Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marca 29, 2024, 14:30:52
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Regulator napięcia  (Przeczytany 19103 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Regulator napięcia
« dnia: Maja 13, 2006, 11:57:33 »

Witam, to znowu ja;] może mi ktoś napisac zasade działania regulatora napięcia ??
Zapisane

Xargo1

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 706
  • Budyñ śmierdzi...
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 13, 2006, 12:45:02 »

W jawoskim alternatorze / pradnicy sa dwa uzwojenia: stajanu i wirnika. Zasada jest tak że jezeli przez jedną z tych uzwojen płynie niewielki prąd o w drugim pojawia się napięcie. Regulator jest po to żeby regulować napięcie w pierwszym uzwojeniu tak żeby na drugim napięcie nie było większe od zakładaneg (6V lub 12V). Zauwaz że w komarach i wskach nie było regli. Dlaczego?? Bo tam wirnik (koło magnesowe) miało magnesy stałe.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 13, 2006, 13:27:37 »

czyli to chyba jest tak: prąd z akumulatora jest dostarczany do wirnika przez szczotki w wyniku przepływu prądu w stajanie jest indukowwana siła SEM ale o jakiej wartosci?? 6V i dlaczego ten zacisk jest pod[pisany jako wzbudzanie??
a co sie dzieje z napięciem jeżeli np. jest idukowane 10v na stojanie w instalacji moze być max 7,5 v(chyba) to co siedzieje z resztą , odkłada sie na zezystorach co jest w reglu?? mam elektroniczny rozkręciłem go bo sie zepsuł, patrze a w nim jest pękniety tranzystor macy i dioda prostowniicza wymieniułem i dalej lipa, był jeszcze spalony rezystor pomiędzy dwoma skrajnymi nóżkami tego tranzystora nie wiem jaka tam jest wartośc bo sie nie da odczytać wstawiłem tam chyba 3,9k, wie ktoś może jaki tam powinien byc rezystor??
natępna sprawa jest to iż na stojanie jest taka mała cewka nawinięta bodajże na przeciw szczotek, ją też mi kiedyś szlak trafił i sie stopiła więc wziołem podobnego przekroju druta i nawinołem ją, zwoi jest tyle samo tylko troche drut jest grubszy, od czego jest ta cewka jak ją odłączam to mam brak ładowania ale to chyba nie wytworzy takiego napięcia na takiej "ceweczce"
to chyba na razie tyle
prosze o odpowiedz
pozdrawiam
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 13, 2006, 14:35:59 »

Regulator napięcie w Jawie jest zasilaczem liniowym, czyli o działaniu ciągłym. Nadwyżka napięcia jest odkładana na tranzystorze mocy w postaci ciepła. Ma on prawo bardzo się grzać. Moc wydzielana na takim tranzysorze jest równa:
P = (Uwe - Uwy) * I
gdzie:
Uwe - napięcie przed regulatorem
Uwy - napięcie wyjściowe regulatora
I - prąd obciążenia regulatora
Rezystory pełnią tam funkcję ograniczników prądów baz tranzystorów wstępnych oraz mocy.
To że coś nie jest okopcone czy pęknięte nie oznacza, że element jest sprawny. Nie wiem jak w instalacji 6V, ale przy 12V często psują się tranzystory, którymi steruje się tranzystor mocy. Sprawd¼ je. Nie zaszkodziłoby, gdybyś wymienił kondensator elektrolityczny, bo te lubią parować, szczególnie przy takich watunkach jakie mają miejsce w regulatorze.
Jeśli nie możesz odczytać wartości rezysora to przekrój go na pół i zmierz jaką wartość ma połówka. Pomnóż to razy 2 i otrzymasz gotowy wynik. Na oko nie polecam wstawiać takich rzeczy. Jeśli chodzi Ci o rezystor pomiędzy emiterem, a bazą tranzystora mocy, to dla 12V ma on 50R i u mnie jest zupełnie czarny, a mimo to sprawny. 3,9k to gruba przesada raczej.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 13, 2006, 15:31:11 »

a gdzie jest napięcie wejściowe i wyjściowe w regulatorze?? są oznaczenia: szczotki, wzbudzanie, +6V, te tranzystory sterujące tez wymieniłem jeden taki sam wstawiłem a drugi inny niby odpowiednik bo takiego samego nie kupie i teraz są oby dwa takie same;/ tzn przedtem był BC547B i BC337 wymieniłem oby dwa na bc547b wylutowane sprawdziłem miernikiem czy mają wzmocnienie i mają oby dwa takie same.
Jest w reglu również kontrakton i jak sprawdze czy jest zwarty to jest!!!!:/;/ czyli gdzieś chyba jest zwarcie bo kontrakton sam bez podłącznia nie ma zwarcia. Z jednej strony kontraktonu są własnie te tranzystorki sterujące
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 13, 2006, 15:40:17 »

BC547B mają za mały prąd kolektora. Użyj BC640. BC547B ma 100mA prąd kolektora, a tranzystory oryginale mają chyba 600mA, albo 800mA. BC640 na pewno jest dobry, ja na nich jeżdżę.
Napięcie we to jest to podawane z alternatora, a wyjściowe to podawane z regulatora na elementy elektryczne.
Czyli: szczotki - Uwe
6V - Uwy
A napięcie wzbudzenia służy do zapalania lampki niedoładowania akumulatora.
Jeśli sprawdzasz miernikiem diod zwarcie, to ostrzegam, że kondensator będzie je stanowił (dopóki się nie naładuje), mały rezystor, itp.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 13, 2006, 16:43:10 »

ja nie mam w reglu elektrolitów, a co do rezystora to maz racje ;] zrobiłem pomiary rpądu i napięcie na nim;D jak to w szkole uczyli i wyliczyłem z prawa omha ze R=ok.300 om czyli z szeregu wezme 330;]
a co do tych tranzystorów to poczekam doi poniedziałku to kupie i je sprawdze;]
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 13, 2006, 18:25:05 »

Hmm nie polecam mierzenia połówki rezystora i mnożenia wartości razy 2. W zależności od technologi wykonania rezystora otrzymany wynik może byc całkowicie błedny. W konstrukcjach starszego typu stosowano raczej rezystory masowe, więc taki pomiar może mieć szanse powodzenia, ale w przypadku rezystorów metalizowanych raczej nie da dobrego wyniku- wartość rezystancji w takim rezystorze ustalana jest w wyniku nacinania metalizacji, a nikt nie zagwarantuje że nacinanie jest wykonane symetrycznie po obu stronach. Po drugie jeżeli rezystor jest zjaranty tak że nie można odczytać wartość (no chyba że farba jest tylko starta) to materiał z jakiego wykonana jest warstwa rezystywna zmienił właściwości.

Tranzystor BC547 nie dość że ma za mały prąd maxymalny kolektora to w dodatku jest typu NPN. Zgodnie ze schematem regulatora do TSki dwa pierwsze tranzystory sterujące musza być typu PNP o prądzie max kolektora bliskiej 800mA (szacunkowo bo nie mam dostępu do noty katalogowej oryginalnego tranzystora TESLI). Tranzystor BC337 również jest typu NPN, komplemetarnym do niego tranzystorem (typu PNP) jest BC327- posiada on prąd kolektora 800mA.

Przed dobieraniem zamienników polecam lekture not katalogowych, które mozna znaleśc tutaj: http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/

Schemat regulatora napięcia do TSki można znaleśc tutaj: http://arecki13.republika.pl/jawa/naprawa.htm
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 13, 2006, 18:45:16 »

Johnny - o tym rezystorze napisałem, ponieważ konstrukcja 6V regulatora nie jest dzisiejsza, więc pomiar "połówek" by wystarczył w pełni. Niestety schemat ze strony areckiego nie pomoże koledze, bo on ma 6V instalację jak wyczytałeś. Poza tym BC640 doskonale sprawuje się w regulatorze od TS, więc nie ma potrzeby szukać BC327, którego ja w Warszawie nie mogłem dostać (jedynie na Okrzei, ale tam były używane).
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 13, 2006, 18:55:25 »

Dla kolegi slazby mogę dodać jeszcze, że jeśli orientujesz się conieco w elektronice to bardzo łatwo możesz zrobić sobie we własnym zakresie regulator napięcia.
Dobre są na tyrystorach, bo mało strat idzie na ciepło, np:
http://ezwebz.com/gs-classic/download/recreg_d.pdf
W zależności od tego jaki prąd pobierasz możesz pobawić się w zwykły stabilizator liniowy, np. na L200 czy LM350, niestety oba musiały by być zbocznikowane dość dużym tranzystorem mocy, jak KD503, który jest właśnie w regulatorze od TS.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 13, 2006, 19:01:28 »

przepraszam ale przedtem nie napisałem posiadam cz175 6v i regla typ rp-15t przedchwilą znów odpaliłem sprzeta i zrobiłem pomiary i...
dalej lipa;/ napięcie sięga 12v
jak podłączam miernik pod same sczotki odpinają kabel od nich wychodzacy do regla jest 24v
w reglu jest również dioda prostownicza(chyba) była rozwalona na pół wlutowałem tam  1n4007 ( na oryginalnej też była koñcówka 4007 ale do początku nie jestem pewny)
tranzytor mocy załozyłem inny ponieważ takiego samego nie mieli w sklepie(założony bd244)
a wie ktoś co to jest takie okragłem w reglu po stronie tranzystora mocy tez jest "połaczone" z blachą jako radiator ale przez podkładke izolacyjną
Zapisane

Johnny

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 789
  • JAWA TS350 '90 WSK 125 M06B3 '77
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 13, 2006, 19:02:54 »

a czy ja napisałem że to musi byc BC327- sprostowałem tylko koleg, że ma na myśli tranzystopr złego typu. Co do rezystora nie polecam tej metody. Pomyśl- jeden problem- jak podzielić rezystor dokładnie na polowę <eek>.

Co do samodzielnej budowy to jeżeli ktoś wie co robi  to dobry pomysł. tylko tyrystorowych sie juz ptraktycznie nie stosuje teraz wszytsko poszo w tranzystory :) <cheers>
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 13, 2006, 19:09:00 »

Myślałem, że masz też na myśli BC640. Przy tolerancji rezystora 20% nie trzeba się martwić o dokładne dzielenie :-) tylko łapać najbliższy z typoszeregu.
Ja na L200C kiedyś coś takiego skleciłem i działało dobrze. Tylko, że to było w WSK M21W2, jak instalację robiłem na 12V. Grzało się nieco, ale w obudowie TO220 można go dokręcić do ramy. Tylko trzeba pamiętać o podkładce (mikowej najlepiej) i podkładce pod śrubę. Polecam na stabilizatorach scalonych kombinować, bo tranzystorowy jest przecież w Jawie... Tyrystorowe są problemem, bo najpierw jest regulator, a pó¼niej prostownik. Duże tętnienia, itp. Nie polecam, ale na upartego można działać...  <dontgetit>
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 13, 2006, 19:09:35 »

tego rezystora to już zostawmy w spokoju już wiem jaką wartośc miał, tokarz  a ty zrobiłeś tego regla ?? i czy on wogule coś bedzie śmigał, i czy on  jest na 6V, moze by,m coś sie zamotał w nim( jestem "prawie" elektronikiem (2klasa;])) ktoś mi już pisał że jak bede taki regulator robił to nie wiadomo czy bedzie odpowiedni prad przepuszczał
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 13, 2006, 19:14:04 »

Przeczytaj poprzedni mój post. A czemu miałby nieodpowiedni prąd przepuszczać ? Na tym polega regulator, że zmienia prąd, żeby utrzymać stałe napięcie. Jeśli podłączych powiedzmy 0,5R żarówkę (jak jest zimna) do zasilacza 14,4V, to prąd popłynie wprost proporcjonalny do napięcia i odwrotnie proporcjonalny do rezystancji. Po nagrzaniu żarnika rezystancja wzrośnie, czyli prąd zmaleje, żeby napięcie mogło być stałe...
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 13, 2006, 19:19:46 »

Co do zastosowania BD244 to mam spore wątpliwości. Ma on prąd kolektora równy 6A, co nie jest zbyt wygórowaną wartością, jeśli chodzi o instalację motocyklową. Szczególnie, że przy 6V prąd jest większy niż przy 12V...
Polecam BD317 - 100V, 16A, 200W. To na pewno wytrzyma.
"a wie ktoś co to jest takie okragłem w reglu po stronie tranzystora mocy tez jest "połaczone" z blachą jako radiator ale przez podkładke izolacyjną" <-- daj zdjęcie najlepiej.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 13, 2006, 19:24:08 »

oryginalny tranzystor mocy co był miał prąd 7A
a co do zdjęcia to jak już to słabej jakości bedzie bo kamerą internetową robione
wtedy o tym prądzie że nie może przepuszczać to wogule był inny stabilizator
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 13, 2006, 19:32:56 »

Każdy dobrze złożony stabilizator będzie poprawnie działał. Co do tranzystora to lepiej zawsze dać więcej zapasu, niż go jeszcze ucinać. Dopiero jak wymienisz tranzystory sterujące, ten rezystor, i inne elementy, które są uszkodzone, włącz silnik i zmierz napięcie za regulatorem. Dopiero wtedy będziemy kombinować...
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 13, 2006, 19:42:26 »

Przypadkiem nie jest to dioda Zenera ?
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 13, 2006, 19:51:15 »

nie wiem pierwszy raz coś takiego widze obudowa jest połączona do ścieżek co tam są i tam jest wejście szczotek a drugi koniec jest połączony grubym drutem( moze to jest przypadek że to jest gruby drut) z .. tak bezpośrednio z zaciskiem 6V a po drodze jest zrobiona cewka z 3 uzwojeniami i w niej jest kontrakton
czyli jeżeli to jest dioda zenera i jakby poszła to chyba już wszytko to tłumaczy dlaczego jest takie napięcie
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 13, 2006, 19:55:05 »

Hmm... powiadasz, że pomiędzy wejściem, a wyjściem...
Nie wiem jak to jest w regulatorach 6V, ale przy 12V jest tak, że tranzystor mocy jest pomiędzy wejściem, a wyjściem...
Obejrzyj schemat ze strony, którą podał Ci Johnny. Tam masz schemat 12V, może dostrzeżesz jakąś analogię.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 14, 2006, 11:10:08 »

Tokarz według Ciebie jest to dioda zenera, a wiesz moze o jakich parametrach;/ bo z symbolu na obudowie dużo sie nie doczyta;/
Zapisane

tokarz

  • Gość
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 14, 2006, 11:15:01 »

Nie wiem czy to jest Zener.  W sumie nie za dużo widać na tych zdjęciach, więc ciężko powiedzieć. Poszukaj w sieci schematy tego regulatora.
Powiedz ile ten element ma nóżek, czy do obudowy jest coś podłączone, itp. To na pewno przybliży sprawę.
Zapisane

slazby

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 30
Odp: Regulator napięcia
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 14, 2006, 11:41:43 »

nigdzie w necie nie znalazłem schematu, wszedzie pisze że schemat jest zastrzeżony przez producenta i go nigdzie nie znajde(teoretycznie).
jezeli to jest dioda to:
z powodu uszkodonej funkcji omomierza w mierniku tak sprawdzam diody:
mam zasilacz z wska¼nikiem jaki prąd płynie i jak wezme tą diode podłącze to prąd jest wskazynany z 100mA przy napięciu ok; 2-3v
czyli rezystancja jest mała, wezme ten element podłącze na odwót to prad znikomy płynie przez tą diode ( nie ma nawet 9mA przy 2v asilania to rezystancja jest duża. inną zenerke tez tak sprawdzałem w zasilaczu i jest tak samo. ale jak wezme pod miernik na ciągłośc obwodu to przy diodzie zenera innej dobrej nie piszczy ani jak tak podłącze ani jak wezme na odwrót a jak wezme to cos z regla to piszczy i tak jak jest podłączone i na odwrót więc już nie wiem. zdjęcie niedługo prześle
Zapisane
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
14 Odpowiedzi
8824 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Maja 05, 2009, 19:09:22
wysłana przez wojciech14
1 Odpowiedzi
3082 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Grudnia 02, 2013, 18:15:36
wysłana przez mazi2008
9 Odpowiedzi
3716 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Kwietnia 10, 2019, 09:26:36
wysłana przez azbescik2
19 Odpowiedzi
4213 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Czerwca 20, 2019, 08:28:11
wysłana przez azbescik2
24 Odpowiedzi
3890 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marca 17, 2021, 19:24:51
wysłana przez Cezeta