeby napięcie mogło być stałe...
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:19:46
Co do zastosowania BD244 to mam spore wątpliwości. Ma on prąd kolektora równy 6A, co nie jest zbyt wygórowaną wartością, jeśli chodzi o instalację motocyklową. Szczególnie, że przy 6V prąd jest większy niż przy 12V...
Polecam BD317 - 100V, 16A, 200W. To na pewno wytrzyma.
"a wie ktoś co to jest takie okragłem w reglu po stronie tranzystora mocy tez jest "połaczone" z blachą jako radiator ale przez podkładke izolacyjną" <-- daj zdjęcie najlepiej.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 19:24:08
oryginalny tranzystor mocy co był miał prąd 7A
a co do zdjęcia to jak już to słabej jakości bedzie bo kamerą internetową robione
wtedy o tym prądzie że nie może przepuszczać to wogule był inny stabilizator
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:32:56
Każdy dobrze złożony stabilizator będzie poprawnie działał. Co do tranzystora to lepiej zawsze dać więcej zapasu, niż go jeszcze ucinać. Dopiero jak wymienisz tranzystory sterujące, ten rezystor, i inne elementy, które są uszkodzone, włącz silnik i zmierz napięcie za regulatorem. Dopiero wtedy będziemy kombinować...
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 19:35:32
http://img276.imageshack.us/img276/4720/image0180ix.jpg


http://img276.imageshack.us/img276/1058/image0227jg.jpg


http://img276.imageshack.us/img276/7093/image0190fg.jpg


Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:42:26
Przypadkiem nie jest to dioda Zenera ?
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 13, 2006, 19:51:15
nie wiem pierwszy raz coś takiego widze obudowa jest połączona do ścieżek co tam są i tam jest wejście szczotek a drugi koniec jest połączony grubym drutem( moze to jest przypadek że to jest gruby drut) z .. tak bezpośrednio z zaciskiem 6V a po drodze jest zrobiona cewka z 3 uzwojeniami i w niej jest kontrakton
czyli jeżeli to jest dioda zenera i jakby poszła to chyba już wszytko to tłumaczy dlaczego jest takie napięcie
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 13, 2006, 19:55:05
Hmm... powiadasz, że pomiędzy wejściem, a wyjściem...
Nie wiem jak to jest w regulatorach 6V, ale przy 12V jest tak, że tranzystor mocy jest pomiędzy wejściem, a wyjściem...
Obejrzyj schemat ze strony, którą podał Ci Johnny. Tam masz schemat 12V, może dostrzeżesz jakąś analogię.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 11:10:08
Tokarz według Ciebie jest to dioda zenera, a wiesz moze o jakich parametrach;/ bo z symbolu na obudowie dużo sie nie doczyta;/
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 14, 2006, 11:15:01
Nie wiem czy to jest Zener.  W sumie nie za dużo widać na tych zdjęciach, więc ciężko powiedzieć. Poszukaj w sieci schematy tego regulatora.
Powiedz ile ten element ma nóżek, czy do obudowy jest coś podłączone, itp. To na pewno przybliży sprawę.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 11:41:43
nigdzie w necie nie znalazłem schematu, wszedzie pisze że schemat jest zastrzeżony przez producenta i go nigdzie nie znajde(teoretycznie).
jezeli to jest dioda to:
z powodu uszkodonej funkcji omomierza w mierniku tak sprawdzam diody:
mam zasilacz z wska¼nikiem jaki prąd płynie i jak wezme tą diode podłącze to prąd jest wskazynany z 100mA przy napięciu ok; 2-3v
czyli rezystancja jest mała, wezme ten element podłącze na odwót to prad znikomy płynie przez tą diode ( nie ma nawet 9mA przy 2v asilania to rezystancja jest duża. inną zenerke tez tak sprawdzałem w zasilaczu i jest tak samo. ale jak wezme pod miernik na ciągłośc obwodu to przy diodzie zenera innej dobrej nie piszczy ani jak tak podłącze ani jak wezme na odwrót a jak wezme to cos z regla to piszczy i tak jak jest podłączone i na odwrót więc już nie wiem. zdjęcie niedługo prześle
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 11:49:22
http://img54.imageshack.us/img54/18/image0239cg.jpg



http://img163.imageshack.us/img163/1451/image0245yw.jpg



i to ma przekątną  ok. 1cm (dla porównania linijka w tle)

http://img54.imageshack.us/img54/8759/image0257mv.jpg

ten "pręcik" jest w kółko zalany izolatorem(to czarne) aby sie nie stykał z obudową
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 14, 2006, 11:51:13
Dioda niekoniecznie musi piszczeć. Wymieniłeś już te tranzystory pnp ?
Jak wymienisz to sprawd¼ czy Ci działa regulator. Podłącz go sobie pod zasilacz, na którym będzie 8V i zobacz co masz na wyjściu. Może ten element jest OK i nie ma sensu się łamać. Jak wszystko inne będzie ok (tranzystory, itp.) to dopiero się zgłoś.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 12:17:17
te tranzystory to npn( bc547, bc337) BC640 jeszcze nie kupiłem w poniedziałek kupie o ile bedą w sklepie i kupie od razu BD317 . Narazie założyłem bc547 i podłączyłem i lipa, te 8V to mam podłączyć pod szczotki, wyjście mam na +6V a wzbudzanie nie odłączać a minus pod "konstrukvje" co nie??
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 12:20:09
poprawa: BC640 nie założe bo one są pnp a oryginalne są npn. Wies może gdzie znajde katalogi online z zamiennikami
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 14, 2006, 12:25:10
Niestety nie. Ja jak szukam zamiennika to wchodzę np. na www.tme.pl i wpisuję nazwę poszukiwanego tranzystora. Jeśli znają jakiś zamiennik to na stronie od razu pojawia Ci się jako trafny wynik wyszukiwania. Jak nie ma, to wtedy szukam z danej grupy tranzystor o zbliżonym prądzie kolektora, napięciu kolektor emiter oraz h21. Musisz pamiętać, że jak dasz tranzystor o wygórowanych parametrach, to ma on mniejszy h21, co może zakłócić działanie układu. Zamiast BC640 możesz dać BC639. Parametry takie same, tylko, że NPN. Narysuj sobie najlepiej schemat tego zasilacza. Będzie Ci łatwiej go analizować, a i w sieć dla innych będziesz mógł puścić...

Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 14, 2006, 16:55:14
sprawdziłem ta diode jeszcze raz i napięcie wsteczne wynosi 0,7V a "stabilizowane"  (czy jak to sie tam nazywa)- brak;/ tzn jak zasilam 15V to "wychodzi" rówznież 15v;/
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 15, 2006, 15:41:50
dzisiaj byłem w elektroniku i zakupiłem te tranzystorki sterujące, tranzystora bd317 nie ma i nie wie jaki jest zamiennik, może ktoś wie jaki jest a to okrągłe to jest dioda zwykła jakaś zalewana czy coś takiego na 30A i takiej nie kupi u niego ale dioda chyba jest dobra. a więc teraz to polutuje i sprawdze i niedługo podam efekty.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 15, 2006, 15:50:18
Podałem Ci link do not katalogowych, których wyszukiwarka działa w Instytucie Elektroniki Politechniki ¦ląskiej- gdzie koñczę studia. Poszukaj tego tranzystora i zobacz jakie ma parametry. W 90% przypadków do zastąpienia każdego tranzystora wystrarczy jeden z  10 popularnych typów tranzystorów. Ja tam proponuje wstawic 2N3055- taki jest w stopniu wyjściowym regulatora w TSce :)
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 15, 2006, 18:18:26
ja już sprawdziłem na elenocie ten tranzystor, ja jeszcze nie znam popularnych zamienników(przynajmniej tego bo nigdy nie kupowałem)
 2N3055- mógły być ale musze przerabiać troche bo tu jest inna obudowa
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 15, 2006, 20:05:44
Cytat: Johnny
W 90% przypadków do zastąpienia każdego tranzystora wystrarczy jeden z  10 popularnych typów tranzystorów. Ja tam proponuje wstawic 2N3055- taki jest w stopniu wyjściowym regulatora w TSce :)
Z tym, że 10 popularnych typów tranzystorów wystarczy do dobrania zamiennika zgadzam się.
Co do 2NXXXX to zupełnie nie zgadzam się. Jeśli grzebiesz dużo w elektronice to powinieneś wiedzieć, że 2N3055 są bardzo starą i przez to zdecydowanie bardziej zawodną technologią od konkurencji. Ja wystrzegam się ich jak tylko mogę. Lepiej wstawić jakiegoś BD, czy doskonałe TIP.
A w jawie podobno jest KD503. Ja bynajmniej też taki mam.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 15, 2006, 22:33:10
Tokarz pytanie a np. MJ15015 jest wykonany w lepszej technologii ;)
Zresztą noty katalogowe 2N3055 jakie miałem okazje przeglądać były datowane na rok 2001 i 2002 ale mniejsza z tym. Nie mam zamiaru sie wdawać w dywagacje na temat lepszej i gorszej technologii wykonania tranzystorów. Mam po prostu swoje zdanie.

A 2N3055 jest chyba najłatwiej dostępnym tranzystorem mocy w obudowie TO-3 ;)
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 16, 2006, 10:34:02
Noty katalogowe są wydawane na świerzo. Jeśli serwisujesz np. wzmacniacze mocy to wiesz, że 2N najczęściej się psują w nich :) Inne są bardziej wytrzymałe na udary.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 20, 2006, 18:34:51
jeszcze jedna sprawa otóz wreglu co reguluje to napięcie aby było 7v?? tranzystor mocy??. wylutołem jeszcze z tamtąd diode zenera(mało watowa bo mniejsza nawet od rezystorka 1/8W) i na niej jest oznaczenie:
BZX .......3
a po przecinej stronie(na dole) jest 55
i ona jest czarna z szarym paskiem(nie wiem czy to ma znaczenie ja widziałem tylko zenerki w czerwonej obudowie)
tam gdzie jest..... nie da sie doczytać bo jest zamazane;/
jaka może być wartość tej diody??
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: tokarz w Maja 20, 2006, 20:10:58
Wszystko bierze udział w regulacji, ale elementem bezpośrednio regulującym jest tranzystor mocy. Co do diody to musisz wiedzieć tylko na jakie jest napięcie. Ja niestety nie wiem, jaka może być tam wartość. Może nie kombinuj tylko kup sobie jakiś L200C, czy LM317, zbocznikuj tranzystorem mocy i będzie szybciej, sprawniej i zawsze to nowa technologia.
Jakbyś potrzebował pomocy to daj znać.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 20, 2006, 20:59:49
patrząc na ten spis:
http://www.tme.pl/arts2/pl/ZMIANY/0_5w_2v4.html
chyba jest do wyboru tylko 2 diody-
0.5W 4V3
0.5W 3V3
bo ostatnia cyfra jest 3
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 20, 2006, 21:57:12
Hmm tym bym się nie sugerował, tzn tą ostania literą.

Nie masz gdzieś dostępu do takiego regulatora? Bo na czuja naprawdę nie ma tam co lutować elementów :/
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 20, 2006, 22:03:37
nie za bardzo :-/
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 20, 2006, 22:15:02
To bardzo nie dobrze :-/

Z tego co pamietam oni kiedyś zenerki oznaczali inaczej niz teraz. Wartość napięcia zawsze jest podawana z dodatkową literką V. Tylko że czasem jest na koñcu czasem na początku, a jescze kiedy indziej w środku, to zależy jak tam se producent diodkę polakierował napisami.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 20, 2006, 22:32:06
ta literka nie jest na przypadkowym miejscu otóz ona ma role"przecinka" czyli jak jest   np. 3v3 to jest 3,3v . 12v to jest 12v a z przodu sie jeszcze nie spotkałem ale chyba będzie V2 to jest 0,2V. z moich wniosków to jest dioda z tych wartości co podałem. wpisałem na stronie tme to co wyczytałem z tej diody i znalazło mi tam pare diodek ale tylko dwi z koñcówką 3 a te dane sa aktualne z linka
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Johnny w Maja 20, 2006, 22:44:23
Coraz gorzej z moim polskim. Nie chodziłon mi o to że literka V jest w przypadkowym miejscu- jak mozna wnioskować z mojego porzedniego postu. Jest dokłądnie tak jak piszesz, pełni ona rolę przecinaka.

Chodziło mi o miejsce w oznaczeniu zajmowane przez wartość napięcia. Czasami ta informacja jest w środku całego oznaczenia a czasami na koñcu ale zawsze mozna ja znaleść kierując sie poszukiwaniem literki V.

Jak jestes przekonany że to taka dioda to podstaw i zobaczysz co z tego będzie:)
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 21, 2006, 07:30:58
może jest gorzej z moim polskim bo nie rozumiem kto co pisze :-/  a za dwa lata matura :-/  na diodzie napisy są rozłożone tak:
BZX       .........(v)3

55              3
to jest "obraz" jakby odbić ją
przed 3 co jest w nawiasie V jestem przekonany że jest V na 85% bo jedno ramie widać ale co jest przedtym to juz nie
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: slazby w Maja 22, 2006, 15:31:32
dzisiaj byłem w elektroniku i zakupiłem tr. BD249C według parametrółw to ma zapas troche więc powinien być. Zaraz bede próbował i zaraz zdam "sprawozdanie"  :>
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: K2squad w Lipca 10, 2006, 10:18:37
A z czego oprucz skody pasuje regulator?????
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: mario_party_boy w Lipca 10, 2006, 11:09:38
Ja mam (elektroniczny) od poloneza i wszystko sprawuje sie bardzo dobrze.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: henryk_o w Kwietnia 23, 2008, 19:41:06
TEMAT WZNOWIONY

Witam.
Panowie mam problem prawdopodobnie z regulatorem napięcia. Na wolnych obrotach i przy włączonych światłach zapala mi się kontrolka od ładowania. Napięcia między fazami prądnicy są w granicy 6-8V ma wolnych obrotach, do prostownika też wszystko dochodzi, z prostownika też wychodzi.  Mierzyłem napięcie na akumulatorze i wynosi ono od 12V na wolnych obrotach do 16-17V przy ok. 3000obr/min.  <eek> Wiem to niedopuszczalne. No to zacząłem szukać usterki - i okazuje się że napięcie wzbudzenia rośnie wraz ze wzrostem obrotów silnika.
I teraz pytanie - czy to na pewno regulator?

Rozebrałem go żeby sprawdzić ewentualne uszkodzenie. Okazało się że uszkodzony jest tranzystor typu PNP kc636 no to go wymieniłem na bc527. Dalej to samo. Wymieniłem drugi tranzystor PNP. Dalej to samo. Wszystkie diody i rezystory sprawdziłem i są sprawne. Tranzystor mocy NPN jest raczej sprawny ponieważ jak ustawię miernik do pomiaru diód i jak podłącze czarny przewód "-" do bazy a czerwony przewód "+" do emitera pó¼niej do kolektora  to przewodzi i pokazuje się że napięcie przewodzenia ok 600-700 a na odwrót nie przewodzi.
Wszystkie elementy regulatora są więc już sprawne - i dalej to samo - napięcie wzbudzenia rośnie wraz ze wzrostem obrotów.
Pomocy bo już cierpliwość tracę!!!
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Energizer w Kwietnia 23, 2008, 20:48:41
Jeszcze wróćmy do sprawdzaniem tranzystora mocy miernikiem (omomierzem), sprawny tranzystor:
kolektor - emiter; nie przewodzi w obie strony
kolektor - baza; w jedna stronę - przewodzi,  w drugą - NIE
emiter - baza; jak wyżej

nie przewodzi w obie strony czyli gdy zamienisz koñcówki miernika na odwrót
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: henryk_o w Kwietnia 23, 2008, 21:38:30
Cytat: Energizer
Jeszcze wróćmy do sprawdzaniem tranzystora mocy miernikiem (omomierzem), sprawny tranzystor:
kolektor - emiter; nie przewodzi w obie strony
kolektor - baza; w jedna stronę - przewodzi,  w drugą - NIE
emiter - baza; jak wyżej

nie przewodzi w obie strony czyli gdy zamienisz koñcówki miernika na odwrót

No i dokładnie tak jest.

Ale chyba i tak wymienię ten tranzystor mocy. Upatrzyłem już sobie zamiennik: BD249b

Jak nic nie pomoże to niestety będę zmuszony do kupienia nowego regulatora - chociaż to dla mnie dziwne - wszystkie elementy sprawne a regulator nie działa  :o
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: bakczysaraj w Kwietnia 23, 2008, 21:44:09
Pozostają jeszcze zimne luty:) Popraw wszystkie luty lutownicą i tinolem, wtedy zobacz, czy trybi <cheers>
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Energizer w Kwietnia 24, 2008, 08:57:06
Gdzieś mi zaginął schemat, ale wymieñ diodę Zenera na nową o tej samej wartości napięcia.
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: henryk_o w Kwietnia 24, 2008, 09:49:32
Tu jest schemat:
http://arecki13.republika.pl/jawa/naprawa.htm

A tu podobna stronka:
http://www.motos.konin.lm.pl/serwis_jawa5.2.htm

Wymienię jeszcze tą diodę Zener`a
Sprawdzałem jeszcze raz tranzystor mocy - no i jest na 100% dobry
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: henryk_o w Kwietnia 24, 2008, 21:34:33
No i dolej to samo.
Wymieniłem już oba tranzystory pnp, wszystkie diody, diodę Zenera, sprawdziłem rezystory, pokryłem cyną wszystkie ścieżki, przelutowałem wszystkie luty, sprawdziłem czy nie ma przerw na ścieżkach i zwarć.
No i dalej napięcie wzbudzenia rośnie wraz z obrotami.
¯eby się upewnić czy to na pewno regulator wsadziłem jakiś stary od £ady no i działa - tylko że napięcie w instalacji ustala się na poziomie 15,1V - trochę za dużo, ale jutro jadę kupić nowy regulator  <dontgetit>
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Rozztocz w Grudnia 06, 2019, 23:10:18
Chyba dostanę platynową łopatę bo w wątku nie pisano nie 120 dni ale prawie 12 lat... Ale czy ktoś z forumowiczów ma może schemat oryginalnego PALowskiego regulatora napięcia? Linki z owego tematu niestety diabli wzięli...
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: kuba.g6 w Grudnia 07, 2019, 01:00:27
Chyba dostanę platynową łopatę bo w wątku nie pisano nie 120 dni ale prawie 12 lat... Ale czy ktoś z forumowiczów ma może schemat oryginalnego PALowskiego regulatora napięcia? Linki z owego tematu niestety diabli wzięli...
Łopata do odebrania na zlocie jesiennym, chyba że pojawię się na wiosennym :P,

Mógłbyś doprecyzować bo wy tym temacie to niezła sieczka jest, chodzi ci o regulator od alternatora (12V), nie od prądnicy (6v), zgadza się??
Tytuł: Odp: Regulator napięcia
Wiadomość wysłana przez: Rozztocz w Grudnia 07, 2019, 06:20:56
 Przepraszam za mą ignorancję. Oczywiście chodzi mi o schemat regulatora pod alternator czyli 12V :)