Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 11:43:56
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: [634 - 472.4 - 472.5] Łożysko środkowe wału - polepszenie smarowania  (Przeczytany 3566 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

NaczelnyFilozof

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1270
  • Cezet 350 '83 NCC-1701-D USS Enterprise
    • www.e75.prv.pl

Jako że rozkręciłem silnik CZ 350 oglądałem luzy łożysk.

Najbardziej padnięte jest środkowe. I tak zacząłem myśleć.

Jest najgorzej smarowane. Jest jedno, na środku (bo mówimy o starych silnikach, z 3ma łożyskami). Smarowanie odbywa się przez taki dzwiny wąski kanalik w karterze. Dalej mikrokropelki wpływają do tego dzwinego czoła i spływają przez otwór w okolice łożyska.

Teraz mi powiedzcie. smarowania tego łożyska "od boku" nie ma? Z jedej i drugiej strony pierścieñ? Tam nie ma simeringu? Bo wiem że w wałach TS są simeringi miedzy łożyskami...

Na łożyskach bocznych tam jest np luz na mieszankę między karterem i przeciwagami. Są lepiej smarowane.

Nie mam ściągniętego środjkowego łożyska z tymi pierścieniami. WIęc nie wiem. Ono jest szczelne? Czy z dwóch stron te pierścienie aluminuiowe zamykają łożysko?

CO można zrobić by było lepiej smarowane?
Bo tak myślałem:
1. Wiertarka z maleñkim wiertłem. Wwiercić otwór w czole. Z pustej przestrzeni tam gdzie śruba łączy dwie części czoła. I drugi otwór w karterze pod ga¼nikiem. Można strzykawką co jakiś czas wstryzkiwać przez ten otwór w katrerze olej który by skapywał na czoło i który by spływał na łożysko. Po wstrzykiwaniu zaślepiać. Otworki małe zrobić coby nie naruszyć karteru...
2. Może jakieś otwory w czole pod strony wału? Oliwa z mieszanki co siada na ściance czoła by jakoś wkraplywała się do wnętrza czoła w miescu kanału i ściekała na łożysko?

Swoją drogą mikrootworki w karterze olejowe, te pod tłokiem. Można by je na początku delikatnie rozwiercić by "łapały" trochę wiecej mieszanki?
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2013, 07:36:38 wysłana przez Bulo »
Zapisane
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]

ekeler

  • Gość
Odp: łożysko środkowe wału teoretyzujemy
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 08, 2007, 18:10:36 »

Nie widziałem, w łapie nie miałem. :[
 Moim skromnym zdanien patent nr1 to dobry pomysł, ja zamontowałbym kalamitkę i nawiercił obok 2-gi otwór (łożysko 2-stronnie zamknięte), po odpaleniu bijesz smar (kalamitką), aż czysty wyjdzie 2-gim otworem i tak co 1000 km. Znam ten patent z jednej nowej (!!!) maszyny. <yes>
Ale nie twierdzę, że jest to jedyne rozwiązanie. Wpadnę do ciebie, pozaglądamy, podumamy <cheers> może urodzimy jakiś patent <thumbup>
Zapisane

cezet175

  • Gość
Odp: łożysko środkowe wału teoretyzujemy
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 08, 2007, 19:00:34 »

przyspawaj tam pusze tawotu i bedzie oki  <beer>
Zapisane

ekeler

  • Gość
Odp: łożysko środkowe wału teoretyzujemy
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 08, 2007, 19:16:09 »

Cezet, pomysł super <thumbup>
Zastanawiam się tylko co na to lekarze?? <blink>
Zapisane

cezet175

  • Gość
Odp: łożysko środkowe wału teoretyzujemy
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 08, 2007, 19:34:00 »

 <argue> bylem u lekarza a on w irlandii
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
5728 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 18, 2010, 09:53:24
wysłana przez radzisz
19 Odpowiedzi
3669 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 06, 2019, 12:58:28
wysłana przez wikingc1
3 Odpowiedzi
1025 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 25, 2021, 08:13:20
wysłana przez muczos
4 Odpowiedzi
1250 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 30, 2021, 19:57:58
wysłana przez azbescik2
7 Odpowiedzi
881 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 28, 2022, 22:32:03
wysłana przez 125AREK