Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Maja 17, 2024, 07:53:21
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg  (Przeczytany 2195 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maciek z Katowic

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« dnia: Stycznia 27, 2018, 20:35:01 »

Cześć,
wątek tyczy się motocykla Cz 350 z 82r, o ile rocznik ma coś do rzeczy.

Otóż sprawa wygląda następująco. Podczas "intensywnego" korzystania z pierwszego biegu podczas podjazdu na piaszczystej nawierzchni, silnik pracując, no, na nie za przyjemnym zakresie obrotów, wydał niepokojący dźwięk i odmówił posłuszeństwa. Nie przestał pracować, jedynie zachował się jak po wysprzęgleniu na bieg jałowy mimo że powinien pracować z pierwszym biegiem. Jak by go nie było. No mogło by się wydawać że uszkodziło/rozerwało tryb czy tam zębatkę natomiast olej po "inspekcji" nie wskazywał na kawałki czy też nawet opiłki metalu także pozwoliłem sobie to wykluczyć z przyczyn. Podczas powierzchownego przeglądu, czyli zdjęciu jedynie sprzęgła, nie byłem w stanie stwierdzić niepoprawności w działaniu przydzielania biegów. Incydent miał miejsce jakoś na początku zaszłego sezonu i od tamtej pory nabiłem kilkaset kilometrów bez jakichkolwiek problemów poza faktem męczenia sprzęgła podczas ruszania z "dwójki". Pewnie przyczyna objawiła by się po rozpołowieniu silnika, ale z ciekawości pytam czy ktoś może wie o co chodzi czy też miał styczność z podobnym problemem?

Zapisane
    Status GG

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 28, 2018, 09:51:41 »

Bez rozbierania nie naprawisz. Jesli jestes ciekawy a na razie masz zdjete tylko sprzęgło to po wnikliwej obserwacji może coś wypatrzysz. I  bieg ma swoje koła tuz przy lewj ściance skrzyni. Podpowiadam że moze sie przydac do tego mini kamerka/endoskop nawer taki doczepiany do smartfona. Ale to raczej nie uleczy tylko bedziesz wiedział że posypały się zęby. Jeśli inne biegi wchodzą to odpada raczej wodzik czy prowadnica. Może sam mechanizm włączania coś niedomaga ale to mozna sprawdzić. Latarka na kask i sprawdzaj.
Sprawdź  jeszcze ile luzu jest na wałku posrednim jak pociagniesz go za ślimak napędu obrotomierza przod/tył. Zmierz suwmiarką.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 28, 2018, 10:07:50 wysłana przez Pietras12v »
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

JGNZM

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3
  • CZ 3 5 0 zapiernicza aż pod Z E R O
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 28, 2018, 10:59:07 »

Ja dołączę się z własnym problemem.
Otóż moja Cezet 350 ma podobny problem, tyle że bieg wbity na nóżce centralnej - bez obciążenia - działa ale wystarczy dotknąć kołem do podłoża i wypada i zaczyna zgrzytać. Po przeczytaniu tematu o dystansowaniu tej skrzyni biegów przypomniało mi się, jakoby miałem dość spooory luz na wałku pośrednim (prawdopodobnie więcej niż 1mm). Czy ten luz może być związany z tym problemem?
A druga sprawa to wyjący 3 bieg. Zmieniałem koła 2 biegu i czy to mogło mieć wpływ na te wycie?
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 28, 2018, 11:32:55 »

Poszczególne biegi to nie tylko pojedyncze koła to różne kombinacje tych kół. Dla II i III biegu wspólnym kółkiem jest koło przesuwne na wałku pośrednim. Czy te wymieniłeś?? Jeśli bieg wyskakuje pod lekkim obciazeniem to kłania się dystansowanie i wzajemne położenie koła 24Z z kółkiem przesuwnym na pośrednim.  Przy wiekszym obciążeniem wplyw ma też zuzycie kłów.
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

JGNZM

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3
  • CZ 3 5 0 zapiernicza aż pod Z E R O
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 28, 2018, 11:47:08 »

Zmieniłem właśnie koło przesuwne dla II i III biegu. Ale nie pamiętam czy zmieniałem te koła parami. I sam podejrzewam, że to może być problem wycia tego III biegu.
No właśnie skrzyni nie dystansowałem, bo nie miałem o tym pojęcia (doświadczenia z innych silników nie wymagały tego).
Zapisane

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 778
  • Ile to już lat ?
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 28, 2018, 11:48:56 »

Koło przesuwne które zapina jedynkę odpowiada również za dwójkę . To jest to koło na wałku pośrednim .
Zapisane

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 645
Odp: CZ 350 - Zgubiłem 1 bieg
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 28, 2018, 11:51:46 »

Koło przesuwne które zapina jedynkę odpowiada również za dwójkę . To jest to koło na wałku pośrednim .
A nawet za III :)
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
pierwszy bieg

Zaczęty przez witek89 « 1 2 » Mechanika

32 Odpowiedzi
9868 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 19, 2007, 00:20:00
wysłana przez Antoniu
Zgubiłem czwarty bieg

Zaczęty przez kamil123 Mechanika

12 Odpowiedzi
3503 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 11, 2008, 20:33:01
wysłana przez bakczysaraj
! bieg

Zaczęty przez Moto37 Mechanika

6 Odpowiedzi
3108 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 12, 2008, 22:41:07
wysłana przez AndrewS
3 bieg

Zaczęty przez Lukman2 Mechanika

7 Odpowiedzi
3704 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 28, 2010, 09:35:23
wysłana przez Lukman2
11 Odpowiedzi
4654 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 28, 2012, 20:37:11
wysłana przez karwo77