Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 08:33:01
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Moc ( silnika ) Silników Jawa ( Jawy )  (Przeczytany 9189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobson

  • Gość
Moc ( silnika ) Silników Jawa ( Jawy )
« dnia: Listopad 23, 2009, 08:25:48 »

Tu sobie się rozpisujcie na temat mocy i niemocy w jawie i cz.

A co do skuterowych tumików w Jawie to nie koniecznie odebrały Jawie koników na niskch obrotach na pewno ale przy wysokich dodały mocy  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 17:00:34 wysłana przez Strażak »
Zapisane

bobson

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2009, 10:49:05 »

No właśnie to co pisze o tych nowszych Jawach to jest pomyłka bo dane technicze są identyczne jak w silniku 634 oczywiście informacje ze strony Breina
Zapisane

kamil

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 23, 2009, 14:52:58 »

*"¯eliwniak" - wydechy jak w modelu TS:

Pojemność: 344 ccm
Stopieñ kompresji: 1:9,2
Moc: 14,7 kW   (5000 obr./min) 
Maks. moment obrotowy:  29,4 Nm   (4750 obr./min)

*Nowszy typ - wydechy jak w modelu TS:

Pojemność: 344 ccm
Stopieñ kompresji: 1:10,2
Moc: 18 kW   (5500 obr./min) 
Maks. moment obrotowy: 32 Nm   (4750 obr./min) 

*Nowszy typ - wydechy najnowszego typu (min.Tramp):

Pojemność: 344 ccm
Stopieñ kompresji: 1:9,8
Moc:  17 kW (5250 obr./min)
Maks. moment obrotowy: 32 Nm (5250 obr./min)



Jeśli ktoś jest kumaty, to sam wyciągnie z powyższych danych wnioski.


I teraz prośba dla niektórych członków tego forum, zanim zaczniecie osądzać i wygłaszać opinie, to poprzyjcie to jakimiś wiarygodnymi faktami. To nie jest wyścig w nabijaniu postów, starajcie się przekazywać jakieś przydatne treści. Widać tu (nie obrażając innych) ogromną różnicę między kolegami którzy byli tu od początku, a niedawno przybyłymi. Wyjątki jednak się zdarzają...

Zapisane

bobson

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2009, 14:57:33 »

Wiecie co najlepiej niech modetator usunie posty i zalożymy jakiś ciekawy temat .
A niby dlaczego nowszy model od Ts ma mieć słabszą kompresje ? może ucieka ona w skuterowe tumiki  :>  i w ogóle tu sie nic nie zgadza Silnik 634 ma 17KW 23KM Zwykła Ts ma 19KW i 27KM .
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 15:00:59 wysłana przez bobson »
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2009, 15:01:41 »

Z mocą silnika 638 to tak naprawdę nikt nie wie ile jej naprawdę jest,w większości dostępnych ¼ródeł podane jest 17 kW( wychodzi 23,12 KM),choć pierwsze instrukcje od TS oraz chyba tzw "żółta książka" podają 19 kW.Silnik 634 w instrukcji podają 14,7 kW ( 19,992 KM) więc z pewnością  jest słabszy,czuć to także ( i to bardzo) podczas jazdy.

kamil

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2009, 15:05:14 »

Te dane są zbiorem informacji z wielu stron o knedlach. Wydają mi się najbardziej trafne.

Bobson - chcesz się kłócić? Podaj jakieś konkretne argumenty. Na razie gadasz bez sensu.

Kamil proszę grzecznie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 21:54:44 wysłana przez Brein »
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2009, 17:16:21 »

Mam oryginalną instrukcje obsługi jawa 634 i pisze 18 kw
Zapisane

bobson

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2009, 18:06:14 »

Bo z Jawami jak z jajami nigdy nic nie wiadomo do koñca . Ale wiem na pewno że silnik 634 ma ponad 20koni i że silnik 638 jest od niego troszke mocniejszy i tyle na temat .
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2009, 18:27:55 »

Tak już ponad godzinę wertuję strony jawowe i mam coraz większy mętlik z tymi mocami,co instrukcja,co reklama to inna moc, o ile jeszcze przy 638 to różnica między 17 a 19 kW to 634 od 14,7 do 18 kW,a w cz jest jeszcze inaczej.
Czy jest Ktoś co to ogarnia?Czy Czesi zmieniali moc tylko papierowo czy była ona inna w zależności od kraju dostawy?

http://www.jawamania.info/Files/tech/166221/ScanImage04.jpg

http://www.jawamania.info/Files/tech/166221/test%20nove%20J634_3.jpg

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 23, 2009, 18:28:45 »

Kamil z kąd te bzdury wyczaiłeś hehehe :D?bez obrazy mam oryginalną Książeczka Po czesku serwisową wiedz tym będę się kierował nie tym co na internecie pisze bo pisze nawet ze 634 ma 26 British Horse Power na zagranicznych stronach ;p co mnie to ?



http://www.jawamania.info/Files/tech/166221/test%20nove%20J634_3.jpg a widziałeś obok co w rubryczce pisze ;p ? nie tej zaznaczonej tam obok jest drugi model 634 i juz jest mocniejszy pierwsza rubryczka obok tej zaznaczonej ..... z prawej
Nikt nie wie jak to jest możne 1  szy taki miał ?  model miał 19 ?
oni sami nie wiedzą ja pozostaje przy założeniu 18 KW i nic więcej z neta nie chce wiedzieć  na ten temat bo mam to na papierze
Tylko forum nasze czytam bo tu jest sens ....
Dokładnie model 634 - 5 :D
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 18:37:30 wysłana przez iroq2 »
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 23, 2009, 18:50:20 »

Z tej rubryki wychodzi że Twoja ma 28 KM  <eek> , Czesi chyba się pogubili w tych mocach,chyba że silniki kryją ukryte możliwości.

A jak ktoś chce kupić nową jawę to zapraszam do sąsiadów:

http://www.motorest.ru/catalog/moto/jawa.html

kaszkaj

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 23, 2009, 19:17:45 »

Witam,
Nie posiadam kompetentnej wiedzy na temat 634.
Natomiast 638   prezentuje sie tak:




Zasada ogolna jest taka, ze moc silnika zalezna jest od jego prawidlowych nastawow i poziomu spasowania. Moc podawana w instrukcji jest wartoscia wyjsciowa i moze nastapic jej zmiana w zaleznosci od ustawien.


Radze sprawdzic, ze Ruski dealer Jawy ma swoja siedzibe w Moskwie, a nie w obwodzie Kaliningradzkim.
Nowa Jawe mozna kupic na Slowacji, zdecydowanie blizej. Ceny podane na stronie http://www.motocentrum.sk/
sa podane w koronach. A tam wprowadzono juz euro. Wiec nie wiem jak wygladaja ceny. I przedzial najtanszej wersji 350 moze sie ksztaltowac od 6-10 tys zl.



Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 19:30:51 wysłana przez kaszkaj »
Zapisane

GROM

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 23, 2009, 19:35:43 »

Dodam jeszcze jedną kwestią co do tego zamieszania danych kto mi wytłumaczy dlaczego dla silnika 634  były obrotomierze o różnych zakresach obrotów ekonomicznych.
Zapisane

kaszkaj

  • Gość
Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 23, 2009, 19:36:41 »

Dane pochodza z instrukcji serwisowej(Workshop Manual) i nie jest tym samym co Owner's Manual Zawiera opisane dokladnie wszystkie naprawy serwisowe. To nie jest zaden badziew. Instrukcja znajduje sie na stronie http://jawaclub.com/library/task,cat_view/gid,19/

Polecam

Zreszta tam wyraznie stoi 9,8 + 0,7 -0,3 wiec wedlug tego Jawa moze miec takie sprezanie, ale nie musi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 19:38:54 wysłana przez kaszkaj »
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 23, 2009, 22:12:53 »

Panowie zapominacie, że raz odstępstwa od normy ustawionej fabrycznie mogą być różne (o czym wspomniał już Kaszkaj), ale ponad to istnieje kilka sposobów pomiaru mocy.
Np fabryczne pomiary na hamowni cytując: "może być minimalnie większa od rzeczywistej mocy wyjściowej (nie uwzględniająca oporów stwarzanych przez dalsze przekładnie)." i dalej za wikipedią: "Często potocznie przez konie mechaniczne rozumie się brytyjskie konie parowe (HP), co może prowadzić do różnic w obliczeniu mocy (obie jednostki tłumaczy się jako horsepower po angielsku, ewentualnie odróżnia się je: HP(I) - koñ parowy, od Imperial i HP(M) - koñ mechaniczny, od Metric)."

Ponadto idąc dalej mamy pomiary wg różnych norm...

"Jaka jest definicja konia mechanicznego?

Ze względu na różnice w jednostkach miar stosowanych na poszczególnych kontynentach, szwedzki koñ mechaniczny to nie to samo co na przykład koñ mechaniczny amerykañski. W Europie jeden koñ mechaniczny oznacza moc potrzebną do podniesienia 75 kilogramów na wysokość jednego metra w ciągu jednej sekundy lub, inaczej, 75 kilopondometrów na sekundę (kpm/s).

Z kolei w USA jeden koñ mechaniczny oznacza moc potrzebną do podniesienia ciężaru 550 funtów na wysokość jednej stopy w czasie jednej sekundy, co odpowiada 33 000 stopofuntom siły na minutę. Wynika stąd, że jeden amerykañski koñ mechaniczny stanowi równowartość 1,014 europejskiego konia mechanicznego."

ciekawostka:
Ile koni mechanicznych ma koñ?

Naturalna i spontaniczna odpowied¼ brzmi oczywiście - jeden. Jednak wyjaśnienie problemu nie jest takie proste. W celu określenia, ile koni mechanicznych mocy rozwija żywy koñ, stosuje się specjalny wska¼nik dla konia, który osiągnął wiek czterech lat. W dawnych czasach, gdy zamiast ciągników i samochodów ciężarowych pracowały konie pociągowe, naprawdę silny koñ był w stanie osiągnąć moc nawet 12 koni mechanicznych. Współczesne konie wyścigowe szkolone profesjonalnie do szybkiego kłusa lub galopu rozwijają moc około 10 koni mechanicznych.

I teraz do meritum:

Nie mam pewności, ale sądzę, że różnica w ilości KM pomiędzy starszymi modelami jawy a nowszymi mogą brać się ze zmiany sposobu pomiaru - zgodności z inną normą, lub po prostu dokładniejszym pomiarem.
Ot i wszystko.

A jeśli idzie o przytoczony przez  Mechanika wymiany wydechów i niższych na nich osiągów wcale się nie dziwię - bez zmiany ustawieñ jest to naturalne - nie zapominajmy, że układ wydechowy jest bardzo istotny i wymiana go wymaga zmiany charakterystyki reszty.
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 25, 2009, 22:05:43 »

Myślę że to co pisze Brein jest najbliższe prawdy,moc mierzona na wałku zdawczym a mierzona na kole może znacznie różnić się od siebie, gdzieś od roku 1991 do chwili obecnej podawana jest we wszystkich ¼ródłach moc 17 kW dla silnika 638,Czesi wcześniej znacznie ją zawyżali - podnosiło się ich ego  :D

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 25, 2009, 22:22:39 »

Teraz silniki są zdławione i tu nie chodzi o jakieś zawyżanie  zawyżanie, zawsze moc mierzona była na tylnim  kole bo co takie mierzenie to mozna spotkac w  chiñskich pierdziawkach coś podobno ala z głośnikami zajmuje się ich naprawą regeneracją (mam altusy 140 na sprzedaż) np jakis chiñski głośnik 1000 watt mały skromny i w ogule a np tonsil mocy 60 watt jest lepszy niż więcej głosników których jest na rynku a dlaczego ? ponieważ głosniki w tonsilu są mierzone przez 100 godzin norma chyba iec. Kazda szanująca się firma mierzy na tylnym kole  a jawa ? to jest szanująca się firma ja nawet mierzyłem na stacji diagnostycznej miałem gdzieś wykresy z chamowni 17,5 kW! wiedz takie pier*olenie ze zawyżone jest śmieszne
 
Zapisane

holger RIP

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2416
  • Jawa 639/634
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 25, 2009, 22:30:09 »

Czym zdławiona?silnik ten sam,wydechy takie same,kolanka takie same,ga¼nik ten sam,czyściwo pchali do wydechu? W jakim celu?

kamil

  • Gość
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 25, 2009, 22:37:59 »

Myślę, że problem może być również w temacie montażu silników (a właściwie jego dokładności). Dla każdego motoru tolerowane są jakieś normy. Począwszy od delikatnie różniących się ustawieñ jednostek, aż do małych różnic w kompresji silników. Takie detale sprawiają, że moc może się różnić o +/- 1-2 KM. Sposób pomiaru też nie jest bez znaczenia dla koñcowego wyniku. Stąd pewnie wzięły się te wszystkie niejasności.  :)
Zapisane

Ciechu

  • Gość
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 25, 2009, 22:49:29 »

Różnice w wartości konia mechanicznego w różnych krajach nie rzutują na moc w katalogach, bo ta jest zawsze podawana w watach.
W kwestii pomiaru mocy mogę dodać następujące informacje.
Moc netto, dawniej moc DIN jest mierzona dla silnika pracującego z całym osprzętem przy ciśnieniu atmosferycznym 1000hPa i temperaturze 25 stopni C.

Moc brutto wg SAE zmierzona dla silnika pracującego bez osprzętu przy dopuszczani indywidualnej regulacji zapłonu i dawko paliwa.

SAE to stowarzyszenie wywodzące się z USA zaś DIN to Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Możnaby przypuszczać że w naszym rejonie świata moc mierzono wg DIN. Moc brutto jest około 10-15% wyższa niż moc netto.

Odnośnie dokładności wykonania silników to również ma znaczenie choć do pomiaru mocy brali pewnie 'te lepsze' motocykle. W FSO zdarzał się różnice po 25KM pomiędzy najmocniejszym a najsłabszym dużym fiatem. Nie wiem jaka była dokładność w produkcji silników Jaw ale spodziewam się że choć odrobinę lepsza.

Co więcej obecne hamownie pozwalają na zmierzenie strat w układzie przeniesienia napędu podczas próby wybiegu. Także jako wynik otrzymuje się zestaw danych. Moc na wale korbowym, moc na kołach napędzanych, moc strat. Dla użytkownika bardziej miarodajna jest moc na kole. Nikt nie będzie sobie liczył strat samemu.
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 25, 2009, 23:08:54 »

może być zdławiona np dlatego ze emisja spalin jest za duża
Zapisane

kamil

  • Gość
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 25, 2009, 23:13:56 »

Dławienie po to by zmniejszyć emisję spalin? W 2T? I tak ten typ silnika jest jednym z najmniej ekologicznych. Nie ma to żadnego sensu.
Zapisane

iroq2

  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 255
  • Jestem Ślązakiem nie Polakiem->jestem za Autonomią
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 25, 2009, 23:20:58 »

Zapytajcie się najlepiej Dyrektora fabryki ..... ja mogę przypuszczać. Zdławić można tez dlatego żeby zwiększyć trwałość silnika ja tylko przypuszczam nie wiem po prostu... i tyle mnie to jakoś najmniej obchodzi ja sobie mogę wiedzieć tylko swoje...  Mozna sobie tylko gdybać ... Jak chcecie moc miec jakąs kosmiczną kupcie se np ;p Triumph rocket co ma silnik chyba 2,3 l ? tak nie pamietam wiem ze ma 150 kM i a co do momentu obrotowego toza dobrze nie pamiętam ale ogromny ;) 
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2009, 23:59:51 wysłana przez iroq2 »
Zapisane

Brein

  • Gość
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 26, 2009, 06:35:33 »

Ciechu

Pisząc "
Ponadto idąc dalej mamy pomiary wg różnych norm..." miałem właśnie na myśli różnicę pomiędzy DIN a SAE.

Pozostaję zdania, że równica bierze się z "Dawnego" zawyżania propagandowego mocy (np. pomiar na specjalnie przygotowanym - dopieszczonym egzemplarzu). (analogicznie rzecz miała się u nas choćby na fabryczną moc junaka).

Nowy typ tłumika powinien być bardziej dopracowany od starego i pozytywnie wpływać na charakterystykę silnika (po zestrojeniu) - jedyny moment w którym uzasadnione było by obniżenie mocy to chęć zmniejszenia emisji spalin. (jak by na to nie patrzeć nasz poczciwy komar również był fabrycznie dławiony), ale... sądzę, ze nie tędy droga jak wspomniał już Kamil - wystarczy spojrzeć na ówczesne "trendy reklamowe" - przypomnieć sobie "nasz wyczyn" dokonany fiatem (ten propagandowy i realny) oraz poczytać dawne "reklamy" aby wiedzieć o czym mowa - młodsi pewnie będą mieli problem z połapaniem się w tym wszystkim - szczególnie jeśli nie uważali na historii ;) (Towarzysze nasz plan mocy został wykonany w 150%! - bratni naród tfudziedzki gratuluje przodownikom pracy!)

Pozdrawiam


1) W każdym razie dla mnie osobiście nie istotny jest problem podawanej fabrycznie mocy :)
2) Prawda pozostanie zawsze trudna do ustalenia (niemożliwa dla nas) ale jak zwykle trywialna ;)
3) Konik w tę, konik w tamtą - liczy się, aby kółka się kręciły :)
4) Mocy w knedlu jest tyle, ile w jego właścicielu  <cheers>
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2009, 06:39:27 wysłana przez Brein »
Zapisane

Hubertus

  • Użytkownik techniki
  • Starszy Jawer
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 456
  • Srdcem a rozumem
    • rumble garage
Odp: Mocy przybywaj- ileż mocy spoczywa w knedlu??
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 26, 2009, 08:59:25 »

Cytuj
1) W każdym razie dla mnie osobiście nie istotny jest problem podawanej fabrycznie mocy
2) Prawda pozostanie zawsze trudna do ustalenia (niemożliwa dla nas) ale jak zwykle trywialna
3) Konik w tę, konik w tamtą - liczy się, aby kółka się kręciły
4) Mocy w knedlu jest tyle, ile w jego właścicielu 

Też uważam że nie ma o co się kłócić. Jak mnie pytają, jaką to ma moc-odpowiadam zawsze (zgodnie ze sloganem RR) że wystarczającą+jakieś 25%  :D

Ważne ile sprawia radochy!
Zapisane
Jawa typ 634; 12Volt-VAPE + Velorex 562
Kawasaki GPz 750 KZ 750E
Kawasaki GPz 900 R
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
[638 472] Zamiana silników

Zaczęty przez yaarooo Mechanika

4 Odpowiedzi
3533 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 30, 2006, 09:52:42
wysłana przez nerlst
1 Odpowiedzi
3290 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 11, 2007, 00:09:51
wysłana przez Jawsim
5 Odpowiedzi
4335 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maj 08, 2009, 09:41:42
wysłana przez Mienki
3 Odpowiedzi
2912 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 02, 2013, 23:40:03
wysłana przez Strażak
29 Odpowiedzi
5129 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 29, 2019, 18:53:38
wysłana przez oskare2345