Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 21, 2024, 00:59:20
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Prostownik  (Przeczytany 6968 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zagierr

  • Gość
Prostownik
« dnia: Lutego 12, 2009, 09:12:21 »

Padł mi aku od mojej CZ. Próbowałem go naładować takim prostownikiem
ale nie daje to żadnego rezultatu. Kiedy podłączam prostownik wskazówka nawet nie drgnie. Kiedy podłączam aku samochodowe prostownik ładuje ale kiedy któregoś razu próbowałem naładować nim aku 100ah też nie ładował. Czy to może być wina prostownika, że nie ładuje aku od motocykla? Czy jak podłącze równolegle aku od moto do aku od samochodu i to wszystko razem do prostownika to jest szansa, że naladuje mi obydwa naraz?
Zapisane

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2222
    • moja stronka
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 12, 2009, 09:50:13 »

wychodzi na to ze twój akumulator ma zwarcie na celach i nie da się go naładować po prostu musisz kupić nowy
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

zagierr

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 12, 2009, 10:00:33 »

A jak można sprawdzić czy ma zwarcie? W sobotę odpaliłem moto na kable i aku się trochę podładował, ale nie miałem dużo czasu że by dłużej poje¼dzić. Wczoraj kiedy podłączyłem go do prostownika wskazówka nic nie pokazała więc ładowałem go całą noc i nic to nie dało. Najmniejszy prąd ładowania to 2a więc może jest za duży do małego aku i go nie ładuje tak jak nie ładował za dużego.
Zapisane

von_Majzel

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 12, 2009, 10:05:00 »

To ze akumulator ma zwarte cele znaczy ze bedzie sie sam (szybko) rozladowywal . Przypuszczalnie podladowales aku wtedy jak odpalales , ale po tym czasie do wczoraj on mogl juz nie miec pradu .
Zapisane

grucha591

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 12, 2009, 10:34:58 »

jaki masz akumulator? jeżeli 12 v to ładowałeś go za dużym prądem
Zapisane

zagierr

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 12, 2009, 12:18:22 »

Aku to 12v. Ale właśnie o to chodzi, że nie widać po nim żeby był ładowany za dużym prądem nie zagotował się ani nie zrobił się ciepły. Kiedy podłączam prostownik to wskazówka nie wychyla się czyli wydaje mi się że prostownik wtedy nie ładuje. Natomiast w pracującym motocyklu podładował się tylko troszkę więc to nie dziwne, że po dwóch dniach znowu był rozładowany.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3513
  • Smoczyciel
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 12, 2009, 13:38:57 »

Cytat: grucha591 l
jaki masz akumulator? jeżeli 12 v to ładowałeś go za dużym prądem
grucha 591

Zależy jakim prądem go ładował... Według mnie to może być coś nie tak z prostownikiem bo teoretycznie po podłączeniu rozładowanego akumulatora i podkręceniu prądu na prostowniku na maxa wskazówka powinna skoczyć na max i spadać równocześnie z naładowywaniem się akumulatora. Jednakże przy takich małych akumulatorach jak motocyklowe (chodzi mi o pojemność aku Ah) nie powinno się tak robić bo można go uszkodzić.

Przykładowo akusia o pojemności 10Ah (amperogodzin) powinno się ładować prądem o wartości 1A (ampera)  przez 10 godzin... Można też naładować szybciej trochę wiekszą wartością na przykład gdy nie jest do koñca rozładowany a chcemy mieć szybciej naładowanego

zagierr

Ja bym obstawiał prostownik. Jak masz miernik to po prostu sprawd¼ na zaciskach czy w ogóle jest jakieś napięcie...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 12, 2009, 13:58:01 »

Zaggier brachu we¼ żarówkę o dużej mocy- np z przedniej lampy i podłącz do akusia (sprawd¼ czy w ogóle świeci) pó¼niej tą samą żarówkę podłącz do prostownika....

będzie świecić albo nie będzie - zobaczysz co jest walnięte

...taki łopatologiczny sposób
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

zagierr

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 12, 2009, 14:21:58 »

Zrobiłem tak jak pisałem na początku czyli podłączyłem do prostownika dwa akumulatory. Samochodowy i motocyklowy. W takim połączeniu dopóki nie naładował się samochodowy ładował się też motocyklowy. Wydaje mi się że ten prostownik jest jakoś sterowany tak że im bardziej jest naładowany aku tym mniejszy prąd daje prostownik i w momecie kiedy podłączam sam aku od motocykla to wtedy stawia on za mały opór i prostownik go nie ładuje. Nie bardzo znam się na elektronice i konstrukcji prostowników i nie wiem czy moje wnioski są prawidłowe. W odwrotnej sytuacji kiedy podpiołem za duży aku w stosunu do mocy prostownika też nie ładował.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2009, 14:23:39 wysłana przez zagierr »
Zapisane

grucha591

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 12, 2009, 14:37:25 »

pamiętaj ze akumulator zawsze ładuje się prądem o wartości równej 1/10 jego pojemności , jeżeli twój prostownik ma minimalny prąd ładowania 2 A to ustawiasz go na te 2 A i w obwód akumulator-prostownik wpinasz jakiś odbiornik np żarówkę  o mocy takiej aby płynął przez nią i akumulator prąd 0,5 A w przypadku akumulatora 5Ah czyli
U- 12 V
I- 0,5 A
P-?
P= I*U
P = 6 W

wpinasz w obwód żarówkę o mocy 6 W i ładujesz go przez czas który obliczasz dzieląc pojemność akumulatora przez prąd ładowania
5Ah/0,5A = 5H
a czasami nawet nieco dłużej
zauważysz że w miarę naładowania się akumulatora żarówka przestanie się palić aż w stanie pełnego naładowania zgaśnie
cała sytuacja ma miejsce przy w pełni sprawnym akumulatorze
Zapisane

zagierr

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 12, 2009, 14:43:54 »

Spróbuje tak zrobić. Dotychczas wpinałem żarówkę w obwód wpinałem żarówkę tylko jeśli ładowałem aku 6v prostownikiem 12v. Jak ma być wpięta ta żarówka? Na kabel plusowy czy minusowy a może ma być wpięta równolegle? Jak możesz napisz też jak to działa bo jak wpinałem żarówkę 6v to napięcie ładowania aku spadało o tę wartość natomiast jak wepnę 12v to spadnie mi tylko natężenie tak? Przepraszam za te pytania ale elektronika to dla mnie czarna magia.
« Ostatnia zmiana: Lutego 12, 2009, 14:50:30 wysłana przez zagierr »
Zapisane

grucha591

  • Gość
Odp: Prostownik
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 12, 2009, 15:28:00 »

wpinasz W obwód a nie równolegle do akumulatora bieguny to sprawa obojętna
po prostu jedna klamra do akumulatora , druga klamra na jeden "biegun" żarówki a drugi "biegun" żarówki do drugiego zacisku akumulatora
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
42 Odpowiedzi
13810 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 03, 2014, 21:03:55
wysłana przez Dragon on the Blue Sky
Prostownik

Zaczęty przez Ajgor Elektryka

24 Odpowiedzi
7539 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 15, 2015, 12:40:02
wysłana przez muczos
6 Odpowiedzi
2103 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 25, 2020, 20:48:14
wysłana przez azbescik2
5 Odpowiedzi
1190 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 27, 2021, 06:05:25
wysłana przez xepher
19 Odpowiedzi
1016 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 01, 2023, 20:43:28
wysłana przez maron123