Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 12:06:20
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: kłopot z biegami i sprzęgłem  (Przeczytany 7176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
kłopot z biegami i sprzęgłem
« dnia: Stycznia 13, 2009, 22:53:44 »

Witam ... ;) zdarzyło się coś strasznie dziwnego .... otóż odpalam swoją jawe standardowo od kopa wkładam bieg nie da się coś w skrzyni "harata"... na minimalnych obrotach wrzucam jedynkę ledwo zwiększam obroty puszczam sprzęgło i co ? nic nie jedzie lol  jeszcze miesiąc temu normalnie je¼dziłem ... w ogóle jak wciskam sprzęgło to coś ciężko ... chodzi... wyłączam silnik cisnę moto no bieg jest ale czemu nie jedzie ?? sprzęgło przed postojem działało elegancko wrzucało się biegi delikatnie hehe jak w masło nic nie szarpało jak się przejechało silnik się zagrzał na chwilkę pochodził sprzęgło się rozkleiło jak je wciskałem parę razy a teraz się tak nie da .... po prostu nie chce ruszyć ...
w ogóle to sprzęgło ciężko wcisnąć tzn ciężej .. po prostu dziwi mnie to samo się zepsuło ;| ? ten dłuższy postój jakiś szkodliwy był ...

J
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2009, 23:58:05 wysłana przez iroq2 »
Zapisane

HubertBaran

  • Gość
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 14, 2009, 00:20:45 »

Masz sklejone sprzegło, podziekój códownym własciwosciom oleju Hipol.
Zapisane

Wojt@s

  • Gość
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2009, 01:34:30 »

Teraz cię czeka zdjęcie sprzęgła, wymycie wszystkie w benzynie, odtłuszczenie tarcz.

Co do sprzęgła użyj bardziej specjalistycznego oleju, bo to przypadłość hipolu że skleja.
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 14, 2009, 07:10:38 »

yhmmm rozumiem właśnie tak zrobie . ale czy to napewno to ? i jaki olej polecacie ....  ;) panowie ?
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 14, 2009, 08:16:21 »

Yyyy???
We¼ i dokładnie opisz co właściwie się dzieje bo czy ktoś w ogóle zrozumiał to co napisałeś?
Cytat: iroq2
na minimalnych obrotach wrzucam jedynke ledwozwiekszam obroty puszczam sprzęgło i co ? nic nie jedzie...

...wyłanczam silnik cisne moto no bieg jest ale czemu nie jedzie ??


Możesz włączyć bieg czy nie możesz?
I skąd wiesz że włączyłeś?
Gdybyś miał "sklejone sprzęgło" to po pierwsze nie włączyłbyś biegu na uruchomionym silniku a po drugie jeśli byś już bieg włączył to od razu byś pojechał - bo przecież "sklejone sprzęgło", jak samo określenie mówi,  cały czas "ciągnie"


Cytat: iroq2
zwiekszam obroty puszczam sprzęgło i co ? nic nie jedzie
.... poprostu nie chce ruszyc ...
Też nic z tego nie wynika  <blink>

Jeśli oczekujesz konkretnej porady to napisz krok po kroku co i jak robisz i co się dzieje - jakie są tego działania efekty.
Może przy okazji pochwalił byś się o jakie moto chodzi bo nikt nie wie jakie sprzęgło jest w twoim motocyklu.
Jasnowidzów na forum niestety brak  :[

Acha,  teksty typu Hipol to gó...no ew. Mixol to siki, szajs itd... ew. kup se syntetyk za 50 zeta i będzie super  <blink> wielokrotnie były już tu przerabiane i też nic z nich nie wynika.
A Mixol i Hipol są dobre nawet bardzo dobre (i to nie tylko do Jawy)  jeśli stosujesz je "tak" i "tam" gdzie  fabryka i serwisówka mówi.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2009, 08:20:20 wysłana przez jawol »
Zapisane

Kronobel

  • Gość
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 14, 2009, 08:19:05 »

Przecież sprzęgło można też rozkleić w czasie jazdy.Dlaczego każecie chłopakowi wszystko rozbierać?Ciężko chodzące sprzęgło to może być również uszkodzony automat sprzęgła.A powiedz czy silnik był zimny jak próbowałeś wrzucać biegi?Tzn czy próbowałeś odpalić ją po postoju w te mrozy?Ja wczoraj wyciągnąłem MZ z garażu i też przez jakiś czas nie maiłem sprzęgła.Ale jak silnik się rozgrzał to wszystko zaczęło śmigać.Co prawda mam tam tez słynny Hipol.Lepszy wg mnie jest stary dobry Lux 10.
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 14, 2009, 08:31:05 »

Cytat: Kronobel
Przecież sprzęgło można też rozkleić w czasie jazdy.Dlaczego każecie chłopakowi wszystko rozbierać?Ciężko chodzące sprzęgło to może być również uszkodzony automat sprzęgła.....   .....Co prawda mam tam tez słynny Hipol.Lepszy wg mnie jest stary dobry Lux 10.
No wreszcie coś mądrego napisano  ;)
Kronobel Na Lux10 lepiej pracuje sprzęgło a na Hipolu F15 lepiej skrzynia. (kto się zna to wie o co biega)
Złotego środka niestety brak.
Ewentualnie można przerobić Jawę na wzór co niektórych Harleyów co mają osobne smarowanie sprzęgła i osobne skrzyni.
Trochę spawania aluminium + dwa dodatkowe simeringi i już gotowe  <lol> <lol> <lol>
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 14, 2009, 09:27:23 »

no więdz tak jeszcze raz na spokojnie ;) odpalam moto chce wrzucic 1 bieg i sie nie da .... w skrzyni coś charata ... ciezko zmiejszyłem obroty na minimum z ledwoscią wrzuciłem 1bieg .... prubóje ruszyc puszczam sprzegło powoli i motor nie jedzie poprostu ... wszystko było ok tylko postój był długi a chciałem sie po snieszku przejechac ... troche wyłanczam silnik pchne jawe typ 634 - 7 silnik cz  no i bieg jest ... a moturek niechce ruszyc .... ehh dziwi mnie to naprawde .. wszytko było oki około miesiaca temu... smigał az miło
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 14, 2009, 15:16:05 »

jutro rano rozbiore to sprzegło wyczyszcze i złoże zobaczymy co będzie ;)) moze poprostu trzeba wymienic okładziny :) albo tylko wyczyscic ... :)
Zapisane

j@wa

  • Kudłaty durnowaty reperuje stare graty
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1834
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 14, 2009, 16:19:17 »

Też przesiadłem się na LUX 10. Nawet po 2 miesięcznym postoju,odpalam Jawe czy CZ-ke,zapinam 1 bieg bez słynnego "jeb" ,ruszam płynnie i bez kłopotu. Nawet szarpanie sprzęgła znikło,pomimo że oringu nie zmieniłem. Kronobel chyba zna przygody z Hipolem jeszcze z czasów Janka ;).
Zapisane
Jawa 638.0 '87r
Jawa 638.5 Velorex 562 '86r

I coś tam jeszcze.

Brein

  • Gość
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 14, 2009, 16:40:58 »

Trochę  <offtopic>

Niezależnie od oleju.
Zawsze tak robiłem, zawsze będę i Wam też polecam. ZAWSZE przed odpaleniem motocykla, który stał chwilę rozklejam tarcze sprzęgłowe wrzucając bieg (jeśli jakimś przypadkiem zostawiłem moto na luzie) i przetaczając motocykl w przód i w tył, aż do momentu, gdy sprzęgło nie będzie działać prawidłowo - ZAWSZE !

 <offtopic>
Zapisane

Krycha

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 677
  • Cz 472.6
Odp: mój kłopot ....
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 14, 2009, 19:27:32 »

No i tak powinno się robić! Mam książeczkę poradnik motocyklisty tam wszystko napisali naprawdę sam nie wiedziałe o niektórych rzeczach. Ja w Mz jak jeżdze w mrozy, to przed odpaleniem wciskam klamkę sprzęgła i kopie kilka razy. Posiadacze MZ wiedzą że jeśli kopię na sprzęgle to wał nie ma prawa się ruszyć. I kopie tak aż wał nie będzie sie kręcił wtedy odpalam  <cheers> Dodam że je¼dze na ciut lepszym hipolu :)
 A i prosze o zmianę nazwy tematu bo naprawde mój kłopot to i sąsiad ma...
Zapisane
ZaKrystian powiedz mi, ile Jawa pali Ci?

HubertBaran

  • Gość
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 14, 2009, 20:58:52 »

Hipol 15MF jest przeznaczony do małego fiata i niech tak zostanie jak juz lejecie to Hipol 10;] Skrzyni to obojetne i tak w tych małych kółeczkach zgniot miedzy zebami jest taki ze deka tam oleju nie ma, tu raczej chodzi o wodziki i chłodzenie skrzyni.
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 15, 2009, 17:51:21 »

chłopaki a macie może zdjęcie tego mechanizmu od zmiany biegów ?? jak to w całości wygląda bo chciał bym sobie luknąc na to co nieco :))
Zapisane

HubertBaran

  • Gość
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 15, 2009, 18:12:47 »

odkreć kape pranicy i widzisz wielka blache przykrywajaca zebatke łañcucha to jest mechanizm odpowiedzialny za wyłaczanie sprzegła.

z boku jest koniec wałka zmiany biegów wygladajacy jak litera C

Z twojego opisu wynikac moze 2 rzeczy jedna ze śrub trzymajacych blache mechanizmu wyłaczania sprzegła została zerwana lub regulacja sprzegła códownie zmieniała swoje własciwosci przez ostatni miesiac postoju.

Ja jednak stawiał bym na sklejone tarcze, kup jakiś motocyklowy olej(nie daj sie wpuscic w maliny jak beda mówić ze do twojej masyzny przeznaczony jest hipol) może być mineralny. Zobaczysz ze nie pożałujesz.
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 15, 2009, 19:30:53 »

hmm ale chodzi mi tez o zmieniacz biegów jak jest kopstarter i ze nadole biegi o te mechanizmy hmmm ? jak to wygląda w realu :) ? bo cos mi sie wydaje ze jak bede rozpoławiałsilnik moze mi sie to wszystko sypnąc .. jak to całe wygląda w real :)) bo tego sie boje najbardziej hyhyhy :( ?? dzieki ogulnie chłopaki .. 
Zapisane

SZAJBUS_SzeF

  • młody nie głupi
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 552
  • Jawy, Cezety i Cafe Racery - To lubię! :)
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 15, 2009, 19:46:44 »

Nie martw się jak masz jakieś doświadczenie w rozbieraniu silników to nic się nie sypnie. Trzeba pamiętać chyba by d¼wignia była w odpowiednim położeniu jak to się rozbiera o ile pamiętam to w pozycji biegów, nie kopki. Jak coś to mnie poprawcie chłopaki bo to co mówię wyczytałem gdzieś na jawacz-u. ;)  <worship> Osobiście jeszcze tego silnika nie rozbierałem ale jak to mówią "Rzeczy niemożliwe wykonuję od zaraz cuda zajmują mi trochę czasu" :)    :]
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 15, 2009, 20:05:08 »

hehe tez mam taką nadzieje :)) ze ktos powie dokłądnie jak to jest ;) bo raz miałem taką akcje ze seger wyciagnołem ze zmieniacza biegów w jawce 50 i sie sypło i było nie miło .. ;) pozdrawiam czekam na odpowiedzi i podpowiedzi :)
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 15, 2009, 20:22:16 »

D¼wignia kopki musi być w pozycji startera (do zapalania) bo inaczej po zdjęciu dekla wyskoczy wałek, spadnie sprężyna itd... i kłopoty gotowe.

Cytat: Krystian250
je¼dze na ciut lepszym hipolu
Hm... lepszym mówisz? A mogę się spytać co to za "lepsiejszy" Hipol ?

Ja polecam tylko Hipol 15F
Hiolu15 i 15MF nie polecam.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2009, 20:28:48 wysłana przez jawol »
Zapisane

nestor.mariusz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 773
  • TS 350 CZ 350 (żony)
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 15, 2009, 20:28:49 »

Przed zdjeciem kapy, dzwignie ustawia się w pozycji do odpalania.
Kapę zdejmujesz delikatnie uwazajać by walek nie obrecil sie i nie wypadl, to znaczy nie ma wyjsc razem z kapa tylko zostac na miejscu (przytrzymaj go jakos kolanem, albo niech ktoś Ci pomoże go przytrzymac jak bedzie ciezko szlo).
Pozniej mozesz sobie wszystko w srodku poogladac. Do demontarzu sprzegla (jesli jest dobrze, mocno przykrecone) potrzebne jest specjalne narzedzie w postaci odpowiednio wygietego preta. Od biedy mozesz uzyc srubokreta, klucza itp (do zablokowania kosza), ale to jak rozpolawianie silnika srubokretem bez sciagacza..
Zeby zrobic remont w Jawie, bedziesz musial sobie dorobic troche narzedzi (uzyj opcji - szukaj).
Bez rozpolawiania, to trzeba uwazac tylko na jedna rzecz.. Zeby Ci pieski (te takie "zapadki" ktore przesuwaja zmieniacz biegow) ze sprezynkami nie wskoczyly do srodka silnika. To wszystko.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2009, 20:30:45 wysłana przez m4riush »
Zapisane

SZAJBUS_SzeF

  • młody nie głupi
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 552
  • Jawy, Cezety i Cafe Racery - To lubię! :)
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 15, 2009, 20:54:21 »

m4riush i jawol   <cheers> piwko że mnie poprawiliście. Wiedziałem właśnie że to ma znaczenie. ;) iroq2 Co do tego segera w jawce 50 to właśnie on trzyma zmieniacz w kupie. ;) Chyba nie ty jeden przeżyłeś rozpad tego zmieniacza w rękach.

Ciekawostka: Pierwszy silnik fachowo rozebrany przez Szajbusa to był właśnie silnik Jawy 50. ;)

Jeszcze raz powodzenia przy pracach.  <punk>
Zapisane

HubertBaran

  • Gość
Odp: kłopot z biegami i sprzęgłem
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 15, 2009, 21:15:58 »

Straszne chuje zawsze sypie naten wynalazek jakim jest kopnik w Jawie.
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Co z tym sprzęgłem?? :(

Zaczęty przez mati01101990 Mechanika

13 Odpowiedzi
4499 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 16, 2008, 00:28:17
wysłana przez AndrewS
41 Odpowiedzi
12985 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 24, 2013, 16:07:08
wysłana przez Rozztocz
4 Odpowiedzi
2352 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 23, 2014, 08:34:00
wysłana przez Mathini
4 Odpowiedzi
1757 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 16, 2014, 17:45:01
wysłana przez Wojtas jawer350ts
10 Odpowiedzi
711 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 19, 2024, 20:45:50
wysłana przez muczos