Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 13, 2024, 04:26:30
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.  (Przeczytany 6310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pav

  • Gość
£añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« dnia: Marca 20, 2008, 22:52:02 »

Użyłem opcji "szukaj" ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie. Powiedzcie mi, co może być przyczyną nierównomiernego naciągu NOWEGO łañcucha? Jest on oryginalny choć oznaczenia nie pamiętam. Nie jeżdżę obecnie na nim ale pytam z ciekawości.
Zapisane

MarcinS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 506
  • Yamaha Virago 535 '93
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 20, 2008, 22:56:50 »

Wałek zdawczy jest prosty??
Zapisane

henryk_o

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 21, 2008, 10:22:25 »

A zębatki wymieniłeś - czy tylko sam łañcuch?
Zapisane

Pav

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 21, 2008, 11:36:40 »

Zębatek nie wymieniłem, ponieważ siłą rzeczy łañcuch się szybciej zużyje niż zębatki, a na pewno szybciej niż ta duża z tyłu. Z resztą łañcuch zdąży się prędzej zbytnio rozciągnąć i przez to kwalifikować się do wymiany niż taka zębatka.
Co do wałka zdawczego to wstyd się przyznać ale nie wiem co to jest i jak to wygląda (choć może wiem, tylko nie wiem, że tak on się nazywa :D).
Jak by ktoś wrzucił linka z fotką takiej części był bym wdzięczny.

p.s. zębatka przednia jest nowa teraz sobie tak przypomniałem (13z -->nie polecam za mało mocy a tym samym dojście do Vmax jest mizerne).

Napiszcie mi jaki ma wpływ połączenie nowego łañcucha ze starą zębatką? Bo według mnie łañcuch może się szybciej zużyć ale nie ¼le (nierównomiernie) rozciągnąć.
Zapisane

KracK

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 21, 2008, 13:13:43 »

wałek zdawczy to jest to na czym sie trzyma ta mała zębatka z przodu co ją wymieniłeś... :)
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 21, 2008, 13:40:22 »

Ja jestem takiego zdania, że łañcuch należy kupić dobrej klasy, wraz z nim wymienić obie zębatki. Co po nowym łañcuchu, skoro go zniszczyć może zużyta zębatka? Dlatego też ja, wymieniłem cały okład napędowy (nowy zabierak, nowa przednia zębatka, i nowy łañcuch (szarpnąłem sie na DID'a). Batman zrobił dokładnie tak samo jak ja. Też ma DID i nowe zębatki.
Zapisane

connect

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 21, 2008, 15:54:15 »

bak a ile zapłaciłeś za ten zestaw DID'a???
Zapisane

Pav

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 21, 2008, 17:05:36 »

Dzięki za wyjaśnienie.
Skoro już mowa o tym wałku to przy okazji chciałbym zapytać dlaczego wewnątrz tego wałka jest kulka łącząca dwa pręciki odpowiadające za sprzęgło, a nie np. jeden długi pręcik czy nawet te dwa?

Po co jest tam ta kulka bo nie czaję? Tam się przecież nic nie obraca, żaden z tych pręcików.
Zapisane

MarcinS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 506
  • Yamaha Virago 535 '93
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 21, 2008, 18:27:50 »

kulka pełni rolę "jedno kulkowego łożyska" (jest takie coś? <blink>) pomiędzy krótkim popychaczem współpracującym z obracającym się koszem sprzęgła a długim popychaczem współpracującym z nieruchomą śrubką regulacji sprzęgła.
Zapisane

Pav

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 21, 2008, 22:13:33 »

No dobra ale z tego co piszesz by wynikało, że ten długi popychać obraca się, a mi się do tej pory wydawało, że on jest nieruchomy. Myślałem, że to działa na tej zasadzie, że ten długi popychacz rozdziela jedynie tarcze. Z resztą jak tak teraz sobie myślę, przecież to, jest zwykły "gwó¼d¼" jak to ktoś na forum nazwał, i tam nie ma nigdzie jakiegoś wypustku, który zahaczałby o kosz, lub o zabierak, żeby mógł się on obracać.

Proszę wytłumaczcie mi jak działa sprzęgło, a dokładniej po co są te metalowe przekładki, które oddzielają tarcze sprzęgła.
Poniżej opiszę jak ja rozumiem działanie sprzęgła.

Ruch wału korbowego, przenoszony jest na małą zębatkę z lewej strony (tam gdzie sprzęgło). Przy pomocy łañcucha ruch ten jest przenoszony za pośrednictwem łañcucha na kosz sprzęgłowy. Kosz posiada "rowki", w które to wchodzą wypustki zewnętrzne tarczy sprzęgłowej. Obracają się one z tą samą prędkością co kosz. Tarcze te, tworzą zamknięty komplet z metalowymi blaszkami o uzębieniu wewnętrznym, które dzięki niemu zazębia się z zabierakiem. Zabierak jest połączony z koszem w sposób niezależny (mogą obracać się z różną prędkością od siebie). Ponad to zabierak połączony jest ze skrzynką biegów. Sprężyny zapewniają stały i równomierny docisk tarcz do okładzin ciernych (sprzęgło jest włączone). ¦ciskając klamkę sprzęgła powodujemy naprężenie się linki, która zamienia przy pomocy półautomatu sprzęgła ruch wzdłużny linki na poprzeczne przesunięcie się krótkiego bolca, którym regulujemy sprzęgło. On "pociska" za pośrednictwem kulki ten długi popychacz z "grzybkiem" (a ten znowu pokrywę sprzęgła), który rozłącza sprzęgło ściskając sprężyny a tym samym powstaje luka (luz) pomiędzy tarczami ciernymi a metalowymi.  Dzięki temu połączeniu następuje płynne przeniesienie momentu i obrotów pomiędzy wałem korbowym a skrzynką biegów.

Teraz tak jeśli to co napisałem jest prawdą, to:

1). jak się to dzieje, że mając włączony bieg i wciśniętą klamkę sprzęgła, gdy stoimy na światłach to tak nie powinno się robić żeby nie spalić sprzęgła (tarcz) skoro przy dobrze wyregulowanym sprzęgle powinno być całkowite rozłączenie?

2). więc jak działa mechanizm półautomatu w Jawie, a dokładniej możliwość wrzucania biegów podczas jazdy bez konieczności wciskania klamki? Proszę niech mi to ktoś "łopatologicznie" wytłumaczy <hammer>

3). Najważniejsze: Dlaczego nie można (lub tego się nie robi) zastąpić blaszanych przekładek normalnymi okładzinami ciernymi? Przecież lepsze było by połączenie i większy współczynnik tarcia pomiędzy nimi, więc niby lepiej?

PROSZę o weryfikację mojej wiedzy i naniesienie poprawek. I gdyby to nie był problem to odpowiedzcie na moje pytania (te na początku i na koñcu).

Dziękuję <punk>
Zapisane

KracK

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 21, 2008, 23:08:24 »

a myślałem ze to ja nic nie wiem o jawach  <oops>
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 21, 2008, 23:52:10 »

Cytat: Pav
1). jak się to dzieje, że mając włączony bieg i wciśniętą klamkę sprzęgła, gdy stoimy na światłach to tak nie powinno się robić żeby nie spalić sprzęgła (tarcz) skoro przy dobrze wyregulowanym sprzęgle powinno być całkowite rozłączenie?

Zawsze występuje tarcie. Przy słabo "rozchylonych" tarczach sprzęgłowych olej miedzy nimi się "zagotuje" i zacznie palić, wtedy zaczyna ciągnąć sprzęgło.

Cytat: Pav
2). więc jak działa mechanizm półautomatu w Jawie, a dokładniej możliwość wrzucania biegów podczas jazdy bez konieczności wciskania klamki? Proszę niech mi to ktoś "łopatologicznie" wytłumaczy <hammer>

Jest taka krzywka (widać ją po zdjęciu kapy od strony alternatora) która jest zamontowana na wałku od d¼wigni biegów. Przy wciskaniu gałki biegów, ona automatycznie naciaga ramie, które jest również naciągane przez linkę sprzęgła.

Cytat: Pav
3). Najważniejsze: Dlaczego nie można (lub tego się nie robi) zastąpić blaszanych przekładek normalnymi okładzinami ciernymi? Przecież lepsze było by połączenie i większy współczynnik tarcia pomiędzy nimi, więc niby lepiej?

Zjadło by ci je momentalnie. Chodzi o to, żeby było tarcie, ale, żeby tarcze nie zjadły się momentalnie nawzajem.

Jeśli się mylę to poprawiajcie.
Zapisane

j@wa

  • Kudłaty durnowaty reperuje stare graty
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1834
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 22, 2008, 09:16:04 »

Jeżeli byś wsadził tarcze cierne zamiast blaszanych to byś nie miał płynnego przejścia sprzęgła. Działało by wówczas jak w sprzętach żużlowych (zasada 0-1). Na takim sprzęgle nie ruszysz płynnie (dzięki blaszką występuje lekki poślizg). I tak jak napisał Bakczysaraj, z piłowały by się bardzo szybko.
Zapisane
Jawa 638.0 '87r
Jawa 638.5 Velorex 562 '86r

I coś tam jeszcze.

Pav

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 22, 2008, 09:21:09 »

Dzięki chłopaki, teraz mam jasność.  <thumbup>
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 22, 2008, 09:23:43 »

Cytat: connect
bak a ile zapłaciłeś za ten zestaw DID'a???

£añcuch DID'a do jawy kosztuje 79zł. Zębatki z jawaczesci zamówiłem.
Zapisane

connect

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 22, 2008, 09:29:37 »

dzięki bak  <cheers>
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 22, 2008, 18:02:45 »

Cytuj
£añcuch DID'a do jawy kosztuje 79zł
Oryginał? Coś tanio   <blink>
 A  jaki konkretnie model DID'a do Jawy podchodzi i gdzie kupiłeś?
Zapisane

bakczysaraj

  • Gość
Odp: £añcuch napędowy - Jawa 50 mustang.
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 22, 2008, 20:06:59 »

http://www.didchain.pl/

tutaj. Jest cennik, i sieć sklepów. ja znalazłem u siebie w Pile sklep gdzie mi ściągneli.

O ile dobrze pamiętam to rozmiar 428, 128 ogniw

Oczywiście mówię o łañcuchu do jawy 350. Ale mniejsze rozmiary też powinny być.

Do Jawki, komara itp pasować będzie
DID 415 S/112- 47,00 zł
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2008, 20:33:09 wysłana przez bakczysaraj »
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
4523 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 11, 2007, 18:04:50
wysłana przez madras30
10 Odpowiedzi
5148 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Października 11, 2007, 20:21:37
wysłana przez leonstar
£añcuch napędowy

Zaczęty przez MaRaS Mechanika

4 Odpowiedzi
3206 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 24, 2009, 11:38:49
wysłana przez henryk_o
18 Odpowiedzi
8434 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 11, 2010, 19:27:09
wysłana przez madras30
4 Odpowiedzi
3381 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 25, 2013, 20:54:47
wysłana przez krzychu9412