Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 05, 2024, 11:35:54
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.  (Przeczytany 3906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0

Witam Wszystkich.

Jako że jestem nowy na forum starałem się w pierwszej kolejności wyszukać podobnego problemu, niestety nic takiego nie znalazłem więc postanowiłem założyć nowy temat.
A więc problem dotyczy w/w motocykla jakim jest CZ 175 typ 450 a mianowicie po złożeniu silnika i próbach rozruchowych na pierwszy rzut oka wszystko było ok. silnik zagadał i cały czas startuje od drugiego kopnięcia niestety w chwili założenia łańcucha i uruchomieniu silnik chodzi ale słychać jakieś tarcie, stukanie (terkotanie) coś mniej więcej jak zabawa kluczem "grzechotką" tylko o wiele głośniejsze. Przy próbie zblokowania zębatki napędzającej jest to samo, nadmienię że obroty silnika nieco się zmniejszają.
Silnik tzn. skrzynię poskładałem wg. załącznika jedynie bez podkładki nr. 18 ponieważ takowej nie było jest frez na zębatce.
Jeśli ktoś spotkał się z podobną usterką bardzo proszę o pomoc w jej usunięciu, będę wdzięczny za Waszą fachową pomoc i na pewno większym zasobem wiedzy w tej kwestii.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2015, 16:19:59 wysłana przez Rafał »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 12, 2015, 16:31:40 »

Wychodzi na to że któryś bieg nie jest wyrzucany do końca na luz. A na wyłączonym silniku da się obracać zębatką zdawczą (tą od łańcucha)? Bez tej podkładki o której wspomniałeś wałek pośredni może się przesuwać za bardzo w prawo i wtedy może być tak, że tryb 1 biegu będzie zaczepiał o kły. Załóż łańcuch, włącz luz pomiędzy 3 a 4 biegiem i jeśli po zapaleniu będzie dalej to samo to spróbuj delikatnie przesuwać dźwignię zmiany biegów żeby wrzucić 3 bieg - do góry, ale delikatnie tak żeby nie włączyć biegu. Jeśli ucichnie to musisz rozebrać lewą stronę i zobaczyć czy wałek pośredni przesuwa się lewo-prawo. Jeśli tak to musisz rozebrać silnik i założyć tą podkładkę. Chyba że któryś wodzik jest krzywy albo automat uszkodzony.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Rafał

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 12, 2015, 16:49:06 »

Dziękuję za szybką odpowiedź:)

A więc na wyłączonym silniku można swobodnie obracać zebatką zdawczą nawet kręcić wałem korbowym w jedną a zębatką w drugą, dziwne odgłosy zaczepiania słychać na wył. silniku i energicznym pokręcaniu zębatki lewo-prawo. Jeśli chodzi o tą podkładkę to przy pierwszym podejściu założyłem ja o grubości 0,2mm (nie wiem jaka była fabryczna) lecz nie sprawdzałem luzu osiowego i dalej to samo, ponadto przez przypadek założyłem mechanizm zmiany biegów chyba od CZ 353 ale po podmianie na oryginalną bez zmian.
Wedle sugestii sprawdzę pomiędzy 3 i 4 biegiem i skontroluje luz osiowy...

Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 12, 2015, 18:06:04 »

Nie da się tam założyć automatu, który nie będzie działał. Pasują automaty tylko od modeli 175 i różnią się tylko układem biegów (1 w górę lub w dół) i sposobem załączania kontrolki luzu. Rozumiem że teraz masz automat z 1 włączaną do góry?


A jeszcze podstawowa sprawa, ta śruba z kulką (lub ściętym stożkiem, już nie pamiętam co tam dokładnie było) na sprężynce która odpowiada za "trzymanie" danego biegu jest ok? Chodzi mi o to co jest wkręcane od spodu, w tylnej części silnika. Może zardzewiała i jest cały czas wciśnięta w otwór?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2015, 18:18:05 wysłana przez muczos »
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Rafał

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 13, 2015, 12:11:56 »

Tego nie wiedziałem, wygląda na to że mam dwa automaty jeden z jedynką do góry a drugi do dołu.
Wczoraj sprawdzałem luz pomiędzy 1 i 2 oraz 3 i 4 niestety na obydwu sprawdzanych automatach sytuacja jest bez zmian.
Fabryczny u mnie był z jedynką do dołu taki też zamontuje docelowo.
Jeśli chodzi o tą śrubę ustalającą z kulką i sprężyną to jest w pełni sprawna, każdy element ruchomy przed montażem był oliwiony, całość po złożeniu na sucho przeglądałem i w momencie kiedy silnik jest na luzie i obracam zębatką zdawczą czuć niewłaściwy opór którego być nie powinno a mi ciężko zlokalizować z jakiej przyczyny powstaje.
Zauważyłem że jest lekki luz na widełkach ale nie wiem jaki luz jest dopuszczalny i skoro silnik był w pełni sprawny to po rozłożeniu luz sam się nie zrobił...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2015, 12:13:54 wysłana przez Rafał »
Zapisane

marian

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 859
  • Jawa 638.0 Ogar 200
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 13, 2015, 13:18:48 »

Zawsze przed montażem warto złożyć kartery bez wału a ze skrzynią i obadać działanie biegów.
Zapisane
Jeśli coś ma być zrobione dobrze,zrób to sam.

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 13, 2015, 15:34:11 »

Fabrycznie w tym modelu był automat z jedynką do góry. Automaty z 1 w dół były w CZ 487 i chyba późnych 477, ale nie jestem pewien.
Jeśli masz bebechy na wierzchu to możesz sprawdzić czy wodzik nie jest wygięty, powinien mieć kąt prosty. Sprawdź też czy prowadnica wodzików jest prosta.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Rafał

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 13, 2015, 17:39:36 »

Prawda przepraszam, straszne bzdury w pośpiechy nabazgrałem.
Faktycznie odkąd pamiętam jedynka była w górę.
Wodziki są ok, zachowany jest kąt prosty, co do prowadnicy to ona również jest prosta.
Zastanawiam się czy jedynym wyjściem z sytuacji nie jest podejrzeć taki sprawny silnik w ostateczności zakupić na części i celem nauki bo przyznam szczerze że nie mam już bladego pojęcia o co chodzi.
W przeszłości zdarzyło mi się składać skrzynie od auta osobowego jak Fiat 126 czy Polonez ale tutaj konstrukcja jest prosta a nijak nie mogę dojść z tym do ładu...
W najbliższych dniach będę się starał dotoczyć odpowiednia podkładkę aby skasować całkowicie luz poosiowy na wałku.
Niemniej jednak jestem i będę wdzięczny za każdą sugestię.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2015, 17:41:25 wysłana przez Rafał »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 13, 2015, 18:55:12 »

A ściągałeś tryby przesuwne z wałków? Może założyłeś któryś odwrotnie? Chociaż nie wiem czy to możliwe. Albo może brakuje zabezpieczenia 7 z rysunku?

Proponuję założyć ten automat zmiany biegów który jest mniej zużyty, tzn. tarczka ma mniejszy luz na nicie i nie ma głębokich wyżłobień od "piesków"
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

Rafał

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 0
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 13, 2015, 20:47:37 »

Tryby przesuwne ściągałem i sprawdzałem czy na którymś nie widać otarć bo być powinny a co dziwne na żadnym nie widać...
Założyć odwrotnie, owszem można ale wtedy widełki wybieraka nie będą pasowały względem automatu.
Tryby składałem posiłkując się dokumentacją załączoną w pierwszym poście a co do zabezpieczenia to jest na swoim miejscu.


Automaty zakładałem na przemian i brak efektu...


Co gorsza w tym wszystkim podejżewam że rozwiązanie problemu jest banalnie proste ale zanim się do tego dojdzie to napsuje krwi.


A tak z innej beczki "muczos" pisałeś że jesteś szczęśliwym posiadaczem CZ model 450?? Czy mogę Cię prosić o pomoc a dokładniej jakieś foto mocowania akumulatora bo jest zupełnie inne jak w Jawa 175/356, w CZ jest blacha powyginana w dziwny sposób a zanim zacznę ją przeginać wole zobaczyć jak pierwotnie była wyprofilowana.


Z góry dziękuje za foto no i oczywiście za poświęcony czas w rozwiązywaniu problemu.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2015, 21:22:30 wysłana przez Rafał »
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Online Online
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: CZ 175 typ 450 problem z biegami-brak luzu,terkocze, stałe zazębienie.
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 13, 2015, 21:33:51 »

Niestety nie mam oryginalnego mocowania. W miejscach gdzie była ta blacha mam zaczepiony gumowy pasek haczykami i to mi trzyma akumulator na miejscu.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
:| Problem z biegami

Zaczęty przez bercik111 Mechanika

9 Odpowiedzi
3913 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 19, 2007, 00:20:49
wysłana przez AndrewS
problem z biegami

Zaczęty przez kutun Mechanika

13 Odpowiedzi
4437 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 02, 2008, 21:10:07
wysłana przez Mienki
Problem z czujnikiem luzu

Zaczęty przez wnyku Mechanika

5 Odpowiedzi
3647 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 23, 2008, 09:44:46
wysłana przez wnyku
9 Odpowiedzi
4352 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 01, 2010, 07:10:20
wysłana przez Mofeix
9 Odpowiedzi
5960 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 01, 2014, 11:36:33
wysłana przez muczos