Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Kwietnia 20, 2024, 00:28:55
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)  (Przeczytany 19804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« dnia: Grudnia 04, 2010, 21:05:24 »

Witam wszystkich Cezeciarzy i przechodzę od razu do rzeczy.
Cezetka rocznik 83' 6V. Jak w temacie, podczas przyśpieszania na 3 biegu wyskakiwał(gdy jechałem powoli na 3 było ok). Po przeczytaniu wielu wątków na różnych forach wywnioskowałem ze 1 - wodziki 2 - tryby, tak czy siak silnik pęka na pół. Dziś po kilku godzinach rozłożyłem go w drobny mak i ku mojemu zdziwieniu skrzynia wygląda ok... :o Wodziki nie wytarte, prowadnica wodzików równa, tryby nie powyszczerbiane ( jak na moje niefachowe oko). Dodam ze automat biegów a dokładniej ta "blaszka" w której poruszają się wodziki jest nieco lu¼na, ( da się nią poruszać w prawo i lewo ) a wyczytałem że aparat ten ma być bez jakichkolwiek luzów.
Proooszę Was Panowie, dorad¼cie mi coś. Serce leży na stole i skoñczyły mi się wszelkie pomysły... Mogło to być coś tak banalnego jak złe wyregulowanie sprzęgła na automacie sprzęgła ? czy możne złe zdystansowanie skrzyni ? Dodam ze kartery były złożone na silikon. 
Zapisane

dawidtysler209

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 04, 2010, 21:07:09 »

Pokaż nam może  <photo> może coś dojrzymy.
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 04, 2010, 21:36:16 »

Zdj lekko rozmazane. Na jednym zaznaczyłem ten ruch w aparacie zmiany biegów o którym mówiłem. Na wodzikach widać ślady użytkowanie, ale nie ma żadnych wgłębieñ na nich czy wytarć.
http://img710.imageshack.us/img710/5584/59697459.jpg  
http://img257.imageshack.us/img257/6145/37631269.jpg  
http://img801.imageshack.us/img801/8484/42046780.jpg  
http://img541.imageshack.us/img541/3291/49074287.jpg  
Jakieś pomysły ? Ewentualnie podpowiedzi, czego mogę zrobić dokładniejsze zdjęcia, czego wypróbować ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 22:38:07 wysłana przez Jawsim »
Zapisane

Luki

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 128
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 04, 2010, 21:39:22 »

Kły zębów nie są ostre (wyrobione)? Nie ma luzów na tulejkach? Wodziki proste? A może któryś wałek rozbity i pod obciążeniem po prostu przesuwa tryb co powoduje wyskakiwanie. a co do tego luzu na automacie to raczej nie ma on wpływu na to wyskakiwanie. Silnik pewnie był już kiedyś rozbierany i możliwe że ktoś ¼le złożył skrzynie, bo chyba można zamienić ze sobą dwa tryby które są do siebie podobne różnią się tylko ilością zębów.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 21:47:38 wysłana przez luki725 »
Zapisane
Ogar 205
CZ 175/487
Ogar 200
Jawa 350/638.1

D3JG4R4

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:10:04 »

Jeśli możesz to zapodaj wmiare dokładne foto koła II i III biegu ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 22:32:29 wysłana przez Domino »
Zapisane

gustaw

  • Jawa 354/03 + velorex 561
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2222
    • moja stronka
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:14:51 »

jestem ciekaw jak wygląda koło V biegu........ <book>
Zapisane
Jawa 354/03 + velorex 561, jawa 354/06 , komar 2, Cz 350 6v

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:16:18 »

Wszystkie zazębienia wyglądają ok. Są 2 tryby przesuwne podobne do siebie, ale sądzę ze raczej po złym złożeniu poszedł by tylko zgrzyt i trzask. . . ( silnik był rozbierany na bank ). Wodziki są proste ( wygięte pod kątem 90 stopni, żadnych odkształceñ ). Rozbity wałek ?  - chodzi o te 2 na których znajduję się tryby ? - wszystkie frezy wyglądają bdb. i nie są poszczerbione, dla tego już wyczerpałem pomysły... objaw typowy dla wodzika czy zjechanych trybów a wszystko wygląda ok.
Domino - V biegu ? Moja Cesia to uboga wersja i ma tylko 4 biegi  :D   A poważnie to które to o jakie tryby chodzi ?
A na poważnie - opisz które to tryby zdejmując je od zewnątrz ? i te wyżej czy niżej. ( mam na myśli np trzeci tryb z dolnego wałka, czy drugi tryb z górnego wałka )
Zapisane

D3JG4R4

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:22:07 »

dałem zada;)

Zapomniałem już jak to wszystko szło w jawie ;P

Poczytaj sobie tutaj xd

Sory że w błąd wprowadziłem :P

http://www.mzetz.fora.pl/ogolne-o-motoryzacji-artykuly-dane,21/naprawa-skrzyni-jawa-350-ts,6034.html
Zapisane

dawidtysler209

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:28:47 »

Skrzynia i wodziki wyglądają okej, mają pieczątkę to myśle że siedzą tam oryginały  :)

Przyjrzał bym się tutaj samemu aparatowi zmiany biegów czy nie ma luzów, i czy dobrze prowadzi wodzik na poszczególny bieg.
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:34:15 »

Tą stronę znam już na pamięć i na niej jest właśnie mowa o aparacie zmiany biegów.
deejf rzuć okiem na ostatnie zdjęcie gdzie pokazałem jak rusza się ta blaszka prowadząca wodziki. Na tej "mądrej" stronie o naprawie skrzyni biegów piszę właśnie - " Zużyty automat powoduje zlizanie wodzików, wygięcie prowadnicy i trwale uszkodzenie skrzyni.
Przed założeniem należny skontrolować czy automat nie ma za dużych luzów.
W tym celu gdy jest jeszcze przykręcony ruszamy tarcza która prowadzi wodziki równolegle do płaszczyzny zamocowania.
Jednocześnie sprawdzamy prowadnice w tarczy wodzikiem czy nie ma za dużego bicia w otworze.
Wszelkie nieprawidłowości = automat na złom! "
Wydaje mi się że to właśnie taki luz mam  ?

Dodam jeszcze że jedna ze sprężyn w tym automacie rozpadła się na pół gdy wyjąłem ten "bolec" który wchodzi pomiędzy nie. Nie wiem czy było to spowodowane niefachowym wyjmowaniem, czy była już pęknięta.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 22:43:17 wysłana przez Cezeciarz »
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 04, 2010, 22:42:27 »

Wszystko inne wygląda dobrze więc jedyne do czego się można dopieprzyć to pamiętnik.
Zapisane

madras30

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 66
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:00:38 »

pamiętnik...
 to może być trop. a dokładniej materiał a jeszcze dokładniej papier czyli uszczelka, może była zrobiona ze zbyt grubego materiału? a w ogóle po co tam uszczelka? a albo  silikon   :'(
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 23:05:36 wysłana przez madras30 »
Zapisane
3.5 (38) TS

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:05:53 »

pamiętnik - czyli rozumiem to po czym wodziki chodzą ?  
i teraz... naprawić się tego nie da, bo jest to znitowane fabrycznie, więc nowy ? czy "nowy" używany w przyzwoitym stanie ?
Mam tylko nadzieje że to będzie dobra diagnoza...

Madras30 - nie kumam... ?  Co do uszczelki to pisałem wcześniej ze kartery uszczelnione na silikon ( jak fabryka nakazała )
Zapisane

Jawsim

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:06:20 »

pamiętnik...
 to może być trop. a dokładniej materiał a jeszcze dokładniej papier czyli uszczelka, może była zrobiona ze zbyt grubego materiału? a w ogóle po co tam uszczelka? a albo  silikon   :'(

A kuknij no Przyjacielu na ostatnie zdanie pierwszego posta... <lookaround>

Pamiętnik czyli matryca... no ten zasrany motylek. To to co masz z luzami.
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:40:58 »

Myślicie że w tym problem ? 3 bieg wyskakujący przy przyśpieszaniu ? Bo jakoś średnio w to wierzę, żeby tylko "trójkę" psuł mi ten lu¼ny motylek w aparacie zmiany biegów i tylko podczas przyśpieszania.
A co z dystansowaniem skrzyni ? w jaki sposób dobrze poskładać tryby (poza kolejnością oczywiście ) ?
Zapisane

Karol60

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 48
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #15 dnia: Grudnia 05, 2010, 00:01:21 »

Miałem ten sam problem w ts , identycznie..
A sprawcę tego był tryb z-16 ....
Daje łeb uciąć że to samo masz u Siebie.. :D
Zapisane
Ahh Te Czeszki;D

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #16 dnia: Grudnia 05, 2010, 05:36:07 »

A nie "puszcza/ślizga się" Ci przypadkiem sprzęgło?
Często przy złej regulacji lub zużytym sprzęgłe na trójce moto przestaje "ciągnąć" obroty rosną itd...
Zapodaj dokładnie krok po kroku  co się dzieje  z silnikiem, z obrotami i jakie przy tym "wyskakiwaniu" są odgłosy.
Do "zdalnej" diagnozy przydadza się też odpowiedzi na poniższe pytania:
W "którym kierunku" wyskakuje do luzu czy do dwójki?
Co robisz gdy ów bieg "wyskoczy" aby jechać dalej?
Redukujesz, "poprawiasz" wajchą czy może jeszcze coś innego?
Zapisane

muczos

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1797
  • Dyn dyn dyn buuuu...
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #17 dnia: Grudnia 05, 2010, 09:42:25 »

Na wszelki wypadek wymieñ wodzik, ja mam trochę starszy silnik, ale skrzynia działa podobnie, wodzik wyglądał na prosty i w miarę dobry, jednak gdy założyłem inny z drugiego silnika 3 bieg trzyma elegancko, a wcześniej po lekkim dodaniu gazu wywalało na luz pomiędzy trójką a czwórką.
Zapisane
Żyj tak, żebyś na stare lata mógł powiedzieć:

"Kuurła, kiedyś to było..."

mostasz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1290
  • luckystrike
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #18 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:41:32 »

Karol60 dużo ryzykujesz  :D
Zapisane
Górnik forumowy :P
Czasami motocykl sprawia, że uśmiech na twarzy się poJAWIA !!!

Lukman2

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 22
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #19 dnia: Grudnia 05, 2010, 11:01:55 »

ja też mam ten problem,na początku jak kupiłem jawe było wszystko ok,ale jak zrobiłem sprzegło i poje¼dzilem troche to sie zaczeło,zmieniłem łancuszek,tarcze,oring,olej i podkładke pod koszem,moze cos nie tak zrobiłem??
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #20 dnia: Grudnia 05, 2010, 11:50:36 »

Więc objawy wygldają tak - Sprzęgło raczej na pewno nie ciągnie, tzn dobrze przyśpiesza na III gdy dodaję gazu "pulsacyjnie" dodaje np przez 2 sek, potem odpuszczam na moment, potem znowu 2 sek gazu, i ładnie przyśpiesza. Gdy natomiats próbuje normalnie przyśpieszać - manetka w dół ;D  to to ujadę tak może z 3 sekundy ( nie wiem ile obrotów bo to instalacja 6V i nie mam obrotka.) na oko 2/3 tysiące i wtedy po wyskoczeniu biegu obroty rosną jak szalone ( naturalnie bo manetka była odkręcona ) czyli po prostu bieg wyskakuje. Wtedy oceniam, gdy jade w miare powoli to sprzęgło i wajcha w dół i wchodzi II, albo gdy mam np z górki to sprzęgło wajcha w górę i wchodzi IV.


Chociaż teraz po dłuższym zastanowieniu na sam koniec sezonu faktycznie po zapięciu III lekko ciągneło, ale na początku było okej a bieg i tak wyskakiwał. Możliwe że rozbierałem silnik na darmo, bo można to było wyregulować sprzęgłęm ? ....
Tarcze sprzęgłowe wyglądają bdb.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 11:55:48 wysłana przez Cezeciarz »
Zapisane

Ciechu

  • Gość
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #21 dnia: Grudnia 05, 2010, 12:39:00 »

Obejrzyj dokładnie koło przesuwne na wałku sprzęgłowym. A konkretnie kły zazębiające się z kołem trzeciego biegu. Sprawd¼ czy koñcówki kłów nie są trochę wykruszone. Objawy masz podobne jak u mnie tylko trochę mniej nasilone.

Aby potwierdzić moje przepuszczenia, złóż całą skrzynię wraz z mechanizmem wybierającym i zamontuj to w lewym karterze. Wrzuć trzeci bieg i zobacz czy koło przesuwne zazębiło się z kołem trzeciego biegu całkowicie.
U mnie wyglądało to tak:
3 bieg wrzucony

luz

Jak widać po wrzuceniu trójki koło przesuwne nie wsuwa się do koñca a przy wrzuconym luzie dystans jest bardzo duży. Winę za to nie ponosił u mnie wodzik, był prosty. Konieczne było dystansowanie wałka sprzęgłowego. Pomiędzy łożysko kulkowe a pierwsze koło zębate wrzuciłem dystans aby wysunąć trochę wałek. Koło przesuwne nie będzie wsuwać się dalej bo jego położenie ustala wodzik i nie da się nic z tym zrobić. Tak więc konieczne jest wysunięcie wałka. Wiążą się z tym inne problemy.
Po pierwsze wałek będzie mniej wystawał po drugiej stronie łożyska i może wystąpić problem z montażem sprzęgła. Ja zmieściłem się w marginesie i sprzęgło zamontowałem bez problemu. Zabierak po protu trochę płycej usiadł na wałku.
Druga sprawa jest taka że dystans nie może mieć zbyt dużej średnicy zewnętrznej aby nie kolidował z pierwszy kołem zębatym na wałku pośrednim.
Po trzecie dystans nie może być zbyt gruby. Jeśli taki będzie  to po wrzuceniu 3 biegu koło przesuwne dojdzie do koñca i oprze się o koło trzeciego biegu zaś wodzik cały czas będzie je dociskał. Może się wtedy grzać, wyginać lub pęknąć.
Ogólnie jest to delikatna sprawa. Nie można sobie bezkarnie dystansować tego wałka bo jego położenia wpływa na przynajmniej dwa inne zespoły.
Aby sprawdzić czy moje przypuszczenie jest trafne zmontuj skrzynie i zobacz czy po wrzuceniu trójki koło przesuwne wchodzi do koñca. Wodzików na wszelki wypadek bym nie wymieniał jeśli nie są zużyte. Ciężko teraz kupić dobrej jakości nowe wodziki. Używane oryginały mogą być lepsze niż  nowe rzemiosło ze względu na dużo lepszą stal.
Ja wymieniłem tylko koło przesuwne, gdyż kły były już bardzo wyszczerbione oraz dorzuciłem ten dystans. Teraz skrzynia chodzi śpiewająco zaś przed awarią trójka wyskakiwała natychmiastowo.
 
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #22 dnia: Grudnia 05, 2010, 14:56:41 »

Jeszcze mały dodatek... Przed chwilą znalazłem te w małe części na dnie obu karterów. Jakiś pomysł co to może być ?   http://img121.imageshack.us/img121/8762/71586511.jpg    http://img695.imageshack.us/img695/4176/43841020.jpg
Zapisane

jawol RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2078
  • Jawa 350/638-5 CZ 175/450
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #23 dnia: Grudnia 05, 2010, 15:07:27 »

Zapadka wałka zmiany biegów.

Gdy "wyskoczy" ta trójka i ujmiesz gazu, zwolnisz a następnie bez zmieniania biegów dodasz gaz to motocykl jest jakby na luzie?
Zapisane

Cezeciarz

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 32
  • Born To Ride :D
Odp: 3 bieg wyskakuje, ale skrzynia wygląda ok (?)
« Odpowiedź #24 dnia: Grudnia 05, 2010, 15:28:05 »

Tak, dokładnie. jest jakby na luzie między III a IV.

Gdzie mają iść owe zapadki ? Chyba wypadły mi przy demontażu i nie zwróciłem na to uwagi.
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
3941 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 30, 2013, 22:34:16
wysłana przez Lopez
6 Odpowiedzi
4984 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 11, 2013, 10:20:32
wysłana przez Mathini
1 Odpowiedzi
2676 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Stycznia 20, 2018, 20:15:29
wysłana przez Pietras
3 Odpowiedzi
2070 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopada 25, 2018, 19:19:56
wysłana przez Bimberpołudnie
16 Odpowiedzi
1870 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Września 09, 2021, 09:53:26
wysłana przez azbescik2