Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 12:29:51
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: [all] Sprzęgło slizga na ciepłym silniku  (Przeczytany 10748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nerlst

  • Gość
[all] Sprzęgło slizga na ciepłym silniku
« dnia: Maj 16, 2006, 11:08:53 »

Witam

Ostatnio zauważylem, że jak silnik jest zimny to przyśpiesza super, a jak sie nagrzeje to nie bardzo. Co może być tego przyczyną? Wydaje mi się, że sprzęgło tzn. jak sie nagrzeje to tak jakby tarcze się ślizgały, czyli wchodzi na wysokie obroty ale nie przekłada sie to na przyspieszenie. Tarcze ostanio sprawdzalem i raczej nie są jeszcze do wymiany, w razie co mam nowe (made in taiwan) ale nie jestem pewny czy przyczyną są tarcze, wiec co to moze jeszcze być?


pzdr
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2012, 13:00:31 wysłana przez Bulo »
Zapisane

cezet175

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2006, 12:11:56 »

przyczyna moze byc slizgajace sie sprzenglo podloz pod sprezyny podkladki ale wszystkie musza byc takie same to na 100% pomorze  <punk>
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 16, 2006, 15:23:10 »

Ja tez do niedawna borykalem sie z tym czy inwestowac w tajwasnkie tarcze ale demonos napisal ze podlozyl podkladki i sprzeglo dziala elegancko, ja u siebie tez podlozylem i potwierdzam !!! zero poslizgu !!!!!  <thumbup> <thumbup>
Zapisane

Kosa86

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 17, 2006, 19:46:29 »

no ja w swojej jawie mam to samo i zmienilem tarcze na te wlasnie tajwanskie i sie czasami slizga. musze wlasnie wykonac ta operacje z wymiana podkladek na grubsze. ale mam jedna sugestie bo jak sie zalozy grubsze podkladki to sprzeglo stanie sie automnatycznie tepsze i przez to moze sie pojawic ten niemily dzwiek przy wlaczaniu biegow, poniewaz wtedy moze go calkiem nie rozlaczac. czy tak nie bedzie???? doradzcie!!!
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2006, 20:08:32 »

Albo ¼le Cię zrozumiałem, albo mylisz pojęcia. Nie chodzi o wyminę przekładek między tarczami, tylko o danie podkładek pod śruby ściskające sprężyny, dzięki czemu uzyskach lepszy docisk tarcz.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2006, 20:11:45 »

Jedna rzecz mnie martwi. Podłożenie podkładek pod sprężyny zwiększy ich wstępne napięcie, przez co to wysprzęglenia potrzebna będzie większa siła. Pytanie jak się to odbije na trwałości automatu sprzęgowego i lince.
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2006, 21:01:43 »

A co jakby sie dodalo jedna przekladke wiecej pomiedzy tarcze?W sumie chyba wyjdzie na to samo co podkladki pod sprezyny-zwiekszy sile jaka trzeba uzyc zeby wlaczyc sprzeglo.
Zapisane

Demonos

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2006, 08:57:50 »

Aboslutnie nie to samo!
Po pierwsze, to dodatkowa przekładka w zasadzie nie ma prawa się zmieścić, a po drugie, nawet jak się zmieści, to efektywny skok wysprzęglenia się skróci, co znaczy, że sprzęgło się nie rozłączy.

Natomiast dodając podkładki na koñcach sprężyn zwiększasz jedynie napięcie wstępne sprężyn przekłądające się na zwiększony docisk. Natomiast zakres skoku sprzęgła pozostanie bez zmian.
Zapisane

rumcajs251

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2006, 12:34:37 »

dzieki za wyjasnienie:P w sumie z sprzeglem nigdy nie mialem za duzych problemow dlatego sie tym jakos nie interesowalem.Teraz mam sprzeglo z Cz i jest tez bezstresowo.Jedyne z czym zawsze mialem problem to podkladka zabezpieczajaca kosz--podkladka lubila sie scinac i bylo po sprzegle:/
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2006, 10:52:00 »

A ja mam inne pytanie odnośnie sprzęgła, ale podobne do nerlsta.
Zauważyłem, że co pewien czas muszę regulować sprzęgło.
Jak je podciągnę i jest OK, to po przejechaniu dłuższego odcinaka sprzęgło robi się za ciasne, więc muszę poluzować. I teraz sytuacja odwrotna. Jak z poluzowanym przejadę dłuższy kawałek to sprzęgło staje się zbyt lu¼ne. W żadnym z tych przypadków nie wpada w poślizg, ani nie ma problemów z rozsprzęglaniem. Po prostu klamka przyjmuje inne położenie (nie mogę jej wyregulować tak, żeby mieć te 2mm luzu na klamce na stałe).
Co może być przyczyną ?
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 11, 2006, 12:18:55 »

Sytuacja całkowicie normalna przy takim sprzęgle jakie jest w jawie, WSK, czy MZ. Jak sie wszytsko grzeje to się rozszerza, sprzęgło puchnie i kasuje luz na lince, jak wszytsko ostygnie luz wraca:) W WSKa to sie chyba nazywało perkoz przy klamce był taki patent skokowo zmieniający naciąg linki- jak silnik robił się ciepły to sie cos tam przesuwało palcem i to powodowało zwiększenie się luzu na klamce i odwrotnie.
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 11, 2006, 21:02:52 »

No w sumie tak, ale to jest wyjątkowo niekorzystne dla sprzęgła. Będę musiał je wyregulować na gorącym silniku, bo zazwyczaj jeżdżę w długie trasy :)
Przyznam, że w WSK 175 nigdy nie miałem tego problemu. Może już czas wymienić olej, bo ten może już nie trzyma parametrów. Wcześniej i w Jawie tak nie miałem. W sumie olej wymieniałem jakieś 3 000 km temu, to już czas. Teraz zabieram się do wymiany uszczelnienia (czytaj dalej), więc i olej nowy zaleję.
Johnny - może to lekki  <offtopic>, ale ile u Ruszczyka płaciłeś za uszczelniacz popychacza w wałku zdawczym ? W Wwa nie mam możliwości zakupu :(
Muszę to zrobić koniecznie przed 24.06, bo jadę dość daleko na południe Polski.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 11, 2006, 21:05:47 »

w pa¼dzierniku 2005 płaciłem za to dokładnie 7 zł :)
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 11, 2006, 21:13:06 »

No to przez rok raczej zawrotnie nie zdrożało. Trzeba zamówić, bo nie ma jak je¼dzić, a pogoda wreszcie nam dopisuje (bynajmniej w Wwie i okolicach).
Zapisane

ejok

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2006, 16:54:52 »

a gdzie idzie kupic orginalne tarcze do cz ??? czy wogule idzie :'(
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2006, 21:14:52 »

Tego niestety nie wiem. Mam oryginalne i już, więc się nie zastanawiam gdzie kupić. Niestety z poprzednim właścicielem nie mam kontaktu.
Zapisane

WhitePower

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2006, 21:49:48 »

poszukaj gdzies na necie, napewno znajdziesz ale napewno nie za 15 zł komplet tako jak to jest z tajwanskimi :] to ci z gory mowie, gdzies chyba widzialem na necie oryginalne tarcze to chyba jedna kosztowala 15 zł, u mnie tarcze slizgaly i jak przemyslalem sprawe czy kupic tanie gowno za 15 zł i za chwile miec znowu to samo to doszedlem do wniosku ze podloze podkladki pod sprezyny do poki nie nazbieram na oryginalne czesci ;)
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 15, 2006, 14:10:16 »

Dzisiaj byłem wymienić oring w sprzęgle. Założyłem nowy, ale zauważyłem, że podkładka po przejechaniu 3 tys. km jest  ścięta :(
Czy wy kupujecie te podkładki czy sami dorabiacie ? Ja sam dorobiłem i 3 tys. km załatwiły ją dość skutecznie.
Zastanawiam się czy nie lepiej jest dać np. dwie cieñsze nakrętki zamiast jednej dużej i je ścisnąć ? To w sumie by zapobiegało odkręceniu ich...
A co do tarcz, to zauważyłem, że od ostatniego rozłożenia sprzęgła, stały się cieñsze z jednej tylko strony. W związku z tym mam pytanie: jakiej grubości powinna być tarcza cierna ?
Zapisane

teoroch

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 15, 2006, 20:19:27 »

U mnie zastosowałem podkładki i jest super. polecam ten patent
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 15, 2006, 21:09:10 »

Ale mi sprzęgło się nie ślizga... więc podkładek raczej nie potrzebuję.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 15, 2006, 21:14:42 »

Co do tych podkłądek zabezpieczających to ja je zawsze kupuję nowe ale coś się ostanio porobiło w sklepach że one jakieś dziwne są. Po pierwsze ta odkładka musi mieć wykrasowany taki "cycek" żeby w wielowpust w koszu wejść- co ją ustala w jednym położeniu i z tym ostanio coś nie najlepiej jest. Po drugie one są bardzo Twarde i bardzo ciężko jest je ogiąć na nakrętkę, ale to chyba dobrze biorąc pod uwage że Tokarzowi ścieło ją.

Zaprzyja¼niony mechanik mówił mi że na odkręcające sprzęgło najlepszy jest loctite + ta podkłądka - u mnie tak jest i nie ma problemu.
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 16, 2006, 18:27:43 »

Ja zrobiłem inny patent. Spotkałem znajomego, który pracuje na tokarni. Dałem mu zabierak i powiedziałem, żeby sprawdził wyważenie. Powiedział, że jest OK. W zabieraku wywierciłem i nagwintowałem dwie dziury. Pomysł jest taki, że po dokręceniu nakrętki, do jej boku przyładam malutką szynę i dokręcam ją do owych otworów. Ponownie dałem do sprawdzenia wyważenia i było OK. Więc łożyska mi nie wybije :) Ta szyna idealnie przylega do nakrętki, więc po dokręceniu jej, nawet kluczem nie mogłem odkręcić nakrętki. Chciałem załączyć rysunek, ale jakoś na tym forum nigdy nie mogę nic załączyć. Jak patent przejedzie 2 tys. km i nic się nie zepsuje to napiszę coś na ten temat, żeby i inni mogli to zrobić. Chyba, że ktoś chce teraz kombinować to mogę mu na maila przesłać rysunek.
Do tego wlałem olej Elf Tranself Type B (80W/90) i wszystko działa bardzo ładnie, biegi wchodzą lekko, cicho. Nowy oring również zdziałał dużo. Nie ma żadnego szarpania nawet przy ostrym ruszaniu w dwie osoby.
P.S. - Ruszczyk przysłał mi uszczelniacz popychacza, ale załączył też kielichy teleskopu, więc musiałem najpierw zapłacić za paczkę 70zł (po rozmowie tel. z Ruszczykiem), a pó¼niej wysłać do nich kielichy za pobraniem 50zł + koszt transportu :) Trochę to skomplikowane... Dlatego nie lubię zakupów "na odległość".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2006, 18:29:18 wysłana przez tokarz »
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 16, 2006, 18:59:36 »

Patent jest bardzo dobry i niewątpliwie skuteczny. Ale trzeba zabezpieczyć te śrubki przed odkręceniem, np. dla ślimaka napędu prędkościomierza serwisówka zaleca zapunktowanie śruby, tutaj trzeb apostąpić podobnie albo loctiten to potraktować bo jak kosz na skutek luzów dostanie wibracji to się to na bank odkręci.

Ale patent dobry <punk>
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 17, 2006, 14:17:15 »

Na gwint śrub nalałem hermetica. To taki preparat, który kiedyś zastępował silikon :) Raczej się nie odkręci.
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: sprzęgło?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 17, 2006, 15:29:29 »

Też swego czasu stosowałem hermetic na gwinty ale żeby się śruby nie pociły. Co do pełnienia przez niego funkcji zabezpieczającej przed odkręcaniem powątpiewam bo ten brązowy ma straszne tendencje do pękania i wykruszania się. Kiedyś był czerwony hermetyk, wyglądał jak rozpuszczone szkło i to był dopiero uszczelniacz- moim zdaniem lepszy od silikonu ale "to minęło i nie wróci więcej"- niestety teraz wszędzie tylko silikon i silikon. Ale żeby nie było silikon dobra rzecz, a i sorry za <offtopic>
;]
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
19 Odpowiedzi
8091 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 11, 2009, 12:56:44
wysłana przez Mofeix
30 Odpowiedzi
13990 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwiec 19, 2011, 17:45:35
wysłana przez QBANIN
14 Odpowiedzi
6981 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Październik 13, 2011, 21:52:23
wysłana przez ForesT
22 Odpowiedzi
9253 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 07, 2011, 16:47:23
wysłana przez Strażak
26 Odpowiedzi
11151 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 21, 2014, 15:48:14
wysłana przez muczos