Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 03:15:44
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?  (Przeczytany 5638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marcino666

  • Gość
Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« dnia: Kwiecień 03, 2009, 22:12:38 »

Znalazłem ciekawy artykuł o polepszeniu bębnowych hamulców w ruskach i mam pytanie czy ktoś coś takiego
kiedyś u siebie testował i nie koniecznie w sprzęcie zza wschodniej granicy?
http://redmotorz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=77&Itemid=44
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2009, 22:42:16 wysłana przez Marcino666 »
Zapisane

Pmen

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2009, 19:30:19 »

Z tyłu pewnie nie zdało egzaminu- koło pod zwykłym hamulcem się zatrzymuje w miejscu. Jeśli chodzi o przód to zamiast instalacji tarczówki mogło by zdać egzamin, ale.... właśnie to są tylko przypuszczenia. Musi ktoś się wypowiedzieć co ma to zamontowane.

Zapisane

Marcino666

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2009, 11:24:47 »

Hydrauliczny rozpierak pewnie zda egzamin ale ciekawi mnie to rozwiązanie bez cięgna regulacyjnego,
bo jeśli by działało lepiej to tanim kosztem poprawimy hamulce. Sam bym to sprawdził ale nie mam drugiej d¼wigienki.
Zapisane

leszkowiak

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2009, 18:29:03 »

Witam...
Bardzo ciekawe rozwiązanie... chętnie wysłucham opini kogoś kto na czymś takowym je¼dzi...
Sam zobacze... jakieś klamoty z malucha sie walają to się pokombinuje...
Tylko czy pompka motocyklowa podoła ??
Zapisane

Quler

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2009, 20:13:47 »

Z tym hydraulicznym to fajny pomysł, oni od jakiegoś ruskiego samochodu dali cylinderek. No ale to ruski motor był. A skoro Jawy/CZ są Czechosłowackie to może bez większych komplikacji można by było podpasować cylinderek z jakiejś starszej Skody... ale to tylko takie lu¼ne przemyślenia.. Osobiście obawiał bym się je¼dzić z kombinowanymi hamulcami... jednak hamulec powinien być pewny...
Zapisane

KinioPP

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2009, 20:30:19 »

Podwójny rozpieracz trochę sprawę skomplikuje.
Zapisane

Kulfon

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2009, 17:05:50 »

hm. ten pomysł z drugą d¼wigienką może i jest niegłupi. Ale obawiam się że w mojej CZ 175 jest raczej bardziej skomplikowany. Bo łącząc wg tego rysunku, d¼wignia dolna pracuje normalnie (do góry), natomiast górna d¼wignia pancerzem jest ciągnięta w przeciwnym kierunku (w dół). Kilka dni temu rozbierałem u siebie hamulce (nie odbijał mi przód do koñca i kilkanaście metrów po zahamowaniu trzymało mi trochę koło) i zauważyłem przeszkodę. Mianowicie rozpierak jest tak zrobiony, że jest w stanie się przekręcić tylko w jedną stronę. W drugą stronę ma blokadę. Trzeba by przerabiać dekiel hamulca usuwająć tą blokadę.
Kolejna sprawa, wpływająca pewnie już na korzyść tego rozwiązania. przy takim rozwiązaniu, wciskająć tak samo klamkę hamulca, rozpieraki rozchylają szczęki o połowę tej odległości co w oryginale. A co za tym idzie, aby uzyskać taką samą siłę hamowania, potrzebujemy mniejszego nacisku na klamkę. Tylko wtedy trzeba dobrze hamulce ustawić, żeby nam nie brakło ruchu klamki.

No ale bębny nie są też takie złe nawet w oryginale. Po ostatniej rozbiórce się przekonałem. Wcześniej musiałem dość mocno na klamkę cisnąć żeby zahamować. No i hamulec mi od razu nie odbijał. Dlatego postanowiłem rozebrać koło. wyczyściłem dobrze szczotką drucianą rozpieraki i szczęki (w miejscu rozpieraka). okładziny i bębny suchą czystą szmatką. Potem nałożyłem smaru na wszelakie części ruchome. Teraz nie dość, że w koñcu mi hamulec odbija, to pracuje o wiele lżej i sprawniej. Musze się pilnować z gwałtownym hamowaniem na przód, bo przy mocniejszym naciśnięciu klamki blokuję przednie koło na suchym asfalcie. Więc czegóż mi więcej potrzeba? :)
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3495
  • Smoczyciel
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 08, 2009, 18:48:06 »

Musze się pilnować z gwałtownym hamowaniem na przód, bo przy mocniejszym naciśnięciu klamki blokuję przednie koło na suchym asfalcie. Więc czegóż mi więcej potrzeba? :)

No właśnie o to chodzi... Dobrze wyregulowany bęben to podstawa... Chociaż oryginalną tarczówką jawy bym nie pogardził...
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

bakczysaraj

  • Gość
Odp: Usprawnienie bębnowych hamulców. Czy aby na pewno?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 08, 2009, 14:03:27 »

¦rednica bębna w rosji jest o wiele większa niż w jawie. Nie przejdzie to.
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
6 Odpowiedzi
4426 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 05, 2006, 15:13:31
wysłana przez Bosy
16 Odpowiedzi
7235 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudzień 16, 2013, 01:06:06
wysłana przez kudlaty2007
Usprawnienie silnika jawa 350 ts 638-1

Zaczęty przez TomekTS350 « 1 2 ... 5 6 » Opowieści warsztatowe

128 Odpowiedzi
33263 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 10, 2014, 08:41:38
wysłana przez Karolek
4 Odpowiedzi
2204 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 03, 2017, 19:47:05
wysłana przez Sneick
91 Odpowiedzi
22930 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Styczeń 13, 2022, 19:07:06
wysłana przez muczos