Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 18, 2024, 23:48:02
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Dystansowanie skrzyni.  (Przeczytany 5446 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Dystansowanie skrzyni.
« dnia: Marca 30, 2020, 21:41:03 »

Dzień dobry.
Koledzy i koleżanki, pacjent to serduszko od ČZ 350 472.6.
Oglądam ja te filmy ruskie jakiś czas i staram się zrozumieć o co chodzi w tym dystansowaniu a dokładnie gdzie i co mierzyć ale jak to w życiu bywa.... jak były lekcje rosyjskiego tak..... były.
Z filmów wywnioskowałem, że mierzy się wałki na odpowiednich biegach.... no i to tyle. Po mojemu to napewno podłożyłbym z 1mm od strony tuleji przelotowej.
Tu filmik : https://youtu.be/BLd2Zx1AkAk
Jak nic nie ugram to złożę ten silnik jak jest.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 30, 2020, 21:48:28 »

Składasz drugi silnik czy rozbierasz swój, żeby dystansować skrzynię??
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 30, 2020, 21:53:18 »

Składam drugi, w "pomarańczy" nie było takich luzów i się tym zbytnio nie przejmowałem. Jak uporam się z silnikiem to będzie brakować mi tylko ramy z papierem i będą dwie siostry w garażu  :)
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 646
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 30, 2020, 21:53:46 »

Szukaj na forum. Tak się składa że starałem się jasno to opisać udowadniając niektórym że jest słuszne.
http://www.jawacz.pl/index.php?topic=34621.0
A jak sobie nie poradzisz to wyślij silnik ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2020, 21:58:46 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 30, 2020, 21:57:47 »

Chodzi ci o ten temat?
http://www.jawacz.pl/index.php?topic=34621.50
No to chyba coś ominąłem bo głównie jest tam dyskusja o dystansowaniu.
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 646
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 30, 2020, 21:59:58 »

Jak dojdziesz do wniosku że Jadnak coś tam jest to wy... eb ten wątek do śmietnika ;) bo będzie chyba zbędny.  ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2020, 22:02:03 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 31, 2020, 13:04:46 »

Tak czytałem tamten temat kilkukrotnie i te instrukcje po angielsku i wszystko niby jasno ale nie do końca jest objaśnione... Bo luzy pomiędzy tym czy tamtym kołem mierzyć no ok. Ale gdzie, jakie podkładki wrzucać to już nie do końca. W sumie raczej sobie z tym poradzę ale może warto byłoby objaśnić dla potomnych gdzie podkładki wrzucać żeby było dobrze...
No i wypowiedzi osób które mają trochę większe doświadczenia ze skrzyniami (nie tylko w knedlach) że "lepiej zostawić większy luz niż ma być zbyt ciasno" też dają dużo do myślenia...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 646
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 31, 2020, 13:18:31 »

No bo niestety nie ma i nie będzie raczej instrukcji typu pod ten wałek tyle a pod tamten tyle.
Luz ma być taki i taki i z tego wyniknie jakie te podkładki dawać. Wydaje się zagmatwane ale to proste.
No i oczywiście lepiej większy luz niż ma być za ciasno! Pytanie co to znaczy większy luz :)
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 31, 2020, 14:08:24 »

Nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Nie chodzi mi o to jakiej grubości podkładkę tylko na którym wałku wrzucać na przykład robiąc pierwszy etap dystansowania itp. itd.
No nic spróbuję zrobić jakiś tutorial mimo że nie mam jakiegoś doświadczenia w tym dystansowaniu...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 646
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 31, 2020, 14:20:04 »

Czekaj, Tomaszek ma coś sklecić że zdjęć i opisów. Prosił o zredagowanie, zobaczymy co z tego będzie.
Zrobiłem to na swoim silniku, zrobiłem raz i zamknąłem silnik. Potem były jakieś tam opisy ogólne.
Nie mam drugiego aby porobić foty i opisy dokładne. Jak bym składał teraz jakiś silnik pewnie bym się zatrzymywał i dokumentował.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 14:24:01 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 31, 2020, 14:24:46 »

Nie znam go jeszcze osobiście ale myślę że słów na wiatr nie rzuca!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 31, 2020, 20:11:59 »

Nie mam drugiego aby porobić foty i opisy dokładne. Jak bym składał teraz jakiś silnik pewnie bym się zatrzymywał i dokumentował.


Ok Pietras12v , niech stracę, podeślę Ci swój silnik dla dobra wszystkich jawerów i cezeciarzy z tego forum aby było to wszystko udokumentowane  ;D
A tak na poważnie to proszę nie spodziewać się cudów  8)  przecież ja tego jeszcze nie robiłem, ot stworze tylko jakiś pdf do oceny z informacji umieszczonych w sieci i będę próbował...
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 20:31:01 wysłana przez Tomaszek »
Zapisane

Człowiek ZJAWA

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 73
  • JAWA 634+velorex 562, JAWA 638, CZ 472.4, CZ 472.5
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 31, 2020, 20:55:27 »

Dystansowanie skrzyni do jawy CZ to akurat żadna filozofia, natomiast większą filozofią jest kupić podkładki dystancujące.
Zapisane

pawelooo2

  • Gość
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 31, 2020, 21:06:35 »

Dystansowanie skrzyni do jawy CZ to akurat żadna filozofia, natomiast większą filozofią jest kupić podkładki dystancujące.
no teraz to mnie zaskoczyłeś.......
tu szukasz [size=78%]https://www.4jawa.com/kategoria/1007/silniki-skrzynie-biegow[/size]
a tu przykładowy wymiar....
https://www.4jawa.com/produkt/845/dystans-kol-zebatych-skrzyni-biegow-20x14x0-3mm-jawa-cz



Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 646
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 31, 2020, 21:12:09 »

Podkładki w sklepach z częściami do Jawy pojawiły się stosunkowo niedawno i są kilka razy droższe od ich ceny w innych sklepach np metalowych.
Dlaczego nie było ich kilka lat temu.... bo skrzyni Jawy się nie dystansuje?
Dlaczego są dużo droższe właśnie w takich sklepach.... bo są "dedykowane"?
Nie sądzę. Raczej to dostosowywanie się oferty do potrzeb/zapytań. Radzę kupić na allegro. Podkładki tak  jak łożyska są znormalizowane i ogólnie dostepne od zawsze.
W podanym wyżej sklepie i tak są tanie.
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 21:49:44 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 31, 2020, 21:15:21 »

Dystansowanie skrzyni do jawy CZ to akurat żadna filozofia, natomiast większą filozofią jest kupić podkładki dystancujące.
Skoro nie jest to żadną filozofią i masz to ogarnięte a przewijają się takie tematy to stwórz jakiś poradnik.
Polska to jednak dziwny kraj... wiem jak zrobić ale nikomu nie powiem.
Wchodząc na ruskie filmiki jest tego multum... i nikt tego nie ukrywa. Pokazane są przyrządy do ustawiania przeciwwag w składaniu wałów co by wszystko się zgadzało,jak ktoś ogarnia język znajdzie wszystko co chce.
P. S.
Mam w pracy na tokarni pewnego tokarza, wiek swój już ma ale z czym bym nie zaszedł zawsze mi wszystko wyjaśni i odpowie na każde pytanie... jak sam mówi "wiedza mu pod ziemią nie będzie potrzebna"
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 23:33:32 wysłana przez Tomaszek »
Zapisane

Człowiek ZJAWA

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 73
  • JAWA 634+velorex 562, JAWA 638, CZ 472.4, CZ 472.5
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 31, 2020, 21:22:55 »

Poradniki od czasu kiedy ludzie pisali o porady z wybitymi łożyskami i zjechanymi kołami zębatymi skrzyni przestałem pisać. Jedyna porada jak Cię nie stać i się nie znasz to dupy nie zawracaj!
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 21:27:18 wysłana przez Człowiek ZJAWA »
Zapisane

pawelooo2

  • Gość
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 31, 2020, 21:27:04 »

Dystansowanie skrzyni do jawy CZ to akurat żadna filozofia, natomiast większą filozofią jest kupić podkładki dystancujące.
Skoro nie jest to żadną filozofią i masz to ogarnięte a przewijają się takie tematy to stwórz jakiś poradnik.
Polska to jednak dziwny naród... wiem jak zrobić ale nikomu nie powiem.
Wchodząc na ruskie filmiki jest tego multum... i nikt tego nie ukrywa. Pokazane są przyrządy do ustawiania przeciwwag w składaniu wałów co by wszystko się zgadzało,jak ktoś ogarnia język znajdzie wszystko co chce.
P. S.
Mam w pracy na tokarni pewnego tokarza, wiek swój już ma ale z czym bym nie zaszedł zawsze mi wszystko wyjaśni i odpowie na każde pytanie... jak sam mówi "wiedza mu pod ziemią nie będzie potrzebna"
kij w mrowisko wsadziłem w swoim wątku z cezetą...jesteś drugi ktory docieka tematu. Sam uczę się teraz na dwu garowcu i przyznaję że fiulmów ruskich nie kumam, ale skrzynię zrobiłem z pomocą Admu2T na luzy rzędu 1 dychy. to dużo patrząc na literaturę fachową. Ale sam jestem saperem i sprawdzę ile to pojeżdzi. Ja doczytacz mój wątek to podpowiedzi są takie że te skrzynie dużo wybaczają.......mnie to jakoś nie przekonywalo. Zrobniłem jak zrobiłem, czas pokarze czy skrzynia dobra czy wał wytrzyma.....a co do pokładek to od conajmniej 5 lat są dostępne na rynku...słowackim teraz mamy 4jawa.com to są dotępne od ręki.....kiedyś tylko z motoren.sk trzeba było ciągać....
Zapisane

Tomaszek

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 129
  • Silnik, dwa koła i mina wesoła
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 31, 2020, 21:42:19 »

Poradniki od czasu kiedy ludzie pisali o porady z wybitymi łożyskami i zjechanymi kołami zębatymi skrzyni przestałem pisać. Jedyna porada jak Cię nie stać i się nie znasz to dupy nie zawracaj!

Hahaha, kogoś tu poniosło. Żadnej sensownej wypowiedzi akurat twojej to dawno nie widziałem a uważasz się za nie wiadomo kogo. Wyluzuj chłopie bo ci żyłka pęknie a do tematu nic nie wnosisz. Bo napisać to ja mogę, że w Cezecie mam hybrydę o to nie o tym temat. Nie chcesz pomóc, czegoś dodać od siebie to się nie udzielaj.
Zapisane

Adam112

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 334
  • Cz-Jawa
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 31, 2020, 22:01:14 »

Podkładki dystansujące kupowałem ostatnio przy okazji składania pieca od 477.
Dostępne od lat w zwykłym sklepie z łożyskami, grubości 0,2 , 0,3 , 0,5...
Do wyboru do koloru
Ceny od 1,50 za sztukę.
Pamiętam że pierwszy raz kupowałem takie podkładki w 2006 roku przy okazji ustawiania kosza sprzęgłowego w wuesce 4.
Zapisane

Człowiek ZJAWA

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 73
  • JAWA 634+velorex 562, JAWA 638, CZ 472.4, CZ 472.5
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 31, 2020, 22:21:18 »

Poradniki od czasu kiedy ludzie pisali o porady z wybitymi łożyskami i zjechanymi kołami zębatymi skrzyni przestałem pisać. Jedyna porada jak Cię nie stać i się nie znasz to dupy nie zawracaj!

Hahaha, kogoś tu poniosło. Żadnej sensownej wypowiedzi akurat twojej to dawno nie widziałem a uważasz się za nie wiadomo kogo. Wyluzuj chłopie bo ci żyłka pęknie a do tematu nic nie wnosisz. Bo napisać to ja mogę, że w Cezecie mam hybrydę o to nie o tym temat. Nie chcesz pomóc, czegoś dodać od siebie to się nie udzielaj.
Może i kogoś  poniosło, kogo nie wiem, tak czy tak słów swoich nie odwołuję.
Zapisane

maly_sps

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
  • :)
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 31, 2020, 23:19:51 »

Jeżeli ktoś potrzebuje podkładek, to polecam sklep Albeco.
Zapisane
Motocykl to również powód do spotkania ciekawych ludzi...

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 31, 2020, 23:20:43 »

Poradniki od czasu kiedy ludzie pisali o porady z wybitymi łożyskami i zjechanymi kołami zębatymi skrzyni przestałem pisać. Jedyna porada jak Cię nie stać i się nie znasz to dupy nie zawracaj!

Hahaha, kogoś tu poniosło. Żadnej sensownej wypowiedzi akurat twojej to dawno nie widziałem a uważasz się za nie wiadomo kogo. Wyluzuj chłopie bo ci żyłka pęknie a do tematu nic nie wnosisz. Bo napisać to ja mogę, że w Cezecie mam hybrydę o to nie o tym temat. Nie chcesz pomóc, czegoś dodać od siebie to się nie udzielaj.
 

A myślałem, że to tylko ja tak mam! Też sobie nie przypominam żadnego poradnika od Pana Zjawy!

Żeton kij w mrowisko dawno temu włożyłem m. in. ja. Bo w swojej 638-5 jak wrzuciłem silnik po remoncie okazało się, że 4ka wyskakuje. Skrzynia nie była dystansowana (złożona tak samo jak wyjęta z karterów, być może tam były jakieś podkładki - NIE PAMIĘTAM!) Stuknąłem przez drewienko (za radą jednego z forumowiczów) w wałek zdawczy i wyobraź sobie że już 18tys km jeżdżę i wszystko działa.
 Na prawdę nie twierdzę że nie trzeba dystansować skrzyni. SERIO.
Ale chodzi o to, że Tomaszek ma trochę racji. Jest kilka osób, które "wie, ale nie powie" a jak "nie zdystansujesz skrzyni to zapomnij o jeździe"
a nikt nie zrobił poradnika. Są też tacy którzy składali silniki w ogóle na dystansowanie skrzyni nie patrząc i te silniki zrobiły np.: ponad 35kkm (żeliwo) czy też jadą na drugi koniec Polski na zlot i nic, kompletnie nic się nie dzieje...

Spróbuję sam ogarnąć taki poradnik ale przydałoby się co nieco wiedzieć chociażby jak mierzyć (czym) te szczeliny i gdzie (na którym wałku, z której strony) podkładki wkładać.

Proszę w mojej wypowiedzi nie doszukiwać się wycieczek osobistych poza pierwszym zdaniem (po cytacie)
« Ostatnia zmiana: Marca 31, 2020, 23:22:54 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

michal_t

  • elektronik-programista
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 170
  • Cezet 350 / Honda VT700C Wrocław
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 31, 2020, 23:29:43 »

Nie wnikając w powyższa dyskusję:


Podkładki dystansujące jeśli nie chcemy sami robić to można kupić np tu:
https://allegro.pl/oferta/jawa-350-638-640-cz-350-472-podkladki-dystansowe-8021804380


Ogólnie całej procedury nie umiem opisać ponieważ jestem jeszcze przed składaniem silnika na gotowo z podkładkami. Generalnie ja robię tak:
- wkładam wałek pośredni w lewy karter razem z automatem zmiany biegów  (mam stary automat bez kulki i sprężyny żeby łatwo było biegi zmieniać),
- wrzucam 1 bieg (zębatka przesuwa się w lewo),
- sprawdzam jak kły weszły w zębatkę (w moim przypadku do końca więc pozycja wałka z lewej strony ok),
- wrzucam 2 bieg (zębatka przesuwa się w prawo)
- sprawdzam jak weszły kły (prawie do końca - jest lekki luz) - moim zdaniem taka pozycja jest ok lub wałek mógł by pójść lekko w lewo względem automatu zmiany biegów ale że jest już na maksa w lewo to tak zostaje, a podkładki dystansowe pójdą z prawej strony.
- składam 2 kartery z wałkiem pośrednim i sprawdzam chwytając za wystającego ślimaka od napędu prędkościomierza jaki jest luz - na podstawie tego wiem ile podkładek dać po prawej stronie wałka (lekki luz trzeba zostawić).


Teraz cała procedura analogicznie dla wałka głównego (tego jeszcze nie robiłem). Tu będzie trudniej bo wałek zazwyczaj ciasno wchodzi w łożysko. Na koniec oba wałki razem w złożone kartery z podkładkami i test czy wszystko z biegami ok.


Ogólnie rzecz ujmując wałki nie mają mieć nadmiernego luzu, a podkładki powinny pójść z tej strony z której zapewnią najgłębsze zazębienie kłów. Technicznie jak to zrobić, który wałek pierwszy itp to już trzeba trochę na czuja i na swój zmysł techniczny.







Zapisane
    Status GG

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Dystansowanie skrzyni.
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 31, 2020, 23:39:14 »

Dziękuję kolego michal_t za konstruktywną wypowiedź!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
67 Odpowiedzi
26817 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 25, 2008, 18:45:10
wysłana przez mati krk
olej do skrzyni

Zaczęty przez Kosa86 Eksploatacja

8 Odpowiedzi
6564 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 20, 2006, 20:49:58
wysłana przez SE630PL
7 Odpowiedzi
5338 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 20, 2009, 19:52:24
wysłana przez brajdak
17 Odpowiedzi
8852 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 16, 2016, 15:47:56
wysłana przez Dragon on the Blue Sky
72 Odpowiedzi
52105 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 09, 2018, 09:54:23
wysłana przez Yabaman