Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 01:37:13
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Nie ma napięcia na elektromagnesach  (Przeczytany 4148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

misiek775

  • Gość
Nie ma napięcia na elektromagnesach
« dnia: Sierpień 29, 2006, 15:58:05 »

Przewinąłem swoją prodnice (uszkodzone uzwojenie elektromag)i teraz kolejny problem - nie ma napięcia na tych elektromagnesach. Obwod jest napewno zamkniety bo sprawdziłem. Instalacje mam zrobiona na wzor cz175 ale nie mam kierunkow.
Pytanie: co do jasnej ch.... sie dzieje? instalacja położona od podstaw, wszystki konektory nowe i oblutowane. Regiel nowy tyle ze mechaniczny - może jakoś da sie go zmostkować. może podciagnąć napiecie na krutko?

Pomożcie bo juz jestem na skraju zapaści nerwowej.
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2006, 21:39:50 »

nie wiem czy dobrze kapuję ale elektromagnes nie ma napięcia po prostu on powinien stać się magnesem po podłączeniu napięcia do uzwojenia elektromagnesu. (Tak jest w TS).
Nie wwiem jaką Ty masz prądnicę ale gdzieś czytałem że robisz na orginała więc w tych modelach masz ale magnesy stałe. Czyli nawet bez napięcia są magnesami. Jesli tak nie jest to musisz te magnesy wzbudzić (bez tego ładowania nie będzie)
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

misiek775

  • Gość
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2006, 23:18:15 »

Nie sa to magnesy stałe ponieważ posiadają uzwijanie drutu miedzianego zamieszczone na staloweych trzpieniach - wnioskuje iz sa to elektro magnesy. MOwie tu o pradnicy pradu stałego, nie o alternatorze. Pradnica 6V 10A pochodzaca z cezety 350.
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2006, 21:59:25 »

nie wiem jaka prądnica jest w cezecie ale patrząc na schemat maszyny prądu stałego to  uzwojenie  na biegunach jest uzwojeniem wzbudzenia do którego podłączasz zasilanie. Napięcie musisz mieć na zaciskach prądnicy a że jest ona nawinięta  "jednym kawałkiem" drutu to jeden przewód musisz odłączyć żeby miernik coś wskazał.

Pisałem o magnesach stałych a powinienem o magnety¼mie szczątkowym. Moj kumpel posiada Jawę 350 z 56r. i wielokrotnie opowiadał jak to jego moto można na pych odpalić bez akumulatora (prądnica samowzbudna). A prądnice w 250 i 350 to chyba są takie same. Tym się zasugerowałem.
Przy tego typu prądnicach występuje magnetyzm szczątkowy, czyli nawet po dłuższym postoju wirnik i stojan zachowują się jak magnesy stałe.
Kumpel mówił także że gdy tego nie ma to nie będzie ładowania.
Magnetyzmu szczątkowego możesz "pozbyć" się poprzez:
- długie nieużytkowanie  prądnicy
- podłączenie wzbudzenia na odwrót

Trochę się rozpisałem.
Co do Twojego moto to obecnie jestem w posiadaniu ORGINALNEJ instrukcji obsługi dodawanej do nowego motocykla. Jeśli takowej nie posiadasz to po weekendzie mogę zrobić skany i CI przesłać (jutro rano wyjeżdzam). (jest np. schemat połączeñ układu ładowania  :P )
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

misiek775

  • Gość
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2006, 00:35:10 »

Tyle że ja zrobilem swapa: motocykl z 62 r (cała buda, silnik, wszystko) a pradnica z cz350 z poczatku lat 80 ubiegłego wieku. Faktem natomiast jest ze nie byla uzywana od dluzszego czasu.
Instrukacje do 250 mam. W nastepnym tygodniu bede dlubał - moze sie uda.
Zapisane

Xargo1

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 706
  • Budyñ śmierdzi...
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2006, 18:15:39 »

Jerry, zapomniales dodac ze Jawa TS równiez posiada magnetym szczątkowy, tyle że sposób podłączenia alternatora jej tego nie umozliwia. Najprostszy sposób na przeróbke: zastosowanie prostownika z MZ i podpiecie na dodatkowe wyjscie kabelka który szedł do alternatora na styk 86 (wtedy styk na stojanie zostaje niepodlączony). £atwo jest wtedy pozbyc sie przeka¼nika ładowania ale nie bede robil juz wiecej OT.
Zapisane

carlos

  • Gość
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2006, 06:51:48 »

misiek... i Jerry poprawcie mnie jeśli się mylę ale

ale czy prądnica nie powinna dawać prądu bez wzbudzenia uzwojenia - oczywiście pod warunkiem że się obraca z odpowiednią min prędkością - przynajmniej tak jest w prądnicach które ja widziałem, - polega to na obruceniu pola magnetycznego co 1/4 obrotu wirnika czyli o 90 stopni, a po osiągnięciu przez nią pewnych obrotów zamienia się w silnik - czyli nie "wydaje" a "pobiera" prąd 

natomiast alternator owszem potrzebuje prąd do wzbudzenia uzwojenia bez niego nie będzie ładował i poto też przy alternatorze jest prosownik coby ten prąd "wyprostował"


to byłoby tyle filozofii fizycznej a jeśli się mylę to Wy mnie "wyprostujcie"

pozdr
Zapisane

Jerry

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 604
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2006, 19:13:03 »

Z tego co wiem to zależy od typu prądnicy (jest np. prądnica obcowzbudna pr. stałego).
Ale ta w Jawach (np. lata 50- przykład kumpla) są prądnicami samowzbudnymi i tak jak napisałeś po osiągnięciu odpowiednich obrotów wytwarzają prąd. Do tego jednak potrzebny jest właśnie magnetyzm szczątkowy o którym pisałem. Po prostu bez niego nie będzie pola mag  przenikającego wirnik. To tak z grubsza.
Pozdro

Ps. Nie wiem jaka jest prądnica w CZ350, więc nie wiem czy wymaga ona wzbudzenia.
Zapisane
JAWA TS 350 89r
YAMAHA FJ 1200 89r
BMW K 1200 GT 03r

carlos

  • Gość
Odp: Nie ma napięcia na elektromagnesach
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2006, 08:42:49 »

to fakt że musi być magnetyzm szczątkowy więc go nie poruszałem

 <cheers>
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
Regulator napięcia

Zaczęty przez slazby « 1 2 3 » Elektryka

58 Odpowiedzi
19089 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 07, 2019, 06:20:56
wysłana przez Rozztocz
regulator napięcia

Zaczęty przez michal17_12 Elektryka

11 Odpowiedzi
6267 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 20, 2007, 15:05:18
wysłana przez slazby
przewody wysokiego napięcia

Zaczęty przez Jawsim Elektryka

4 Odpowiedzi
3875 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 06, 2007, 16:12:15
wysłana przez Jawsim
8 Odpowiedzi
7853 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 03, 2007, 13:13:49
wysłana przez pteo89
14 Odpowiedzi
7976 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 14, 2007, 15:41:02
wysłana przez henryk_o