Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 02, 2024, 14:36:34
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Gazolina zamiast benzyny.  (Przeczytany 26349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ALHARD

  • Gość
Gazolina zamiast benzyny.
« dnia: Marca 02, 2008, 23:45:08 »

Witam!

Od kilkunastu miesięcy wlewam do mojej Jawy 350 gazoline zamiast benzyny. Gazolina kosztuje w Krośnie 2.60zł jest duża oszczędność. Według moich subiektywnego odczucia motocykl nawet trochę lepiej chodzi niż na benzynie.
Mam do Was pytanie, jakie mogą być skutki stosując gazoline zamiast benzyny. W silnikach czterosuwowych wypalają się gniazda zaworowe. Jawy to nie dotyczy. Z ciekawości ściągnąłem cylindry, nic nie wskazuje na przyśpieszone zużycie tłoków czy pierścieni.
Jeśli ktoś z Panów je¼dził na gazolinie to niech się podzieli swoimi doświadczeniami.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3509
  • Smoczyciel
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 02, 2008, 23:56:35 »

 <eek> <eek> <eek> pierwsze słyszę...  <lookaround> <lookaround> <lookaround>
2,60zł za litr?? <drool> <drool> <drool>
Gdzie coś takiego można dostać??
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 02, 2008, 23:56:58 »

He, He  <lol>
Temat jak o UFO:  Wielu o tym słyszało a nikt nie widział  <lol> <lol> <lol>
Kto widział tę gazolinę w sprzedaży ?
Wiele wody wylano na ten temat np. na Forum Motocyklistów
U nas też?
Zapisane

ALHARD

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 03, 2008, 01:53:28 »

W Bóbrce koło Krosna gdzie znajduje się muzeum przemysłu naftowego, (zapraszam do zwiedzania), drugie miejsce gdzie można kupić gazoline to w Turaszówce, dzielnicy Krosna na jednej stacji benzynowej. Trzecie jest koło Sanoka, ale nie wiem dokładnie gdzie.
Jestem nowym członkiem tego portalu, ale nie widziałem postów na temat gazoliny ;)
Zapisane

connect

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 03, 2008, 07:24:15 »

ja jeżdze na benzynie zza wschodniej granicy i wychodzi mi po 3.40 - 3.60zł za litr i też nie narzekam
Zapisane

SZAJBUS_SzeF

  • młody nie głupi
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 552
  • Jawy, Cezety i Cafe Racery - To lubię! :)
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 03, 2008, 07:28:31 »

Panowie! Moglibyście powiedzieć coś więcej na temat samej tej "Gazoliny" ? Kompletnie nie wiem co to jest :(
Zapisane

Energizer

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 327
  • Jawa TS 350; 91r
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 03, 2008, 08:49:01 »

Gazolina - mieszanina najlżejszych ciekłych węglowodorów alifatycznych, uzyskiwana podczas rafinacji lub krakingu ropy naftowej albo w procesie nasycania benzyn gazem ziemnym. Używana jako rozpuszczalnik kauczuku, tłuszczów i żywic; dodatek poprawiający liczbę oktanową benzyny.

Gazolina - przest. o benzynie, w USA i Kanadzie gasoline lub mogas (motor gasoline) słowo używane częściej, niż petrol, przy zakupie paliwa.

Gazolina - nazwa przedwojennego polskiego statku.
¬ródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazolina"
Zapisane
Motocykl to największy wibrator jaki można wsadzić między nogi.

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 03, 2008, 14:24:00 »

No to wreszcie znalazł się ktoś kto ową gazolinę widział, wie gdzie kupić i nawet używa  <eek>
Na Forum Motocyklistów pojawiają się koledzy którzy chwalą się że jeżdżą na gazolinie ale ponoć to straszna tajemnica i nikt nie chce nic konkretnego powiedzieć  <blink> - chyba przez tą akcyzę?

Ciekawe jak się to to kupuje z dystrybutora czy w butelkach a może w kanistrach?

Nawet bym poje¼dził na czymś takim  <yes> i to w takiej cenie!
Szkoda że to tak daleko ode mnie ca. 600km  <crybaby>
Do ruskich też daleko.... ale już niedługo benzyna w niemcowni będzie tañsza niż u nas   <furious> <scared> więc nie załamuję rąk.
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 03, 2008, 18:43:01 »

ja sie tylko zastanawiam nad jednym jaki wplyw ma ta gazolina na łożyska wału i korbowody.... ja jestem jakoś sceptycznie do tego nastawiony.... <no>
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

Jawsim

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 03, 2008, 19:25:19 »

jeśli by była taka super to byłaby używana standardowo do zasilania silników o ZI. hmmm.... czegoś nie rozumiem- ale to chyba kwestia podejścia do sprawy- nic ponad moje możliwości- jazdy motocyklem nie traktuję jako przymusu- jest to forma relaksu- a na tym nie potrafię oszczędzac. nie stać mnie na coś- to tego nie robię- nie mam kasy na paliwo- to go nie mam. tankowanie gazoliny przypomina mi łojenie spirytu z Bóg raczy wiedziec jakiego ¼ródła- bo tez kopie. a chuj,że szlag trafi wątrobe.
w aucie mam lpg- ale takie kupiłem- inaczej bym nie zamontował. ale auto jest raczej przymusem- taka praca- dużo śmigam po części...
z oszczędzaniem na swoim hobby jest inaczej.
piwo też pół na pół z wodą gazowaną? bo taniej wyjdzie?
kondona to prać i zmieniac strony? bo taniej?
nakleić na rometa ogara 200 naklejki APRILIA? bo tak taniej?
zamaist zmieniać opony można markerem na łysej gumie namalowac bieżnik- nawet wzorki michelin pilot -a jak!
jawa spaliła by też mieszankę zwaną Dinksem. i co z tego.
a zalewanie Jawy byle wahą jest... dziwne... to nie pasja- to już jest nałóg- gdzie nie jakość a ilość się liczą. a bijcie mnie za to i tak nie zmieniam zdania.
Zapisane

ALHARD

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 03, 2008, 20:43:11 »

Do brata Jawola!

Gazolinę sprzedają z dystrybutora. Nie nalewają bezpośrednio do baku. Trzeba mieć swój kanister.
Wcześniej przy kupinie trzeba było wypełniać jakiś świstek, pisać do czego tą gazolinę będzie się używać (mycie silnika czy jak rozpuszczalnik do farb) i podać numer dowodu osobistego. Teraz nie wymagają takiej biurokracji:)
Gazolinę można kupić też (dużo taniej) od pracowników Nafty i Gazu w Sanoku czy Krośnie ale trzeba mieć znajomości. To jest produkt uboczny przy produkcji.

Co do Jawsima to bardzo szanuję jego uwagi. Ma dużo racji chłop. Do samochodów czy motocykli z silnikami czterosuwowymi nie ma co lać gazoliny. Chyba że to są ostatnie dni tego pojazdu.
Natomiast do silników dwusuwowych takich jak w Trabantach, Wartburgach, Jawach czy WSKa uważam że nie ma co przepłacać. Jeżdżę 1.5 na gazolinie i nie zauważyłem jakiś niepokojących objawów czy przyśpieszonego zużycia elementów silnika.
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 04, 2008, 18:41:21 »

Cytuj
Wcześniej przy kupinie trzeba było wypełniać jakiś świstek, pisać do czego tą gazolinę będzie się używać.... i podać numer dowodu osobistego.
Jak przy kupnie oleju opałowego  :> :> :> do wiadomych celów.
Cena gazoliny nie jest obłożona akcyzą stąd ta "gimnastyka"

Co do używania gazoliny w Jawie to najpierw musiałbym przetestować tą gazolinę w innych dwusuwach z garażu  ;]
Jakoś nie miałbym oporów do lania tañszego zamiennika jeśli nie stwierdziłbym działañ niepożądanych.
Zresztą jakie to mogły by być szkodliwe "działania" ??
Korozja, nagar, przyspieszone zużycie???
Silnik dwusuwowy smarowany jest olejem z mieszanki więc dlaczego miałoby następować przyspieszone zużycie.
Korozja też nie wchodzi w rachubę bo to przecież nie kwas a ropopochodna.
Nagar? też chyba nie.... a więc co???
Zapisane

henryk_o

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 04, 2008, 18:52:38 »

Zawsze przecież można wlać trochę gazoliny i trochę jakiejś porządnej benzyny np. vervy :) wyjdzie trochę taniej.
Zapisane

bimber

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 08, 2008, 23:03:19 »

fajna sprawa takie paliwko, tylko dlaczego tak daleko ode mnie :/
trzeba cos zrobić zeby gazoline sprzedawali w agmocie! :D <lol>
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 08, 2008, 23:18:23 »

pierwsza podstawowa sprawa- temperatura spalania- nie mylic z temperaturą zapłonu- gazolina spalając się wytwarza o wiele więcej ciepła i to może być przyczyną awarii- ale nie musi- jeden silnik zniesie to paskudztwo- inny nie. benzyna bezołowiowa zawiera pewne ilości gazoliny- ma ona na celu stabilizację liczby oktanowej- sama w sobie nie jest paliwem odpowiednim do naszych moto. poza tym paliwa takie jak pb95 czy 98 mają temperaturę spalania kontrolowaną składnikami- ma to na celu zabezpieczenie silnika.gazolina tego nie ma. możemy zamienić silnik w palnik gazowy bo to tanie paliwko w skrajnych przypadkach wytapia tłok i uszczelnienia w silniku. jest tez paliwem tzw "suchym" z nieustaloną liczbą oktanową- a w dwusuwie spalanie detonacyjne jest również szkodliwe... róbta co chceta. kiedyś nawet mieszano nitro z etyliną plus wszelakie rozpuszczalniku,żeby wsk 175 dogoniła MZ 250 <lookaround>... ale czy to mądre?
Zapisane

SZAJBUS_SzeF

  • młody nie głupi
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 552
  • Jawy, Cezety i Cafe Racery - To lubię! :)
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 09, 2008, 10:57:34 »

Jeżeli w książeczce nie ma napisane że wolno lać gazolinę to ja bym nie lał. Jawsim ma dużo racji. Skoro motocykle to pasja to po co być sknerą?
Zapisane

ALHARD

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 09, 2008, 14:41:06 »

Do Jawsima!

Ty pewnie o gazolinie wiesz tylko tyle co przeczytałeś z internetu. To prawda że silnik się trochę więcej nagrzewa niż na benzynie95 oktanowej. Odpowiedni dobór świec o nieco innej wartości cieplnej  i po kłopocie. Trochę przesadzasz o negatywnych skutkach. Jeżdżę już tyle czasu i nic sie nie dzieje. Wiele osób myśli że jak jest coś tanie to jest do niczego. W informatyce są programy komputerowe za darmo i biją na głowę funkcjonalnością i możliwościami komercyjne odpowiedniki.
Swoją drogą dobrze że jest ktoś taki jak Jawsim który ma inne zdanie. Ci co chcą stosować gazolinę niech przeczytają argumenty obu stron.
Zapisane

kucyk1969

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 09, 2008, 14:57:42 »

Swego czasu jerzdząc w Bieszczadach tankowałem gazolinie i moto jechało . A zdarzało się, że po zatankowaniu etyliny jechać nie chciałojavascript:replaceText(' <furious>', document.forms.postmodify.message);
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 09, 2008, 15:04:45 »

ja tez sceptycznie do tego podchodzę o czym już pisałem... na forum dużo dyskutowało się o tym czy lać 98 czy 95, i wtedy poruszono kwestie spalania stukowego, i sie zastanawiam jakie jest spalanie na gazolinie? i skoro gazolina wytwarza więcej ciepła to obawiam sie o przegrzanie cylindrów, i co gorsza odkształcenie korbowodów od temperatury, nie wiem jaki to będzie miało wpływ na łożyska, wymiana świec nic tu nie pomoże, prawda jest tak ze możemy zmieszać wszystko co palne z benzyną ale jak to się odbije na silniku???  ja jestem za racjonalnością producenta który gdyby przewidział możliwość jazdy na gazolinie  bez uszczerbku dla silnika na pewno bo o tym powiedział (są motocykle przeznaczone do jazdy na wszystkim co palne), .... każdy ubolewa nad tym ze cena benzyny oscyluje wokół 5zł, no ale nie róbmy takich akcji ze zaczniemy niedługo kupować 10 litrów spirytusu i mieszać to z 20 litrami benzyny  bo tak wyjdzie taniej.... zawsze można się zatankować benzyna za wschodniej granicy (uwaga panowie bierzcie tylko ze sprawdzonej stacji i nie ufajcie pośrednikom bo często zamiast tej lepszej ukraiñskiej cieczy biorą tañsza i gorsza).
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

Jawsim

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 09, 2008, 15:14:27 »

Do Alharda ;]
to co napisałem nie pochodzi z internetu- tak si.ę składa,że od 17 lat mój ojciec ma stację paliw- czy chciał czy nie musiał brać udział w szkoleniach, od 4 lat też tam pracuję- i czy chciałem czy nie ( chciałem bo żarcie za free i fajne hostessy  ;]) brałem udział w szkoleniach wcześniej koncernu petro,potem orlen- bo u nich się zaopatrujemy. poza tym jestem z zawodu i zamiłowanie mechanikiem samochodowym- ale większość czasu spędziłem przy motocyklowych silnikach. widziałem już różne cuda. ludzie niedługo zaczną sikać chyba do zbiorników, bo tylko tego jeszcze nie spotkałem.
napisałem,że jedne silniki podołają inne nie- tu chodzi głównie o stopieñ zużycia silnika- im bardziej wyjechany- tym lepiej zniesie takie paliwo- bo większe luzy stanowią zabezpieczenie przed nadmiernym przegrzaniem- rozszerzeniem i na skutek tego- zatarciem. jest stare powiedzenie- oszczędny dwa razy traci (skąpy czy inny szkot ). mi osobiście wisi co kto leje do swojego motocykla- do skrzyni nawet tawotu można  napchać, do opon nawtykać szyszek, motor pomalować plakatówką....wedle uznania. to kwestia podejścia.  <cheers>
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 09, 2008, 15:52:08 »

Cytuj
czy chciał czy nie musiał brać udział w szkoleniach
A czego byś  oczekiwał od ludzi zainteresowanych sprzedażą benzyn?
Ze będą promować tañszą gazolinę.
Może jeszcze urzędy podatkowe zaczną promować sprzedaż gazoliny? (bez akcyzy)  <lol> <lol> <lol>
A ja i tak bym spróbował tej gazoliny...
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 09, 2008, 15:54:53 »

tam było o składnikach a nie o sprzedaży- to szkolenia techniczne- w sumie bardziej dla laborantów. a próbuj Bracie. co tam. to nie hayabusa- jak się silnik rozleci to najwyżej popłaczesz, a jak nie rozleci to to będziesz je¼dził na czy chcesz.
Zapisane

Kobylen

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 12, 2008, 22:34:08 »

ALHARD powiedz mi gdzie to dokladnie jest;))
mam rodzine w jaśle . odwiedzam nieraz jasło te gliniki krosna itp;D Fajne macie trasy do jazdy motocyklem!! Te gorki te zakrety!! te polne drogi kurka cudo!!
powiedz mi gdzie mozna zakupic tą sprawe sporobje na niej pojezdzic. ile na niej jezdzisz czasu?1,5 czego?
ile km zrobiles na gazolinie?
Zapisane

ALHARD

  • Gość
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 13, 2008, 02:22:39 »

Jak jak jedziesz z Jasła do Krosna to przed samym Krosnem jest skrzyżowanie. Na tym skrzyżowaniu skręcasz w lewo. Jedziesz jakieś 200m i po lewej stronie jest stacja benzynowa. Gdybyś miał kłopoty zapytasz się miejscowych i Ci na bank powiedzą. Niedaleko tamtego miejsca są ruiny zamku Odrzykoniu, gdzie mieszkał A. Fredro.
Na gazolinie jeżdżę ponad 1.5 i zrobiłem ok. 6tys. km w tym czasie. Jak pisałem nie zauważyłem jakiś niepokojących objawów. Gdybym był bardzo bogaty i nie musiał się liczyć z pieniedzmi, a w mojej okolicy byłaby sprzedawana gazolina to i tak bym je¼dził na niej. Jeden pisał że gazolina nie zawiera odpowiednich składników takich jak ma benzyna. Ciekawe czy ci co jeżdżą na gazie mają takie same składniki jak w benzynie. BARDZO ODRADZAM STOSOWANIE GAZOLINY DO SAMOCHODÓW Z CZTEROSUWAMI.

Co do mechanika32 to też nabyłem ten "cudowny moduł zapłonowy" do Jawy. Pierwszy raz przyszedł zepsuty. Po odesłaniu i jego "naprawie" przejechałem ok. 1km! i się znowu zepsuł. Moduł wykonany był bardzi niedbale i po amatorsku. Nie chciał mi zwrócić pieniędzy, więc mu założylem sprawę w sądzie. Zadzwonił do mnie i odesłał pieniądze. Wcześniej chciałem załatwić sprawę polubownie ale nie odbierał telefonów i nie odpisywał na maile. Kłamał też wiele razy. Podawał się za studenta a w rzeczywistości chodzi do Technikum. 
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gazolina zamiast benzyny.
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 13, 2008, 10:20:39 »

Cytuj
przejechałem ok. 1km! i się znowu zepsuł
Zepsuł się bo je¼dzisz na gazolinie.... dobrze mówią niektórzy, że jazda na gazolinie szkodzi silnikowi  <lol> <lol> <lol>
I sprawę w sądzie też byś na pewno przegrał gdyby wyszło na czym je¼dzisz <lol> <lol> <lol>

Szkoda że mieszkam tak daleko... ale jeśli tylko będę w okolicy Krosna zwiedzę ten zamek i "gazolina będzie moja"  <thumbup> <thumbup>
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Tłumik jeden zamiast dwóch

Zaczęty przez kozak471 « 1 2 » Szybka interwencja

32 Odpowiedzi
13784 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 15, 2012, 00:09:21
wysłana przez marian
8 Odpowiedzi
5093 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 26, 2018, 23:11:00
wysłana przez Daniels18
2 Odpowiedzi
2524 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 24, 2014, 06:03:29
wysłana przez zagier
12 Odpowiedzi
3489 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 21, 2017, 15:35:25
wysłana przez Commonmen
12 Odpowiedzi
3307 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lutego 16, 2018, 14:23:18
wysłana przez mostasz