Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 11:15:38
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: [all] Naprawianie zębatek  (Przeczytany 4338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

teoroch

  • Gość
[all] Naprawianie zębatek
« dnia: Czerwiec 18, 2006, 21:32:37 »

 :D Od pewnego czasu zauważyłem że większość ludzi ma poblem z poszczerbionymi zabierakami na zębatkach w skrzyni biegów (problem wypadania biegów) wymiana wałka jednak podnosi cene remontu. Czy jeślibym na szlifierce z boku zweszlifował na każdym zębie zabieraka około 3mm materiału jednakowo tak aby zniknęło zaokrąglenie wywołane zużyciem materiału.. ??? ??? ?? Przecież boczna powierzchnia zabieraka nie ma dużego wpływu na prace skrzyni. Proszę  o wasze sugestie. PISZCIE
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2012, 23:39:59 wysłana przez Bulo »
Zapisane

NaczelnyFilozof

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1270
  • Cezet 350 '83 NCC-1701-D USS Enterprise
    • www.e75.prv.pl
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2006, 22:23:02 »

Proszę  o wasze sugestie. PISZCIE

Nie rozbierałem nigdy skrzyni więc nie wiem o czym piszesz. Ale pamiętam że gdzieś czytałem że w sprawach "zębów trybów" to sie projektuje wg wielkich wzorów z wielkich ksiąg...
Zapisane
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2006, 10:56:50 »

Naczelny ma rację. Jeśli zeszlifujesz kły z boku to je osłabisz co może spowodować ułamanie kła pod obciążeniem, ponadto zwiększy to luzy w skrzyni. C czoła nie ma nawet co szlifować bo zazębienia kłów są na parę mm i jak zeszlifujesz to się wogóle nie zazębią.
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2006, 16:00:16 »

pomiedzy każdymi wałkami  i trybami musza być odpowiednie odległości a jak przypiłujesz wałki to te odległości się zmniejsza i może się skrzynia posypać, będą takie luzy że tryby nie będą na siebie trafiać...
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

teoroch

  • Gość
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2006, 20:33:37 »

moze macie racje ale ciekawe jaki byłby efekt??????? ale nie mam odwagi wyprubować tego bo boje sie ze mi pękną kratery jak się coś sypnie. myslałem że ktoś z was coś takiego kiedyś robił.
Zapisane

Mienki

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2082
  • Jawa Tramp
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2006, 21:13:58 »

powiem tyle mój wujek kupił kiedyś Ife Bk 350, zajezdził trzy skrzynie bo albo żłożył zle wałki albo dystansu zapomniał, lepiej nie próbować zeby sie w wieksze koszty nie wpedzic
Zapisane
http://mienki1987.blogspot.com/

_________________________________________________________________

AndrewS

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1577
  • Jawa 350 88r
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2006, 21:31:13 »

tak jak Demonos opisal w swoim artykule o skrzyni tu na stronie, ze te kly zaglebiaja sie tylko na kilka milimetrow a konkretenie chyba 2-3 wiec jak je zeszlifujesz to dalej bedzie lipa
dodatkowo w moim walku zdawczym byly wyszczerbione otwory wiec rad nie rad musialem ten walek zmienic fotki w moim watku "skrzynia biegow moje przypuszczenia"
Zapisane
Pozdrawiam Andrzej
Jawa 350
FSO 125p 1.4 16V MPI
Rover 800
Puławy

JAWABUZA TS 350

  • Gość
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 20, 2006, 09:18:28 »

Witam.
Oj panowie panowie co tak mało wiary w swoje możliwości :D.
W mojej Jawuni wyskakiwała trójka ,rozbebeszyłem kartery przyjrzałem sie dla trybów i okazało sie że te kły (pólksiężyce)od trójki mają zaokrąglony brzeg.Miałem kupić nowe tryby ale nie mieli i trza było czekać.
Zrobiłem to po swojemu;wygrzebałem u ojca specjalny kamieñ do szlifierki(taki z opiłkami diamentu)załorzyłem ,załączyłem maszyne i delikatnie zeszlifowałem boki tych ząbków zachowując proporcje i kształt ząbków.Pó¼niej sprawdziłem czy wszystko działa delikatnie zazębiając te współpracujące tryby i wyglądało że wszystko ok.Złożyłem silnik ,pełen obaw zrobiłem se przejażdżke i HURRAAAA UDA£O SIE, <thumbup> <worship>nic nie wyskakuje(zrobiłem już koło 200km i jest ok).
P.S.zeszlifowałem około 0.4mm i wystarczyło-znajomy tokarz                                                mówił mi że te tryby są utwardzane powierzchniowo tak do 1mm , więc trzeba delikatnie z tym szlifowaniem i odpowiednim kamieniem trzeba to robić.
POZDRAWIAM  <punk>
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: naprawianie zębatek - moje sugestie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 26, 2006, 09:42:09 »

zacząłem szlifować tą zebatkę i sobie zajechałem za daleko, teraz musze i tak kupić nową. to szlifowanie mnie przerosło
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
15 Odpowiedzi
6326 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 15, 2006, 17:59:32
wysłana przez WhitePower
30 Odpowiedzi
8228 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 25, 2015, 14:31:58
wysłana przez muczos
4 Odpowiedzi
2590 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Luty 23, 2020, 21:29:22
wysłana przez piotrek350ts