Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 21:37:08
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?  (Przeczytany 8735 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Crick

  • Gość

Witam, jak już kilka osób kojarzy (albo i nie) to dopiero od nie dawna mam Jawe, poprzedni właściciel 'nauczył' mnie odpalać zimny silnik, a mianowicie:
[sposób I]
1. zapłon OFF
2. ssanie ON
3. kopnąć 3 razy
4. zapłon ON
5. kopnąć 1 raz
6. moto powinien zapalić
7. ssanie OFF
8. jazda

i nawet mi to zaprezntował... i u niego odpalił. Gdy przetransportowałem Jawe do domu, był zimny silnik więc zrobiłem tak jak on i odpaliła... czyli ok wszystko.

Na drugi dzieñ doszedłem do pkt 5 i niestety nie odpala, musiałem kopać dużo więcej razy a nawet troszkę gazu dodawałem nim zapalił
Na trzeci dzieñ to samo
Na czwarty dzieñ to samo
itd., itd.

aż wczoraj spotkałem się z kolegą który też ma Jawe i mówiłem mu o tym zapalaniu. Powiedział że on też tak zapala i nie ma problemu, lecz jakiś znajomy mu powiedział że można tak:
[sposób II]
1. zapłon ON
2. ssanie ON
3. kopnąć 2 razy
4. moto powinien zapalić
5. ssanie OFF
6. jazda

i dziś go wypróbowałem i.... zapalił !!!!  :> :D <lol> <thumbup> bez żadnego dodawania gazu, kopania mln razy
tak się ucieszyłem... ponieważ już miałem dosyć tego kopania sposobem I

Ale... tu moje pytanie, czy sposób II może jakoś szkodzić silnikowi? Czy mogę go od teraz używać cały czas?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2008, 12:12:52 wysłana przez Crick »
Zapisane

Energizer

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 327
  • Jawa TS 350; 91r
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2008, 12:33:53 »

Ja zawsze odpalam od drugiego sposobu, przy pierwszym jest większe prawdopodobieñstwo zalania świec i po włączeniu ON możesz dalej kopać i kopać ...
Silnika nie uszkodzisz bez obaw.
Zapisane
Motocykl to największy wibrator jaki można wsadzić między nogi.

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2008, 12:38:52 »

Ja stosuję sposób I z powodzeniem i jakoś nie zalewam?

Sposób II = za duży poziom paliwa w ga¼niku lub przelewający ¼le wyregulowany ga¼nik???
Ile pali na setkę?
Zapisane

Crick

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2008, 13:04:00 »

Cytat: jawol
Ile pali na setkę?
a tego to ja nie wiem, nawet nie mam jak zlitrażować (tak to się nazywa?? :D) ponieważ licznik nie bije km :(

ewentualnie mógłbym jakiś rowerowy założyć... mam tam jakiś bezprzewodowy ale musiałbym tak baterie włożyć nową a poza tym nie wiem czy ten bezprzewodowy będzie działał...
Zapisane

MaRaS

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 29, 2008, 13:08:53 »

hmm ciekawe pierwszy raz słyszę o tym drugim sposobie.

ja też po kupieniu odpaliłem ładnie na zimnej ale następnego dnia już nie chciała i musiałem kopać ze hoho ;P

muszę wypróbować ten sposób jeżeli będzie skuteczny to masz u mnie piwo ;P <beer>   xD
Zapisane

Agent 634-7

  • Jawa 350 634-7 1985 r.
  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 471
  • Jawa 350 634-7-13
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 29, 2008, 14:22:35 »

A ja korzystam z ze sposobu numer III ( dla użytkowników ga¼ników z pompką :D )
Kranik ON
Czekamy aż paliwo napłynie
Pompujemy aż sie będzie przelewać ( ja zawsze przelewam trochę więcej )
Kopiemy 3 razy na zapłonie OFF
Potem kluczyk + zapłon ON
1 kopnięcie motor pali.

Ja mam kranik rozwiercony wiec zawsze z rana jak przychodze to pompuje aż sie przeleje i kopie raz na włączonym zapłonie :D motor pali
Zapisane
Jawa 350 634-7-13
Jawa 350 638-5 (w trakcie odbudowy )

Crick

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 29, 2008, 14:48:25 »

Cytat: jawol
Sposób II = za duży poziom paliwa w ga¼niku lub przelewający ¼le wyregulowany ga¼nik???
Ile pali na setkę?
hmm dodam tyle że ostatnio dużo paliwa straciłem  :[ :[ <frusty> <evil> <furious>
ponieważ zapomniałem zakręcić kranik i wylewało mi się z przelewu...
Czytając te forum niektóre posty mówiły o tym, że jak się dobrze wyreguluje ga¼nik (blaszkę pływaka) to można mieć cały czas otwarty kranik a i tak się nie wyleje.... No i rozebrałem ga¼nik... giąłem tą blaszkę i giąłem ale cały czas to samo... tzn tam jak taki wypust co niby wskazuje prawidłowy poziom paliwa lecz cały czas było za mało (-?dziwne, bo się wylewa?-) więc podginałem ją aż pływaki jak je uniosłem do góry zaczęły blokować się o obudowę.... ale cóż zostawiłem to tak. Przy okazji rozebrałem dysze, przeczyściłem, przedmuchałem kompresorem. [o dziwo] Motor odpalił jak go z powrotem włożyłem (wyciągnie ga¼nika z tego 'króćca' od filtra powietrza a następnie jego włożenie tam to mordęga), ustawiłem obroty i wszystko ok.
Pół dnia stał przed garażem z kranikiem okręconym (filtr paliwa się prawie cały napełnił, a pod ga¼nikiem suchutko). Ja sobie tam czyściłem lusterka, coś poprawiałem itp. pierdółki. Kiedy chciałem już iść do domu (kranik zostawiając otwarty by pó¼niej znów przyjść zobaczyć) zobaczyłem kątem oka że pod ga¼nikiem jest mokro  :[  <eek> <dontgetit>, czyli w sumie nie naprawiłem nic rozbierając ga¼nik, ale przynajmniej jest przeczyszczony   :>  Wniosek taki że jednak muszę non stop pamiętać o kraniku  :o

No ale wracajmy do sposobów odpalania :) Dziś dopiero 1. raz próbowałem tego sposobu II i zadziałało, zobaczymy jutro czy nawet dziś pod wieczór.
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 29, 2008, 15:07:17 »

Cytuj
pod ga¼nikiem jest mokro...   czyli w sumie nie naprawiłem nic rozbierając ga¼nik
Jedyny prawidłowy  wniosek:  Nie trzyma zaworek w ga¼niku
Albo jest zanieczyszczony albo wyrobiony.
Rozbierz, wyczyść a w razie nietrzymania po oczyszczeniu  wymieñ na nowy.

Przy zamkniętym zaworku nie ma prawa ani jedna kropla się przesączyć.
Zapisane

Crick

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 29, 2008, 15:10:19 »

Cytat: jawol
Nie trzyma zaworek w ga¼niku
Wiem, wiem... nawet kolega-mechanik mi już powiedział że jak tam przyjadę to mi da zaworek, ale jakoś mi się nie widzi ponowne tego rozkręcanie  :( szczególnie wyjęcie z tego filtra powietrza......

Cytat: jawol
Przy zamkniętym zaworku nie ma prawa ani jedna kropla się przesączyć.
Hehe tez tak właśnie myślę, że po to jest zawór by nie przepuszczał... a tu mnie Jawa zaskakuje  <blink>
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 29, 2008, 15:18:54 »

Cytuj
jakoś mi się nie widzi ponowne tego rozkręcanie... szczególnie wyjęcie z tego filtra powietrza......
Te gumy z czasem twardnieją i to bardzo :'(
Kup nową, miękką  gumę lub delikatnie podgrzej przy zakładaniu np. suszarką do włosów lub el nagrzewnicą.
Powinno wejść  łatwiej.




Do niektórych "manewrów" przy ga¼niku nie trzeba go wyjmować... wystarczy obrócenie o 90 stopni "w gumach" odkręcenie 4 śrubek M4  i już masz dobry dostęp do całej komory pływaka.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2008, 15:22:54 wysłana przez jawol »
Zapisane

MaRaS

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 29, 2008, 15:52:50 »

no właśnie ja 2 razy wyjmowałem ga¼nik ale już mi się nie chce za dużo czasu się traci. Wystarczy go obrócić i wszystko pięknie widać.


A mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak zbyt wysoki poziom paliwa przeszkadza w odpalaniu pierwszym sposobem bo jakoś mi to nijak do siebie nie pasuje. Jakby mi ktoś to logicznie wytłumaczył to byłbym bardzo wdzięczny.


//EDIT

poszedłem do jawci bo musiałem nowego oleju nalać i z niedowierzaniem włączyłem ssanie kranik kluczyk zapłon kopię raz, kopie drugi i załapała :]

Wielkie dzięki Crick.

Jakoś przy problemie z odpalaniem to nikt nie podawał drugiego sposobu wogle o takim nie słyszałem a tu nagle się pojawił II sposobik.
Ja myślałem ze jawa nie ciągnie mieszanki i kombinuje świece ga¼nik i różne takie, i szczerze nie rozumie dlaczego po pod pompowaniu nie chce palić a od drugiego kopa na zapłonie odpala.

może to jeszcze zapłon bo u mnie w vape jest luz na klinie od alternatora i przekręciłem tą część którą założyłem zamiast krzywki żeby oparła się o drugi bok krzywki. i teraz już nie wiem dlaczego mi odpala tak szybko ale ważne że problem z głowy.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2008, 16:54:34 wysłana przez MaRaS »
Zapisane

Crick

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 29, 2008, 18:30:35 »

hehe ja też przed chwilą byłem przy jawie ją zaparkować do garażu, była już zimniuteñka od rana i znów mi się udało tak zapalić  <punk>
Zapisane

MaRaS

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 29, 2008, 18:46:39 »

ale ja cały czas nie mogę zrozumieć .... ;P

No a może tego nie trzeba rozumieć tylko się cieszyć że JAWA chodzi i nie trzeba się z nią męczyć ;)
Zapisane

Crick

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 29, 2008, 18:47:48 »

Cytat: MaRaS
No a może tego nie trzeba rozumieć tylko się cieszyć że JAWA chodzi i nie trzeba się z nią męczyć ;)

otóż to :D  <cheers>  <punk>
Zapisane

connect

  • Gość
Odp: odpalanie Jawy (zimny silnik) - różne sposoby, czy szkodzą silnikowi?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 29, 2008, 21:40:59 »

ja zawsze odpalam tym II sposobem i nie narzekam bo jak się kopie bez zapłonu zalewa się świece
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
4 Odpowiedzi
3955 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 21, 2008, 14:29:42
wysłana przez jawol RIP
11 Odpowiedzi
5154 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 04, 2009, 14:12:29
wysłana przez dawidbergandy
4 Odpowiedzi
4020 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 10, 2012, 15:18:21
wysłana przez ciunciu
11 Odpowiedzi
8436 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Lipca 26, 2011, 18:02:50
wysłana przez korczi
8 Odpowiedzi
9146 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 04, 2019, 08:27:33
wysłana przez Yabaman