Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 14, 2024, 23:32:12
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona  (Przeczytany 2494 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RadzioRDE

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
  • Jawa 350/638 '91r
Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« dnia: Maja 11, 2020, 10:28:30 »

Witam, mam problem ze sprawami jak w temacie. Odkąd kupiłem Jawę miałem wytartą osłonę tylnej zębatki, ostatnio postanowiłem to uporządkować, wymienić łańcuch, wszystkie osłony. Rozebralem wszystko, wszędzie od cholery opiłków, osłona aż dziurawa a w zabieraku ani śladu po rowku na seger, tak mocno tarł o osłonę (zaznaczone na zdjęciu w pliku wyjechane na równo do nadlewów zaznaczonych na czerwono). Wszystko umyłem, wymieniłem łożyska w kole i zębatce, złożyłem zgodnie ze schematami, nawet założyłem osłony przeciwpylkowe mimo ze założyłem łożyska kryte, upewniłem się ze tulejka  tylnego koła nie jest przełożona z przodu, zarzucam dla sprawdzenia na wahacz i dupa, koło przesunięte w prawo a zębatka skrobie po osłonie. Rozebralem wszystko obejrzałem i ma szybko dorobiłem z wewnętrznej bierzni starego łożyska tulejkę która zdystansuje osłonę od łożyska zabieraka, tulejka szeroka na ok 4mm. Znowu wszystko złożyłem do kupy i wszystko siedzi elegancko. Koło stoi w osi zębatka chodzi dobrze w środku osłony. I tu pytanie o co chodzi? Według schematów nic tam nie ma oprócz segera i osłon przeciwpyłkowych. Przy składaniu zauważyłem ze podcięcia na czopie zębatki które blokują go przed wpadnięciem w otwór wachacza są już dość wytarte. Czy dobrze myśle ze czop ma się tymi fazkami blokować w wachaczu a osłona ma swobodnie pływać po nim? Trochę to słabe rozwiązanie, podejrzewam ze osłona zaraz byłaby wyjechana tak samo jak stara. Narazie myśle wytoczyć tulejkę z prawdziwego zdarzenia i ją tam wprawić, bo ta z łożyska raczej będzie zbyt krucha. Czy ktoś miał podobny przypadek? Ktoś ma jakieś pomysły? Zdjęcia dodaje w pliku PDF bo niestety na telefonie mam tylko wszystko w jpeg
Zapisane
  • Jawa 50 Mustang '83r
  • Router WS 50 '11r
  • Jawa 350/638 '91r.

RadzioRDE

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
  • Jawa 350/638 '91r
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 11, 2020, 22:21:59 »

Nikt nie ma żadnych pomysłów? Ktoś może coś wie jakim sposobem osłona jest dystansowana od zabieraka tylnego koła?
Zapisane
  • Jawa 50 Mustang '83r
  • Router WS 50 '11r
  • Jawa 350/638 '91r.

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 12, 2020, 05:12:29 »

W osłonie powinno byc pogrubiebie z blachy tam gdzie otwór. U Ciebie tego nie widzę od środka, z tego co pamiętam to jest blacha 3mm, od środka i na zewnątrz. Reszta jest moim zdaniem ok.
Zapisane

elkinio

  • President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Administrator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2945
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 12, 2020, 08:53:16 »

Wytarcie spowodowane jest brakiem tulejki na ośce zabieraka. Na maila z rejestracji wysłałem foto zabieraka z tulejką.
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2020, 09:26:47 wysłana przez elkinio »
Zapisane
Jawa 559 z Velorex 560, Jawa 634 i kilka innych

RadzioRDE

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
  • Jawa 350/638 '91r
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 12, 2020, 12:25:48 »

Dzięki wielkie kolego, wszystko jasne teraz! Gdybys jeszcze poratował wymiarami tej tulejki to byłbym w domu :D
Zapisane
  • Jawa 50 Mustang '83r
  • Router WS 50 '11r
  • Jawa 350/638 '91r.

RadzioRDE

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
  • Jawa 350/638 '91r
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 12, 2020, 14:42:32 »

Nie jestem pewien ale chyba nie chodzi o tą tulejkę której mi brakuje, ośka zabieraka ma jakieś 24,5mm średnicy, a kolega w temacie podaje tam średnice rzędu 20mm, może mowa tam o wymiarach tulejki pomiędzy kołem a zabierakiem (do tego odnosi tez dalej podany temat) a nie zabierakiem a osłoną.
Zapisane
  • Jawa 50 Mustang '83r
  • Router WS 50 '11r
  • Jawa 350/638 '91r.

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 12, 2020, 20:47:40 »

Jako że to mój wątek który został przytoczony to nie o to chodzi, u mnie był problem że koło wchodziło za głęboko w zabierak. Tu jest odwrotnie, zębatka idzie za bardzo w prawo (stojąc z tyłu) i trze o osłone, jeśli Cie dobrze rozumiem to ktoś kiedyś nie założył segera i zębatka przesuwała się w prawo i darła siebie i osłonę, i teraz masz to wydarte, ja bym tam dorobił tulejke i jeździł, a szykował się do wymiany zębatki i osłony. Nic więcej z tym nie zrobisz.
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 12, 2020, 20:52:16 »

A ja z taką osobą bym nie jeździł. Jak zebatka trze o osłonę, to nie znasz dnia ani godziny, kiedy ta obróci się razem z zębatką i zakończysz jazdę ze zblokowanym tylnym kołem.
Zapisane

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 12, 2020, 21:07:05 »

Jeśli trze to Twój scenariusz jest możliwy chociaż dopóki nie spanie łańcuch to sama osłona nie zablokuje koła, koło się blokuje jak łańcuch wpadnie między osłonę, zębatkę a wahacz, miałem okazje przerobić to u siebie niestety, ale jeśli w zabieraku jest lewy seger, a tulejka będzie się opierać o osonę i wewnętrzną bieżnie łożyska to normalnie nakrętką skręcasz i jest jak w oryginale, a te nowe zębatki Almotu są do niczego, też mam i ma takie bicie góra- dół że szkoda gadać.
Oczywiście najlepiej wymień i będzie spokój na długo.
Zapisane

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 13, 2020, 06:33:33 »

Ja tylko uczulam. Mnie obróciło osłonę łańcucha i zablokowało kolo bez spadnięcia łańcucha ai wszystko złożone było poprawnie. Niby nic się nie stało, bo blokada koła nie była nagła, z resztą jakby była też dałbym radę, ale nikomu nie życzę demontażu tego na przystanku prwkrycznie nie mając narzędzi
Zapisane

RadzioRDE

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 55
  • Jawa 350/638 '91r
Odp: Przesunięte koło, wytarty zabierak i osłona
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 13, 2020, 08:20:09 »

Osłonę już mam, zębatka może w przyszłym miesiącu wpadnie bo trzeba zamortyzować wydatki które już nastały  :( wytarcie nastąpiło tak jak przypuszczałem a kolega elkino mnie w tym upewnił ze poprzedni właściciel nie założył dystansu na oś zębatki pomiędzy łożysko zabieraka a osłonę. Zapomniał o tym tak jak i o wielu rzeczach pracując przy tym motocyklu  :(. Narazie tulejkę się dorobi a po matki boskiej pieniężnej wjedzie do kompletu nowych osłon i łańcucha zębatka przód i tył. Dzięki wszystkim za pomoc.
Zapisane
  • Jawa 50 Mustang '83r
  • Router WS 50 '11r
  • Jawa 350/638 '91r.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Wytarty Wodzik Jawa ts 350

Zaczęty przez michal_350 Mechanika

23 Odpowiedzi
8025 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 18, 2012, 13:40:42
wysłana przez jan12384
64 Odpowiedzi
18343 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 22, 2020, 19:53:56
wysłana przez neotephew
10 Odpowiedzi
2815 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 02, 2015, 14:17:21
wysłana przez muczos
9 Odpowiedzi
2377 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 09, 2017, 19:54:05
wysłana przez muczacz
11 Odpowiedzi
2634 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 10, 2019, 14:51:27
wysłana przez killler