Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 18, 2024, 17:29:17
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Gmole  (Przeczytany 11865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bezli†osny

  • Gość
Gmole
« dnia: Września 25, 2013, 21:49:01 »

Próbowałem szukać na forum, ale chyba nie ma odpowiedzi na moje proste pytanie. Powiedzcie mi, po co fabryka montowała te gmole w Jawach? Przed wywrotką nie uchronią, pogną się, szczególnie na nierównej drodze i jeszcze pociągną za sobą ramę. Łatwo nimi o cokolwiek zawadzić i efekt, jak wyżej. Dla mnie gmole ongiś dodawały Jawie pewnej powagi, masywności, nieźle wyglądały na filmach i obrazkach, ale jak kupiłem pierwszą nową, czerwoną Jawę 350 634 z niklami po bokach baku w 82 roku, to nie miała ona gmoli i byłem z tego powodu zadowolony. Obecna moja TS miała gmole, jak ją przejąłem, ale je zdjąłem i jeżdżę bez gmoli. Czuję się bez nich pewniej. Patrząc po obecnych i dawnych obrazkach i filmach, to te gmole to niby to dawny szyk, styl i historia Jawy, ale praktycznego pożytku to nie widzę  :-\
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2013, 22:26:05 wysłana przez bezli†osny »
Zapisane

Anusiak

  • Żółtodziób
  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 296
Odp: Gmole
« Odpowiedź #1 dnia: Września 25, 2013, 21:55:55 »

Chyba żeby mieć gdzie nogi wsadzić na dłuższe trasy ale ja nie mogłem wygodnie usiąść i trzymać tam nóg więc chyba jednak nie do tego służą
Zapisane
"Lepiej, żeby nienawidzili Cię takim jaki jesteś, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będziesz"

patryk sagan

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 412
Odp: Gmole
« Odpowiedź #2 dnia: Września 25, 2013, 22:01:36 »

Przed wywrotką nie uchronią, pogną się, szczególnie na nierównej drodze i jeszcze pociągną za sobą ramę. Łatwo nimi o cokolwiek zawadzić i efekt, jak wyżej.





Połóż Jawe bez gmoli przy większej prędkości
Zapisane
Nieważne czym jeździsz, ważne jest to co masz w głowie.

Roman

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 143
  • Jawa 638-5 HondaAT 750
Odp: Gmole
« Odpowiedź #3 dnia: Września 25, 2013, 22:05:11 »

Jak tam uważasz ale mi gmole 2 razy nogę uratowały przed złamaniem.
Zapisane
Szczęście sprzyja śmiałym

janosikmz19822

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 234
  • motórów kilka
Odp: Gmole
« Odpowiedź #4 dnia: Września 25, 2013, 22:07:26 »

Z tymi gmolami to trochę herezja przewaznie chronią przy wywrotce motocykl prze większymi zniszczeniami żeby za sobą ramę pociągło to już zadka ekstremalna sytuacja ,panie tak bez urazy ale bzdety zwykłe napisałeś ,kumpel szlifnoł ts w parku przy 50km/h i gdyby nie gumole to noge by pogruchotało i w dodatku moto by oberwało . :P :P :P
Zapisane
    Status GG

j@wa

  • Kudłaty durnowaty reperuje stare graty
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1834
Odp: Gmole
« Odpowiedź #5 dnia: Września 25, 2013, 22:08:01 »

Jazda bez gmoli...?
Przyjedź kiedyś na jakiś zlot i porozmawiaj z Izą po co są gmole. W jej wypadku w CZ.
Zapisane
Jawa 638.0 '87r
Jawa 638.5 Velorex 562 '86r

I coś tam jeszcze.

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 956
  • :)
Odp: Gmole
« Odpowiedź #6 dnia: Września 25, 2013, 22:10:00 »

w mojej ts ktos dorobil gmole z rurki o sciance chyba z 3mm takie cos napewno wytrzyma ;) ale juz nie ta estetyka co org ;)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

Roman

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 143
  • Jawa 638-5 HondaAT 750
Odp: Gmole
« Odpowiedź #7 dnia: Września 25, 2013, 22:12:11 »

Nie chce się czepiać ale gmole fachowo nazywają się ramą ochronną.
Zapisane
Szczęście sprzyja śmiałym

stryju1118

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #8 dnia: Września 25, 2013, 22:15:00 »

Osobiscie tez miałem mały szlif tska i gmole sie pogieły rama była cała i noga :D także :D
Zapisane

kapitan zbik

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 46
    • Moje dwusuwy
Odp: Gmole
« Odpowiedź #9 dnia: Września 25, 2013, 22:26:14 »

I ja tak samo, gdyby nie gmole pewnie by noga w gipsie była. A tak to "tylko" zostały mi blizny na barku, łokciu i biodrze.
Zapisane
FSM Syrena 105L 1976r.
PZL WSK M21W2 Kobuz 1983r.
ROMET Ogar 200 1986r.
ROMET Pony 50-M-2 1987r.
była JAWA 638-0 1988r.

bezli†osny

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #10 dnia: Września 25, 2013, 22:35:04 »

[size=78%]Połóż Jawe bez gmoli przy większej prędkości[/size]
Położyłem kochanie. Moją dawną, czerwoną jawą bez gmoli wyłożyłem się na asfalcie przy prędkości ok. 80 km/h. Jechałem w deszczu za autem, byłem zziębnięty, przemoczony i zesztywniony. Auto nagle przyhamowało, ja również tylnym hamulcem, zarzuciło mnie i się wyłożyłem. Motocykl pojechał na boku do przodu po asfalcie, a ja do rowu. Nic ni się nie stało, Jawie też nic, obdarła się leciutko krawędź przedniego błotnika i koniec dźwigienki startera

EDIT:
Nie chce się czepiać ale gmole fachowo nazywają się ramą ochronną.
No tak, rzeczywiście wyglądają na ramę ochronną, eh. To powiedz mi, dlaczego współczesne motocykle nie mają takich ram? To jakieś jaja z tą ramą. Żeby ona miała właściwości ochronne to powinna być całkiem inna jej budowa.

EDIT:

Każdy szanujący się ciężki motocykl posiada gmole
Jawa nie jest ciężkim motocyklem
tak jak i większość turystyków
Nie widzę na drogach  żadnych ciężkich turystyków z gmolami, one mają inne rozwiązania

Jazda bez gmoli...?
Przyjedź kiedyś na jakiś zlot i porozmawiaj z Izą po co są gmole. W jej wypadku w CZ.
Z jaką Izą? Ty nie możesz napisać za nią? Na żaden zlot nie przyjadę, bo nie mogę. Życie nie pozwala.

scaliłem posty - Rozztocz
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2013, 09:44:18 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane

Gielo

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 21
  • Reborn 638
Odp: Gmole
« Odpowiedź #11 dnia: Września 25, 2013, 23:37:44 »

Każdy szanujący się ciężki motocykl posiada gmole tak jak i większość turystyków tylko szlifierki mają crashpady. a do czego gmol przydaje się jeszcze, kiedyś na wycieczce mój plecaczek postanowił wskoczyć na moje Kawasaki VN 1500, a że nie byłem na to przygotowany i jestem dość cherlawej budowy to motocykl oparł się na gmolu :) kilka rysek, ale ani jednej wgniotki, no i noga cała, a podnieść te 320kg spowrotem na koła, męczarnia :D
Zapisane
    Status GG

Deejf

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 161
  • Doświadczony jawer.
Odp: Gmole
« Odpowiedź #12 dnia: Września 26, 2013, 00:07:05 »

bezlitosny .. ej ogarnij się stary, bo długo tutaj nie posiedzisz nie walisz 2 postów pod sobą ..  :o walisz 3 pod sobą z nutą wypowiedzi czysto hamskiej  :-X


używaj opcji EDYTUJ.  8)
Zapisane
    Status GG
Najwięcej on-line siedzący na forum :D

Nie jestem typem człowieka który dużo mówi i mało robi
            Ja mało mówię i mało robię :D

renegade88

  • MEMBER JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1042
  • 472.5 i wszystko staje się łatwiejsze
Odp: Gmole
« Odpowiedź #13 dnia: Września 26, 2013, 00:36:59 »

bezlitosny .. ej ogarnij się stary, bo długo tutaj nie posiedzisz nie walisz 2 postów pod sobą ..  :o walisz 3 pod sobą z nutą wypowiedzi czysto hamskiej  :-X


używaj opcji EDYTUJ.  8)

Jak mu się jawa nie podoba to niech coś sobie innego kupi nikt go tu nie trzyma na siłę. Mojemu kumplowi uratowało nogę położył motocykl gmole się zwinęły, ale noga cała.
Zapisane
    Status GG
Prawo Jazdy A, B, C+E

Jawa song ---> http://w142.wrzuta.pl/audio/8TLNnSF77xH/jawa_song

Turbo

  • Niegdyś Jawer
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1468
  • -
Odp: Gmole
« Odpowiedź #14 dnia: Września 26, 2013, 02:17:57 »

mi gmole daw razy uratowały nogę a może i coś więcej
1. przy 40km/h miałem na kursie drzewo i gdyby nie gmol to nogę miał bym złamaną i pewnie rozwalony silnik a tak tylko przerysowany paznokieć
2. w Czechach przy 70km/h położyłem jawę na bok, gdyby nie gmole to pewnie noga i ręka byłyby złamane a motocykl dalej by nie pojechał a tak jeszcze nią wróciłem do domu

czy gmole to pic na wodę ? raczej nie, bo robią to co mają robić czyli chronią w razie najgorszego
Zapisane
Czym innym możesz zostać, kiedy świat widzi cię tylko jako MONSTRUM ?

cichy

  • Kamikadze,Boski Wiatr nie ma Przebacz
  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 95
  • Była 638-0 jest 638-1
Odp: Gmole
« Odpowiedź #15 dnia: Września 26, 2013, 08:43:15 »

Przecież to normalne że gmole ratują nogi ... Dlaczego wystają na długość prawie jak kierownik ? bo kiedy motocykl upadnie oprze się o gmole i kierownik i spadnie na tłumik to niezależnie na którą stronę położy się jawa zostaje przestrzeń gdzie jest noga kierowcy i dlatego gmole są aż tak ważne w tym motocyklu... ;)
Zapisane
    Status GG

Żyjesz więcej w ciągu pięciu minut przy całkowicie otwartej przepustnicy..
 niż niektórzy w ciągu całego życia...

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Gmole
« Odpowiedź #16 dnia: Września 26, 2013, 09:48:17 »

Mam wrażenie, że temat został założony po to żeby kolega bezlitosny powiedział nam, że nie ma gmola w swojej jawie, że jest niepotrzebny i brzydki i żebyśmy wszyscy ze swoich motocykli powypie***lali te "niepotrzebne" rurki ochronne...

Ogarnij się człowieku i trochę dostosuj do regulaminu...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Krzysiek

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #17 dnia: Września 26, 2013, 11:27:34 »

No to ja dosypię do pieca... 8)

Moja jawencja została zakupiona w zubożonej wersji tzn. bez jednego lusterka i gmoli...
Jak widać na fotach nie mam ich /od nowości/.
Zdaję sobie sprawę z ich ochronnej funkcji w razie ,,czego,, ale jest jedno ,,ale,, w moim przypadku...

Garażuję za darmo i grzecznościowo u rodziny w ciepłym i grzanym miejscu ale mam NIECAŁY 1 METR  SZEROKOŚCI NA TO ABYM TAM WJECHAŁ.
Dlatego wersja z gmolami niestety nie wchodzi w rachubę - musiałbym przy wyjeździe przy i odkręcać.
Nie posiadam też bocznych uchwytów, które też pełnią funkcję ,,opieradła,, w razie czego - zdemontowałem jak popękały przy mocowaniach śrubowych.

Uważam że gmole powinny być zamontowane w trosce o kierowcę  i moto.

Minusem ich obecności jest wożenie dodatkowo parę ładnych kilogramów i trzeba brać poprawkę że wtedy jesteśmy z maszyną troszkę szersi...
Zapisane

Turbo

  • Niegdyś Jawer
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1468
  • -
Odp: Gmole
« Odpowiedź #18 dnia: Września 26, 2013, 11:42:10 »

Cytuj
Garażuję za darmo i grzecznościowo u rodziny w ciepłym i grzanym miejscu ale mam NIECAŁY 1 METR  SZEROKOŚCI NA TO ABYM TAM WJECHAŁ.
Dlatego wersja z gmolami niestety nie wchodzi w rachubę
kierownica jest szersza niż gmole ;)
jak kiera przejdzie to gmole też, ja jawę z gmolami mogłem przecisnąć przez drzwi 80-90cm, kierownica była na styk a gmole miały po 2-3cm luzu :D
Zapisane
Czym innym możesz zostać, kiedy świat widzi cię tylko jako MONSTRUM ?

Krzysiek

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #19 dnia: Września 26, 2013, 11:48:36 »

Tak...tylko ja mam to ograniczenie do wysokości zderzaka/maski fiata uno bo on niestety jest tym ,,wąskim gardłem,, wjazdu.
Kiery moto już to nie dotyczy - jest ponad ,,tym,,...
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Gmole
« Odpowiedź #20 dnia: Września 26, 2013, 11:50:52 »

[size=78%]Połóż Jawe bez gmoli przy większej prędkości[/size]
Położyłem kochanie. Moją dawną, czerwoną jawą bez gmoli wyłożyłem się na asfalcie przy prędkości ok. 80 km/h. Jechałem w deszczu za autem, byłem zziębnięty, przemoczony i zesztywniony. Auto nagle przyhamowało, ja również tylnym hamulcem, zarzuciło mnie i się wyłożyłem. Motocykl pojechał na boku do przodu po asfalcie, a ja do rowu. Nic ni się nie stało, Jawie też nic, obdarła się leciutko krawędź przedniego błotnika i koniec dźwigienki startera

EDIT:
Nie chce się czepiać ale gmole fachowo nazywają się ramą ochronną.
No tak, rzeczywiście wyglądają na ramę ochronną, eh. To powiedz mi, dlaczego współczesne motocykle nie mają takich ram? To jakieś jaja z tą ramą. Żeby ona miała właściwości ochronne to powinna być całkiem inna jej budowa.

EDIT:

Każdy szanujący się ciężki motocykl posiada gmole
Jawa nie jest ciężkim motocyklem
tak jak i większość turystyków
Nie widzę na drogach  żadnych ciężkich turystyków z gmolami, one mają inne rozwiązania

Jazda bez gmoli...?
Przyjedź kiedyś na jakiś zlot i porozmawiaj z Izą po co są gmole. W jej wypadku w CZ.
Z jaką Izą? Ty nie możesz napisać za nią? Na żaden zlot nie przyjadę, bo nie mogę. Życie nie pozwala.

scaliłem posty - Rozztocz

Jak nie jeździsz na zloty i nie znasz ludzi z forum to chociaż głupot nie pier.ol...brak słów

A na marginesie dodam,że "gmole" po to są ze słabszego materiału,aby pochłonąć energię podczas upadku,to taka kontrolowana strefa zgniotu.

patryk sagan

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 412
Odp: Gmole
« Odpowiedź #21 dnia: Września 26, 2013, 18:57:55 »

Kolejny temat "nabijacz postów" . Nic nie wnosi tylko podnosi,  i tylko ciśnienie :P
Zapisane
Nieważne czym jeździsz, ważne jest to co masz w głowie.

Biały

  • Grupa Lubelska
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 499
  • Čezet 350 472.5 81"
Odp: Gmole
« Odpowiedź #22 dnia: Września 26, 2013, 19:22:14 »

Nie szalej . W szybkiej interwencji nie nabija postów .
Zapisane
Z dziewczynami jak z flaczkami ... średnio się prezentują , ale za to jak smakują :D

Čezet 350 4Ever :)

Biały , Puławy , tel 667 145 226



Krycha

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 677
  • Cz 472.6
Odp: Gmole
« Odpowiedź #23 dnia: Września 26, 2013, 19:46:25 »

Właśnie nie wiem po co te nerwy. Chłop normalnie się zapytał, a taki larum się podniósł. Nawet chamsko nie pisał a to duży sukces :)
Mi gmole uratowały Cezetę, jak przednia opona uśliznęła się na pisaku podczas slalomu na zlocie MZ :)
Emzety nie mają gmoli a też jeżdżą :)
Zapisane
ZaKrystian powiedz mi, ile Jawa pali Ci?

Biały

  • Grupa Lubelska
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 499
  • Čezet 350 472.5 81"
Odp: Gmole
« Odpowiedź #24 dnia: Września 26, 2013, 19:57:51 »

Ale w sytuacji awaryjnej , niestety , Twoja noga musi spełnić zadanie gmola :-P gmole super sprawa - dla bezpieczeństwa naszego  i wyglądu maszyny
Zapisane
Z dziewczynami jak z flaczkami ... średnio się prezentują , ale za to jak smakują :D

Čezet 350 4Ever :)

Biały , Puławy , tel 667 145 226



 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Gmole

Zaczęty przez aker6 « 1 2 » Eksploatacja

28 Odpowiedzi
12673 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 04, 2008, 21:16:36
wysłana przez Mienki
Gmole

Zaczęty przez BoNes0 « 1 2 » Modyfikacje / Usprawnienia

33 Odpowiedzi
11127 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 30, 2009, 11:56:10
wysłana przez _Wujek samo Zło_
5 Odpowiedzi
4236 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 31, 2012, 15:53:27
wysłana przez Marcin_93
2 Odpowiedzi
3509 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 31, 2012, 20:33:11
wysłana przez młody13
2 Odpowiedzi
7402 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 27, 2018, 09:11:30
wysłana przez mechanik350