Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 15, 2024, 08:54:56
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Remont silnika Jawa 350 ts  (Przeczytany 15837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tpodgorski89

  • Gość
Remont silnika Jawa 350 ts
« dnia: Stycznia 09, 2011, 16:48:20 »

Witam,od dłuższego czasu nosze się z zamiarem remontu w mojej Jawie.
Moje pierwsze pytanie: czy jako średnio doświadczony mechanik (robilem juz drobniejsze remonty typu wymiana sprzegła itd ) czy jestem w stanie sam sobie tokowy remont przeprowadzić. Nastepna rzecz jak mnie zastanawia ile mniej wiecej wyniesie koszt takiego remontu. przede wszystkim chcialbym wymienic skrzynie biegow, zrobic szlif cylindrow, regeneracje walu i nowe lozyska i uszczelniacze (to chyba najwazniesze rzeczy). Chcialbym pozniej wybrać sie niedaleka podroż (jakies 300 km). Czy zaraz niedlugo po remoncie moglbym wyruszyc w droge (czy silnik bedzie na tyle dotarty). Mam wielki zapał, uwielbiam pracowac przy tego typu rzeczach, czekam jednak az znajde troche czasu. Prosze o wasza opinie i porade w tej sprawie. Pozdrawiam Tomek  

Poniżej link przedstawiajacy moja Jawe.

http://img33.imageshack.us/i/1022he.jpg/
Zapisane

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 09, 2011, 17:00:19 »

jak robiłeś sam sprzęgło to i silnik sam rozłożysz i złożysz tylko musisz postępować według kodeksu " jak zrobisz , tak masz " i będzie cacy ;)
Regeneracja Wału , ile ? zależy jak obszerna ale tak 200 - 300 zł , zalezy w jakim zakładzie .
Szlif garów , 50 - 100 zł oba + tłoki , sworznie , pierścienie 40 - 100 zł komplet
Skrzynia , uzywka albo i nie , 50 - 150 zł
Komplet łożysk i uszczelek na silnik 100 zł

Musisz pamiętać aby łączone części łączyć przed uprzednim wyczyszczeniem , wyrównaniem i odtłuszczeniem
Wału nie wbijamy młotkiem , tylko rozumem , tak samo jak składamy kartery

Wał przed włożeniem do na swoje miesjce wsad¼ do zamrażalnika niech sie skurczy , tak samo łożyska .

Pierwsze 500 km trzeba ostrożnie je¼dzić ale nie za ostrożnie , chodzi o to by silnika nie przegrzać i stosować dobrą mieszankę paliwa z olejem
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2011, 17:06:53 wysłana przez Nightwish »
Zapisane
    Status GG

BoNes

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 09, 2011, 17:02:38 »

Jeśli chodzi o silnik to mniej więcej tak : jeśli chodzi oczywiście o nowe ori części.
Regeneracja wału 400zł
Szlif + tłoki itp. 250zł
Skrzynia to zależy czy jest zużyta, jeśli jest to też sporo, jeden wałek kosztuje 100zł a tryby coś koło 50zł, automat sprzęgła 60zł, zmiany biegów 80zł.
łożyska + simmeringi + uszczelki 150zł
2 wodziki odlewane prawie 100zł
+ do tego trzeba doliczyć jeszcze z 200zł na pierdoły inne typu
filtr, olej, silikon, świece, śruby, części silnika no i browar.
Jeśli chciałbyś popatrzeć na ceny części to www.JawaCzesci.pl
Ogólnie jeśli nie masz 1000zł to lepiej nie ruszaj.
Zapisane

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 09, 2011, 17:11:53 »

oj Boni , czemu od razu chłopaka odstraszasz , jak sie postara to może to zrobić przecież taniej , tak jak napisałem .
skrzynie używkę ( ale też może być bubel ) wał jak wał , parę łożysk i labirynt i no zbicie go ( czyli jakieś 200 - 300 zł ) a reszta to mały pikuś , jakiś tma sylikon , łożyska jak mówiłem 100 zł
Zapisane
    Status GG

szkodnik

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 134
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 09, 2011, 17:12:50 »

Ja na remont silnika i trochę spraw elektrycznych wydałem już około 1500zł i ciągle jest co robić. Jeśli chodzi o sam silnik to w 1000zł się zmieścisz spokojnie i zrobisz go dobrze.
Zapisane

Lukass102

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:05:00 »

Wału nie opyla się mrozić, mało się skurczy i do tego masz wodę w silniku. W zupełności wystarcza podgrzać dobrze kartery.
Zapisane

tpodgorski89

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:30:39 »

Panowie dziękuje za szybka reakcję, obawiam się trochę ze wydam duzo kasy a motor i tak nie bedzie jezdzil ale bardzo chce zrboic ten remont. Mam pytanie jak podgrzac kartery, zamrozenie walu to chyba tez dobry pomysl. Chcialbym pozniej troche pojezdzic na tym motorze a wiadomo jak motor ma 25 lat to czy mi sie to uda niewiadomo. W kazdym razie jak znajde troche czasu i zgromadze reszte funduszy to zabiore sie za remont. Licze na wasza pomoc ;)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2011, 18:36:21 wysłana przez tpodgorski89 »
Zapisane

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:34:06 »

Chcialbym pozniej troche pojezdzic na tym motorze a wiadomo jak motor ma 25 lat to czy mi sie to uda niewiadomo.
heh powiedz to Naczelnemu albo Mariuszowi  <lol> Przecierz to czy on ma 25 lat czy 75 to nie ma roznicy, wtedy tez robili motocykle do jazdy a nie tylko, zeby przy nich grzebac  ;) Powodzenia w remoncie
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

radzisz

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:35:28 »

Panowie dziękuje za szybka reakcję, obawiam się trochę ze wydam duzo kasy a motor i tak nie bedzie jezdzil ale bardzo chce zrboic ten remont. Mam pytanie jak podgrzac kartery, zamrozenie walu to chyba tez dobry pomysl. Chcialbym pozniej troche pojezdzic na tym motorze a wiadomo jak motor ma 25 lat to czy mi sie to uda niewiadomo. W kazdym razie jak znajde troche czasu i zgrowadze reszte funduszy to zabiore sie za remont. Licze na wasza pomoc ;)
Zapraszam do bazy jawerów ,może akurat masz kogoś w swojej okolicy co pomoże ci przeprowadzić owy remont  <cheers>
Zapisane

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:38:24 »

Majzel też troche k k m ów zrobił  :D  
na razie rozbierz silnik żeby się zorientować co go gryzie  ;) i nie siekierą  :> a sposobem , a jak już siekierą to umiejętnie
Zapisane
    Status GG

tpodgorski89

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 09, 2011, 18:42:38 »

Zgromadze fundusze i rozbieram silnik, dziekuje za pomoc, szczegolnie Nightwish Tobie za wyrozumialosc i pozostalym rozwniez koledzy. Bede tu zagladal i czytal wasze rady. Jak juz pisalem licze na was. Dzieki :)
Zapisane

BoNes

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 09, 2011, 19:02:25 »

Te kolanka są chyba z Jawy 638.5 bo są podobne do CZ, TS nie miała takich kanciastych.
Zapisane

tpodgorski89

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 09, 2011, 19:18:13 »

Zgadza sie, wydechy sa przespawane, co nawet mi sie podoba, TS ma zadarte do gory. Pozdrawiam
Zapisane

Saladin

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 09, 2011, 19:44:13 »

Akurat robię swój silnik u Ruszczyka i tak jak pisali BoNes i szkodnik 1000 PLN musisz mieć. Ja musiałem dodatkowo dokupić kartery i wał czyli 120 + 120 zł. Szlif razem z dowozem do szlifierni, nowe tłoki i pierścienie - na 4 wymiar - 320 zł, regeneracja wału, wszystkie łożyska nowe i założone na wał + nowe korbowody - 350 zł, na pewno będzie nowy mechanizm zmiany biegów 80 zł i 3 koła zębate do skrzyni 3 x ok. 60 zł - 260 zł :[  RAZEM - 1170 zł. Wobec tych cen 200 zł za poskładanie tego do kupy w serwisie nie będzie już zbyt dużym wydatkiem. Czyli sama mechanika - 1370 zł !!!
Mam tylko nadzieję, że z elektryką będzie wszystko OK bo inaczej się chyba pochlastam, a miałem nadzieję  <lol> <lol>, że w 1000 zł zmieszczę się z wyremontowaniem całej maszyny  <lol> <lol>
Zapisane

Bulo

  • Towarzysz partyjny pierwszego sortu
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 829
  • Bo żyje się raz...
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 09, 2011, 19:56:23 »

Czyli bez problemu mozna zrobic wszstko na 4 szlif?
Zapisane
Leję miksa, hipola i jestem z tego dumny...
Miętka Faja z jajkami nie tuckami

DZIUK

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 268
  • Jawa 638-X, Jawa 638-7
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #15 dnia: Stycznia 10, 2011, 13:18:42 »

Saladin ja też myślę o oddaniu silnika do Ruszczyka. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem cię ale z twojej wypowiedzi wynika że sam musiałeś biegać za regeneracjami części? Sądziłem że tam oddam silnik i odbiorę prawie nówkę! Myliłem się? 
Zapisane

WujoWojtas

  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 358
  • Jawer
    • Poduszki dla dzieci
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #16 dnia: Stycznia 10, 2011, 13:59:06 »

Generalnie już apropo Ruszczyka. Bo coś kiedyś była o tym mowa... Tłoki, korbowody, łożyska itd on ma na stanie, czy razem z cylindrami trzeba mu posłać tłoki, pierścienie, a z wałem łożyska itd?

Oraz takie pytanie, ile tak średnio kosztuje wysyłka wału i cylindrów? Pocztą czy kurierem lepiej?
Zapisane
634 + velorex 562,
356, 638, 555, 20, 472.6 (niekompletna... Jeszcze

dawidtysler209

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #17 dnia: Stycznia 10, 2011, 18:13:58 »

Jerzy - Pan Ruszczyk sam przysyła kuriera po paczkę - płaci 3 strona - wysyłasz on odebiera - i odsyła i płacisz za całośc - robocina i wysłka - wysyłka cylindrów tłoków itp - 30 zł - a wiadomo to jest dość cieżkie  <yes>
Zapisane

tpodgorski89

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #18 dnia: Stycznia 11, 2011, 15:09:53 »

Panowie caly sek w tym zeby samemu sprobowac remontu w miare mozliwosci czasowych oczywiscie, caly urok posiadania jawy to mozliwosc wspoltworzenia tego motocykla jakby nie bylo ;)
Zapisane

tpodgorski89

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #19 dnia: Stycznia 11, 2011, 15:28:33 »

Jeżeli ktos bedzie tak dobry to prosze o podopowiedz na co zwrocic uwage podczas rozbierania silnika w kontekscie jego skaldania, co zaznaczyc, zapamietac, co moze sprawic szczegona trudnosc, czy powinienem zaopatrzyc sie w jakies specjalne narzedzia. Pozdrawiam ;)
Zapisane

golot

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #20 dnia: Stycznia 11, 2011, 15:48:19 »

Jeżeli ktos bedzie tak dobry to prosze o podopowiedz na co zwrocic uwage podczas rozbierania silnika w kontekscie jego skaldania, co zaznaczyc, zapamietac, co moze sprawic szczegona trudnosc, czy powinienem zaopatrzyc sie w jakies specjalne narzedzia. Pozdrawiam ;)

wystarczy że podczas rozbierania będziesz sobie fotografował kolejno wszystko
a i jak będziesz miał problemy z czymś lepiej dwa razy zapytać niż raz coś spieprzyć
narzędzi jakiś mocno specjalnych nie potrzeba, trochę kluczy, wkrętak, ściągacz.
podstawowym narzędziem jest to co masz w głowie :)

pozdro golot
Zapisane
Pozdrawiam
Golot

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #21 dnia: Stycznia 11, 2011, 15:56:36 »

z narzędzi wypychacz wału , pisz jak nie wiesz
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #22 dnia: Stycznia 11, 2011, 16:25:38 »

I porządne śrubokręty płaskie. Jak jakaś śruba ( na ogół któraś z tych łączacych połowki karterów ) nie chce drgnąć to pobijak 10mm i pionowy strzał młotyszkiem- na ogół pomaga. Rozkalibrowane rowki śrub na płaski śrubokręt dobrze jest zaklepać i porządnie wyczyścić.
£opatka wkrętaka musi byc na tyle szeroka i gruba by zapełniała szczelnie cały rowek- inaczej duża jest szansa,ze się "wysmyknie". Podczas rozkrecania najlepiej- zruszyć pobijakiem wszystkie śrubki, silnik położyć na lewym boku po uprzednim zdemontowaniu napędu pierwotnego ( sprzegło i koło zebate na wale ) oraz mechanizmu zmiany biegów. ¦ruby odkrecamy mocnym duzym wkretakiem dociskając sporą siłą ów wkrętak - a łatwiej to zrobić gdy piec lezy pewnie na stole i dociskamy w pionie.
Zanim zdejmiesz dekiel sprzegła wałek kopniaka ustaw w pozycji do rozruchu ( jak będzie w pozycji do zmiany biegów to wypadnie po zdjęciu dekla ) . Zdejmujesz dekiel i obracasz wałek kopniaka delikatnie w lewo- jak poczujesz że zaczyna wychodzić z gniazda- wypycha go spręzynka- to zaznacz sobie na nim jakimś markerem linie poziomą- i jej odnośnik na karterze- ulatwi to pó¼niej montaż bo bywa upierdliwy ze względu na niesymetrycze umieszczenie łopatek. Zapamiętaj jak była zalozona sprężyna rozrusznika-kopniaka. Jest zaparta o karter po prawej stronie no i jest odpowiednio zawinięta- zapamietaj w która stronę. I ile obrotów ( z tego co pamietam to chyba pół - zakładam to już machinalnie więc moge się mylic ).
Na co zwrócić uwage przy składaniu powiemy jak bedziesz skladał by nie mącić. Wazne punkty to kolejnośc skręcania głowic względem króćca ssącego , obracanie wałkiem skrzyni przy łączeniu połówek itp.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2011, 16:27:39 wysłana przez Jawsim »
Zapisane

Strażak

  • Cezeciarz -
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2028
  • 472.6, 472.6, 472.5
    • PJ
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #23 dnia: Stycznia 11, 2011, 16:48:31 »

Jawsim zapomniałeś o najważniejszym !!! Trzeba zakładać części przeznaczone do tego motocykla bo potem może wyjść że skrzynia nie działa albo starter ¼le chodzi albo tłoki nie takie czy uszczelka nie ta  ;)
Zapisane
    Status GG

BoNes

  • Gość
Odp: Remont silnika Jawa 350 ts
« Odpowiedź #24 dnia: Stycznia 11, 2011, 17:42:54 »

Najlepiej takie śruby się wykręca takim kluczem jak na 1 zdjęciu http://allegro.pl/stihl-ms-180-nowa-pilarka-pila-12msc-gwarancji-i1407791488.html
Do dostania w Stihlu za 10-15zł
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
11 Odpowiedzi
7165 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 05, 2007, 18:36:19
wysłana przez j@wa
Remont silnika jawa 350 TS

Zaczęty przez M_a_t_e_u_s_z Mechanika

8 Odpowiedzi
7593 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 29, 2008, 08:00:15
wysłana przez Agent 634-7
1 Odpowiedzi
4836 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 06, 2009, 09:29:36
wysłana przez Mienki
17 Odpowiedzi
3911 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 24, 2019, 08:19:48
wysłana przez muczacz
3 Odpowiedzi
1399 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 23, 2021, 15:28:54
wysłana przez elkinio