Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 11:44:47
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?  (Przeczytany 854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F

Zakładam ten temat ponieważ od lat posiadania tego motocykla mam ten sam problem jak zawsze. Nie mogę dobrać do cezety linki gazu. Biorę te z lokalnego sklepu to są trochę za długie i jak parę razy popracuje przepustnica to wypadają z niej.
Kiedyś kupiłem w lokalnym sklepie linkę i pasuje, mogę skasować odpowiednio luz i nie wypada, ale ona zaraz dokona żywota, pewnie w tym sezonie. Więc moje jest pytanie jaka powinna być prawidłowa długość linki gazu w 472? Jest jeden temat o linkach, ale tam tylko są długości ale dla linek do jawy, o cezecie nie ma nawet mowy.


Jedyne linki jakie wynajduję to 96cm. Taka linka jest dla mnie za długa. Zakładam ten temat bo mi zadaje to ćwieka jak mi się linka zerwie to chciałbym włożyć coś co pasuje a nie siedzieć cały dzień nad tym jak to uzdatnić do działania...
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 940
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 09, 2023, 09:47:58 »

Bierze się dobrą linkę na wzór, w uj jest firm co wszelakie linki dorabia, zamawia się kilka sztuk i po kłopocie na lata. Te aktualnie sprzedawane w sklepach to jedno wielkie gówno.
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 09, 2023, 10:08:22 »

Zmierz swoją linkę i porównaj z tymi
https://www.4jawa.com/kategoria/1009/linki

Brałem u nich komplet do 353 i wszystko fajnie pasowało.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2023, 10:10:04 wysłana przez muczos »
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 09, 2023, 12:33:41 »

"Bierze się dobrą linkę na wzór, w uj jest firm co wszelakie linki dorabia, zamawia się kilka sztuk i po kłopocie na lata. Te aktualnie sprzedawane w sklepach to jedno wielkie gówno."

Gdybym taką miał to bym tak zrobił, od początku nie posiadam oryginalnej linki która od tego motoru powinna być. Jak kupiłem swój egzemplarz to miałem linkę z kilometrowym luzem i za każdym razem musiałem nienaturalnie wyginać nadgarstek żeby w ogóle tym jechać...

Obecna linka którą mam pozwala mi skasować luz, pancerz jest na pewno za długi, a linka długość raczej ma ok bo przy takim ułożeniu jak ten pancerz się składa to skręcenie w prawo powoduje że mam darmowe przyspieszenie na zakręcie w prawo. No dobra powiedzmy że da się jechać. Pytałem dlatego jaką długość powinna mieć linka od 472 bo to, że 4Jawa sprzedaje 2 linki to za wiele mi nie powie. Czemu do 472 sklepy nagminnie sprzedają naprzemiennie 114cm i 96cm jako to samo? Coś mi się tu nie zgadza i to bardzo, ale widzę że odpowiedzi nie znajdę.


W ogóle też nie wiem jak powinna ta linka być prowadzona, ja ją prowadzę pod bakiem nad cewkami i prostownikiem, ale też ciężko znaleźć jakąś referencję, nie wiem co powinno być przy rolgazie, czy tylko ta pseudo wkładka z linki czy coś innego. Nie pasuje mi parę rzeczy z tym.

Dobra, postaram sobie poradzić sam, kupię trochę tych linek i zacznę je jedna po drugiej kroić może sam znajdę to czego potrzebuję bo widzę że mimo tego że jest na tym forum trochę Cezetek to wymiar już nie istnieje? W centymetrach, pancerz, długość linki. Dwa wymiary.
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 09, 2023, 12:45:08 »

Oj.... takie trochę szukanie chu** do dupy  ;) linka z CZ jest 1 cm krótsza od tej z jawy. Blenders mi to mierzył. Ja problem szybko rozwiązałem. Na linkę nanizałem nakretke ze świecy (ta nakręcana na trzpień łączący ja z fajka).
Naciągnalem na to termokurcza i założyłem. Ta nakretka ładnie wpasowała się w śrubkę regulacji linki. Jak już wszystko ustawiłem,  przesunąłem na to termokurcza zgrzalem i działa.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 09, 2023, 14:05:05 »

Gdzieś pewnie mam takie nakrętki to spróbuję coś takiego zrobić może jakoś zaradzi na problem. Albo po prostu poszukać nowych nieużywanych świec bo przy moich fajkach mi nie są one w ogóle potrzebne.
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 09, 2023, 14:21:12 »

A czy nie mozna takiej linki polutowac? Dlugosc linki i pancerza da sie dobrac bardzo dokladnie a jesli przerabia sie zbyt dluga linke to przynajmniej jedna jej koncowka jest juz gotowa. W moich sprzetach “sklepowe” sa tylko linki hamulcow i sprzegla w muzecie. Reszta czyli linki gazu, ssania i knedlowych sprzegiel to rekodzielo, glownie z linek do rowerowych hamulcow. Takie lutowanie linek to naprawde nie jest jakas wiedza tajemna.

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 956
  • :)
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 09, 2023, 15:23:57 »

Ja do 634 638 i 472.6 zamontowałem linki gazu z 4jawa 96/85 cm ten wymiar i jest ok gaźniki mam pwk
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 940
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 09, 2023, 15:34:31 »

Oj.... takie trochę szukanie chu** do dupy  ;)
   ;D ;D ;D
Przewaliło się przez mój garaż z kilkanaście różnych wynalazków od komarków, jawek i wsk po większe knedle plus kilka normalniejszych motocykli. Zawsze linki kupowałem na alledrogo, od pierwszego lepszego sprzedawcy, nigdy problemów nie było. Tak jak Malina pisze, jak coś nie teges, można śrubkę podłożyć, czy podkładkę wykombinować. Nigdy też nie miałem nie, naturalnie wygiętego nadgarstka, taki to kur... urok tych starych cwaj taktów, trzeba z tym żyć. Kup chłopie pierwszą lepszą linkę na zapas albo zestaw naprawczy uniwersalny i zwyczajnie jedź na zlota. Jak będziesz tak grzebał przy knedlu i go na siłę przygotowywał, to jeszcze coś konkretnie spier... i trzeba będzie opelka uruchamiać  ;) :P 
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2023, 15:36:45 wysłana przez Bison »
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

Blenders

  • Laureat "Krzywej Korby" 2012
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1081
  • Bibliotekarz
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 09, 2023, 20:13:19 »

Trochę nie ogarniam tej burzy w temacie, uważam że powinien powstać jakiś porządny wątek z wymiarami linek, niektóre jest trudno kupić, opisywanie wszystkiego na internetach jako Jawa /Cz 350 jest mocno mylące dla ludzi nie obeznanych z tematem,  nawet instalacje elektryczne do 6V tak się opisuje "Instalacja jawa 634/cz 472.5" a wszyscy wiemy jak bardzo się to różni.

Widząc ten wątek tez liczyłem że ktoś ma oryginalną linkę i zmierzy.

Mierzyłem linkę, ale na zasadzie jak założyć linkę z Jawy do Cezety, różnica w długości pancerza jest rzeczywiście 1 cm i po dołożeniu jakiegoś dystansu jest ok, ale nadal to nie jest to co ma być.

Pomierzyłem co mam w garażu.
Linka Jawa 350 współczesny zamiennik producent nieznany.
Pancerz 85 cm
Całkowita długość linki 97 cm
Na lince od strony rolgazu jest blaszany grzybek.

Linka do cezety dorabiana wg org dostałem ją w prezencie, nie próbowałem jeszcze montować.
Dł pancerza 84 cm
Całkowita dł linki  94,5 cm grzybka brak.

Dodam że niektóre linki do jawy z allegro opisane jako jawa 350 nie chcą wchodzić w otwór w rolgazie cezety bo mają zbyt gruby bolec, w jawie to nie przeszkadza ze względu na różnice w budowie.

Wychodzi na to że pancerz jest 1 cm krótszy w Cezecie i linka jest 2,5 cm krótsza, oczywiście przez brak grzybka pancerz wchodzi głębiej w rolgaz cezety, dlatego montując linke z jawy do cezety wystarczy 1cm dystansu.

Jak ktoś ma org to chętnie zobacz pomiary.

Dodam jeszcze że ostatnio montując linkę sprzęgła przed wiosennym zlotem zauważyłem że wśród mojej bazy linek niektóre są grubsze, linka sprzęgła jednego producenta była na tyle gruba że nie wchodziła w pancerz po innych.

Jak będę w garażu to sprawdzę bo te linki mają nadruk na pancerzu, o ile pamiętam jakaś firma z Krakowa.

Zazwyczaj nikt nie podaje producenta linek a te są wyraźnie grubsze.

Wyszedł mi troszkę doktorat, wybaczcie  :-X
Zapisane
Jawa 350 634-7 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 83r Docieranie
Čz 350 472.5 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 85r
Čz 180 487.4 (Pełne Vape 12V) 93r
Jawa 638.5
Wsk 125 M06B3 Bąk (Cdi TurboZabytki 12V) 77r

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 09, 2023, 20:34:31 »

Jawolotmen zrobić ci za darmo taka linkę i przywieźć do domu?
I dać na nią przynajmniej dwa lata grawancji?
Aha i dać w razie awarii linki cezete zastępczą?
.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2023, 20:37:23 wysłana przez Pietras »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

Blenders

  • Laureat "Krzywej Korby" 2012
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1081
  • Bibliotekarz
Odp: Linka gazu CZ350, jaka jest jest długość? I gdzie kupić poprawną?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 09, 2023, 20:35:47 »

Jawolotmen zrobić ci za darmo taka linkę i przywieźć do domu?

Jak byś robił to przy okazji 3 szt. poproszę  :P
Zapisane
Jawa 350 634-7 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 83r Docieranie
Čz 350 472.5 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 85r
Čz 180 487.4 (Pełne Vape 12V) 93r
Jawa 638.5
Wsk 125 M06B3 Bąk (Cdi TurboZabytki 12V) 77r
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
2 Odpowiedzi
2564 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 28, 2010, 01:35:31
wysłana przez Jawomaniak
3 Odpowiedzi
5018 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 11, 2011, 23:18:50
wysłana przez Motórzysta
7 Odpowiedzi
1590 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 26, 2021, 23:20:53
wysłana przez holger RIP
2 Odpowiedzi
894 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 04, 2022, 23:18:22
wysłana przez greg
9 Odpowiedzi
937 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 03, 2022, 16:32:55
wysłana przez Maliniasty