Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 13:50:50
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Gmole  (Przeczytany 12673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aker6

  • Gość
Gmole
« dnia: Stycznia 24, 2008, 22:22:29 »

Jako iż sezon zbliża się wielkimi krokami, a ja ciągle w Poznaniu, uznałem, że trzeba poruszyć temat i zakupić materiały. Chciałbym założyć zwygłego prostego gmola, chroniącego w razie wywrotki nadwozie Babiczki. Chciałbym zrobić go z rury i kilku blaszek z nierdzewki. Mam do Was parę próśb i pytañ Bracia:
1. napiszcie co sądzicie o wykorzystaniu nierdzewki
2. jakiej średnicy są gmole przy Waszych maszynach i czy przy przewróceniu się wyginają się
3. jeżeli macie zdjęcia gdzie dobrze jest widoczne mocowanie gmola w starych Jawach lub jakieś pomysły jak to wykonać żeby było trwałe to też mile widziane. (przypomne ze mam ramę pojedynczą o przekroju prostokąta)
Mój zamysł jest taki:
Szkic
http://bikepics.com/pictures/1159452/
Zdjęcie
http://www.breinride.home.pl/index/GALERIAMODELI/250_typ_559/Jawa_250_typ_559_77.jpg

wydaje mi sie ze średnica rurki ok 30-35mm (40mm kolanka) i grubość blach do mocowañ 3mm, nie mam pomysłu jaką grubość powinna mieć ścianka. Długość bedę dopasowywać przy próbie wygięcia z drutu ;)

Takie mocowanie dołu wydaje mi się zbyt delikatne, ale góra ciekawie i estetycznie wykonana
http://www.veteranmcb.com.br/Fotos/Amigos/Fotos_amigos/Jawa%201960%20em%201963.JPG
« Ostatnia zmiana: Stycznia 24, 2008, 22:28:50 wysłana przez Hankowski »
Zapisane

Renegade

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 25, 2008, 10:06:03 »

http://www.jawaczesci.pl/313,rama-ochronna.html

Możliwe że już je widziałeś ale na wszelki wypadek daje tego linka  :P
Myśle że możesz się wzorować na tych chyba że chcesz proste jak na projekcie i zdjęciach. Co do grubości ścianki to mi się wydaje najodpowiedniejsza 3mm. A co do średnicy rurki to 30mm to wystarczy jak la mnie a nawet za dużo patrząc na mój oryginalny gmol.
To że sięgnie przy upadku to normalne ale tylko przy sporej prędkości i podłoża na jakie upadamy. Ale nigdy nie zegnie się do koñca choćby dlatego że na kolankach się oprze. (u mnie są ślady po poprzednim właścicielu a gmola wymieniłem na nowy bo był połamany i krzywy)
Zapisane

_Wujek samo Zło_

  • Mistrz Zła...
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1345
  • przekażcie mu że Belzebubik się o niego pytał....
Odp: Gmole
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 25, 2008, 15:25:04 »

Po pierwsze: Gmol ma się giąć, wyginać odkształcać itp przy wywrotce- takie jest jego zadanie. Gięta Metalowa Osłona Lędzwi - bo takie jest rozwinięcie skrótu GMOL to taka klatka bezpieczeñstwa dla motocykla i jeżdzca ,więc ma ona chronić swoim kosztem.

Dwa:
Kolego Hankowski. Nie jestem przesadnym estetą ale wydaje mi się że średnica rur w granicach 30-40 mm to stanowczo za dużo. I co ważniejsze żadne kolanka. Lepiej pójść do zakładu hydraulicznego i poprostu zlecić wygięcie odpowiedniego kształtu gmola. Ewentualnie wygiąć np dwie połówki i oddać do pospawania a nie straszyć otoczenie jakimiś kolankami. Takie jest moje zdanie. 

A sam gmol nie może być zbyt mocny bo w takim układzie ucierpi raczej miejsce mocowania w ramie i sama rama a ona ma byc przeciez chorniona...   
Zapisane
"Szukajcie, a znajdziecie. Proście, a będzie wam dane - Kiedyś prosiłem Boga o rower, po latach zrozumiałem, że Bóg nie działa w ten sposób. Ukradłem rower i prosiłem Boga o przebaczenie" ;)

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 25, 2008, 19:44:15 »

Ten:
http://www.breinride.home.pl/index/GALERIAMODELI/250_typ_559/Jawa_250_typ_559_77.jpg
Jest bardziej estetyczny.
A ten:
http://www.veteranmcb.com.br/Fotos/Amigos/Fotos_amigos/Jawa%201960%20em%201963.JPG
bardziej praktyczny.
Piszę że jest bardziej praktyczny bo w razie "szlifu" gmol opiera się na kolankach co wzmacnia jego "działanie" (fakt sprawdzony przeze mnie  <crybaby> ... i dobrze znany z 350-tek)

Co do grubości rury to nie warto przesadzać z tą grubością bo za gruba rura wygląda koszmarnie.  <scared>
Tak przy okazji:  to uważam że oryginalny  jawowski gmol jest zrobiony z za cienkiej rury i górne mocowanie do ramy jest raczej symboliczne  - ale może to rzecz gustu?

Aha jeszcze pytałeś o nierdzewkę -  droga, trudno osiągalna, trudno wyginalna i generalnie trudna w obróbce (twarda).
Zalety: nie rdzewieje <lol> , nie "odłazi" jak chrom, w razie "przytarcia" łatwa w polerowaniu.
Ale efekty można osiągnąć ciekawe - jeśli ktoś lubi ten metaliczny, stalowy połysk  ;]
Zapisane

aker6

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 26, 2008, 17:08:06 »

Cytuj
Dwa:
Kolego Hankowski. Nie jestem przesadnym estetą ale wydaje mi się że średnica rur w granicach 30-40 mm to stanowczo za dużo. I co ważniejsze żadne kolanka. Lepiej pójść do zakładu hydraulicznego i poprostu zlecić wygięcie odpowiedniego kształtu gmola. Ewentualnie wygiąć np dwie połówki i oddać do pospawania a nie straszyć otoczenie jakimiś kolankami. Takie jest moje zdanie.


chyba mnie ¼le zrozumiałeś, nie chce tego robić z kolanek <lol> chodzi o to żeby w porównaniu do kolanek nie wygladał śmiesznie

Cytuj
Aha jeszcze pytałeś o nierdzewkę -  droga, trudno osiągalna, trudno wyginalna i generalnie trudna w obróbce (twarda).
no droga, ale kupienie rury i wychromowanie jej nie wyjdzie duzo taniej
do wyginania dał bym u mnie do zawodówki, zeby na giętarce to zrobili
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: Gmole
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 26, 2008, 18:12:37 »

z nierdzewki wyszloby calkiem ladnie gdyby ja tylko po gieciu dopolerowac, problemem bylo by tylko to ze nierdzewka w miejscu giec moglaby sie zwalkowac i niezbyt estetycznie by to wygladalo...
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 26, 2008, 20:05:59 »

Zależy kto i jak robi mój sąsiad na co dzieñ zajmuje się tego typu materiałami a jego pracę można obejrzeć tutaj http://imaz.nazwa.pl/welder/?GALERIA_ZDJ%CA%C6:INNE

Wg. mnie u niego zawsze wychodzi zaje..scie ;)
Zapisane

von_Majzel

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 26, 2008, 20:43:47 »

Wiesz . ja nie chce obrazać nikogo , a w szczególnosci Twojego doświadczonego kumpla , ale IMHO szlif=wypadek dlatego ja wole 20 km/h mniej ale szcześliwie ... no offence , ale tez mam przedniego gmola na myśli ( =do kupienia/zrobienia) , ale "tak na wszelki wypadek" ... Gmol fajny jest , fajnie wygląda (moto wieksze jest) , życze wszystkim żeby sie nigdy nie przydał ... =] ...  niech bedzie jaki bedzie (jaki sie wymyśli i jaki się skombinuje) , ale niech bedzie wytrzymaly na sciskanie do ramy i na zginanie do ramy (wytrzymałość materiałów biorąc pod uwagę) .
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2008, 20:50:07 wysłana przez von_Majzel »
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 26, 2008, 20:50:08 »

tak nie za bardzo zrozumiałem twojej wypowiedzi ale może to przez kaca. No a co do mojego kumpla heh to to jest mój sąsiad no i ma coś koło 50 lat a spawaniem elementów ze stali nierdzewnej zajmuje sie już od 19 lat znaczy się od 19 lat ma zakład <yes>  a co do gmola w ts czy w cz z miłą chęcią ale do takiej jak ja mam czy jak hankowski chce sobie założyć to mi się nie podoba ale to kwestia gustu
Zapisane

von_Majzel

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 26, 2008, 20:55:12 »

Noo , mojego kaca biorąc pod uwage raczej =D
Boże broñ , nie podważam niczyjego doświadczenia - ja tylko życze każedemu POSIADANIA przedniego gmola .
Ja sam 5 lat bez szlifu jeżdze (bo trafilem Jawe De Luxe BEZ szerokich Gmoli w ogóle) , bez przedniego gmola , Tylny skombinowalem , i dziękuje wszystkim co we mnie wierzą ze dojade szczczęśliwie , ale jeszcze przedniego gmola nie mam . Ale chce mieć . i Dobrze jest mieć . Tak tylko mieć ... Zeby był ... i zeby ladny był ... i żeby wyglądal przynajmniej ... każdy gmol coś ochroni ... IMHO ... =]
(In My Humble Opinion)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2008, 21:05:19 wysłana przez von_Majzel »
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 27, 2008, 01:46:56 »

Cytuj
mój sąsiad na co dzieñ zajmuje się tego typu materiałami...
...u niego zawsze wychodzi zaje..scie
Ciekawe ile by kosztowało u niego zrobienie gmola do Jawy?

Luke  zasięgnij informacji ile (tak orientacyjnie) by trzeba było "wyłożyć" na takie cacko.
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 27, 2008, 10:48:01 »

Ok nie ma problemu ale dowiem się dopiero w poniedziałek po pracy bo dzisiaj nie ma sensu do niego iść. Acha no i ja jestem z pod Poznania
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 28, 2008, 11:09:32 »

jawol podaj mi wymiary orginalnego gmola mam namyśli całą długość dołu i długość od dołu do górnego zagięcia. Jeśli inni użytkownicy mają wymiary albo mogą zejść na dół i zmierzyć to prosił bym bardzo <thumbup>  Z góry dzięki
Zapisane

carlos

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 28, 2008, 11:50:42 »

 kolego Hankowski, dlaczego nierdzewka - zbędny wydatek, jak się "położysz", czego nie życzę, to nie będzie już ładna, taniej a też mocno wyjdzie ze zwykłej stalowej rury grubościennej 2-3 mm , a blaszki 3mm mogą być za słabe - radze 4-5 mm i pomalować albo oniklować, wrazie "wykładki" to oczyścisz i pomalujesz, a nierdzewka zbytnio farby nie klei

pozd
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 28, 2008, 12:13:25 »

Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 28, 2008, 14:01:10 »

Kolego jawol cenę będe znał jutro zaniosłem mu wymiary ale to jest specyficzny człowiek wiec powiedział ze mi powie dopiero jutro heh ale spawacz z niego wyborowy
Zapisane

aker6

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 28, 2008, 18:25:32 »

Cytuj
kolego Hankowski, dlaczego nierdzewka - zbędny wydatek, jak się "położysz", czego nie życzę, to nie będzie już ładna, taniej a też mocno wyjdzie ze zwykłej stalowej rury grubościennej 2-3 mm , a blaszki 3mm mogą być za słabe - radze 4-5 mm i pomalować albo oniklować, wrazie "wykładki" to oczyścisz i pomalujesz, a nierdzewka zbytnio farby nie klei
nie chce jej malować tylko wypolerować, wygiecie i wychromowanie zwykłej to mniejwiecej podobny wydatek jak nierdzewka, juz kiedyś to liczyłem
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 28, 2008, 20:13:53 »

Cytuj
jak się "położysz", czego nie życzę, to nie będzie już ładna
Jak się położysz na nierdzewce  i rysy nie są głębokie to można rysy zeszlifować i wypolerować i jest git.
A jak na chromowanej "złapiesz rysy" to tylko srebrzanką pomalować pozostaje  <crybaby>
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: Gmole
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 28, 2008, 20:37:17 »

nierdzeka to nierdzewka zasze po polerce wyglada ladnie, chromy? wszystko super tylko trzeba dobry zaklad no i koszt...
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 30, 2008, 11:23:01 »

Kolego jawol przepraszam ze wczoraj nie dałem odpowiedzi na temat ceny ale miałem pilny wyjazd byłem dzisiaj u tego gościa i powiedział że do fi 22 nie  da rady a fi 25 będzie kosztowało 240zł netto wiec nie wiem czy to sie w ogóle opłaca nie znam ceny oryginału ani nie wiem czy idzie to dostać
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 30, 2008, 12:35:24 »

240zł netto mówisz.... no nie tanio  <sadwalk>
A czy cena ta  uwzględnia przyspawanie uchwytów (jak w fabrycznych)

Co do ceny nowych oryginalnych to widziałem  w Czechach chromowane w cenie coś powyżej stówki.
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 30, 2008, 13:02:20 »

Wraz z przyspawaniem uchwytów
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 30, 2008, 15:23:49 »

Cytuj
Wraz z przyspawaniem uchwytów
Hm... czyli gotowy, polerowany  gmol do zamontowania?
Jeśli na cenie netto by się skoñczyło to jeszcze można brać to pod uwagę (przy nagłym przypływie gotówki)  :D
Na razie to muszę gdzieś zobaczyć takie cacko zamontowane w motocyklu.
Zapisane

lluke

  • Gość
Odp: Gmole
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 31, 2008, 09:17:41 »

Tak tylko z rurą  fi25 bo do 22 nie ma kształtek czy pies wie czego (ograniczenie sprzętowe) Jak będziesz chciał to daj znać ja w sobotę na tydzieñ śmigam na narty więc mnie nie będzie ale podejrzewam że tak szybko się nie zdecydujesz ;)
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: Gmole
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 31, 2008, 19:52:30 »

Cytuj
podejrzewam że tak szybko się nie zdecydujesz
I masz zupełną rację  <yes>
Póki co moje chromowane, lekko podrapane mi wystarczają a nawet ratują przed urazami.

Najpierw muszę zobaczyć takie nierdzewne cudeñko w jakiejś maszynie.

Pod koniec lutego będzie we Wrocku Oldtimerbazar to się rozglądnę.
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
5 Odpowiedzi
4235 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 31, 2012, 15:53:27
wysłana przez Marcin_93
2 Odpowiedzi
3507 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 31, 2012, 20:33:11
wysłana przez młody13
Gmole

Zaczęty przez bezli†osny « 1 2 » Szybka interwencja

28 Odpowiedzi
11856 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 27, 2013, 23:39:38
wysłana przez bezli†osny
2 Odpowiedzi
7398 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 27, 2018, 09:11:30
wysłana przez mechanik350
14 Odpowiedzi
4667 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 14, 2017, 14:04:52
wysłana przez grześ350