Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 14, 2024, 13:08:54
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Pęknięty tłok Jawa Cz 350  (Przeczytany 8698 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nife

  • Gość
Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« dnia: Listopada 07, 2010, 21:55:02 »

Witam
Kipułem niedawno Jawe Cz 350 Był w niej uszkodzony tłok pęknięte pierścienie i uszkodzony tłok przy dolnym oknie z lewej strony i cylinder przerysowany tek że nie dało rady nic zrobić Kupiłem cylinder z oryginalnymi tłokami zamontowałem odpaliłem i co po chwili rumot zdjołem cylinder na szczęście cały ale tłok uszkodzony w tym samym miejscu wyszczerbiony przy lewym oknie na dole Identycznie jak poprzedni O co on mógł uderzyć? Wszysko sprawdzałem przed montazem i było ok nic tam nie ma Jedyne co mi przychodzi do głowy to uderzenie w wał ale jak to mozliwe Luzow na wale brak tylko lewo prawo Może ktos sie spotkał z czyms takim Szkoda mi kolejnych tłoków a na sucho jest idealnie
Zapisane

dawidtysler209

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 07, 2010, 22:04:10 »

Tłoki są za długie.. ot tyle, podczas gdy tłok idzie na dół w DMP rusza się przód i tył.

Musisz tłok skrócić o kilka mm.
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 07, 2010, 22:28:22 »

Może dodam że tłoki i cylndry były wyjete z śilnika który wcześniej działał Były oryginalne przynajmniej tak sądzę po napisach na nich Nie jestem znawcą w tym temacie to moja pierwsza jawa to dziwne że drugi tłok zniszczył się w tym samym miejscu Ten pierwszy co prawda był prywaciarski ale ten co zamontowałem teraz był czeski
Zapisane

dawidtysler209

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 07, 2010, 22:37:44 »

Cylindry nie są opisywane klasyfikacją szlifu...  <lookaround> jedynie tłoki..

Upchnąłeś tam byle jakie tłoki? Oj.. co jak co, mogłeś je upchnąć, ale na moje te tłoki były lipne, skoro za długie były i okna popękały - waląc o przeciwwagi - wiem, bo jak ja wstawiałem swoje tłoki to też by je taki los spotkał.. to co teraz produkują pozostawia trochę do życzenia  <sadwalk>

To teraz masz pełno opiłków i odłamków pod wałem..
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 07, 2010, 22:50:34 »

Tłoki i cylindry są nominalne Nowe tylko pierścienie Wiem że teraz musze silnik na pół rozmontować (chyba że są inne sposoby) Ale jak kupie nowe tłoki to mam odrazu je zmniejszyć o kilka mm i jak sprawdzić o ile ponieważ poprzedni sprawdzałem bez cylindra i wszystko było ok a okazało sie ze nie bylo
Zapisane

Mofeix

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 881
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 07, 2010, 22:53:30 »

Rozpoławiasz czyścisz cały syf który jest w komorze korbowej. zakładasz odpowiednie tłoki i ogieñ!.  

Teraz zobacz co może zrobić jedna igiełka. http://www.demonos.vipserv.org/forum/smf/index.php/topic,3118.0.html

Nie po prostu kup sprawdzone tłoki na których wszyscy śmigają.
Zapisane
    Status GG
Jawa 350 634 12V 1983r -Była
Vectra A GT 1994-Była
Kawasaki GPZ 500 1990r-Była
E30 Touring 325- Jest!

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 07, 2010, 22:56:09 »

To moze zaproponujecie tłoki sprawdzone bede bardzo wdzieczny eszcze jedno czy moge zdjąć tylko połówkę od strony prądnicy? Czy mosze rozebrać skrzynie? (moze to głupie pytanie to przpraszam)
Zapisane

Mofeix

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 881
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 07, 2010, 22:59:25 »

Musisz wyczyścić tylko komorę korbową. Wiec wypadało by wyciągnąć wał. Ja bym tak zrobił. Chociaż niech wypowie sie ktoś z większym doświadczeniem.

Niektórzy kupują u Ruszczyka. Jeszcze inni twierdzą ze przegina z cenami. Z tego co wiem to jeżdżą tez na tych z almotu i nie narzekają chociaż zdążają się wyjątki.
Zapisane
    Status GG
Jawa 350 634 12V 1983r -Była
Vectra A GT 1994-Była
Kawasaki GPZ 500 1990r-Była
E30 Touring 325- Jest!

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 07, 2010, 23:24:17 »

Jutro od rana sprobuje Zobaczymy a tłoki zamowie u Ruszczyka chce czeske zrobic na oryginał
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 07, 2010, 23:48:44 »

Ja też kupilem niby czeskie, a i tak nie obylo sie bez szlifowania. Tłokom należo zeszfować bazę obróbkową.
http://nakolach.pl/pliki/cz/remont/54.jpg
Jak widać na zdjęciu tlok nie jest skrocony tylko jest zrobiona od wewnątrz fazka.
« Ostatnia zmiana: Listopada 07, 2010, 23:51:49 wysłana przez n3stor.mariusz »
Zapisane

D3JG4R4

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 08, 2010, 00:28:38 »

Tłoki w cz 350 w dmp są bardzo blisko przeciwwag i po przekroczeniu tolerancji wymiarowej lubią sie z tą przeciwwagą spotkać co skutkuje niemiłym i bolesnym dla portfela posiadacza wydatkiem ;)

Jeżeli zamontowałeś tłoki z almotu to sam już nie wiem co mam o nich pisać :)

Ogolnie jak sie zakłada tłoki z almotu to sie jedzie bez cylindra w dół i patrzy czy sie tłok nie blokuje z przeciwwagą... (Jak zamechacisz tłok do cylindra to już sie nie zblokuje ale jak przekroczy swoj wymiar to sie puknie i stanie sie to co sie ma stać :P:P)

Ogolnie jak sie zakłada tłoka to sie sprawdza co i jak bo potem są problemy...

Te z almotu od spodu ztoczyłem o 1 czy 2 mm (już nie pamiętam) i było wszystko ok ;)


Problem może być gdy ty naprawde miałeś oryginalne tłoki... ;)


Dodam do tego że jak założyłeś nowy<nowy nie nowy ale wszystko było w nim ok> cylinder na silnik w którym był strzelony tłok a silnika wczesniej nie rozebrałeś i nie wyczysciłeś dobrze to oczywista oczywistosc co ci zrobiło kuku ;)

Wniosek jest jeden :P

Albo zapłacić odrazu jak za 4tłoki i kupić te niby oryginalne bo są to najlepsze zamienniki lub zapakować te z almotu ;)

Dodam do tego że czasem sie tak trafi że wpadną w łapy dobre tłoki z almotu które są ok i wszystko na nich śmiga tak jak trzeba :O

Edit:/
Mariusz z tą tolerancją wymiarową to nie twoje słowa czasem napisałem?
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 08, 2010, 01:32:04 »

Cytuj
Mariusz z tą tolerancją wymiarową to nie twoje słowa czasem napisałem?
juz nie pamietam... ale widze ze mam tak napisane na stronie swojej :P
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 08, 2010, 17:06:26 »

Myśle że przyczyną był odłamek starego tłoka który zrobił mi ten bałagan Teraz jestem w trakcie rozpoławiania silnika Nie mogę odkręcić trzech śrub od karteru  <mur> Mam spory luz na łañcuchu sprzęgła ale jeszcze nie trze o karter ¯eby zdjąć tą zębatke z łañcuchem muszę odkręcić sprzegło z koszem? Jeszcze jedno do znawców Czy bardzie opłaca się szukać silnia 12V czy lepiej zainwestować w Vepa 12V z elekrtonicznym zapłonem? U Ruszczyka koszt 790zł za kpl.
Zapisane

Mofeix

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 881
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 08, 2010, 17:21:11 »

Ja nie mogłem odkręcić sprzęgła to założyłem ściągacz na zębatkę i ja ruszyłem wycieknąłem wał;]
Zapisane
    Status GG
Jawa 350 634 12V 1983r -Była
Vectra A GT 1994-Była
Kawasaki GPZ 500 1990r-Była
E30 Touring 325- Jest!

Ciechu

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 08, 2010, 17:31:48 »

Musisz tłok skrócić o kilka mm.
5 czy 10mm?

Faktem jest że tłok bardzo zbliża się do wału i nieważne jakie tłoki kupisz możesz dla pewności skrócić płaszcz. Ale nie o kilka mm tylko rozsądnie, 0,5mm lub postąpić tak jak n3stor.mariusz i wykonać jedynie fazę. Fazy rozrządu są regulowane między innymi długością płaszcza zatem nie można ich sobie dowolnie modyfikować. A tym bardziej nie o parę milimetrów. Luzy jakie mogą powstać w układzie to setne części milimetra więc nie ma potrzeby zostawiać ogromnych zapasów.

Jeśli poza omawianym problemem silnik jest w dobrym stanie i stać cię na Vape to będzie to najwygodniejsze rozwiązanie. Z zakupem silnika 12V wiąże się niebezpieczeñstwo że najprawdopodobniej kupisz złom do remontu. Ale jest też zaleta taniego alternatora, do którego jest pełno tanich części zamiennych i w zasadzie łatwo go diagnozować i naprawiać. Vape po awarii musisz po prostu odesłać z reklamacją.
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 08, 2010, 20:15:10 »

Jeden karter zszedł ale pytanie Jak wyciągnąć wał z drugiego kartera? Jest pomiędzy nimi jakaś przegroda Nie chce walić młotkiem w wał bo boje się uszkodzeñ Mam gumowy ale wydaje mi się to masakrą dla wału Jest na to jakiś sposób? Zszedł akurat karter który nie ma opiłków  :'(
Zapisane

Luki

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 08, 2010, 21:17:55 »

Gumowy albo drewniany (jeśli posiadasz) i jazda. ja zawsze tak rozbieram każdy silnik.Tylko z rozumem bo może być nie miło...
Zapisane
Ogar 205
CZ 175/487
Ogar 200
Jawa 350/638.1

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 08, 2010, 23:36:18 »

Na szybko wyspawałem wyciągacz wału a pomysł z forum Wyszedł a co tam zastałem to by się złomiarz ucieszył  :)
Nie dziwie się że drugi tłok się rozsypał Przy okazji poznałem silnik mojej Czesławy i wymienię jej łożyska na wale i uszczelniacze Mam tylko nadzieje że uda mi się to do kupy poskładać Najbardziej obawiam się wsadzenia wału tam gdzie był ale metodą bez młotkową :) Jak odpalę i nie będzie już problemów tłoka (mam nadzieję) to napiszę Dziękuje wszystkim za pomoc
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 09, 2010, 23:40:24 »

Dziś złożyłem nowe łożyska na wał i wpasowałem go w lewy karter ¯eby nie mieć problemów z igiełkami postanowiłem założyć tłok Tłok kupiłem niby ten oryginalny jest na nim wytłoczone MH i jakieś nr Po zakręceniu wałem gdy silnik był na boku tłok blokuje o wał na pozycji poziomej jest ok ale każde małe przechylenie tłoka powoduje uderzenie w przeciwwagę Zatem trzeba będzie stoczyć tłoki najpierw ok 0,5mm a jak będzie trzeba to 1mm bo minimalny luz na sworzniu skoñczy się tą samą awarią Temat uważam za zamknięty Dziękuje wszystkim za pomoc  <cheers>
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #19 dnia: Listopada 10, 2010, 00:42:59 »

A że tak spytam- tłok z literką P jest założony u Ciebie od strony sprzęgła czy prądnicy?
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #20 dnia: Listopada 10, 2010, 13:50:07 »

Wydaje mi sie że tego nie można pomylić bo okna by nie pasowały P czyli prawy czyli od prądnicy
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #21 dnia: Listopada 10, 2010, 15:31:31 »

Można pomylić -uwierz- były już takie przypadki.... Ale OK.
Zapisane

nife

  • Gość
Odp: Pęknięty tłok Jawa Cz 350
« Odpowiedź #22 dnia: Listopada 12, 2010, 18:17:27 »

Mam jeszcze jedno pytanie Wsztstko zostało złożone jak trzeba Wał na ciepło bez luzów. Ale teraz jak chce odpalić to nie bierze paliwa z ga¼nika Klocek co prawda wkładałem po społowieniu (bez silikonu) Wszedł na ciepło ale bardzo ciężko trzeba było go gumowym młotkiem troche wbić Czy brak paliwa to wina nieszczelności komór Dopiero silnik rozpoławiałem i nie było nic niepokojącego Czy ten klocek da się wyjąć bez rozpołowienia? Jak sprawdzić sczelność komór ¦wiece zupełnie suche bez grama paliwa Po zdjeciu cylintrów wal też suchy
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
19 Odpowiedzi
8039 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 01, 2012, 10:31:30
wysłana przez kamil4993
3 Odpowiedzi
2501 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 22, 2013, 18:27:33
wysłana przez lutek19
16 Odpowiedzi
6156 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 07, 2013, 09:45:47
wysłana przez Lopez
1 Odpowiedzi
2993 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 27, 2015, 22:45:30
wysłana przez Dragon on the Blue Sky
9 Odpowiedzi
513 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 30, 2023, 21:05:12
wysłana przez azbescik2