Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 18, 2024, 21:00:51
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: CZ Sport 477  (Przeczytany 1654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mixol

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
CZ Sport 477
« dnia: Listopada 01, 2022, 18:42:07 »

Cześć, zaczynam remont mojej 477 i mam problem.Po rozebraniu motoru widać że główka ramy jest krzywo, patrząc na wprost od przodu widać że główka ucieka górą w lewo.Nie widać uszkodzeń na ramie, może ze zdjęć coś poradzicie ja wcześniej nie robiłem knedli więc proszę o poradę.
Zapisane

Tigras

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 403
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 01, 2022, 20:54:53 »

Tak na szybko. Jeżeli ustawisz tylny wahacz w taki sposób ze oś tylnego koła jest w poziomie to czy os główki ramy trzyma pion w tej płaszczyźnie w której wydaje się krzywa ? Jeżeli tak, to chyba nie ma się czym przejmować. Ewentualnie przy wypoziomowanym tylnym wahaczu oś przedniego koła bez obciążenia tez powinna zachować poziom, ale tu przy założeniu ze prawy i lewy amortyzator przedni  sa identyczne pod względem sprężyny.
Rama po soawaniu w przyrządach może czasem różnie wyglądać, ważne by punkty istotne dla jej geometrii się zgadzały. (Spawałem kiedyś ramy do Falconów v2 i v3 i zdarza się ze wygląda to krzywo po spawaniu a do przyrządu pasuje idealnie. )
« Ostatnia zmiana: Listopada 01, 2022, 20:59:21 wysłana przez Tigras »
Zapisane

Mixol

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 02, 2022, 06:35:05 »

Na chwilę obecną ustawiłem to w taki sposób że poziom jest sprawdzony na ramie w miejscu gdzie przechodzi oś wahacza, takie położenie jest na zdjęciu.Nie podoba mi się to ale teoretycznie przy wypadkach główka zwykle wygina się w stronę ramy czyli zmniejsza się jej kąt pochylania.Tam nie widać żadnych uszkodzeń na ramie, fakt jedna laga jest trochę krzywa, druga do sprawdzenia.Żeby przez wypadek tak przekosiło główkę to raczej niemożliwe.Tak jak piszesz ramę spawają w uchwytach więc jak radzisz poskładam to i będę sprawdzał.Z tego co sprawdzałem to względem główki jest przesunięta obsada miski łożyska, nie jest wspawana symetrycznie tylko przesunięta na jedną stronę.
Zapisane

Mixol

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2022, 08:43:19 »

Wychodzi na to że niestety rama jest krzywa, na logikę między osia wahacza a sztycą półki zawieszenia powinien być kąt 90 stopni a ewidentnie to ucieka na bok.Nie wiem jak to się stało, laga jest krzywa, półka też.Muszę szukać drugiej ramy, lub sprzedać na części.Może ktoś z Was ma taką ramę do 477, lub 476.I przy okazji czym różni się rama od 487, czy tylko mocowaniem klaksonu i innym czujnikiem stop, czy coś jeszcze.
Pozdrawiam.
Zapisane

Blenders

  • Laureat "Krzywej Korby" 2012
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1081
  • Bibliotekarz
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 03, 2022, 10:16:50 »

Wychodzi na to że niestety rama jest krzywa, na logikę między osia wahacza a sztycą półki zawieszenia powinien być kąt 90 stopni a ewidentnie to ucieka na bok.Nie wiem jak to się stało, laga jest krzywa, półka też.Muszę szukać drugiej ramy, lub sprzedać na części.Może ktoś z Was ma taką ramę do 477, lub 476.I przy okazji czym różni się rama od 487, czy tylko mocowaniem klaksonu i innym czujnikiem stop, czy coś jeszcze.
Pozdrawiam.

W 487 bak przy główce ramy mocowany jest na dolnych otworach a w 477 na górnych.

Inne jest tylne mocowanie silnika z tego co pamietam, ale to idzie wymienić bo wisi na osi wahacza.

Inaczej zrobiony tylny hamulec w 487 jest jak w 472.5 a 477 jak w 472.4
I pewnie jeszcze jakieś inne.
Zapisane
Jawa 350 634-7 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 83r Docieranie
Čz 350 472.5 (12V flansza na Altka i Zapłon Janka) 85r
Čz 180 487.4 (Pełne Vape 12V) 93r
Jawa 638.5
Wsk 125 M06B3 Bąk (Cdi TurboZabytki 12V) 77r

Tigras

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 403
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 04, 2022, 21:10:26 »

Sprawdź jeszcze raz na spokojnie ta geometrię bo czasem łatwo się pomylić. Możesz spróbować zamontować zamiast sztycy w lozyskach główki ramy pręta ciągnionego lub prowadnice liniową która dosięgnie do ziemi i wtedy sprawdź czy jest to 90 stopni. Jakaś tam odchylka pewnie jest dopuszczalna nie wiem tylko jaka. (Do ziemi w sensie do płaszczyzny która jest wypoziomowana tak samo jak oś wahacza. Tyle ze musisz mieć na uwadze ze oś wahacza może nie  być perfekcyjnie wykonana skoro z główka ramy jest problem. No i oczywiście łożyska w głowce ramy to warunek konieczny. Najlepiej nowe lub w bdb stanie.

motolis

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 47
  • CZ 175 SPORT
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 05, 2022, 08:51:17 »

Według mnie , motocykl kiedyś leciał bokiem ,i dlatego nie widać zagięć na ranie. Podobny ,a raczej większy problem miałem w swojej TS 350 . Tam koło uciekało  o ok. 10 cm od osi ,ale jakoś udało mi się to naprostować , a przynajmniej kola idą jednym torem  :)
Zapisane

mechanik350

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 113
  • Jawa TS350 89r, CZ350 82r, CZ350 89r, Honda vf500
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 05, 2022, 10:34:02 »

Ramy od 477 i 487 są zupełnie inne, Sporo mocowań jest inaczej rozmieszczonych. Moja rama też była krzywa, przy główce. Wrzucę kilka zdjęć ramy 487 z silnikiem, bakiem i siedzeniem z 477. Od razu widać różnice. Nawet chciałem ja zaadaptować, ale stwierdziłem, że gra nie warta świeczki.

 Miałem trochę szczęścia. I kupiłem fabrycznie nową ramę z epoki 477 za 100 parę zł .


Moja relacja z remontu 477;
https://www.jawacz.pl/index.php?topic=22502.msg197652#msg197652
« Ostatnia zmiana: Listopada 05, 2022, 10:52:38 wysłana przez mechanik350 »
Zapisane
Warmińsko-mazurskie

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 05, 2022, 16:05:16 »

Czyli by do 487 założyć zbiornik 477 trzeba przespawac mocowanie.
W mojej cezetce też jest główka lekko jebnieta.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

motolis

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 47
  • CZ 175 SPORT
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 06, 2022, 08:42:54 »

A myślałem że tylko ja się borykałem z tym tematem . Jak opanuję wstawianie zdjęć ,to pokażę co się u mnie odwaliło . 
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 06, 2022, 10:42:35 »

A myślałem że tylko ja się borykałem z tym tematem . Jak opanuję wstawianie zdjęć ,to pokażę co się u mnie odwaliło .
Czyli to fabryka  ;D ja tam z tym nic nie będę robił.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Tigras

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 403
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 06, 2022, 20:09:26 »

Nic to do tematu nie wniesie ale...
Maliniasty fajne plakaty z maluchem w tle :D
Może fabrycznie to spawali jak leciało a dopiero miski pod łożyska były z większą starannością ustawiane do przyrządu?
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2022, 20:14:45 wysłana przez Tigras »
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 06, 2022, 20:35:45 »

To kalendarz, już trzeci albo 4 w tym stylu :)
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Mixol

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 07, 2022, 07:10:28 »

Maliniasty, u Ciebie leci to w drugą stronę.Teraz to już zgłupiałem, mam drugą ramę do kupienia, chyba pojadę i zobaczę jak będzie wyglądała.Tej ramy mi szkoda bo mam kwity i nie widnieje w cepiku, czyli bez problemu mogę zarejestrować na unikat bo jest wyrejestrowana albo na żółte.
Tigras, wkładałem w główkę pręt i nie jest w osi z belką ramy tylko ucieka na bok i to sporo.Nie podoba mi się to.Panowie dzięki za zainteresowanie tematem.
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 07, 2022, 07:37:28 »

Ja bym to grzał i prostował :D
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Mixol

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 10
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #15 dnia: Listopada 07, 2022, 08:43:41 »

Można tak zrobić, tylko nie na pałę. Mam pomysł żeby zrobić sobie przyrząd do sprawdzenia osi wahacza i główki ramy tak żeby było 90 stopni.Tylko czy po tym prostowaniu nie zostawi mi dwóch śladów.A może ktoś z Was robił już takie manewry i podejmie się takiego prostowania i sprawdzenia ramy?
Zapisane

Adam112

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 334
  • Cz-Jawa
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #16 dnia: Listopada 07, 2022, 13:36:01 »

Nic nie grzać! Przytwierdzić ramę do jakiegoś bezwzględnie pewnego punktu(ja przypiąłem pasami ramę od wueski czwórki do euroramki na turze od traktora) dopasować pręt stalowy żeby wszedł w główkę ramy tam gdzie sztyca, na pręt nasunąć rurkę stalową i ciągnąć w odpowiednim kierunku. Podgrzana palnikiem rama traci swoją wytrzymałość!
Zapisane

motolis

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 47
  • CZ 175 SPORT
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #17 dnia: Listopada 07, 2022, 14:17:50 »

 Ja ramę od TS sprawdzałem za pomocą przyrządów budowlanych - miarki ,poziomnicy i lasera  .  Pierw ustawiłem oś wahacza w poziomie ,potem sprawdzałem położenie główki rany za pomocą lasera . Pewnie nie jest jakoś super wzorcowo zrobione ,ale na oko ;) , jest git . Zobaczymy jak się bedzie prowadzić ,jak już kiedyś uruchomię moją Jawę . Prostowałem w podobny sposób jak Adam .
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #18 dnia: Listopada 07, 2022, 14:30:25 »

Nic nie grzać!  Podgrzana palnikiem rama traci swoją wytrzymałość!
Dobra tam... się ceownik wstawi i będzie miodzio :D
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Fiacior

  • W moich żyłach płynie benzyna....
  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 114
Odp: CZ Sport 477
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 09, 2022, 21:40:03 »

Będę śledził wątek bo niedawno kupiłem 477 z 72roku pełny oryginał. Szkoda mi ją malować i odnawiać bo jest nienaruszona i technicznie idealna chce żeby taka została, tylko mycie czyszczenie polerowanie ,poprostu odświeżona .  Aktualnie składam ją do kupy.  A jak u ciebie wygląda wyłącznik stopu? W jakim stanie jest wewnętrzna obrączka?Pytam bo jestem na etapie  dorabiania nowych części do tego.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2022, 21:42:25 wysłana przez Fiacior »
Zapisane
Cz 350 472.3 76r.
Cz 350 472.4 78r.
Cz 350 472.6 86r.
Cz 175 sport 72r.
Cz 175 sport 74r.
Mz Ts 125
Junak M10
Komar231
Komar 2350