Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maj 04, 2024, 05:05:00
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: [all] Rozpołowienie silnika  (Przeczytany 8853 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marcisch

  • Gość
[all] Rozpołowienie silnika
« dnia: Styczeń 15, 2007, 12:41:56 »

Witam wszystkich miłośników Jawy :D Mam Jawe 350 od ponad 3 lat chyba, nigdy nic sie nie psuło więc nie musiałem zabardzo grzebać. Ale tej zimy postanowiłem powymieniać pare rzeczy takich jak tłoki,pierścienie, zimeringi uszczelki i tarcze sprzęgła z łañcuszkiem. O wymianie Tłoków już czytałem na tym forum także nie bede narazie tego poruszał, sprzęgło to też moge sam zrobić, ale nie wiem jednej rzeczy, mianowicie czy przy rozpołowieniu silnika trzeba coś odkręcać od strony sprzęgła czy wystarczy zając sie stroną magneta? i czy jak bede rozpołwiał silnik to musze bawić sie ze spkrzynią biegów?Bo z tego co mi sie wydaje skrzynia to nie bedzie zbyt prosta rzecz...dlatego nie chciał bym jej dotykać. Rozpołowić silnika raczej bym musiał bo troche mi cieknie od spodu i chce wymienić uszczelke na łączeniu dwuch połówek silnika...Prosze o pomoc bo widze że na forum sami specjaliści od JAWY hehe <punk>
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2013, 07:09:26 wysłana przez Bulo »
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2007, 13:36:57 »

Jeśli zostawisz wszystko po stronie sprzęgła to po prostu wszystko zostanie w lewym karterze, łącznie z wałem i skrzynią, ale pod warunkiem, że użyjesz do tego odpowiedniego narzędzia do rozpoławiania silnika, które było często opisywane na forum (poszukaj przy tematach o rozpoławianiu silnika) i wkręcisz je w otwory po prądnicy/alternatorze. Wymiana tłoków i pierścienie bez szlifu nie ma najmniejszego sensu i raczej pogorszy to sprawność silnika. Jeśli nic Ci się nie psuło przez 3lata i chcesz rozpołowić silnik tylko po to, aby go uszczelnić to zdecydowanie odradzam (chyba, że wał jest do regeneracji). Przede wszystkim miedzy połówki karterów nie można wkładać żadnej podkładki uszczelniającej, tylko i wyłącznie silikon. Jeśli przeciek jest mały to możesz zrobić tak jak ja zrobiłem w silniku WSKi. Spuściłem olej, wyjąłem silnik z ramy, obróciłem "do góry nogami", odtłuściłem miejsce w którym ciekło, posmarowałem silikonem i było po problemie.



pzdr
Zapisane

marcisch

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2007, 13:53:39 »

ok czyli nie trzeba rozpoławiać :) to by dużo ułatwiało tarcze i łañcuszek ze sprzęgłą na pewno bede wymieniał, a tłoki mówisz zeby nie wymieniać? Ja chciałem ten remont zrobić bo z moją jawą dzieje sie ostatnio dużo nie za dobrych rzeczy. Po pierwsze spadek mocy jak dłuzej chodziła po drugie sprzegło ciagło jak dłużej pochodziła po trzecie ciężk było uzyskać prędkość na niej wiecej niż 110<bardzo ciężko> mam jeszcze gaz ale jak daje to silnik zamiast przyspieszać to tylko głośniejszy. Także myślałęm że wymienie tłoki pierścionki i tarcze i po bulu...
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2007, 14:03:37 »

Typowe objawy ślizgającego się sprzęgła, więc wymieñ na razie tarcze. Jak nadal będzie to samo to wtedy możesz zrobić szlif cylindrów, wymianę tłoków i pierścionków (nie wymieniaj ich bez szlifu!!!!).


pzdr
Zapisane

marcisch

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2007, 20:49:47 »

Dzięki za fachowom pomoc >>>nerlst<<< jak tylko porobie co trzeba (to może jeszcze troche potrwać bo teraz musze troche kasy odłozyć) to dam znać czy działa i czy jest poprawa itd pozdro
Zapisane

marcisch

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2007, 11:16:14 »

Jeszcze jedno pytanie... od spodu silnika jest taka śrubka co trzyma linke do obrotomierza i ja tem miałem zwykłą śrubke jeszcze troche za długą i wydaje mi sie że tam powinna być jakąś śrubka z uszczelnieniem gumowym bo u mnie tak jak by troche z tego ciekło, no i mam pytanie czy da sie kupić taką srubke....albo czy wystarczy zwykła tylko ją skrucić albo coś bo mam mały dylemacik

I jeszcze bym zapomniał, byłem sie pytać w sklepie o tłoki i o szlif to mi koleś powiedział że za szlif jednego cylindra 50 zł i polecał mi bardzo japoñskie <a może koreañskie> tłoki, a z tego co wyczytałem tu na forum to najlepsze czeskie co o tym myślicie?A cena ta sama czyli 35 zł za sztuke
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2007, 11:25:38 wysłana przez David Karc »
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2007, 11:25:24 »

To jest śrubka od linki prędkościomierza. U mnie jest zwykła, ale musi być odpowiedniej długości można ją silikonem posmarować i nie powinno cieknąć, ale najpierw trzeba wszystko odtłuścić.


pzdr
Zapisane

marcisch

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2007, 11:33:13 »

tak też zrobie :D a co do mojego pytania wyżej o tłokach co o tym myślisz?
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2007, 11:56:14 »

Nie słyszałem o japoñskich tłokach do Jawy, pewnie są to tajwañskie, albo koreañskie bo tam jeszcze Jawy jeżdżą, tak czy inaczej najlepsze są czeskie. 50zł za szlif i 35zł za tłok to dobra cena jeśli tłok na prawdę jest czeski i szlif będzie dobrze zrobiony.


pzdr
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2007, 21:41:02 »

nie wiem czemu ale wydaje mi sie ze 50 zł za szlif jednego cylindra to jednak troszke za duzo  :-/
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2007, 21:57:00 »

Zależy jak zostanie zrobiony, słyszałem, że można znale¼ć kogoś kto zrobi to za 30zł od cylindra... U mnie w sklepie moto za szlif rok temu koleś zawołał 80zł od cylindra. Niedługo sam będę oddawał cylindry do szlifu i gdybym miał pewność, że będzie robił to ktoś kto się na tym zna i robi to dobrze to 50zł jest dla mnie dobrą ceną.


pzdr
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 16, 2007, 22:08:19 »

ok Nerlst zgadzam sie z toba, tylko moze sie zdarzyc tak ze koles sie nie zna a bierze 80 zł :)  wiec lepiej robic u kogos kto ma dobra renome  <yes>
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 16, 2007, 23:22:40 »

No właśnie o to chodzi, że może być tak, że ten co bierze 30zł zrobi lepiej od tego co bierze 80zł. Teoretycznie jeśli ktoś się na czymś zna i robi to dobrze to jego usługi są droższe, ale tylko jeśli jest spora konkurencja, bo akurat w Radomiu jest jeden sklep z częściami do Jawy, więc mogą sobie pozwolić na takie ceny, bo nie mają konkurencji, a jakość usługi w tym przypadku z tego co słyszałem jest raczej średnia. Dlatego wydaję mi się, że 50zł to cena "normalna".


pzdr
Zapisane

KOREK

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 168
  • CZ 175 Typ 487,0 - '87 + CZ 350 Typ 472,6 - '86
    • nawigacja GPS
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 16, 2007, 23:48:07 »

A ja robie szlify za 40 zł. u znajomego (sąsiad :>). I jestem zadowolony i inni też. A spotkałem się z przypadkiem gdzie w jakimś zakładzie (naprawy motocykli...) kasowali za szlif 60 zł. a tak na prawde kosztowało ich to 40 zł. bo oddawali gdzieś indziej...I nikt o tym w sumie nie wie. Ja zbadałem sprawe i żekomo te 20 zł. biorą za fatyge zawiezienia cylindra do tokaża i odbiór - a to 15 km od nich... <blink>

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2007, 01:09:38 »

ta sruba od predkosciomierza to przecież jej wykrecenie nie powinno powodowac wycieku oleju ona ma swoj kanal w karterze, a wyciek w tamtych okolicach jest spowodowany pewnie przez puszczajacy simmer na wyjsciu predkosciomierza
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2007, 12:11:35 »

A więc  : moje trzy grosze do w/w tematu:
 Nie raz rozpoławiałem silniki i nie tylko w Jawach.
Z mojego doświadczenia wynika, że warto dać uszczelkę między kartery, ale tylko własnoręcznie wykonaną z klingielitu lug gambitu o grubośći 0,5 mm.

Nie warto "paprać" silnika silikonem - po pierwsze: bo nie "fachowo" a po drugie:  przy powtórnym rozpoławianiu silnika nie trzeba używać siły i czyścić karterów.
Zapisane

wskpan

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2007, 12:15:03 »

nie fachowo to chyba jest właśnie z uszczelką , a pozatym te 0.5 mm wystarczy żeby były problemy że skrzynią itp..

ktoś pisał otym przy remoncie silnika, gdzię właśnie na karterach miał uszczelkę i problemy
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2007, 12:22:20 wysłana przez wskpan »
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2007, 12:35:39 »

Z tego 0,5 po ściśnięciu robi się jeszcze mniej.
No i przynajmniej w moim przypadku nie zdarzyło się jeszcze abym miał jakieś problemy z powodu tego 0,5mm.
Większe problemy wynikały np. z powodu niewymiarowości części zamiennych - nawet tych orginalnych czeskich.
A już regułą bywały różne "szerokości"  wałów korbowych - różnice sięgały nawet ponad 1mm i wtedy trzeba było stosować podkładki aby wał nie "latał" osiowo w karterach.
Ale to juz wyższa "szkoła jazdy" i inna bajka.
Zresztą w razie gdyby ktoś miał jakieś problemo w w/w rozpoławianiu
to służę radą   <thumbup>
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2007, 13:08:00 »

Oryginalnie w tych silnikach nie było uszczelek między karterami. Powierzchnia była uszczelniana silikonopodobnym specyfikiem. Na chwilę obecną polecam loctite.
Zapisane

nerlst

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 23, 2007, 14:04:47 »

Ja jeszcze co do tych szlifów... dzisiaj byłem się zapytać w AutoSzlif ile kosztuje szlif jednego cylindra do CZ... 25zł  <thumbup> podobno robią to najlepiej w całej okolicy i pod konkretny tłok :>


pzdr
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 23, 2007, 20:13:08 »

Szlif jest zawsze robiony pod konkretny tłok - jeżeli ktoś twierdzi inaczej to nie warto mu tego nawet zlecać.
Zapisane

KcPrWWL

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 31, 2007, 13:26:48 »

A w Warszawie przy Dw.Wileñskim jest mały sklep motocyklowy który działa juz od lat czterdziestych i tam robią szlif za 35zł od cylindra i dobierają tłoki z pierścieniami i od razu sprawdzaja czy sworznie i zawleczki są dobre :)
Zapisane

JAWOWICZ TS

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 31, 2007, 13:59:35 »

To jest arimot - zaopatruje sie tam...
Zapisane

KcPrWWL

  • Gość
airmot
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 31, 2007, 14:49:53 »

Aha! to mieszkamy chyba w okolicy< ja w Wołominie 20 km od Wawy ;]
Zapisane

JAWOWICZ TS

  • Gość
Odp: Rozpołowienie silnika <prosze o wskazówki>
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 31, 2007, 16:59:29 »

To ja troche dalej...  koło grójca...  ze 60 - 70 km od ciebie...  :[
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Rozpołowienie wału

Zaczęty przez Mofeix « 1 2 » Mechanika

37 Odpowiedzi
13556 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 30, 2011, 15:01:48
wysłana przez Wróbel
10 Odpowiedzi
3999 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipiec 12, 2015, 18:54:32
wysłana przez pitterpan
45 Odpowiedzi
16085 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 19, 2020, 13:52:20
wysłana przez beduin929
3 Odpowiedzi
2435 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 20, 2015, 19:21:54
wysłana przez elkinio
5 Odpowiedzi
3139 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 30, 2016, 19:21:57
wysłana przez Glider