Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 15, 2024, 21:39:14
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Dystansowanie skrzyni biegów  (Przeczytany 8830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ciechu

  • Gość
Dystansowanie skrzyni biegów
« dnia: Lipca 25, 2010, 14:17:41 »

Kompletuje obecnie części i przymierzam się do złożenia mojego silnika w Jawie 634. Zauważyłem że wałki mają bardzo duży luz poosiowy rzędu 3mm sprzęgłowy i minimalnie mniej pośredni. Dopatruje się w tym przyczyny problemów z trzecim biegiem przed demontażem silnika. Kły koła przesuwnego są na koñcach pokruszone. Czy jest to prawdopodobne  że koło zębate trzeciego biegu jest zbyt daleko od koła przesuwnego i to nie dosuwa się do koñca a kły nie zazębiają się całą powierzchnią? Kły mają skosy, które zapewniają składową dosuwającą koła do siebie ale jednak koło przesuwne nie przesunie się dalej niż pozwala na to wodzik. Ogólnie wiele bym nad tym nie myślał tylko skasował luz dystansem jednak wtedy wałek sprzęgłowy będzie trochę mniej wystawał z łożyska i pewnie pojawi się problem ze złożeniem sprzęgła. Kosz pozostanie na swoim miejscu ale dla zabieraka pozostanie 'mniej wałka'. U kolegi luzy na wałkach również były całkiem duże i domyślam się że może to być stały numer w silnikach jawy. Jak prawidłowo powinno się dystansować tą skrzynię? Minimalne luzy kasowałbym dystansami pomiędzy łożysko/tulejkę w lewym karterze a pierwsze koło zębate na każdym wałku. W przypadku luzu rzędu trzech milimetrów jest spory wpływ na montaż sprzęgła więc może należy to zrobić jakoś inaczej.
Przy okazji chciałbym spytać czy tulejki ślizgowe wałka pośredniego są wymienne z łożyskami igiełkowymi z silnika 638?
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 25, 2010, 22:59:42 »

czy tulejki ślizgowe wałka pośredniego są wymienne z łożyskami igiełkowymi z silnika 638?
Nie.
Na pozostałe pytania  będziesz musiał raczej sam sobie odpowiedzieć.
Wtrącę tylko że składanie knedlastego silnika z różnych, używanych części to naprawdę wyższa szkoła jazdy a po trosze  ruletka  <dontgetit>
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 25, 2010, 23:06:42 »

Skrzynie powinno się składac z jednego motocykla. Kumpekl składał najpierw Cz 175 a potem 634 i każda miała kombinowaną skrzynię.... Dobrze to to się nie skoñczyło.... <no>
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Ciechu

  • Gość
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 26, 2010, 12:09:55 »

Mój silnik jest w dobrym stanie a skrzynia to jeden komplet. Rozebrałem go w ramach renowacji całego motocykla aby popracować nad aspektem wizualnym oraz aby naprawić wypadający trzeci bieg. Okazało się że kły koła przesuwnego 3 i 4 biegu są bardzo zniszczone więc trzeba będzie to koło wymienić. Zastanawiam się tylko czy ten luz na wałku mógł spowodować  zniszczenie kłów czy po prostu ktoś wcześniej po chamsku ładował biegi a luz nie ma nic wspólnego z awarią. Podumam jeszcze nad tym i pewnie skoñczy się tylko na wymianie koła zębatego.
Zapisane

Giemza

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 49
  • ETZ 251e,ETZ 150, TS 638.1,Jawa 50,
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 14, 2016, 19:28:17 »

Odgrzewam kotleta :)
Panowie koła 16z do 638 te z allegro są coś warte? Mam dwie skrzynie,ale kły są już pozaokrąglane i myśle żeby kupić nowe, tylko problem w tym co będzie lepsze, stare te które mam przepiłować czy kupić nowe ale jest ryzyko że się rozsypią za jakiś czas? Polecacie któreś koła?
Zapisane
    Status GG

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 14, 2016, 20:03:08 »

Używki w lepszym stanie. Nie wiem czym to chcesz zjechać idealnie na kąt 3 stopnie pomijam już fakt, że zetrzesz warstwę utwardzoną czyli po obrobieniu profilu kłów musiał byś to dać na utwardzanie moim zdaniem bo inaczej pewnie długo to nie wytrzyma.

Miałem współczesne koło z-16 ze sklepu i kąt 3 stopnie miał w odwrotnym kierunku niż powinno to być, a sam profil zębów prostych był na tyle źle wykonany że skrzynia wyła na dwójce tak jak panienka przy dobrych przeżyciach.

Nie mam innej odpowiedzi, bo poruszałem już temat z Jackiem i Marianem. Używany oryginał w dobrym stanie jeżeli chodzi o skrzynię. Bierzesz współczesny wodzik i możesz go wygiąć kombinerkami to o czym mamy rozmawiać?
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 14, 2016, 22:06:21 »

Ja piłowałem kły 3 biegu w etz szwagra. Na razie po kilku tysiącach km jest spoko. Biegi chodzą dobrze i nic nie wylatuje.
Kąt 3 stopnie da się zrobić bez problemu. Wystarczy narysować kąt 87st. na kawałku blachy od zwykłego szkolnego kątomierza i dokładnie wyciąć. W ten sposób zrobiłem sobie sprawdzian do kłów. Żeby sprawdzić czy grubość i podziałka kłów się zgadzają zakładałem koła na wałek i obserwowałem jak kły do siebie pasują. Szlifowałem kły szlifierką kątową zamocowaną w imadle.
Nie wiem jaki był proces technologiczny tych kół zębatych, ale jeśli były hartowane na wskroś to nic im nie szkodzi takie szlifowanie.
Oczywiście nikogo nie namawiam do takich patentów, ale mój eksperyment na razie działa. Zrobiłem to na życzenie szwagra bo nie miał pieniędzy na nowe części dobrej jakości.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 14, 2016, 22:17:11 »

Muczos - działa i pewno będzie działać przy odrobinie szczęścia. Problem nie leży  w samym kącie kła, ale tym aby zazębiały się 3 naraz dokładnie,  inaczej jeden ząb może naciskać mocniej niż pozostałe i stąd już krótka droga do zrobienia miazgi w skrzynce.
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 14, 2016, 22:20:19 »

O tym też pomyślałem i wszystko dokładnie sprawdziłem ;)
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 14, 2016, 22:50:46 »

Saszkowi to pękło po 1000 km od remontu. W czechach poludzkie koło 16z kosztuje 100 zł sztuka
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 14, 2016, 23:29:03 »

Ciekawe jak długo źródełko w Czechach będzie aktywne. Szkoda że współczesne części to taki shit. Chętnie zapłaciłbym 2x więcej niż za chińczyka, ale mając pewność że jakość nie odbiega od tej fabrycznej (która jakaś nie wiadomo jaka przecież nie byłą hehe).
Zapisane

Giemza

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 49
  • ETZ 251e,ETZ 150, TS 638.1,Jawa 50,
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 15, 2016, 07:25:16 »

Okej, dzięki, w takim razie będe się rozglądam albo za całą skrzynią albo z kołami 16z :)
Zapisane
    Status GG

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 15, 2016, 09:12:04 »

Yuzik co narzekasz na jakość części na pierwszy montaż. Swoją 639 zrobiłem 55 tyś km bez połowienia. Pewnie na skrzyni zrobiłbym jeszcze sporo więcej, ale posypało się łożysko w stopie jednej korby.
Zapisane

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 15, 2016, 11:18:15 »

Nie nie nie Kolego Bimber to nie tak. Na 1 montaż to są części number one, pomimo ze nie są rewelacyjne są wystarczajaco dobre i temu każdy ich poszukuje. Bardziej chodzi mi o współczesne zamienniki które są zrobione z byle czego i z oryginałem łączy je tylko tyle ze są podobne i to jeszcze nie zawsze;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2016, 11:21:06 wysłana przez yuzik »
Zapisane

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 15, 2016, 23:13:00 »

Takie banalne pytanie - czy tylko Jawa ma 3 stopnie na kłach czy większość demoludów?:)
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson

yuzik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 148
  • cz 175/450, jawa 350/638
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 16, 2016, 11:23:22 »

Myślę że nie jest to regułą. 4 kły widziałem chyba w wsk 175.
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 16, 2016, 11:58:17 »

Ilość kłóć zależna jest od obrotów na jakich sprzęgło kłowe pracuje, oraz momentu jaki ma przenieść. Japonia przeważnie ma po 6 kłów, choć widywałam już i 8
Zapisane

Dragon on the Blue Sky

  • Tańczący z dwusuwami
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1044
  • Jawa 350 TS '88+Velorex 562, Ogar 200 '88
    • www.Greg92.pl
Odp: Dystansowanie skrzyni biegów
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 16, 2016, 15:47:56 »

Miałem na myśli kąt "pochylenia" kłów,a nie ich ilośćć)
Zapisane
Poszukuje przyczepki Pav oraz zamka siedzenia do Velorexa 562
"Klasyk jest jak pies... Kiedyś zdechnie" J. Clarkson
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
7 Odpowiedzi
2976 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 17, 2017, 07:40:24
wysłana przez piotras1989
72 Odpowiedzi
51839 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 09, 2018, 09:54:23
wysłana przez Yabaman
4 Odpowiedzi
1741 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 26, 2019, 15:39:43
wysłana przez rasmusen1
27 Odpowiedzi
5418 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 01, 2020, 09:15:36
wysłana przez Tomaszek
16 Odpowiedzi
2849 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 04, 2021, 11:49:48
wysłana przez michal_t