Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maj 05, 2024, 12:12:08
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jawa 350 ts problem z biegami  (Przeczytany 6317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fso777

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Cz 175/487 , ogar 200 itp :)
Jawa 350 ts problem z biegami
« dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:08:50 »

Witam!Dziś poskładałem moja jawe. Po ponad 3 tygodniowym postoju odpaliła z popychu , ale 3 tygodnie temu jechałem sobie , chciałem zredukować bieg z 4 na 3 i okazało sie , ze sie nie da. Po rozebraniu okazało się , że wodziki i prowadnica nadają sie na złom, a skrzynia wygląda jak nowa.
Kupiłem brakujące części ( wodziki i prowadnice) i dziś poskładałem. Sytuacja wygląda następująco:
Odpalam , wrzucam 1 bieg ( wszystko w porządku), chce wrzucić 2 .... i się nie da, ponawiam próbę mocniej wajhując i po drugiej próbie wszedł... Jadę dalej na drugim biegu i słyszę tak jakby trzeszczały zębatki , próbuje wrzucić bieg trzeci, i po użytej mocno sile wszedł, tutaj nic nie szarpie , nic nie trzeszczy, wrzucam 4 juz bez problemu i jadę przed siebie. Przy redukcji jest sytuacja taka : 4 ciężko, ponowna próba cieżko ale wbija się 3, na 2 mocne uderzenie nogą i na 1 tak samo. Teraz moje pytanie brzmi, co mogłem zrobić nie tak, czy muszą po prostu się wodziki "przyzwyczaić" do skrzyni? Czy musze rozpoławiać jeszcze raz.. Przyznam się szczerze, że pierwszy raz remontowałem silnik 638. Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam!
Zapisane
    Status GG

mazi2008

  • Gość
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:12:51 »

Kolego a prowadnicę do wodzików kupiłeś nową, czy używkę, a jeśli używka to czy sprawdziłeś jej stan- czy prosta jest, a po 2 zmieniacz był ok??? 8)   , jeszcze jedno- sprzęgło dobrze działa?- nie ciągnie?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2013, 22:16:19 wysłana przez mazi2008 »
Zapisane

fso777

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Cz 175/487 , ogar 200 itp :)
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:25:15 »

Automat w porządku , prowadnica nowa kupiona, wodziki chodziły dobrze, luźno nie cięły sie.Sprzegło Czeskie, nie ciągnie ( nie ciągło przed remontem) , sprzęgło jest dobre.
Zapisane
    Status GG

mazi2008

  • Gość
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:30:17 »

jak złożyłeś silnik i przed założeniem sprzęgła to czy obracałeś wałkami ;sprzęgłowym i zdawczym na każdym biegu- obracało się to luźno???
Zapisane

fso777

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Cz 175/487 , ogar 200 itp :)
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:32:16 »

Wszystko chodziło w porządku, sprawdzałem na sucho czy wszystko gra, i było OK.
Zapisane
    Status GG

mazi2008

  • Gość
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 24, 2013, 22:37:44 »

to ciężka sprawa- bo jak na sucho było ok , a teraz jest problem to trudno Ci coś doradzić,  - sprawdź jeszcze sprężyny w automacie zmiany biegów te odpowiedzialne za powrót dźwigni w położenie środkowe, jak będą nie orginalne i będą miały zbyt dużo zwoi to one nie pozwolą na pełny skok wybieraka i to może być przyczyną, albo za twarde też będą sprawiały problemy z przełączaniem biegów
Zapisane

von_Majzel

  • Gość
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2013, 23:51:52 »

Ale co stało się w poprzedniej skrzyni ? Zatarł się któryś wodzik ? Słabo to opisałeś , a w tych popsutych bebechach jest dużo informacji co się tam podziało . Jeśli wodzik się zatarł na kółku przesównym , to powinieneś wymienić też kółko zębate w którym ten wodzik pracował , bo w rowku na sto procent będą ślady materiału poprzedniego wodzika , a kółko będzie przegrzane , zmieni kolor najprawdopodobniej . Z reguły też wymienia się oba kółka i oba wodziki . Jest też szansa że wygięło "motylka" tego obrotowego w zmieniaczu , lub go obluźniło na nicie .


Dwa , czy na sucho na złożonym silniku wchodziły ci ekstra wszystkie biegi ? I czy kręciłeś wałkami jak te biegi wrzucałeś i czy te wałki na każdym biegu kręciły się w miarę luźno ? Jeśli tak to musiało coś być później źle zmontowane , na przykład pieski w zmieniaczu bez sprężynek lub odwrotnie jakoś ? Albo gdzieś jeszcze później nie jest dobrze , może sprzęgło nie ma podkładki , może zębatka zdawcza luźna lub , trochę zużyta założona tył do przodu ?


Przez internet ciężko wyczuć , bo to taki rzadko spotykany objaw masz . Powinieneś popatrzeć pod dekle silnika i znaleźć przyczynę . Jeśli się nie znajdzie to zrobić dobre , jasne , ostre i wyraźne (najlepiej HD) zdjęcia otwartego silnika a w szczególności tego co jest tego co jest pod deklem lewym i dać tu na forum , chłopacy popatrzą i powiedzą . Jeśli na sucho zaraz po złożeniu silnika biegi dobrze wchodziły , to rozbieraj powoli i zobacz co potrzeba rozmontować żeby znów chodziły dobrze .


Jak dalej nie będzie wiadomo to zaprosić kogoś ogarniętego i poprosić żeby popatrzył . Jak się nie dopatrzy nikt to trzeba rozbierać silnika i szukać dalej . Bo coś tam nie gra w tej skrzyni , tak mi się wydaje .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2013, 23:57:49 wysłana przez von_Majzel »
Zapisane

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1166
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 25, 2013, 07:21:36 »

a próbowałes może jak chodzi skrzynia teraz z założonym silnikiem ale bez chodzącego silnika tzn próbujesz wbic np odrazu 2  wiadomo ze ci sama nie wskoczy przepchnij ją przód tył i zobacz czy ci luźno wejdzie bez naciskania sprzęgła jak będzie podobnie jak podczas jazdy to obstawiam automat
Zapisane
    Status GG

fso777

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Cz 175/487 , ogar 200 itp :)
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 25, 2013, 19:13:52 »

Siemka. Z góry przepraszam , ze nie odpisywałem wcześniej, ale jak wiadomo byłem zajęty motórem. Dziś przejechałem jakieś 5 km, i sie bardzo zdenerwowałem, z tego skrzeczenia w skrzyni, wiec nie czekając długo, wziąłem sie za robote. Rozebrałem cały silnik i okazało sie , ze automat jest w porządku, mimo tego, że prowadnice kupiłem kilka dni temu nową, jest cała krzywa, 2 zębatki takie same na 2 wałkach, są poobrywane, po 1 zębie na każdej z nich. Wodziki są w porządku, reszta skrzyni także. Dziwi mnie jednak to, że te zęby z zębatek się pozrywały i że prowadnica jest krzywa. Silnika nie odpalałem bez oleju, wszystko chodziło gładko, a tu taka niemiła niespodzianka..Kupię prowadnicę i zobaczymy co z tego wyjdzie...
Zapisane
    Status GG

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1166
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 25, 2013, 19:38:28 »

co to znaczy według ciebie ze zębatki są poobrabiane ( wyrobione są kły zęby czy wielofrez ) . Owe zębatki nie za luźno chodzą na wielofrezie przesuwają sie bez większych oporów
Zapisane
    Status GG

fso777

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 15
  • Cz 175/487 , ogar 200 itp :)
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 26, 2013, 09:51:33 »

Poobrywane-pozrywane kły.Zębatki przesuwają się dobrze, nie zauważyłem nic niepokojącego. Jak tylko dorwę owe zębatki, kupie prowadnice, to zabiorę się za składanie z silnika,a następnie napisze , czy jest wszystko w porządku.
Zapisane
    Status GG

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 777
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2013, 10:02:30 »

Możliwe że przy składaniu prowadnica nie trafiła w gniazdo i się ugięła,lub była wykonana z materiału "stalowego glinopodobnego"
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2013, 10:05:19 wysłana przez STÓWA »
Zapisane

Deejf

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 161
  • Doświadczony jawer.
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 26, 2013, 11:19:40 »

Możliwe że przy składaniu prowadnica nie trafiła w gniazdo i się ugięła,lub była wykonana z materiału "stalowego glinopodobnego"


czyt. z gównolitu nie naprawialnego  ;D
Zapisane
    Status GG
Najwięcej on-line siedzący na forum :D

Nie jestem typem człowieka który dużo mówi i mało robi
            Ja mało mówię i mało robię :D

azbescik2

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1166
  • w moich rękach od 99 r
Odp: Jawa 350 ts problem z biegami
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 26, 2013, 19:03:19 »

rozumiem ze kolega nie wciska nic na siłę nie skręca karterów śrubami bo grodź nie daje i nie używa żadnych ręcznych impulsatorów kinetycznych ( młotków ) do tej roboty bo faktycznie w ten sposób to można więcej bidy narobić niż porzytku
Zapisane
    Status GG
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
9 Odpowiedzi
4505 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 16, 2007, 14:14:20
wysłana przez Schiso
Jawa problem z biegami

Zaczęty przez stdi92 Mechanika

3 Odpowiedzi
2769 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 27, 2007, 19:18:53
wysłana przez stdi92
12 Odpowiedzi
5293 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 12, 2014, 21:46:25
wysłana przez Jawolotmen
3 Odpowiedzi
2457 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 05, 2017, 21:30:06
wysłana przez muczacz
13 Odpowiedzi
2764 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 30, 2020, 21:35:01
wysłana przez Tarpan27