Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 18, 2024, 05:33:52
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638  (Przeczytany 1655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Karolex

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 634
Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« dnia: Września 19, 2022, 21:19:44 »

Witam, zastanawiam się jaki automat biegów kupić do swojej jawy.
na 4motor są dwa dostępne automaty, jeden dość drogi:
https://4motor.pl/pl/silnik-skrzynia-biegow/2672-automat-zmiany-biegow-jawa-350-638-czeski-polecamy-9999999000997.html - 340zł, z opisu wynika że oryginał czeski, nit na nim jest zklepany.


Drugi jak napisali to podróbka nie nadająca się do użytku:
https://4motor.pl/pl/silnik-skrzynia-biegow/2671-automat-zmiany-biegow-jawa-350-ts-nie-kupowac--9999999000980.html - 89zł, jego nit ma ślady po zgrzewaniu/spawaniu.


Na allegro pełno jest dostępnych automatów, ich cena jest dość atrakcyjna, chyba wszystkie mają na nicie ślady po zgrzewaniu/spawaniu, zaś niektóre mają wybity napis 'made in czech republic'.
Tu np. automat z 2 spawami n nicie: https://allegro.pl/oferta/automat-mechanizm-zmiany-biegow-jawa-350-gat-i-10629106340
Tutaj z napisem made in czech republic ":  https://allegro.pl/oferta/automat-zmiany-biegow-jawa-350-cz-ts-634-jawa-638-12379338193


Zaś na jawaczęśći.pl automat w cenie podobnej do oryginału z 4motor:
https://jawaczesci.pl/686,automat-zmiany-biegow-634-638.html - 320zł, posiada on spawy na nicie i napis
 made in czech republic "  jak niektóre podróbki.

Co wybrać, czy na pewno trzeba ponad 300zł wyłożyć na dobry automat? Czy ten z jawaczesci jest oryginałem?
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2022, 21:50:15 wysłana przez Blenders »
Zapisane
Ludzie sami sobie utrudniają życie.
A potem pier* że życie trudne.

Bimberpołudnie

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 781
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #1 dnia: Września 19, 2022, 22:22:01 »

A może by tak wzorem pewnego Łotysza zregenerować swój automat a przy okazji kilku znajomym?
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #2 dnia: Września 19, 2022, 22:33:52 »

Z swojej strony mogę tylko powiedzieć że miałem i poprawiałem niby oryginalny Czeski automat zmiany biegów do tego modelu w swoich łapach i tak wszystko było by ok gdyby nie otwory w uchwycie- jarzmie  prowadnicy wodzików a mianowicie z jednej strony otwór 7,2mm taki jaki powinien być zgodny z starymi oryginalnymi otworami w epokowych automatach zaś z drugiej 8mm  i o to pytaj sprzedawcę jakie ma otwory czy są jednakowe i jaki mają wymiar nie pamiętam komu to robiłem ale na pewno Jawerowi z Forum i wiem ze miał problemy właśnie przez nadmierny luz prowadnicy w automacie wymieniałem mu właśnie to jarzmo z starego z otworami 7,2mm może się odezwie i napisze coś więcej  ;D  .No i się udało znalazłem komu te automaty robiłem , napisz i spytaj kolegi na pewno się odezwie i coś więcej powie  ;D  https://www.jawacz.pl/index.php?topic=40408.msg397490#msg397490 sam swojego po regeneracji jeszcze nie miałem okazji sprawdzić więc tylko kolega któremu to robiłem może coś konkretniej podpowiedzieć ,
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2022, 22:48:39 wysłana przez Jacek64 »
Zapisane

Karolex

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 634
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #3 dnia: Września 19, 2022, 22:50:52 »

Jacek64, czy tylko to zużycie jarzma jest problemem w tych automatach?


Jak składałem rok temu swój silnik to miałem taki przypadek że prowadnica nie trafiała w otwory w karterach, wtedy myślałem że to wina karterów. Niedawno zauważyłem że niektóre automaty z mojej "kolekcji" są skrzywione i one powodowały to że prowadnica nie pasowała do karteru co powodowało niemożliwość ich skręcania.


Automat co ma dwie różne średnice otworów na prowadnicę w tym jarzmie też posiadam w kolekcji, myślałem że to jakieś zużycie a tu okazuje się że ktoś takie produkował...
Zapisane
Ludzie sami sobie utrudniają życie.
A potem pier* że życie trudne.

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #4 dnia: Września 19, 2022, 23:02:09 »

W tych automatach najczęstszą usterką są wyeksploatowane prowadnice piesków te pokazane w linku o regeneracji , pęknięta sprężyna powrotu wałka zmiany biegów i te dwa otwory jarzma o różnych średnicach oraz wytłoczenia w blasze automatu w które pieski wpadają jeśli są za bardzo wyrobione pieski nie będę się blokować i będą puszczać-ślizgać się tym samym będzie problem z zmianą biegów , powinny w jedną stronę się blokować a drugą ślizgać każdy piesek w odwrotną stronę się blokuje i wtedy przełączamy biegi góra dół .   
Zapisane

rasmusen1

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 108
  • 634,7 tęczówka, 634,7-00, replika 638,5
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #5 dnia: Września 20, 2022, 12:48:49 »

Jacek robił dla mnie poprawkę automatu tego drogiego z 4motor. Na nowym nie dało się złożyć silnika. Po poprawce pięknie naszły kartery na siebie i biegi działają poprawnie
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2022, 15:47:41 wysłana przez rasmusen1 »
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #6 dnia: Września 20, 2022, 13:00:12 »

 ;D  i koniec tematu  ;)  .
Zapisane

rasmusen1

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 108
  • 634,7 tęczówka, 634,7-00, replika 638,5
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #7 dnia: Września 20, 2022, 15:46:58 »

Ale..ale. Dodam że te najtańsze za 59 złotych to dopiero jest porażka.Zostają dwa wyjścia. Kupno drogiego i poprawka u Jacka albo stary i również regeneracja u Jacka...
Zapisane

Jacek64

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 754
  • Jawa TS 350 CZ 175/487.0 Jawa 50 typ 23 Mustang
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #8 dnia: Września 20, 2022, 17:11:02 »

 :-[  .
Zapisane

Karolex

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 634
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #9 dnia: Września 21, 2022, 11:20:55 »

Bardzo nie chciał bym kupować automatu za 300zł i zawracać nim komuś głowę by mi go poprawił.
Wolał bym kupić i założyć.
Sam nie jestem w stanie wymienić tego trzebienia i spawać te "prowadnice" na pieski, po prostu nie umiem i mam tylko wkrętarkę.

https://www.4jawa.com/produkt/2463/automat-zmiany-biegow-oryginal-jawa-634-640 - tutaj automat co ma chyba dwie różne średnice otworów na prowadnice, czyli on nie nadaje się do użycia?
Zapisane
Ludzie sami sobie utrudniają życie.
A potem pier* że życie trudne.

rasmusen1

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 108
  • 634,7 tęczówka, 634,7-00, replika 638,5
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #10 dnia: Września 21, 2022, 16:42:22 »

Nie ma i chyba już nie będzie lepszej opcji niż te automaty czy 4motor czy 4jawa. Niestety trzeba je  poprawić. Ale czego nie robi się dla knedla
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3511
  • Smoczyciel
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #11 dnia: Września 21, 2022, 17:26:18 »

Jak dla mnie bez sensu jest kupowanie nowego automatu, który od razu trzeba poprawiać. Ktoś zdaje się kupował nowy automat, który działał i działa. Nie pamiętam tylko kto.
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #12 dnia: Września 21, 2022, 17:26:31 »

Hej, hola? To chyba nie powinno tak wyglądać, że teoretycznie oryginalna współczesna część za spory kawałek pieniądza nie nadaje się do użycia? Dlaczego w takim wypadku sklepy które to sprowadzają nie dają feedbacku do producenta jakiegokolwiek że coś jest nie halo?


Czyli wychodzą błędne i fałszywe superlatywy z 4motor i to już porównam z moimi perypetiami z flanszą którą właściciel tak bardzo zachwalał i ponoć wiele zamontowali i nikt nic nie mówił żeby były jakieś problemy... Ale to co? Moja tylko magicznie była skopana? Bo widzę po tych automatach same superlatywy z ich strony ale tutaj na forum wychodzi że każda w zasadzie sztuka jest skopana tak samo?

Teraz drugie moje. Zastanawiam się jakiej stali użyć do naprawy ucha plus jako materiał na nit i nie wiem czy wystarczy do tego stal S235 która jest w katalogach opisywana jako do ulepszenia cieplnego, czy jednak na upartego szukać stali 40H czyli S355J? Problem z S355J jest taki że większość dostawców sprzedaje wałki 80mm i podobne wielkości, no rwa nie będę toczył małego nita czy tulejek z takiego kawałka bez przesady. Mam pomysł na naprawę tego plus jestem bardzo ciekaw automatu za 29zł i jako że pewnie w zimę nie będę miał nic do roboty to zamierzam się zamknąć w pewnej szopce z tokarką, frezarką itd i coś poeksperymentować. Dodatkowo jeszcze ten temat mnie zmotywował żeby poszukać swój stary oryginalny automat który kasował wodzik od 3/4 co 400km.

U mnie szybko testów tych automatów nie będzie bo mam sprawne wsjo i nie będę połowił i wyszło, że z czasów roku 12 mam taki magiczny automat za niecałe 60 czy tam 80zł i dlatego miałem problem osadzić prowadnicę, działać działa tylko czasami mi skrzynia się blokuje i nie mogę wrzucić 1 do ruszenia albo czasami się zablokuje między biegami i muszę stawać i z tym walczyć chwilę zanim znowu się hmm "naprawi".
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

rasmusen1

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 108
  • 634,7 tęczówka, 634,7-00, replika 638,5
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #13 dnia: Września 21, 2022, 19:20:27 »

Jak na razie na rynku i tak nie ma nic lepszego i chyba już nie będzie. Wg. mnie lepiej kupić nowy i poprawiać. Stary nie pokrzywiony ciężko znaleźć. O nowym fabrycznym z zapasów chyba też można zapomnieć.Dobrze że mamy Jacka.
Zapisane

Maliniasty

  • Murarz, piekarz, akrobata, z zamiłowania mechanik.
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3269
  • Panie... a kto to poskłada...
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #14 dnia: Września 21, 2022, 21:02:15 »

Kupować na olx stare i na pewno coś się trafi. Ja mam ich kilka sztuk. Kiedyś się zrobi. Na szczęście udało mi się dorwac fabryczny że starych zapasów za 60 polskich złotych.
Zapisane
Motocykle wciągają jak woźny flaszkę :)

Jawolotmen

  • Człowiek Depresja
  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 539
  • CZ 472.6/GSX400F
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #15 dnia: Września 21, 2022, 23:23:30 »

Ja jeszcze grzebię bo jestem ciekaw dlaczego fabrycznie jeden otwór jest robiony większy i skoro teoretycznie dalej czeska fabryka to robi to raczej celowo, musi być jakiś powód czemu jeden otwór jest 0.8mm większy. Podejrzewam, że być może jeden otwór jest celowo większy z racji tego, że pewnie nie każda para karterów była idealna i większy otwór być może ma na celu umożliwienie złożenia takiej pary. Albo skrótowo myśląc zapobiegnięcie sytuacji gdzie z max podpartą prowadnicą automatem nie byłby szansy założyć drugiej połówki bo w 100% końcówka prowadnicy nie trafiałaby w otwór w karterze i z racji tego nie ma miejsca na jakąś delikatną korektę która by pozwoliła jej wejść na miejsce.

Pogrzebałem jeszcze forum, znalazłem film grega92, wypowiedzi muczosa który też sporo natrzaskał z takim automatem nad jakim się tutaj rozwodzimy i generalnie już spory kawałek wcześniej te automaty były tak produkowane. Dla potwierdzenia muszę wygrzebać skadś swój stary o ile jeszcze go mam gdzieś skitranego i dziewiczy automat z komuny rozwieje wszelkie wątpliwości czy już wtedy tak je robili i po prostu tak ma być. Ogólnie te skrzynie nie są szczęśliwe bo ta prowadnica zbyt wybitnie podparta nie jest i jest podatna na skrzywienia. Owszem punkty podparcia teoretycznie są 4 albo w sumie to 3 pomijając jeden otwór na bardzo małej powierzchni duży nacisk nie ma gdzie to się rozejść po prowadnicy. Nie zdziwiłbym się że jak kiedyś rozbiorę znowu swój piec to na pewno moja prowadnica idealnie prosta nie będzie ale deczko podgięta aczkolwiek trochę kilometrów musi minąć w celach wniosków.


Jak poskładam swoje automaty za jakiś czas i być może wybebeszę mojego zapasowego 632.200 plus od Karolexa pożyczę jego kartery to będę mógł stestować swoją teorię co działa lepiej. Czy większy otwór z jednej strony czy ciasne podparcie środka. Myślę że ten temat jest godny podpięcia bo na pewno niejeden z nas sobie na forum wyrwał włosy jak to ma być więc można by zebrać informacje tutaj żeby komuś się przydało.
Zapisane
"Można mieć depresje i siedzieć w domu. Można też mieć depresję i jeździć cezetą"

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1798
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: Jak to jest z tymi automatami biegów do 638
« Odpowiedź #16 dnia: Września 23, 2022, 08:33:54 »

Ja kiedyś kupiłem nowy automat z napisem Made in Czech Republic.

Na oko był słabszej jakości niż oryginał.
Ale zrobił już około 45 000km i działa.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
22 Odpowiedzi
5741 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpnia 29, 2013, 12:15:25
wysłana przez TOMMI
4 Odpowiedzi
2205 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 21, 2013, 13:52:35
wysłana przez Strażak
9 Odpowiedzi
5854 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 25, 2015, 18:05:18
wysłana przez Ryba9512
2 Odpowiedzi
1466 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 17, 2020, 16:45:34
wysłana przez atari001
2 Odpowiedzi
1453 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 11, 2021, 11:11:09
wysłana przez kefir