Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 19:25:45
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Gdzieś mi ucieka prąd..  (Przeczytany 10820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Demonos

  • Gość
Gdzieś mi ucieka prąd..
« dnia: Lutego 23, 2006, 16:39:12 »

Potrzebuję jakichś sugestii...
Sprawa wygląda tak. Parę dni temu je¼dziłem i wszystko było ok. Dziś wyciągnąłem Jawę z garażu i się zaczęło :[ . Generalnie gdzieś ucieka prąd tak, że w pewnym momencie na wolnych zaczęła gasnąć i wyłączenie reflektora (pozycja zostaje) uratowało sytuację.

W domu sprawdziłem, że:
1. Jak włączony jest sam reflektor, zapłon wyłączony, to jest OK
2. Jak do reflektora dołączę zapłon, to napięcia na aku spada w niecałe 8 s. do poziomu 5V !!

Podejrzewam, że gdzieś na obwodzie układu zapłonowego prąd gdzieś ucieka. Niby sprawdziłem wszystkie połączenia i potraktowałem je elektrosolem, ale nic się nie zmieniło  <no>.

Sprawdziłem opór cewek: obwód niskiego napięcia - 5.5 Ohma i 6.0 Ohma, obwód WN: odpowiednio 6.5 kOhma i 6.9 kOhma. Opór na fajkach: 16. kOhma i 19.3 kOhma.

Generalnie obwód WN jest chyba OK, bo spadek następuje raczej na obwodzie niskiego napięcia.
Gdzie jeszcze szukać? Kondensatory?
Zapisane

grzehoo

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 23, 2006, 17:08:34 »

Miałem w sezonie taki problem - objawy podobne i okazało się że to była wina prostownika rozpadł się trochę. Elektryk mi go polutował i jest OK.  Jak masz od kogo pożyczyć prostownik Jawy to podłącz na próbe jak objawy ustąpią, znaczy że trzeba twój prostownik rozebrać.
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 23, 2006, 21:13:22 »

hmmm najlepiej chyba bedzie jak wepniesz w uklad amperomierz przy akumulatorze szeregowo,  tylko na ten duzy zakres jak jest to nawet 20A i sprawdz jaki jest pobor pradu, potem nie pozostaje ci nic innego jak wypinanie z instalacji  kolejnych obwodow tak jak wlasnie wspomniane cewki, prostownik i sprawdzanie czy prad spada
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 24, 2006, 11:22:37 »

Zacznę chyba jednak od sprawdzenia prostownika, bo objawy są faktycznie takie, jakby było za mało prądu w instalacji: jak jadę na wysokich obrotach, to jest OK. Potem, jak jadę wolniej, to zaczyna brać prąd z aku, i jak włączę wtedy kierunki, to... nie mają prądu, dopiero jak wyłaczę reflektor, to działają. I im dłużej jadę wolniej, na tym wyższych obrotach włącza się kontrolka ładowania.
Zapisane

semaj

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 24, 2006, 11:27:10 »

ja elektrykiem nie jestem, ale nie wiem, czy tu przypadkiem przyczyna nie leży w prostym szczególe jak szczotki alternatora ??
Zapisane

grzehoo

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 24, 2006, 11:41:41 »

Dokładnie takie objawy były i to nie była wina szczotek kupiłem nowe i sie nie zmieniło dopiero jak prostownik zrobiłem.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 24, 2006, 14:59:41 »

Kiedyś walczyłem z podobnymi objawami w jawie kolegi. Problemem okazała sie zwarta dioda w mostku prostowniczym (bo taki de facto jest w jawie). Tylko uwaga bo zwarta dioda powoduje że aku jest ładowane prądem zmiennym co może mu zaszkodzić :( Ponadto występuje szybkie rozładowanie akumulatora podczas postoju moto.
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 24, 2006, 15:23:07 »

Sprawdziłem diody miernikiem i wygląda na to, że jest OK. Tzn. wszystkie mają podobne wartości i działają poprawnie, tzn. w jedną stronę
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 24, 2006, 18:04:56 »

diody najlepiej jest wylutowac do sprawdzenia, przynajmniej tak sie robi w samchodzie i wtedy diody sprawdza sie nie miernikiem, tylko zarowka gdzie w przypadku samochodow zarowka moze byc spora nawet ta 55W bo tam sa mocne diody, te motocyklowe sa pewnie o wiele mniejsze

a po odpieciu prostownika spada prad ?? moze gdzies sie przetarl przewod i robi zwarcie masz bezpiecznik na przewodzie od aku ??
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 24, 2006, 18:35:13 »

Po pierwsze to mierzyłem miernkikem z funkcją sprawdzania diod prostowniczych. Po drugie - jeszcze nie sprawdzałem jak co się dzieje przy odłączonym prostowniku :D, a bezpiecznik mam obowiązkowo  <yes>

Jak sprawdzę, dam znać
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 24, 2006, 18:44:23 »

rozumiem ze tam jest logo diody na mierniku u mnie tez chyba jest, ale to w niczym nie zmienia sprawy, bo jesli dioda jest tylko lekko uszkodzona to przy malych pradach a takimi sprawdza miernik, bedzie wszystko ok, podczas gdy przy wyzszym pradzie i do tego przy wyzszej temp. juz moze calkiem inaczej sie zachowywac no ale moge sie mylic 
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 24, 2006, 22:17:30 »

Kuledzy :)
Spójrzcie na schemat. Zauważycie tam że prostownik podłączony jest do instalacji z pominięciem stacyjki, jeżeli zatem po wyjęciu kluczyka płynie prąd, a co się z tym wiąże następuje rozładowanie akumulatora, to przyczyną jest zwarty prostownik. Jeżeli prąd płynie dopiero po włożeniu kluczyka to obstawiam zwarcie w jakimś obwodzie.
Co do sprawdzania diod samym miernikiem  to zgadzam sie że pewne uszkodzenia wyjdą jedynie pod obciążeniem, ale z doświadczenia wiem, że przypadki takie można policzyć na palcach jednej ręki- sprawdzanie samym miernikiem zazwyczaj daje poprawne wyniki:) Inna strona medalu to to, że prostownik w jawie to mostek Greatza więc sprawdzanie wlutowanych diod może czasem dawać dziwne efekty- chociaż zwarcie którejkolwiek powinno zostać bezbłednie wykryte :)
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 24, 2006, 22:43:01 »

w sumie sluszna uwaga najpierw trzeba zobaczyc do schematu  :D, ale skoro Demonos ma bezpiecznik, ktory sie nie przepala to jedank ten prad nie jest duzy
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 24, 2006, 22:56:29 »

Pomiędzy prostownikiem a akumulatorem nie ma bezpiecznika- przynajmniej fabrycznie, tak samo jak obwód ten nie jest odłączany stacyjką :D
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 24, 2006, 23:06:46 »

no dokladnie przez to, prostownik mozna wyeliminowac, po wlaczeniu stacyjki cewki maja zasilanie wiec moze to jedna z nich, tak wiec nie pozostaje nic innego jak odlaczac kolejne obwody i sprawdzac
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 25, 2006, 00:42:20 »

Teraz sobie przypomniałem, że niedawno zostawiłem kluczyk włożony do stacyjki, zapłon był chyba wyłączony i po niespełna 8 min. akumulator był martwy :/
Muszę posprawdzać dokładnie układy :(
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 26, 2006, 01:14:00 »

hmmm czyli po wylaczeniu zaplonu cewki juz raczej nie maja zasilania, ale  trzeba to najpierw sprawdzic na schemacie
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 26, 2006, 17:02:57 »

Chyba mam w mierniku uszkodzony amperomierz, albo tam płyną prądy większe niż 10A, bo mi cały czas 0 pokazywał :/. W każdym razie wygląda na to, że albo to akumuloator szlag trafił, albo może regler szwankuje.

Posprawdzałem i tak: cewki (obie) pobierają tyle samo prądu i w normie, w każdym razie po wyłączeniu zapłonu cewki prądu nie ciągną, więc jest OK. Wiadomo, że po włożeniu kluczyka świecą się kontrolki, więc prąd ciągną i aku w koñcu rozładują.
Pomierzyłem napięcie na alternatorze pomiędzy stykami X-Y, Y-Z i Z-X i wszystko w normie.

I teraz tak - odrębną sprawą jest ga¼nik, który mam do wymiany, w każdym razie przy regulacji obrotów mogę zejść do pewnego poziomu (chyba ok. 2000, nie wiem ile bo mam rozwalony napęd obrotomierza) a potem, po delikatnym wykręceniu śruby wolnych od razu obroty spadają i nie da sie ich utrzymać. Jednocześnie, dość wcześnie zapala się kontrolka ładowania. Przy wyższych obrotach napięcie na aku jest w normie, czyli 14.4 - 14.6 V, ale jak obroty spadną poniżej pewnej wartości, gdy właśnie zapla się kontrolka (szacuję to na ok. 1200), napięcie na aku spada na łeb na szyję.
Zapisane

grzehoo

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 26, 2006, 19:35:17 »

Ja do znudzenia będę powtarzał że to prostownik...... <mur> podłączałeś sprawny w te miejsce w motorze ? Ja bym to sprawdził.
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 26, 2006, 20:11:13 »

Wiesz, jakoś tak się składa, że nia mam pod ręką innego...  :P
Zapisane

grzehoo

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 26, 2006, 20:42:00 »

to nie dobrze :[ bo 100 złoty na darmo nie warto by było wydać, chyba że w sklepie byś się ugadał żeby pożyczyć do testu za kaucją na przykład. Ja bym mógł swój do testu wyjąć ale dalego od wawy mieszkam.
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 26, 2006, 21:12:45 »

Spoko, spoko. Do testów to sobie załatwię. Po prostu nie mam pod ręką  :D
Zapisane

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 20, 2006, 18:52:22 »

w innych watkach widze ze smigasz czyli rozwiazales problem  <thumbup>

ale dlaczego sie tu nie pochwaliles  <hammer> ?
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

Demonos

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 20, 2006, 19:31:15 »

Miałem wczoraj napisać, ale siem mi zapomniało  :)
Zasadniczo problem się chyba nie rozwiązał, albo i rozwiązał :D
W każdym razie przeczyściłem styki, popsikałem elektrosolem. Miałem szczególnie zawalony styk na żarówce tylnego, lewego kierunku - w pewnym momencie przestał zupełnie przewodzić.
Inna sprawa, że ostatnio jeżdżę w porach, kiedy jest mały ruch, to i cały czas szybko jeżdżę.
Czy problem się rozwiązał, okaże się dopiero przy je¼dzie w gęstym ruchu ulicznym  :]
Póki co problemów ni ma (przynajmniej z elektryką  :>)
Zapisane

semaj

  • Gość
Odp: Gdzieś mi ucieka prąd..
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 08, 2006, 21:56:14 »

Mi dziś w pewnym momencie pojawił się tego typu problem i objawiało się następująco:
napięcie na aku:12,50V
wkładam kluczyk do stacyjki - napięcie na aku 2,20V
Zgłupiałem bo chwilami było wszystko OK.

Po półtorej godziny kombinowania, sprawdzania instalacji okazało się, że tyle czasu straciłem przez zaśniedziały styk na + aku  <mur>

Mam chociaż jakieś kolejne doświadczenie <thumbup>
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
CZ 350 - gdzie ten prąd ?

Zaczęty przez Anarch Elektryka

13 Odpowiedzi
8236 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 20, 2009, 21:21:14
wysłana przez AndrewS
8 Odpowiedzi
4852 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 27, 2009, 14:37:28
wysłana przez Jawsim
45 Odpowiedzi
11823 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 05, 2010, 15:11:45
wysłana przez piotrek12
6 Odpowiedzi
5783 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 15, 2011, 21:16:57
wysłana przez kwinto29
3 Odpowiedzi
3041 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 05, 2015, 14:41:00
wysłana przez elkinio