Wolna Strefa Jawa - CZ

  • Marzec 29, 2024, 11:06:06
  • Witamy, Gość
Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Autor Wątek: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.  (Przeczytany 4561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« dnia: Marzec 29, 2020, 12:29:50 »

Witam
Na filmie jest przedstawiony problem jaki mam z jawą: https://youtu.be/EpepJ-vGOEI
Sprzęgło rozebrałem, wymieniłem: łańcuszek, tarcze, oring i dalej jest tak samo.
Poradzicie?
Zapisane
Romet ogar 200 '89

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2020, 12:56:41 »

Ocena takiego terkotania z filmiku to wrozenie z fusow. Gdybys sprawil sobie stetoskop do silnikow, nawet taki za 20 zlotych, to moglbys znalezc dokladnie zrodlo tego dzwieku.
Ponizej wyswietla sie kilka podobnych watkow, wiele z filmikami, bo knedlowe silniki czesto  dzwonia.
Moze znajdziesz tam cos podobnego.

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2020, 13:11:31 »

 Luźne sworznie tłokowe. Terkocze bardziej po lewej? To lewy luźny. Miałem tak. Terkocze tak jakby w czterosuwie dźwigienka waliła w zawór. Zdejmowałeś cylindry? Sprawdź co tam się dzieje bo to ewidentnie góra niedomaga. Przy okazji pociągasz za korby i sprawdzisz co  z dołem tak na szybko...
Zapisane

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2020, 13:14:28 »

Osobiście zdejmowalem tylko prawa głowice. W tym silniku może być wszytko bo on jest cały w oryginale, śruby z tata musieliśmy potraktować palikiem bo nie dały się odkręcić. Poprzedni właściciel nie jeździł na bo już był właściwego wieku, więc jego wnuk latał jawa po polach przez 5 lat. 
Zapisane
Romet ogar 200 '89

Adamu2T

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 594
  • Jawa TS+velorex562+jawa20+ Honda Shadow vt 1100
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 29, 2020, 13:19:49 »

Zdejmując tylko głowicę niewiele sprawdzisz, chyba tylko to, czy popękane pierścienie nie biją w głowice i tłok. U mnie było tak, że rano zajechałem jawą do pracy a po południu już silnik terkotał... Warto sprawdzić.
Zapisane

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2020, 13:20:02 »

Kolego ta jawa przewija się to na FB to tutaj ale mam wrażenie, że nie słuchasz tego co podpowiadają Ci ludzie tylko oczekujesz gotowej odpowiedzi typu "stuka Ci prawy sworzeń tłoka - wymień a przestanie"
Posłuchaj dobrych rad i albo oddaj silnik komuś kto się na tym zna albo rób krok po kroku tak jak Ci podpowiadają bardziej doświadczeni użytkownicy...

Według mojej oceny kupiłeś egzemplarz w miarę kompletny jako dobrą bazę do remontu. I taki remont (przynajmniej mechaniczny bo wygląd to sprawa drugorzędna) musisz zrobić. Czy własnymi siłami czy z pomocą innych...
To nie (z całym szacunkiem) WSK. Te motocykle nie lubią półśrodków. Zrobisz porządnie - będziesz jeździł. Jak zechcesz na czymś zaoszczędzić zemści się to w najmniej oczekiwanym momencie...
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2020, 13:21:40 wysłana przez Rozztocz »
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Adam112

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 334
  • Cz-Jawa
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2020, 13:21:26 »

Ewidentnie dzwoni góra, sworznie, pierścienie.
Czasem wystarczy wymienić pierścionki i dać pod cylindry grubszą uszczelkę żeby pierścienie nie terkotały o próg.
Zapisane

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2020, 13:29:18 »

Ok wszytko pięknie ładnie ale aby zdjąć cylindry trzeba wyjąć silnik z ramy? Wcześniej miałem doczynienie tylko z silnikami jawki 50, więc 350 to dla mnie nowość. W mojej jawce też dzwonią pierścienie czy to coś Ale tak było od zawsze więc jeżdżę i tak, a oglądając filmiki to jawy 350 pracują inaczej dlatego się pytam tu i tam.
Zapisane
Romet ogar 200 '89

Rozztocz

  • vice President JAWA-ČEZET KLUB POLSKA
  • Global Moderator
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 3496
  • Smoczyciel
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2020, 13:33:29 »

Nie trzeba wyciągać silnika z ramy, żeby wyjąć cylindry.
Zdemontuj zbiornik paliwa, odkręć głowice, kolanka wydechowe i cylindry zdejmujesz do góry.
NIE UŻYWAJ młotka ani przecinaka. Wszystko z głową!
Zapisane
Kilka Jaw, Čezetek i Velorex 562 :)

Yabaman

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1095
  • 638.1+562.10; 362 Californian; ETZ251 SW x 3
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2020, 13:38:39 »

Dobrze zrobisz, jesli nie bedziesz natychmiast reagowal na kazda porade rozkrecaniem silnika. Zwlaszcza dolu silnika. Wszyscy doradzaja w dobrej wierze i zgodnie ze swoimi doswiadczeniami ale na odleglosc i przez internet nie jestesmy w stanie konkretnie ocenic co tam dzwoni.
Zdjecie cylindrow w Jawie to jeszcze niezbyt powazna sprawa wiec mozesz sprobowac. Ale najlepiej ustal co tam dzwoni przez stetoskop.

Pietras

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 644
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2020, 13:39:35 »

Ja tam nic nie słyszę....
Powiedział autoryzowany serwisant z vw po tym jak obwiozłem go nowym szmelcwagenem na gwarancji. A ja słyszałem trzeszczącą deskę rozdzielczą. Wyszło że mam jakieś szumy uszne 8)

Rozbieraj silnik, zacznij od rzeczy najprostszych
Zapisane
Jawa to świetny motocykl pod warunkiem że wymieni się z tuzin części na inne, lepsze.
Niektóre oryginalne rozwiązania są śmieszne i należy je poprawic.

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2020, 16:13:07 »

Ja mam podobny dźwięk po "ruskim remoncie" i do tego u mnie mam koszyczki na sworzniach które też hałasują, u mnie to jak słuchasz głową przy cylindrach to słychać wyraźnie z okolic głowicy, ale jak siądziesz na motor to już prawie tego nie słychać, no i cichnie przy większych obrotach.
Moim zdaniem jeśli dźwięk przebija wyraźnie przez pracę silnika to trzeba rozebrać najpierw górę i sprawdzić. Jeśli jest to tylko jakieś tam hałasowanie to ja bym jeździł i patrzył czy się pogarsza czy jest cały czas podobnie i powoli szykował się do remontu. Na filmie dzwięk jest bardzo głośny, jeśli w rzeczywistości też tak głośno to hałasuje to ja bym rozbierał górę.
Zapisane

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2020, 16:52:23 »

Filmik odzwierciedla rzeczywistość niestety  ??? Za namową kolegi zabrałem kij od szczotki TAK kij od szczotki. Powiedział, że zanim kupię to sobie posłucham i z tego co zaobserwowałem to: w cylindrach tylko szum, na głowicach coś stuka i na wale. Wiem że to nie jest zbyt precyzyjne Ale można posłuchać .
Zapisane
Romet ogar 200 '89

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2020, 17:09:23 »

Moim zdaniem powinieneś przeszlifować cylindry i wymienić tłoki. Kiedyś mój kolega miał podobny problem . Silnik był przegrzany i terkotał. Po przeszlifowaniu cylindrów i wymianie tłoków silnik pracował cicho.
Po tym jak napisałeś że wnuczek właściciela używał tej Jawy przez 5 lat jeżdżąc nią po polach nie spodziewałem się że silnik będzie pracował bezszelestnie.
Zapisane

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2020, 17:15:17 »

Wnuczek mówi że u mnie bo nic nie było, nic nie terkeotalo i z takich rzeczy. A u mnie 2 tyg nie odpala bo iskry nie miała A tu na jednym garze A tu paliwa gaźnik nie podawał A tu wogule iskry nie było takie historie. Więc dziwne,że po przywiezieniu jej do mnie i po odpaleniu już tak chodzi.
Zapisane
Romet ogar 200 '89

STÓWA

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 776
  • Ile to już lat ?
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 29, 2020, 17:20:47 »

A masz pewność że wnuczek powiedział prawdę ?
Zapisane

Bison

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 926
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 29, 2020, 18:02:59 »

Czego się spodziewałeś po pięcioletnim upalaniu przez małolata na polach ?
Ciesz się że toto odpaliło i jest w miarę, w jednym kawałku.
Jedno jest pewne, do jazdy to ten silnik się nie nadaje, nawet koło komina.
Nie kombinuj, tylko rozbieraj górę silnika, trzeba dokonać weryfikacji stanu części, sprawdzić luzy na korbach i brać się konkretnie za naprawę, tak jak dobrzy ludzie radzą.
Im wcześniej zaczniesz słuchać rad, tym szybciej na Złombol ruszysz, może nawet na przyszłoroczny się wyrobisz  ;)
Zapisane
CZ 350 typ 472.5 - 1985
Ford Orion 1,6 D - 1985
IŻ 350  Planeta 5 - 1991
VW Golf 1,3 CL - 1991
Peugeot 405 1,6 GL - 1993
Hyundai Accent  1,5 GL - 1995
Honda ST 1100 - 2001
Royal Enfield Bullet 500 - 2007

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 29, 2020, 18:12:43 »

Jeśli na żywo to brzmi tak jak na filmie to ja bym się za bardzo nie zastanawiał. Jeśli gdzieś pojedziesz i dupnie coś w silniku to ściąganie motorka zajmie Ci tyle czasu co zdjęcie cylindrów.zdjąć zbiornik, cewki albo jedną zależy jak masz je zamontowane, gaźnik, króciec, kolanka i możesz odkręcać głowice i ściągać cylindry, dla wprawionej osoby pół godziny roboty. Jeśli dół silnika masz w miarę to zrobisz górę i będzie ok.
Zapisane

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 947
  • :)
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 29, 2020, 18:36:16 »

Jeśli dół silnika masz w miarę to zrobisz górę i będzie ok.


nie ma pół środków zrobić od razu jak należy(góra + dół) i będzie jakiś czas spokój tym bardziej, że chlopak chce jechać na złombol ;)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

muczacz

  • Jawer Weteran
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1466
  • gazu gazu na wirazu
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 29, 2020, 18:49:53 »

no to se daleko nie zajedzie  :'(
Zapisane
Jawa TS 350 638-1 z wozem
traktorek Sam z silnikiem cz 175 rok budowy nieznany
cz 175 typ 450 rok budowy 1961 kolor wiśniowy stan zabytkowy

Mixols-garage

  • Świeżak
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 42
  • Ghost Rider z Podlasia na czerwonej strzale.
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 29, 2020, 19:50:17 »

Killer  niestety albo stety w tym roku zlombol nie wystartuje z wiadomych przyczyn. Pozostaje zrobić swój zlombol po garażu i siedząc weekendem bo całe dnie w książkach siedzę i przeklinam lekcję online.
Zapisane
Romet ogar 200 '89

killler

  • Klubowicz
  • *
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 947
  • :)
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2020, 19:54:22 »

Killer  niestety albo stety w tym roku zlombol nie wystartuje z wiadomych przyczyn. Pozostaje zrobić swój zlombol po garażu i siedząc weekendem bo całe dnie w książkach siedzę i przeklinam lekcję online.


ja ogólnie mówie, lepiej poczekać jeśli nie masz wystarczaącej gotówki, dozbierac i zrobic krok po kroku wszytsko jak nalezy, wtedy ma to sens ;)
Zapisane
    Status GG
Jawa TS 350 638.0 89r.:)
Jawa 350 634.7 Tęczówka :)
Cz 350 472.6 86r.:)

wikingc1

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 78
  • Czyżbym nie posiadał motocykla?
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 29, 2020, 20:26:17 »

Od chce do wyjazdu to bardzo daleka droga, też mam dużo marzeń ale z wiekiem jakoś szybciej wietrzeją z głowy  ;) życzę nie tylko wyjazdu ale i powrotu.  Jeśli chce gdziekolwiek dalej jechać to moim zdaniem obowiązkowo kapitalka, bo wiadomo w jakim stanie jest silnik i jak był użytkowany. Tak że do roboty  ;D   i do nauki radzenia sobie z tymi sprzętami bo w teorii wszystko proste a w praktyce wychodzą kwiatki. Dla przykładu banalnej sprawy:Wymieniłem linkę sprzęgła, ładna nowa, nasmarowana, przebieg ok 200km i już się postrzępiła przy kierownicy i teraz w takiej trasie zmiana na nową zapasową kolejne 200 km i znowu lipa, prawdopodobnie powrót do domu. Na takie wyprawy trzeba mieć wszystko na tip top  i sprawdzone w boju bo niestety teraz nowe nie znaczy dobre  :(
A tak moim skromnym zdaniem rozbierz napraw to co konieczne i jeździj, bo rozgrzebać silnik na rok i potem pospiesznie składać a jeszcze na coś będzie mało kasy i będzie lipne itd. Jak uzbierasz kasę zrób kompletną kapitalkę bez oszczędności, a mając w miarę jeżdzący sprzęt będziesz mógł pojeździć, a zlombol to odległa przyszłość.

 
Zapisane

Człowiek ZJAWA

  • Młodszy Jawer
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 73
  • JAWA 634+velorex 562, JAWA 638, CZ 472.4, CZ 472.5
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 29, 2020, 20:36:41 »

Nowe linki to teraz taki szrot że ręce opadają, ostatnio kupowałem do urala i o ile linka sprzęgła trafiła mi się solidna to reszta to kpina i je odesłałem, linka od przyspieszacza zapłonu rozleciała się w momencie kiedy jeszcze nawet z garażu nie zdążyłem wyjechać, miałem kilka linek z epoki od komarów, musiałem przeszlifować łebki ale jestem pewien że się nie rozlecą! I nie obraź się Mixols-garage ale ten silnik jak dla mnie padnie lada chwila, lepiej go zrób od razu, jeżdżąc tym zrobisz mu tylko i wyłącznie większą szkodę co Cię z czasem dodatkowo walnie po kieszeni a myśląc o złombolu na czymś co raz pali a raz nie... no wybacz, chyba sam w to nie wierzysz.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2020, 21:00:08 wysłana przez Człowiek ZJAWA »
Zapisane

Jacek_L

  • Jawer
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 160
Odp: Jawa ts 350 dziwne dźwięki z silnika.
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 29, 2020, 21:02:26 »

Nowe linki to teraz taki szrot że ręce opadają, ostatnio kupowałem do urala i o ile linka sprzęgła trafiła mi się solidna to reszta to kpina i je odesłałem, linka od przyspieszacza zapłonu rozleciała się w momencie kiedy jeszcze nawet z garażu nie zdążyłem wyjechać, miałem kilka linek z epoki od komarów, musiałem przeszlifować łebki ale jestem pewien że się nie rozlecą!


Akurat linki do rusków to legenda sama w sobie. Najczęściej dobra jest jedna na kilka. Reszta rozpada się w pierwszym dniu, góra tygodniu użytkowania. Te które przetrwają, służą ;)
Z innymi częściami jest podobnie, ale to już na pewno wiesz :)
Ja się z ruskiem pożegnałem definitywnie, gdy na sześć kupionych zestawów do dyfra (napędowego) żaden nie był ok. W najlepszym bicie wynosiło 1,5 mm.


Natomiast z linkami do czeskich motocykli jeszcze nie miałem problemu, choć to pewnie kwestia czasu ;)
Zapisane
Aktualnie: Royal Enfield Himalayan, Enfield Bullet, Jawa 638.0
Wcześniej: Royal Enfield Classic, CBX 750F, Dniepr MT12, CZ 180 Roland, 3x Jawa 350, VN700, VN1500 i tak dalej...
 


Podobne Tematy

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi Ostatnia wiadomość
CZ 350 dziwne dźwięki

Zaczęty przez CZ#350 « 1 2 » Mechanika

25 Odpowiedzi
8488 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 12, 2013, 08:38:44
wysłana przez CZ#350
22 Odpowiedzi
5872 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Listopad 10, 2015, 09:46:29
wysłana przez camilos55
65 Odpowiedzi
21688 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Sierpień 12, 2016, 01:16:14
wysłana przez jedrek124
35 Odpowiedzi
7014 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Marzec 30, 2020, 10:20:31
wysłana przez Rozztocz
11 Odpowiedzi
661 Wyświetleń
Ostatnia wiadomość Wrzesień 19, 2023, 16:02:22
wysłana przez Pawand